1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА З ПИТАНЬ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО
ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
25.11.2010 N 35
Про стан впровадження сучасних методів та технологій у сфері поводження з твердими побутовими відходами
( Рішення введено в дію Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства N 438 від 06.12.2010 )
Розглянувши питання щодо стану впровадження сучасних методів та технологій у сфері поводження з твердими побутовими відходами, колегія зазначає.
Важливою складовою благоустрою населених пунктів є санітарна очистка, якій приділяється все більше уваги з боку виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, а в цьому році і Президентом України доручено Міністерству реалізувати національний проект "Чисте місто" спільно з Державним агентством з управління національними проектами. Це дозволить запровадити новітні технології з утилізації побутових відходів у 10 містах України.
На даний час в Україні щороку утворюється більше 50 млн. куб. м (12,5 млн. тонн) твердих побутових відходів, які захоронюються на 4,5 тис. сміттєзвалищах і полігонах загальною площею майже 7,8 тис. га.
Тільки 70 % населення України охоплено послугами із вивезення побутових відходів, в тому числі лише 30 % - у сільських населених пунктах. Це призводить до щорічного утворення 24 тисяч несанкціонованих звалищ, що займають площу 750 га. Таким чином, щорічно на несанкціоновані сміттєзвалища та лісосмуги потрапляє близько 5 млн. т побутових відходів.
Разом з проблемами забруднення довкілля вкрай недостатньо вирішуються питання використання побутових відходів як джерела вторинної сировини та в енергетичних цілях, а також реалізації положень Кіотського протоколу, у т.ч. щодо вилучення та утилізації полігонного біогазу, тощо. Адже до 40 % обсягу побутових відходів містить ресурсоцінні компоненти, які можуть бути повернені у господарський обіг (папір, скло, пластик тощо).
Лише до 2,5 % побутових відходів в Україні утилізується на двох сміттєспалювальних заводах в містах Києві та Дніпропетровську з чотирьох побудованих в Україні за радянських часів (Харків, Севастополь), обладнання яких застаріле та негативно впливає на екологію. Також експлуатується експериментальна сміттєспалювальна установка в м. Люботин Харківської області. У 53 населених пунктах впроваджується роздільне збирання побутових відходів. У 7 населених пунктах працюють сміттєсортувальні лінії, а у 16 населених пунктах вони будуються.
Потужності значної кількості полігонів уже вичерпали свій ресурс, а самі сміттєзвалища стали фактором антропогенного навантаження на довкілля. Так, кількість сміттєзвалищ, які перевантажені, становить 281 од. (6 %), а 982 од. (22 %) не відповідають нормам екологічної безпеки.
Основними чинниками, що зумовлюють погіршення стану цієї сфери, є невиконання місцевою владою вимог, визначених Законами України "Про житлово-комунальні послуги", "Про відходи" та "Про благоустрій населених пунктів", в частині недостатнього фінансування розвитку і утримання об'єктів галузі, встановлення економічно обґрунтованих тарифів та організації належного контролю за перевезенням, розміщенням і використанням полігонів та сміттєзвалищ.

................
Перейти до повного тексту