1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
Р І Ш Е Н Н Я
N 11-а від 27.01.98
м.Київ
( Рішення втратило чинність на підставі Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1001 від 17.10.2006 )
Про затвердження Положення про розрахунково-клірингову діяльність
( Із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Держкомісціннихпаперів N 66 від 01.06.2000 N 329 від 17.07.2003 )
Відповідно до Закону України "Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в України" та Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про розрахунково-клірингову діяльність (додається).
2. Керівнику прес-центру Комісії забезпечити опублікування рішення Комісії в газеті "Урядовий кур'єр" після опублікування Положення про депозитрану діяльність.
3. Керівнику прес-центру Комісії забезпечити опублікування рішення Комісії та Положення про розрахунково-клірингову діяльність.
4. Рішення набирає чинності згідно з чинним законодавством.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на Члена Комісії Головка А.Т.
Голова Комісії О.Мозговий
Затверджено
рішенням Державної комісії з
цінних паперів та фондового
ринку 27 січня 1998 р. N 11-а
Положення про розрахунково-клірингову діяльність
Положення про розрахунково-клірингову діяльність (далі - Положення) розроблене відповідно до Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні", Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" та чинного законодавства України.
( Абзац перший Преамбули із змінами, внесеними згідно з Рішенням Держкомісціннихпаперів N 329 від 17.07.2003 )
Положення визначає вимоги до здійснення депозитаріями розрахунково-клірингової діяльності за операціями щодо цінних паперів та здійснення клірингу та розрахунків у Національній депозитарній системі в Україні, а також напрями державного контролю за розрахунково-кліринговою діяльністю.
Розділ 1. Поняття та визначення
1.1. Поняття: "бездокументарна форма цінного паперу", "відокремлений спосіб зберігання цінних паперів", "випуск цінних паперів", "глобальний сертифікат", "депозитарій цінних паперів", "депозитарний договір", "депонент", "договір про відкриття рахунку у цінних паперах", "договір про кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів", "договір про обслуговування емісії цінних паперів", "документарна форма цінного паперу", "зберігач", "знерухомлення цінних паперів", "колективний спосіб зберігання цінних паперів", "кліринг", "кліринговий депозитарій", "кореспондентські відносини щодо цінних паперів", "номінальний утримувач", "рахунки у цінних паперах", "реєстр власників іменних цінних паперів", "реєстратор", "сертифікат цінних паперів" вживаються у цьому Положенні згідно з визначеннями Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні".
Поняття: "клієнт депозитарія", "депозитарна установа", "депонування цінних паперів", "код випуску цінних паперів" (далі - код випуску), "операція з цінними паперами", "обтяження цінних паперів зобов'язаннями", "операції емітента щодо випущених ним цінних паперів", "організатор торгівлі цінними паперами" (далі - організатор торгівлі), "розпорядження (наказ)" (далі - розпорядження), "спеціаліст депозитарної установи" вживаються у цьому Положенні згідно з визначеннями Положення про депозитарну діяльність, що затверджується Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
1.2. У цьому Положенні наведені нижче поняття вживаються у такому значенні:
від'ємний залишок по технічному рахунку - визначене депозитарієм при здійсненні клірингу засвідчення зобов'язання клієнта депозитарія переказати цінні папери та/або перерахувати грошові кошти відповідно до розпорядження депозитарія, що здійснює кліринг та розрахунки;
звірка - операція депозитарію щодо порівняння реквізитів розпоряджень на переказ (поставку) цінних паперів та розпоряджень на одержання цінних паперів з метою виявлення сквитованих та несквитованих розпоряджень;
( Абзац третій пункту 1.2 в редакції Рішення Держкомісціннихпаперів N 66 від 01.06.2000 )
додатній залишок по технічному рахунку - визначене депозитарієм при здійсненні клірингу засвідчення права клієнта депозитарія отримати цінні папери та/або грошові кошти відповідно до розпорядження депозитарія, що здійснює кліринг та розрахунки;
квитування - операція депозитарію або організатора торгівлі щодо встановлення збігу реквізитів розпорядження на переказ (поставку) цінних паперів та розпорядження на одержання цінних паперів;
( Абзац п'ятий пункту 1.2 в редакції Рішення Держкомісціннихпаперів N 66 від 01.06.2000 )
операційний день депозитарної установи - визначений Регламентом та/або Внутрішнім положенням про депозитарну діяльність депозитарної установи строк її роботи, протягом якого вона провадить операції з депозитарної діяльності, в тому числі для клірингового депозитарія з розрахунково-клірингової діяльності;
технічний рахунок - рахунок, який відкриває депозитарій своєму клієнту для якого він здійснює кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів, для обліку визначеного депозитарієм при здійсненні клірингу засвідчення зобов'язаня та/або засвідчення права своїх клієнтів щодо цінних паперів та/або грошових коштів за угодами щодо цінних паперів;
сквитовані розпорядження - розпорядження на переказ (поставку) цінних паперів та розпорядження на одержання цінних паперів, щодо яких установлено збіг реквізитів за результатами звірки.
