1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
НАКАЗ
21.12.2021 № 54-од
Про затвердження Положення про впровадження механізмів заохочення та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції"
На виконання вимог пункту 1 частини другої статті 53-1 Закону України "Про запобігання корупції" та з метою впровадження у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг механізмів заохочення та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про впровадження механізмів заохочення та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції" (далі - Положення), що додається.
2. Керівникам самостійних структурних підрозділів НКРЕКП забезпечити ознайомлення з цим наказом та Положенням підлеглих працівників.
3. Сектору із питань запобігання та виявлення корупції при прийнятті осіб на державну службу надавати для ознайомлення пам’ятки, зазначені у пункті 8 розділу V Положення.
4. Управлінню інформації та комунікації забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті НКРЕКП.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на керівника апарату НКРЕКП Кострикіна О.В.

Голова НКРЕКП

В. Тарасюк
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ НКРЕКП
21.12.2021 № 54-од
ПОЛОЖЕННЯ
про впровадження механізмів заохочення та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції"
( Див. текст )
1. Загальні положення
1.1. Це Положення розроблено з метою впровадження Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), механізмів заохочення та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції" (далі - Закон).
1.2. НКРЕКП заохочує викривачів та сприяє їм у повідомленні про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону.
1.3. Це Положення поширюється на всіх працівників НКРЕКП.
1.4. У цьому Положенні терміни вживаються у такому значенні:
механізми заохочення та формування культури повідомлення - це сукупність закріплених у локальному акті засобів, за допомогою яких у НКРЕКП формується уявлення про належне повідомлення, повага до викривачів, а працівники заохочуються до повідомлення про корупцію;
повідомлення - повідомлення про корупцію.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі.
1.5. Положення регламентує:
мету заохочення та формування культури повідомлення;
правову основу механізмів заохочення та формування культури повідомлення;
форми заохочення та формування культури повідомлення;
організаційні засади щодо функціонування механізму заохочення та формування культури повідомлення;
права та гарантії захисту працівників НКРЕКП як викривачів;
проведення аналізу та самооцінки успішності заохочення та формування культури повідомлення.
1.6. Особа не є викривачем, якщо повідомила інформацію, що є загальновідомою, або відомості, зазначені у повідомленні, не містять фактичних даних.
2. Мета заохочення та формування культури повідомлення
Метою заохочення та формування культури повідомлення є сприяння працівникам НКРЕКП у виявленні та повідомленні про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону, вчинених іншими працівниками НКРЕКП, що має призвести до формування поваги до викривачів як сталої норми та частини корпоративної культури НКРЕКП.
3. Правова основа механізмів заохочення та формування культури повідомлення
3.1. Правову основу формування та функціонування механізму заохочення та формування культури повідомлення складають Конвенція Організації Об’єднаних Націй проти корупції (стаття 33), Кримінальна конвенція Ради Європи про боротьбу з корупцією (стаття 22), Цивільна конвенція Ради Європи про боротьбу з корупцією (стаття 9), Закон.
3.2. НКРЕКП забезпечує викривачам умови для здійснення повідомлення шляхом впровадження механізмів заохочення та формування культури повідомлення, передбачених пунктом 1 частини другої статті 53-1 Закону.
4. Форми заохочення та формування культури повідомлення
4.1.Механізм заохочення повідомлення реалізується у таких формах:
затвердження локальних нормативних актів, які визначають форми заохочення, організаційні засади функціонування механізму заохочення;
надання методичної допомоги та консультацій щодо здійснення повідомлення;
впровадження морального та матеріального заохочення викривачів.
Моральне стимулювання може здійснюватися шляхом застосування заходів заохочення, передбачених відповідними нормами законодавства, без розкриття у внутрішньому документі (наказі) про застосування заходу заохочення дійсних підстав заохочення, за винятком випадків, коли викривач надав письмову згоду на розкриття інформації про його особу.
Моральне заохочення ґрунтується на особистій заінтересованості викривача у визнанні його ролі у викритті корупції, високій оцінці його вчинку та заслуг у колективі.
Матеріальне заохочення може здійснюватися шляхом надання підвищеного розміру щомісячних премій, інших, передбачених трудовим законодавством чи колективним договором, витрат.
4.2. Механізми формування культури реалізуються у таких формах:
затвердження локальних нормативних актів щодо етичної поведінки в установі, зокрема формування поваги до викривачів як відповідальних громадян;
проведення внутрішніх навчань з питань формування культури повідомлення.
Результатами формування культури повідомлення має стати запровадження нульової толерантності до корупції, чіткого розуміння сутності корупції, типових форм корупційних проявів та корупційних ситуацій, що можуть виникати у повсякденній роботі, формування у працівників знань щодо принципів і механізмів запобігання корупції, вмінь та навичок застосування цих знань на практиці, повідомлення працівниками про всі можливі факти корупційних проявів, повага до викривачів як вартових доброчесності.
5. Організаційні засади щодо функціонування механізму заохочення та формування культури повідомлення
5.1. Працівник НКРЕКП, якому стала відома інформація про можливі факти корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону, вчинених іншим працівником НКРЕКП, зобов'язаний негайно повідомити про це керівника апарату/Голову НКРЕКП та Сектор із питань запобігання та виявлення корупції (далі - уповноважений підрозділ).

................
Перейти до повного тексту