1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Роз"яснення


ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
Р О З' Я С Н Е Н Н Я
31.03.2011 N 4
Про порядок застосування норм законодавства щодо дій учасників фондового ринку при переведенні випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування
( Роз'яснення затверджено Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 377 від 31.03.2011 )
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до пункту 23 частини другої статті 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" роз'яснює порядок застосування норм законодавства щодо дій учасників фондового ринку при переведенні випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування у зв'язку із набранням чинності 31 грудня 2010 року Змін до Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування, затвердженого рішенням Комісії від 30.06.2000 N 98 (далі - Положення), затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2010 N 1757 (далі - Зміни), та у зв'язку з набранням чинності 2 березня 2011 року Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про акціонерні товариства" щодо вдосконалення механізму діяльності акціонерних товариств" від 03.02.2011 року N 2994-VI (далі - Закон).
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно зі статтею 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність.
Відповідно до пункту 69 Закону пункт 5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" викладений у новій редакції. Згідно з абзацами восьмим - п'ятнадцятим цього пункту приведенням діяльності акціонерних товариств у відповідність із вимогами Закону України "Про акціонерні товариства" в частині забезпечення існування акцій виключно у бездокументарній формі є зобов'язання наглядової ради акціонерного товариства в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, прийняти рішення про переведення випуску цінних паперів з документарної форми у бездокументарну (далі - рішення про дематеріалізацію) та забезпечити вчинення дій, встановлених цими абзацами.
Згідно з частиною третьою статті 52 Закону України "Про акціонерні товариства" з унесеними змінами, питання, що належать виключно до компетенції наглядової ради акціонерного товариства, не можуть вирішуватися іншими органами товариства, крім загальних зборів, за винятком випадків, встановлених Законом.
Відповідно до частини другої статті 51 Закону України "Про акціонерні товариства" в акціонерних товариствах з кількістю акціонерів - власників простих акцій 10 осіб і більше створення наглядової ради є обов'язковим. У товаристві з кількістю акціонерів - власників простих акцій 9 осіб і менше у разі відсутності наглядової ради її повноваження здійснюються загальними зборами.
Згідно з абзацом третього статті 46 Закону України "Про господарські товариства", створення наглядової ради акціонерного товариства є обов'язковим в акціонерному товаристві, яке налічує понад 50 акціонерів.
Відповідно до преамбули Положення його дія поширюється на депозитарії цінних паперів, зберігачів цінних паперів, реєстроутримувачів, власників цінних паперів та емітентів цінних паперів щодо акцій.
Положення установлює порядок взаємопов'язаних дій, які власники акцій, емітент та інші учасники Національної депозитарної системи, кожен у своїй частині, повинні здійснити для забезпечення процесу переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування (далі - дематеріалізація) у повному обсязі.
Згідно з пунктом 1.11 розділу 1 Положення для дематеріалізації загальні збори акціонерного товариства (емітента), зокрема, повинні прийняти рішення про дематеріалізацію.
Відповідно до наведених норм законодавства правовідносини, пов'язані з дематеріалізацією та які врегульовані Положенням, виникають з моменту прийняття рішення про дематеріалізацію:
загальними зборами акціонерного товариства, якщо рішення про дематеріалізацію було прийнято до набрання чинності Закону;
наглядовою радою акціонерного товариства або загальними зборами акціонерного товариства, якщо рішення про дематеріалізацію було прийнято після набрання чинності Закону.

................
Перейти до повного тексту