1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ У СПРАВАХ СІМ'Ї,
МОЛОДІ ТА СПОРТУ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ВИКОНАННЯ ПОКАРАНЬ
Н А К А З
30.11.2006 N 786/796/4074/299/231
Про затвердження Міжгалузевої програми "Профілактика передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини та забезпечення медико-соціальною допомогою ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД дітей" на 2006-2008 роки
Відповідно до підпункту 2 пункту 38 Програми діяльності Кабінету Міністрів України "Назустріч людям", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2005 N 324, доручень Кабінету Міністрів України від 26.10.2004 N 41108/2/1-04, 27.04.2005 N 10/1082, 22.07.2005 N 10/2205, 01.08.2005 N 10/2344 та 26.08.2005 N 10/2642, з метою втілення стратегії Всесвітньої організації охорони здоров'я (далі - ВООЗ) щодо вирішення проблем вертикальної трансмісії ВІЛ-інфекції, а також з метою зниження ризику ВІЛ-інфікування новонароджених та забезпечення системи медико-соціального супроводу ВІЛ-інфікованих жінок, народжених ними дітей та їх сімей,
НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Міжгалузеву програму "Профілактика передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини та забезпечення медико-соціальною допомогою ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД дітей" на 2006-2008 роки (далі - Програма, додається).
2. Міністерству охорони здоров'я України, Міністерству освіти і науки України, Міністерству України у справах сім'ї, молоді та спорту, Державній соціальній службі для сім'ї, дітей та молоді, Державному комітету телебачення та радіомовлення України, Державному департаменту України з питань виконання покарань забезпечити виконання Програми.
3. Міністерству у справах молоді, сім'ї та тендерної політики, Міністерству охорони здоров'я, Міністерству освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінням у справах сім'ї, молоді та спорту, управлінням освіти і науки, управлінням охорони здоров'я обласних державних адміністрацій, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити контроль за виконанням Програми та щорічно до 1 лютого інформувати відповідно міністерства про хід її виконання.
4. Визначити координатором дій щодо реалізації Програми Міністерство охорони здоров'я України.
5. Міністерству освіти і науки України, Міністерству України у справах сім'ї, молоді та спорту, Державному комітету телебачення та радіомовлення України, Державному департаменту України з питань виконання покарань щорічно до 20 лютого інформувати Міністерство охорони здоров'я України про стан виконання Програми.
6. Міністерству охорони здоров'я України щорічно до 1 березня подавати Кабінетові Міністрів України зведену аналітичну довідку про стан виконання Програми.
Міністр охорони
здоров'я України
Міністр освіти
та науки України
Міністр України
у справах сім'ї,
молоді та спорту
Голова Державного
комітету телебачення
та радіомовлення України
В. о. Голови Державного
департаменту України
з питань виконання покарань