( Пункт 1.2 доповнено абзацом згідно з Рішенням Держкомісціннихпаперів N 66 від 01.06.2000 )
Розділ 2. Загальні положення
2.1. Професійна розрахунково-клірингова діяльність за операціями щодо цінних паперів здійснюється виключно депозитаріями.
2.2. Для здійснення професійної розрахунково-клірингової діяльності за операціями щодо цінних паперів депозитарій повинен одержати відповідний дозвіл Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Дозвіл на здійснення професійної розрахунково-клірингової діяльності за операціями щодо цінних паперів видається депозитаріям згідно з Порядком видачі дозволу на здійснення професійної розрахунково-клірингової діяльності за операціями щодо цінних, який затверджується Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. У разі одержання такого дозволу депозитарій набуває статусу клірингового депозитарія.
2.3. Для здійснення депозитарієм клірингу та розрахунків за угодами щодо цінних паперів ці цінні папери повинні бути депоновані в цьому депозитарії.
Рахунки у цінних паперах відкриваються згідно з Положенням про депозитарну діяльність. Для депонентів згідно з договором про відкриття рахунку у цінних паперах відкриваються рахунки у цінних паперах у зберігача. Для зберігачів згідно з депозитарним договором відкриваються рахунки у цінних паперах в депозитарії. Глобальний сертифікат цінних паперів депонується емітентом в депозитарії на підставі договору про обслуговування емісії цінних паперів. Для інших депозитаріїв через кореспондентські відносини щодо цінних паперів, оформлені на підставі відповідного договору, кожний депозитарій відкриває спеціальні рахунки у цінних паперах.
2.4. Для проведення клірингу та розрахунків за угодами щодо знерухомлених документарних іменних цінних паперів депозитарій повинен бути зареєстрований в реєстрі власників іменних цінних паперів як номінальний утримувач.
2.5. Клірингові операції щодо угод з цінними паперами здійснюються депозитарієм з цінними паперами, що випущені в бездокументарній формі і депоновані в цьому депозитарії, або з цінними паперами, що випущені в документарній формі та депоновані в цьому депозитарії і знаходяться в колективному зберіганні.
2.6. В тому випадку, коли угода щодо цінних паперів укладена між клієнтами різних депозитаріїв, розрахунково-клірингові операції здійснює той депозитарій, який уклав з емітентом договір про обслуговування емісії цінних паперів, які зазначені в угоді, або той депозитарій, в якому депоновані знерухомлені документарні цінні папери, що зазначені в угоді.
2.7. При виконанні клірингу та розрахунків за угодами щодо цінних паперів та при проведені операцій емітента щодо випущених ним цінних паперів зміни на рахунках у цінних паперах і на грошових рахунках повинні вноситися одночасно.
2.8. Розрахунок взаємних зобов'язань за угодами щодо цінних паперів здійснюється депозитаріями на підставі розрахункових документів, наданих клієнтами депозитарію відповідно до договорів, що передбачають перехід права власності на цінні папери, або розрахункових документів, наданих організаторами торгівлі відповідно до укладених на цих організаційно оформлених ринках угод щодо цінних паперів.
2.9. Забороняється взаємокомпенсація замовлень депонентів по обслуговуванню угод з купівлі-продажу цінних паперів, депонованих в депозитарії, між депонентами одного зберігача, а також кліринг і розрахунки за такими угодами без проведення на відповідних рахунках та/або відображення кожної з цих угод в депозитарії.
