1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, БУДІВНИЦТВА
ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
25.10.2011 N 6
Про стан охорони праці та підвищення техніки безпеки у галузі будівництва, житлово-комунального господарства та на підприємствах, установах і організаціях сфери управління Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства за 9 місяців 2011 року
( Рішення введено в дію Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства N 266 від 01.11.2011 )
Розглянувши стан охорони праці та підвищення техніки безпеки у галузі будівництва, житлово-комунального господарства та на підприємствах, установах і організаціях сфери управління Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства за 9 місяців 2011 року, колегія Міністерства відзначає.
Галузь будівництва та виробництва будівельних матеріалів є однією з найнебезпечніших за ризиком виникнення нещасних випадків на виробництві. За даними Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, на підприємствах зазначених галузей за 6 останніх років виникло 5808 нещасних випадків, з них 744 - із смертельними наслідками та 135 професійних захворювань.
За 9 місяців поточного року кількість нещасних випадків на підприємствах будівництва та виробництва будівельних матеріалів в порівнянні з аналогічним періодом 2010 року зросла на 4,7%, а смертельних - на 21%. Зросла на 0,3% і питома вага смертельних нещасних випадків у загальній їх кількості по Україні.
Випадки зростання смертельного травматизму за 9 місяців 2011 року у порівнянні з аналогічним періодом минулого року у сфері будівництва зафіксовано в таких областях: Полтавській - на 4 смертельних випадки, Луганській та Одеській - на 3 смертельних випадки, Дніпропетровській, Донецькій, Кіровоградській та Черкаській - на 2 смертельних випадки, Закарпатській, Івано-Франківській, Харківській, Чернігівській областях - на 1 смертельний випадок.
Найбільша питома вага смертельних нещасних випадків у загальній кількості травм у будівництві зафіксовано у Волинській, Кіровоградській областях - 33%, у Чернівецькій - 25%, у Дніпропетровській - 22%, в АР Крим - 21%.
Особливо високий рівень травматизму існує на підприємствах будівельної галузі, на яких за 6 років було втрачено 278850 робочих днів, тобто в середньому за рік на 1000 працюючих втрачалося 97 робочих днів, а кількість травм на 1000 працюючих у 2010 році перевищила середню кількість травм на 1000 працюючих по Україні в 3,4 раза.
Високий рівень травматизму зафіксовано і на підприємствах по виробленню будівельних матеріалів, де за 6 років було втрачено 59481 робочий день, тобто в середньому за рік на 1000 працюючих втрачалося 127 робочих днів, а кількість травм на 1000 працюючих у 2010 році перевищила середню кількість травм на 1000 працюючих по Україні в 3,2 рази. Найбільш високий ризик виникнення нещасних випадків на виробництві існує при виробництві збірних бетонних та залізобетонних виробів та при виробництві формованої і обпаленої глиняної цегли та блоків.
Аналіз смертельних нещасних випадків на виробництві в будівельній галузі показує, що до основних видів подій, що призводять до нещасних випадків відносяться: падіння з висоти - 47,3%, падіння, обрушення, обвалення предметів, матеріалів, породи, ґрунту - 15,1%, дорожньо-транспортні пригоди - 15%, дія рухомих частин обладнання - 13%, ураження електричним струмом - 5,4%.
Переважна більшість нещасних випадків стається внаслідок неналежної організації виконання робіт підвищеної небезпеки (без наявності планів виконання робіт). Більшість керівників робіт та працівників будівельних організацій з чисельністю працюючих до 50 осіб не проходять навчання та перевірки знань з питань охорони праці, мають низький рівень фахової підготовки. Ці підприємства не мають служб охорони праці, навчання з питань охорони праці на них проводиться формально або не проводиться взагалі.
На таких підприємствах відсутня система управління охороною праці, а там де є, вона не відповідає сучасним вимогам її функціонування.
Житлово-комунальне господарство України знаходиться на стадії реформування і потребує якісно нових підходів, які зможуть забезпечити не тільки високу якість обслуговування, але і дотриманням всіх норм і правил з питань охорони праці.
Питома вага смертельних випадків у сфері житлово-комунального господарства від загальної їх кількості по Україні протягом 2005 - 2010 років знизилася з 3,3% до 1,7%, а питома вага загального травматизму залишається на тому ж рівні.
За 9 місяців поточного року на підприємствах житлово-комунального господарства виникло 212 нещасних випадків, з них із смертельними наслідками - 18.
Випадки зростання смертельного травматизму за 9 місяців 2011 року в порівнянні з аналогічним періодом минулого року на підприємствах житлово-комунального господарства зафіксовано: у Вінницькій області - на 3 смертельних випадки, Донецькій, м. Києві та Миколаївській області - на 2 смертельних нещасних випадки, Житомирській, Львівській та Хмельницькій областях - на 1 смертельний випадок.
Найбільша питома вага смертельних випадків у загальній кількості травм спостерігається в таких регіонах: у Миколаївській області - 25%, Вінницькій - 21%, Житомирській - 13%.
Слід відмітити, що стан умов та безпеки праці на більшості підприємств житлово-комунального господарства не відповідає вимогам нормативно-правових актів з охорони праці. Він характеризується незадовільною організацією та координацією робіт підвищеної небезпеки, відсутністю системи контролю за дотриманням працівниками вимог безпеки, низьким рівнем знань з охорони праці як посадовими особами, так і працівниками, недостатньою їх професійною підготовкою.
З метою покращення ситуації з питань охорони праці на підприємствах будівництва, виробництва будівельних матеріалів та в житлово-комунальному господарстві та забезпечення виконання статті 33 Закону України "Про охорону праці" щодо проведення єдиної науково-технічної політики в галузі охорони праці, здійснення методичного керівництва діяльністю підприємств з питань охорони праці та покращення відомчого контролю за станом умов та безпеки праці на підприємствах галузі колегія
................
Перейти до повного тексту