1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


РАДА НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11.09.2014 № 27
Про стан виконання Основних засад грошово-кредитної політики на 2014 рік та її вплив на соціально-економічний розвиток України
Відповідно до статті 9 Закону України "Про Національний банк України" Рада Національного банку України розглянула інформацію Правління Національного банку України про виконання Основних засад грошово-кредитної політики за підсумками роботи у січні-серпні 2014 року та
ВИРІШИЛА:
1. Взяти до відома інформацію Правління Національного банку України про стан виконання Основних засад грошово-кредитної політики на 2014 рік за підсумками роботи у січні-серпні.
2. Відзначити, що здійснення грошово-кредитної політики у січні-серпні 2014 року проводилося, в цілому, відповідно до затверджених Радою Національного банку Основних засад грошово-кредитної політики, але відбувалося за умов посилення впливу на економіку форс-мажорних обставин військового характеру.
Негативний вплив загострення ситуації в східних регіонах України на стан економіки та грошово-кредитного ринку призвів до падіння ВВП, погіршення очікувань економічних агентів та посилення впливу негативних чинників на економічну поведінку бізнесу та населення. Зазначене мало результатом відчутне знецінення гривні та відплив депозитів з банківської системи, що зумовлювало необхідність у більш тривалому та масштабному застосуванні антикризових заходів, спрямованих на підтримку банківської системи та економічної політики Уряду. Натомість, наведені чинники почали суттєво ускладнювати реалізацію Основних засад на 2014 рік та досягнення визначених в них орієнтирів приросту інфляції та монетарної бази.
ВВП в І кварталі знизився на 1,1%, у ІІ кварталі - на 4,6% до відповідного періоду попереднього року. Зниження обсягів промислового виробництва у січні-липні становило 5,8% порівняно із відповідним періодом минулого року.
Дефіцит зведеного платіжного балансу за січень-липень 2014 року становив 4,5 млрд. дол. США, у тому числі поточного рахунку - 2,3 млрд. дол. США, фінансового та капітального рахунку - 2,2 млрд. дол. США.
Упродовж січня-серпня 2014 року гривня подешевшала до долара США за безготівковими операціями на 66,9%, а за операціями з продажу населенню
готівкового долара США - на 65,5%. Реальний ефективний обмінний курс гривні знизився у січні-липні на 24,0% порівняно з початком року.
Обсяг міжнародних резервів у січні-серпні зменшився на 22,5% - до 15,8 млрд. дол. США, на що в основному вплинули платежі з погашення та обслуговування державного та гарантованого державою боргу (7,6 млрд. дол. США) та перевищення продажу валюти Національним банком над купівлею (3,9 млрд. дол. США). Падіння міжнародних резервів було частково компенсовано зовнішніми та внутрішніми запозиченнями Уряду та Національного банку України (6,8 млрд. дол. США), включаючи перший транш за новою програмою "Стенд-бай". З середини лютого ц.р. у рамках виконання Україною зобов'язань щодо підвищення гнучкості курсу гривні Національний банк України відмовився від проведення операцій з продажу іноземної валюти з метою впливу на курсову динаміку. Погіршення ситуації в економіці та фінансовій сфері мало відповідні інфляційні наслідки, індекс споживчих цін за 8 місяців зріс на 12,9%.
За таких умов дії Національного банку України характеризувались комплексом стабілізаційних заходів, які здійснювались за наступними напрямами: сприяння забезпеченню безперебійного здійснення платежів та вчасного виконання зобов'язань перед вкладниками; створення стимулів для повернення коштів у банківську систему; вжиття заходів для стабілізації валютного ринку в період погіршення ринкових очікувань та різкого зростання попиту на іноземну валюту. Національний банк України вживав відповідних заходів щодо підтримки економічної політики Уряду.
Процентна політика Національного банку України з огляду на необхідність створення належних умов для повернення вкладів у банківську систему спрямовувалася на утримання внутрішньої вартості гривні та сприяння завдяки цьому зменшенню девальваційного та інфляційного тиску. У цьому контексті 15 квітня 2014 року Національний банк України підвищив розмір облікової ставки з 6,5% до 9,5%, а з 17 липня 2014 року - до 12,5%. Відповідно, зі зміною облікової ставки Національний банк України збільшив процентні ставки за своїми інструментами постійної дії. Середньозважена процентна ставка за кредитами у національній валюті знизилася (перш за все, внаслідок скорочення попиту) з 17,5% у грудні 2013 року до 16,6% у серпні 2014 року, в іноземній валюті - відповідно з 8,7% до 8,5%. Загальний обсяг банківських кредитів у національній валюті за січень - серпень 2014 року зменшився на 7,6% - до 551,4 млрд. грн., в іноземній - на 9,8% - до 34,8 млрд. дол. США (в еквіваленті).

................
Перейти до повного тексту