Ю.В.Поляченко

С.М.Ніколаєнко


Ю.О.Павленко


Е.А.Прутнік


А.Е.Оленцевич
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
охорони здоров'я України,
Міністерства освіти
і науки України,
Міністерства України
у справах сім'ї,
молоді та спорту,
Державного комітету
телебачення та радіомовлення
України,
Державного департаменту
України з питань виконання
покарань
30.11.2006
N 786/796/4074/299/231
МІЖГАЛУЗЕВА ПРОГРАМА
"Профілактика передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини та забезпечення медико-соціальною допомогою ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД дітей" на 2006-2008 роки
В Україні на сьогодні наявна реальна загроза для суспільства, для соціально-економічного потенціалу, а значить для національної безпеки у зв'язку з високими темпами поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу.
Надзвичайність ситуації пояснюється високими темпами поширення ВІЛ-інфекції в Україні: станом на 01.01.2006 офіційно зареєстровано 88567 ВІЛ-позитивних громадян. На обліку в Українському центрі профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІДом знаходиться 5492 дітей, серед яких 5272 народжені ВІЛ-позитивними матерями (в Україні діти, народжені ВІЛ-інфікованими матерями віком до 18 місяців вважаються ВІЛ-інфікованими, після чого встановлюється остаточний діагноз). Кількість дітей станом на 01.01.2006 року з підтвердженим діагнозом ВІЛ-інфекції становить 1097.
Вихід ВІЛ-інфекції за межі груп ризику серед населення спричинює збільшення кількості ВІЛ-позитивних вагітних та виникнення нових численних медико-соціальних проблем, пов'язаних із життям дітей. В Україні більшість ВІЛ-інфікованих дітей - це діти, народжені ВІЛ-позитивними матерями, кількість яких збільшується щорічно близько на 20%: у 1997 р. народилось 196 дітей від ВІЛ-інфікованих матерів, 1998 - 379, 1999 - 545, 2000 - 730, 2001 - 957, 2002 - 1287, 2003 - 1529, 2004 - 2115, 2005 р. - 2498 дітей. Така негативна динаміка спонукає до розробки та впровадження нових заходів попередження передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини.
Основою стратегії подолання епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні є комплексний підхід до вирішення проблеми, закладений у Національній програмі забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, допомоги та лікування ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2004-2008 роки, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2004 N 264. Проте окремі заходи зазначеної Програми (забезпечення доступу вагітних до добровільного тестування на ВІЛ-інфекцію, проведення заходів з профілактики передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини та впровадження сучасних методів діагностики ВІЛ-інфекції у дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями) не можуть вирішити проблему призупинення поширення ВІЛ-інфекції серед дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями.
Позитивний досвід інтеграції заходів профілактики ВІЛ-інфекції у новонароджених в систему охорони здоров'я матерів та дітей в рамках галузевої програми "Попередження передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини в Україні на 2001-2003 роки", а саме зниження рівня вертикальної трансмісії ВІЛ-інфекції у 3 рази, є підґрунтям для поглибленого активного втручання у вирішення проблем ВІЛ-інфікованих дітей.
За період впровадження цієї Програми відпрацьовано чіткі організаційно-структурні заходи попередження передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини. На сьогодні створені нормативно-правові, клінічні та навчальні засади діяльності закладів охорони здоров'я з питань попередження передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини.
Проте, не дивлячись на певні досягнення у такому важливому компоненті подолання розповсюдження ВІЛ-інфекції як профілактика передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини, в Україні залишається низка невирішених проблем. Кількість дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, продовжує суттєво збільшуватись відповідно до збільшення ВІЛ-інфікованої частки населення країни. ВІЛ-інфіковані діти потребують значних зусиль щодо догляду як в економічному, так і в соціальному аспекті.
Науково доведено, що за умови дотримання оптимальних вимог щорічна вартість догляду за однією ВІЛ-інфікованою дитиною (включаючи лікування відповідно до Протоколу профілактики та лікування СНІДу, рекомендованого ВООЗ) складає близько 54 тис. грн. Значною проблемою для українського суспільства є те, що близько 11% дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, позбавляються батьківського піклування.