2.10. Для обліку прав власності на цінні папери та/або розрахунків за угодами щодо цінних паперів зберігачі не мають права встановлювати кореспондентські відносини з іншими зберігачами.
Кожна операція з цінними паперами, депонованими в депозитарії, повинна здійснюватися на відповідних рахунках та/або відображатись в цьому депозитарії.
У зв'язку з угодами та/або операціями щодо цінних паперів, які депоновані в депозитарії, виписку з рахунку у цінних паперах, яка є підтвердженням прав власності на цінні папери, зберігач зобов'язаний надавати своїм депонентам тільки після одержання довідки про стан рахунку у цінних паперах, наданої зберігачу цим депозитарієм. Порядок видачі виписки з рахунку у цінних паперах визначається в договорі про відкриття рахунку у цінних паперах у відповідності з чинним законодавством про депозитарну діяльність.
2.11. Розрахунки стосовно операцій емітента з розміщення бездокументарних цінних паперів та операцій емітента щодо випущених ним цінних паперів здійснює відповідно до цього Положення та Положення про депозитарну діяльність депозитарій, який уклав з цим емітентом договір про обслуговування емісії цінних паперів.
2.12. Торговці цінними паперами, що не мають дозволу на здійснення професійної депозитарної діяльності як зберігача цінних паперів, не мають права укладати з депозитарієм договір про кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів.
Фондова біржа укладає договір про кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів тільки з одним, обраним нею, депозитарієм. Фондова біржа додатково може укладати договір про кліринг та розрахунки за угодами щодо державних цінних паперів з депозитарієм, що обслуговує обіг державних цінних паперів.
Учасники торговельно-інформаційної системи, які мають дозвіл зберігача цінних паперів, укладають договір про кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів з депозитарієм, що обслуговує цей організаційно оформлений ринок, або з депозитарієм, що уклав угоду про кореспондентські відносини з таким депозитарієм.
Договір про кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів повинен відповідати чинному законодавству. Кожний договір про кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів депозитарій узгоджує та реєструє в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку згідно з Порядком видачі дозволу на здійснення професійної розрахунково-клірингової діяльності за операціями щодо цінних паперів.
2.13. Торговельно-інформаційна система укладає договір про надання інформації стосовно укладання та виконання угод щодо цінних паперів тільки з одним обраним нею депозитарієм. Договір про надання інформації стосовно укладання та виконання угод щодо цінних паперів повинен відповідати чинному законодавству. Кожний договір про надання інформації стосовно укладання та виконання угод щодо цінних паперів депозитарій повинен узгодити з Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку згідно з Порядком видачі дозволу на здійснення професійної розрахунково-клірингової діяльності за операціями щодо цінних паперів.
( Пункт 2.13 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Держкомісціннихпаперів N 66 від 01.06.2000 )
2.14. Депозитарій для здійснення грошових розрахунків за операціями щодо цінних паперів зобов'язаний користуватися послугами, які надає розрахунковий банк.
Порядок здійснення грошових розрахунків за операціями щодо цінних паперів у Національному депозитарії, за якими він здійснює кліринг та розрахунки, встановлюється Національним банком України за погодженням з Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Розрахунковий банк надає послуги депозитарію для здійснення грошових розрахунків за операціями щодо цінних паперів на підставі типового договору про грошові розрахунки за операціями щодо цінних паперів, форма якого затверджується Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку і Національним банком України. Кожний договір про грошові розрахунки за операціями щодо цінних паперів депозитарій узгоджує та реєструє в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку згідно з Порядком видачі дозволу на здійснення професійної розрахунково-клірингової діяльності за операціями щодо цінних паперів.
За розпорядженнями депозитарія розрахунковий банк проводить грошові розрахунки за угодами щодо цінних паперів та грошові розрахунки за операціями емітента щодо випущених ним цінних паперів.
2.15. Вимоги до розрахункового банку встановлюються в положенні, що затверджується Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку і Національним банком України.
Національним банком України і Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку можуть встановлюватися додаткові обмеження щодо видів діяльності, які має право здійснювати розрахунковий банк на підставі банківської ліцензії, спрямовані на зменшення кредитних та інших ризиків, пов'язаних з наданням послуг депозитарію.
2.16. Для проведення клірингу та розрахунків за угодами щодо цінних паперів депозитарій в час, який передбачено його Регламентом, відкриває операційний день. В строк, який передбачений Регламентом, депозитарій здійснює депозитарну та розрахунково-клірингову діяльність. Після завершення цього строку депозитарій закриває операційний день. Після завершення операційного дня внесення будь-яких змін та доповнень до документів операційного дня депозитарія заборонено.
2.17. Депозитарій повинен розробити та використовувати внутрішній Порядок проведення розрахунково-клірингових операцій щодо угод з цінними паперами та внутрішнє Положення про розрахунково-клірингову діяльність, які він повинен узгодити з Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку при наданні нею дозволу на здійснення професійної розрахунково-клірингової діяльності.
Для отримання дозволу на здійснення професійної розрахунково-клірингової діяльності Регламент депозитарія повинен додатково включати:
- порядок роботи депозитарія щодо здійснення ним професійної розрахунково-клірингової діяльності;
- процедури виконання депозитарієм розрахунково-клірингових операцій;
- обов'язки та права депозитарія та його клієнтів;
- порядок прийому інформації за договорами щодо клірингу та розрахунків за угодами щодо цінних паперів;
- звітність щодо здійснення депозитарієм розрахунково-клірингових операцій;
- правила депозитарію при проведенні розрахунково-клірингових операцій та порядок внесення змін до цих правил;
- напрями та процедури, що зменьшують ризик проведення розрахунково-клірингової діяльності депозитарієм.
Внутрішнє Положення депозитарія про розрахунково-клірингову діяльність повинно відповідати вимогам цього Положення та чинному законодавству і містити:
- організаційно-функціональну схему здійснення розрахунково-клірингової діяльності, яка відображає схему взаємодії підрозділів з зазначенням кількості працюючих та відповідних посад;
- перелік та опис основних процедур розрахунково-клірингової діяльності;
- вимоги до клієнтів депозитарія щодо здійснення депозитарієм розрахунково-клірингової діяльності;
- перелік та опис рахунків, що будуть використовуватися для клірингу та розрахунків за угодами щодо цінних паперів;
- перелік та форми внутрішніх облікових документів;
- перелік та форми вхідних та вихідних документів;
- перелік та вартість послуг, що надаються клієнтам;
- посадові інструкції з визначенням кваліфікаційних вимог;
- відомості про систему підготовки кваліфікованих працівників, задіяних в процесі розрахунково-клірингової діяльності депозитарія;
Внутрішній Порядок проведення депозитарієм розрахунково-клірингових операцій за угодами щодо цінних паперів повинен відповідати вимогам цього Положення та чинному законодавству і містити:
- порядок надходження розпоряджень від клієнтів депозитарія та інформації від організаторів торгівлі до депозитарія;
- порядок здійснення клірингу та розрахунків за операціями щодо цінних паперів;
- порядок внесення спеціалістами депозитарія інформації в облікові документи;
- порядок внутрішнього документообігу при проведенні розрахунково-клірингової діяльності;
- порядок надання інформації клієнтам депозитарія та організаторам торгівлі;
- порядок забезпечення гарантій виконання клієнтами депозитарія своїх зобов'язань щодо угод з цінними паперами;
- порядок накладення санкцій на клієнта, який не здійснив погашення зобов'язань щодо угод з цінними паперами протягом установленого терміну.
2.18. Зберігач може здійснювати депозитарну операцію переказу цінних паперів з рахунку у цінних паперах одного свого депонента на рахунок у цінних паперах іншого свого депонента у відповідності до Положення про депозитарну діяльність. Ця операція не відноситься до розрахунково-клірингової діяльності. Для виконання зберігачем операцій, які пов'язані з перерахуванням грошових коштів, зберігач повинен розробити та використовувати відповідно до цього Положення та чинного законодавства Порядок взаємодії відокремленого депозитарного підрозділу зберігача з обслуговуючим банком. Укладання зберігачем депозитарного договору та/або договору про кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів обов'язково передбачає наявність у зберігача затвердженного його органом управління внутрішнього Порядку взаємодії відокремленого депозитарного підрозділу зберігача з обслуговуючим банком.