Сьогодні наявні високоефективні науково обґрунтовані та визнані міжнародною спільнотою засоби попередження ВІЛ-інфекції у новонароджених, основна частина яких впроваджена в медичну практику. Досягнути зниження рівня ВІЛ-інфікованості новонароджених до 10% протягом 2001-2003 років вдалося завдяки цілеспрямованим чітко визначеним заходам та їх фінансовому забезпеченню.
Для збереження подальшого зниження ризику ВІЛ-інфікування новонароджених, як основного шляху передачі ВІЛ-інфекції дітям в Україні, вирішення питань медико-соціального забезпечення таких сімей є нагальна потреба продовжити впровадження заходів попередження ВІЛ-інфекції у дітей та розробки нових підходів до вирішення питань планування сім'ї ВІЛ-інфікованою жінкою, проблем ВІЛ-інфікованих вагітних, народжених ними дітей та їх сімей.
До внесення змін в існуючі в Україні принципи профілактики вертикальної трансмісії ВІЛ-інфекції спонукає також сучасний широкомасштабний підхід ВООЗ до стратегічного підходу до профілактики ВІЛ-інфекції у дітей, заснований на аналізі світового досвіду. ВООЗ вважає, що ефективність програм попередження передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини може бути за умови включення 4 компонентів, а саме:
- первинна профілактика ВІЛ-інфекції серед жінок;
- профілактика небажаних вагітностей серед ВІЛ-позитивних жінок;
- профілактика передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини;
- лікування і підтримка ВІЛ-інфікованої жінки та її сім'ї.
У відповідності до Гліонського заклику дій щодо планування сім'ї та подолання ВІЛ-інфекції/СНІДу у жінок та дітей (3-5 травня 2004, ВООЗ) для досягнення встановлених на міжнародному рівні цілей розвитку, є життєво необхідним забезпечити зв'язки між питаннями репродуктивного здоров'я та ВІЛ-інфекції/СНІДу.
Ефективність зазначених сучасних підходів полягає у їх комплексному міжгалузевому характері, оскільки задоволення соціальних та медичних потреб ВІЛ-позитивних жінок та їх дітей виходить за межі діяльності медичної галузі і залежить від консолідованих зусиль широкого загалу фахівців.
Метою Програми є зниження ризику ВІЛ-інфікування новонароджених та забезпечення системи медико-соціального супроводу ВІЛ-інфікованих жінок, народжених ними дітей та їх сімей.
Основні завдання Програми:
1. Зменшення темпів зростання кількості ВІЛ-інфікованих жінок.
2. Зниження кількості небажаних вагітностей у ВІЛ-інфікованих жінок.
3. Удосконалення системи медичної допомоги ВІЛ-інфікованим вагітним, роділлям та народженим ними дітям.
4. Створення системи соціального супроводу ВІЛ-інфікованих жінок, дітей та їх сімей.
Стратеги досягнення мети:
У правовій та соціально-економічній сфері:
- забезпечення правової та соціально-економічної допомоги ВІЛ-інфікованим жінкам, їх дітям та сім'ям;
- забезпечення дітей віком до одного року, народжених ВІЛ-інфікованими жінками, адаптованими молочними сумішами;
- забезпечення дієвого функціонування системи соціального супроводу ВІЛ-інфікованих жінок, їх дітей та сімей;
- удосконалення стандартів надання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим вагітним, роділлям та породіллям та їх новонародженим дітям, відповідно до міжнародних стандартів.
У сфері підготовки кадрів:
- підготовка кадрів на додипломному та післядипломному рівні з числа медичних та немедичних фахівців, що працюють у сфері попередження передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини, та соціального супроводу ВІЛ-інфікованих вагітних жінок, народжених ними дітей та їх сімей;
- приведення до відповідності кваліфікаційних вимог до фахівців у системі атестації з питань запобігання передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини.
У сфері освіти та підвищення обізнаності населення:
- введення викладання питань в навчальних закладах як загальноосвітніх, так і різних рівнів акредитації щодо попередження ВІЛ-інфекції та запобігання передачі інфекції від матері до дитини;
- підвищення обізнаності населення з питань ВІЛ-інфікування та вертикальної передачі;
- підвищення рівня інформованої з питань ВІЛ-інфікування та вертикальної трансмісії, зокрема, щодо формування відповідної репродуктивної поведінки та відповідального батьківства серед молоді.
У сфері медичної допомоги:
- забезпечення доступу до консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію жінок під час вагітності та в пологах;
- забезпечення доступу ВІЛ-інфікованих вагітних до профілактики передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини під час вагітності та пологів;
- формування прихильності до АРВ-терапії під час вагітності та в пологах;
- забезпечення доступу всіх закладів охорони здоров'я, що надають допомогу в пологах, необхідними антиретровірусними препаратами для надання невідкладного профілактичного лікування ВІЛ-інфікованих вагітних, роділь, породіль та їх новонароджених дітей;
- забезпечення доступу медпрацівників для постконтактної профілактики ВІЛ-інфікування;

................
Перейти до повного тексту