2.19. Депозитарій для здійснення клірингу та розрахунків за угодами щодо цінних паперів повинен розробити та затвердити своїм органом управління Положення про гарантійний фонд для зниження ризиків невиконання та/або несвоєчасного виконання угод з цінними паперами. Депозитарій повинен розробити та використовувати Порядок розподілення та компенсації збитків від невиконання та/або несвоєчасного виконання зобов'язань клієнтів депозитарію за угодами щодо цінних паперів. Положення про гарантійний фонд та Порядок розподілення та компенсації збитків від невиконання та/або несвоєчасного виконання зобов'язань клієнтів депозитарію за угодами щодо цінних паперів депозитарій повинен узгодити з Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Кожний клієнт депозитарію, для якого здійснюється кліринг та розрахунки, повинен бути учасником гарантійного фонду.
Кошти гарантійного фонду не повинні входити до складу власних коштів депозитарія. Депозитарій в Положенні про гарантійний фонд повинен розробити та використовувати Перелік активів, які допускаються як внески до гарантійного фонду. Порядок оцінки та розмір внесків до гарантійного фонду визначаються в Положенні про гарантійний фонд відповідно до чинного законодавства.
2.20. Депозитарій в договорі про кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів та в Регламенті депозитарія визначає порядок застосування санкцій щодо клієнта, який не здійснив погашення зобов'язань за угодами щодо цінних паперів протягом строку, визначеного Регламентом депозитарія.
Розділ 3. Порядок одержання депозитарними установами інформації за угодами щодо цінних паперів
3.1. Кліринг та розрахунки за операціями з цінними паперами здійснюються відповідно до розпоряджень, наданих клієнтами депозитарію, або розрахункових документів, які надаються організаторами торгівлі згідно з вимогами цього Положення.
( Пункт 3.1 в редакції Рішення Держкомісціннихпаперів N 66 від 01.06.2000 )
3.2. Розпорядження депонентів (клієнтів) та відповідні документи, що є підставою для здійснення депозитарних та/або розрахунково-клірингових операцій депозитарними установами, повинні повністю розкривати зміст виконання операцій з рахунками в цінних паперах та відповідати чинному законодавству. Якщо розпорядження депонентів (клієнтів) не містять всіх необхідних реквізитів для виконання депозитарних та/або розрахунково-клірингових операцій, депозитарна установа має право вимагати надання необхідної інформації. Розпорядження оформлюються згідно з вимогами Положення про депозитарну діяльність та чинного законодавства.
Спосіб підтвердження достовірності підписів на розпорядженні депонента (клієнта) або на документі від організатора торгівлі обумовлюється згідно з чинним законодавством в договорі про відкриття рахунку у цінних паперах або в депозитарному договорі, в договорі про обслуговування емісії цінних паперів чи договорі між депозитарієм та організатором торгівлі. При прийомі розпоряджень від депонента (клієнта) або документів від організатора торгівлі депозитарна установа несе відповідальність за підтвердження достовірності підписів депонента (клієнта) на цих розпорядженнях та підтвердження достовірності підписів відповідальних осіб організатора торгівлі на отриманих від нього документах.
Реквізитний склад розпоряджень депонентів (клієнтів) та повідомлень в Національній депозитарній системі повинен відповідати міжнародним стандартам ISO 7775 та/або SWIFT Securities Messages, національним стандартам та чинному законодавству.
3.3. Депозитарна установа зобов'язана реєструвати всі розпорядження від депонентів (клієнтів) та відповідні документи, що є підставою для здійснення депозитарних та/або розрахунково-клірингових операцій, на момент їх отримання. Система обробки інформації депозитарної установи повинна реєструвати розпорядження від депонентів (клієнтів) у хронологічному порядку і гарантовано забезпечувати їх зберігання протягом п'яти років з часу їх отримання.
Депозитарна установа зобов'язана мати можливість підтвердження кожної депозитарної та/або розрахунково-клірингової операції розпорядженнями від депонентів (клієнтів) та відповідними документами у вигляді паперового документу та/або у електронному вигляді у формі, яка доступна тільки для читання та виключає можливість внесення будь-яких змін, та забезпечити їх зберігання протягом п'яти років з часу їх отримання.
Якщо розпорядження від однієї депозитарної установи до іншої є наслідком роботи їх системи обробки інформації, для підтвердження депозитарної та/або розрахунково-клірингової операції повинен існувати взаємозв'язок між розпорядженнями у вигляді відповідної послідовності інформаційних записів.
3.4. Депозитарні установи обслуговують операції з цінними паперами, а клірингові депозитарії здійснюють кліринг і розрахунки на відкритих рахунках у цінних паперах шляхом виконання операцій відповідно до цього Положення та Положення про депозитарну діяльність.
3.5. Кожна депозитарна та/або розрахунково-клірингова операція депозитарної установи проводиться на підставі розпорядження та відповідних документів і закінчується складанням звіту та/або інформаційного повідомлення про виконання операції, які повинні відповідати міжнародним стандартам ISO 7775 та/або SWIFT Securities Messages, національним стандартам та чинному законодавству.
3.6. Порядок здійснення кожної депозитарної та/або розрахунково-клірингової операції визначається внутрішніми документами депозитарної установи, які вона повинна узгодити з Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, що повинен відповідати вимогам цього Положення, Положення про депозитарну діяльність та чинного законодавства.
Депозитарна установа зобов'язана вносити всі розпорядження, що надходять від ініціаторів депозитарної та/або розрахунково-клірингової операцій, в Журнал розпоряджень, а інформацію про проведення та виконання депозитарних та/або розрахунково-клірингових операцій - в Журнал операцій. Депозитарна установа зобов'язана зберігати інформацію, внесену до Журналу розпоряджень та Журналу операцій протягом п'яти років з моменту отримання цієї інформації.
3.7. Порядок прийому депозитарною установою розпоряджень депонентів (клієнтів) визначається внутрішніми документами депозитарної установи та повинен відповідати цьому Положенню, Положенню про депозитарну діяльність та чинному законодавству.
3.8. Клієнт (депонент) депозитарної установи, що поставляє цінні папери (далі - клієнт (депонент)-постачальник), надає депозитарній установі розпорядження на переказ (поставку) цінних паперів. Клієнт (депонент) депозитарної установи, що одержує цінні папери (далі - клієнт (депонент)-одержувач), надає депозитарній установі розпорядження на одержання цінних паперів. До своїх розпоряджень емітент надає депозитарію відповідні письмові документи, що визначені в Положенні про депозитарну діяльність, затвердженому рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.1998 N 61, та відповідають чинному законодавству.
За угодами щодо цінних паперів, укладеними на організаторі торгівлі, депозитарій одержує або розпорядження на одержання / переказ (поставку) цінних паперів від своїх клієнтів, або відомість сквитованих розпоряджень від організатора торгівлі, яка передбачена цим Положенням.
Розпорядження надаються депозитарію у вигляді, що визначений правилами даного депозитарію щодо обміну інформацією (паперовий документ, електронне повідомлення).
( Пункт 3.8 в редакції Рішення Держкомісціннихпаперів N 66 від 01.06.2000 )
3.9. Депозитарна установа одержує розпорядження та надає своєму депоненту (клієнту) підтвердження про одержання розпорядження. Вид та порядок надання підтвердження про одержання розпорядження визначається депозитарієм в Порядку проведення розрахунково-клірингових операцій щодо угод з цінними паперами або депозитарною установою в Порядку здійснення депозитарних операцій (квитанція про одержання розпорядження, відмітка спеціаліста депозитарної установи на другому примірнику розпорядження, електронна квитанція від депозитарія про одержання розпорядження).
3.10. Депозитарна установа повинна здійснити перевірку розпорядження на правильність складання, інші перевірки, передбачені чинним законодавством та внутрішніми документами депозитарної установи і перевірки відповідних документів, що є підставою для здійснення депозитарної та/або розрахунково-клірингової операції, а в разі приймання розпорядження стосовно проведення облікової депозитарної операції - здійснити заходи відповідно до законодавства, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.
( Абзац перший пункту 3.10 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Держкомісціннихпаперів N 329 від 17.07.2003 )
В розпорядженнях та відповідних документах, що є підставою для здійснення депозитарної та/або розрахунково-клірингової операції виправлення не допускаються.
3.11. Депозитарна установа відмовляє своєму депоненту (клієнту) у прийомі до виконання розпорядження на одержання/переказ (поставку) цінних паперів у випадку, якщо:
- розпорядження на одержання/переказ (поставку) цінних паперів складено депонентом (клієнтом) депозитарної установи не відповідно до вимог цього Положення та Положення про депозитарну діяльність;
- відсутні та/або неправильно заповнені обов'язкові реквізити в цьому розпорядженні;
- інформація, що надана в розпорядженні на одержання/переказ (поставку) цінних паперів, недостовірна або підроблена;
- в розпорядженні на переказ (поставку) цінних паперів кількість цінних паперів, яка призначена для переказу (поставки), перевищує залишок на рахунку у цінних паперах депонента зберігача або клієнта депозитарія, скоригований на кількість цінних паперів призначених для переказу (поставки) відповідно до прийнятих, але ще невиконаних розпоряджень;
- в розпорядженні на переказ (поставку) цінних паперів цінні папери, що призначені для переказу (поставки), обтяжені зобов'язаннями та/або обмежені в обігу і операція щодо переходу прав власності в зв'язку з цим не може бути виконана;
- зазначені в розпорядженні депонента на одержання цінних паперів грошові кошти, що призначені для оплати за цінні папери, відсутні на рахунку для проведення грошових розрахунків за операціями з цінними паперами.
3.12. У випадку відмови в прийомі до виконання розпоряджень депозитарна установа обліковує такі розпорядження в відомості про відмову в прийомі до виконання розпоряджень з відміткою щодо причин відмови. Розпорядження, що занесені в відомість про відмову в прийомі до виконання розпоряджень, зберігаються разом з відповідною відомістю в документах операційного дня депозитарної установи.
3.13. Депозитарна установа надає депоненту (клієнту) повідомлення про відмову в прийомі до виконання розпорядження з обов'язковим обгрунтуванням причини відмови.
Депозитарна установа одержує підтвердження від свого депонента (клієнта) про надходження до останнього повідомлення про відмову в прийомі до виконання розпорядження. Вид та порядок надання такого підтвердження визначається депозитарієм в Порядку здійснення розрахунково-клірингових операцій щодо угод з цінними паперами або депозитарною установою в Порядку здійснення депозитарних операцій (квитанція, відмітка клієнта (депонента) депозитарної установи на другому екземплярі повідомлення про відмову в прийомі до виконання розпорядження, електронна квитанція від зберігача до депозитарія).
3.14. Після перевірки розпорядження від свого депонента зберігач направляє це розпорядження до депозитарія, який обслуговує цього зберігача згідно з депозитарним договором. Якщо за угодою щодо цінних паперів та відповідними розпорядженнями від депонентів передбачено виконання зберігачем депозитарної операції переказу цінних паперів з рахунку у цінних паперах одного депонента цього зберігача на рахунок у цінних паперах іншого депонента цього зберігача, зберігач виконує ці розпорядження шляхом квитування розпоряджень та виконання відповідних операцій згідно з чинним законодавством.
3.15. Після перевірки розпорядження від своїх клієнтів депозитарій складає відомість розпоряджень на переказ (поставку) цінних паперів та відомість розпоряджень на одержання цінних паперів. Депозитарій повинен забезпечити перевірку внесеної до відомостей інформації для зниження ризику допущення випадкових або недобросовісних дій спеціалістами депозитарію. Розпорядження зберігаються разом з відповідною відомістю в документах операційного дня депозитарія.
3.16. Порядок внесення розпорядження на одержання/переказ (поставку) цінних паперів до відповідної відомості визначається порядком черговості надходження цих розпоряджень до депозитарія.
Депозитарій не має права без відповідного розпорядження свого клієнта відмінити та/або затримати виконання перевірених розпоряджень.
Депозитарій не має права змінити черговість виконання перевірених розпоряджень, отриманих від своїх клієнтів.
3.17. Строки та терміни одержання і виконання розпоряджень визначаються в Регламенті депозитарія, який узгоджується з Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
3.18. Відправник розпорядження до звірки отриманих депозитарієм розпоряджень щодо угод з цінними паперами та в строк, визначений в Регламенті депозитарія, може відмінити розпорядження, якщо надішле депозитарію відповідне розпорядження відміни (анулювання).

................
Перейти до повного тексту