1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Президії
Торгово-промислової
палати України
від 22 вересня 2004 року,
протокол № 52(1)
із змінами, внесеними
Рішеннями Президії
Торгово-промислової
палати України
від 29 березня 2013 року,
протокол № 27(2)
від 23 січня 2014 року,
протокол № 37(10)
від 26 квітня 2016 року,
протокол № 11(3)
від 9 липня 2020 року,
протокол № 1 (4)
від 17 вересня 2020 року,
протокол № 2(9)
РЕГЛАМЕНТ
ПОСТІЙНО ДІЮЧОГО ТРЕТЕЙСЬКОГО СУДУ ПРИ ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВІЙ ПАЛАТІ УКРАЇНИ
(нова редакція)
РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Постійно діючий третейський суд при Торгово-промисловій палаті України
1. Постійно діючий третейський суд при Торгово-промисловій палаті України (надалі - Постійно діючий третейський суд) є недержавним незалежним постійно діючим третейським судом, що здійснює свою діяльність відповідно до Закону України "Про третейські суди".
2. Місцезнаходженням Постійно діючого третейського суду є: 01601, МСП, м. Київ, вул. Велика Житомирська 33.
Стаття 2. Регламент та його застосування
1. Третейський розгляд справ у Постійно діючому третейському суді здійснюється відповідно до його Регламенту, який затверджується Президією Торгово-промислової палати України за поданням голови Постійно діючого третейського суду (надалі - Регламент). Цей Регламент розроблений відповідно до Закону України "Про третейські суди" та визначає порядок і правила вирішення спорів у Постійно діючому третейському суді при Торгово-промисловій палаті України.
2. Якщо сторони домовилися про передачу спору до Постійно діючого третейського суду, вони за замовчуванням (ipsofacto) вважаються такими, що погодилися письмово на застосування Регламенту.
3. У всіх випадках, коли сторони домовилися про розгляд спору відповідно до цього Регламенту, але не зазначили або неточно/неповно зазначили повне найменування Постійно діючого третейського суду, вважається, що сторони погодилися на передачу спору на розгляд до Постійно діючого третейського суду при Торгово-промисловій палаті України.
4. У цьому Регламенті наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
третейська угода - угода юридичних та/або фізичних осіб про передачу спору на вирішення третейським судом;
третейський суд - третейський суддя або третейські судді, що вирішують конкретний спір, що формується шляхом призначення чи обрання третейських суддів (третейського судді);
третейський суддя - фізична особа, призначена сторонами у погодженому ними порядку або відповідно до цього Регламенту для вирішення конкретного спору;
третейський розгляд - процес вирішення спору та прийняття третейським судом рішення у справі;
сторони третейського розгляду - позивач та відповідач. Позивачами є юридичні та/або фізичні особи, які пред'явили позов про захист своїх порушених чи оспорюваних прав або охоронюваних законом інтересів. Відповідачами є юридичні та/або фізичні особи, яким пред'явлено позовні вимоги.
1. З усіх питань, прямо не врегульованих цим Регламентом, Постійно діючий третейський суд, третейські судді, сторони, треті особи, а також інші особи, які беруть участь в третейському розгляді (експерти, перекладачі, свідки), повинні діяти сумлінно, у дусі його положень та докладати усіх розумних зусиль задля забезпечення справедливого, швидкого та економного завершення третейського розгляду і можливості виконання третейського рішення.
Стаття 3. Законодавство про третейське вирішення спорів
1. Третейський суд вирішує спори на підставі Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів і міжнародних договорів України.
2. У випадках, передбачених законом або міжнародним договором України, третейський суд застосовує норми права інших держав.
3. У разі відсутності законодавства, що регулює певні спірні відносини, третейський суд застосовує законодавство, яке регулює подібні відносини, а за відсутності такого - аналогію права чи керується торговими та іншими звичаями, якщо вони за своїм характером та змістом властиві таким спірним відносинам.
Стаття 4. Правові підстави для передачі спору на розгляд до Постійно діючого третейського суду. Третейська угода
1. Постійно діючий третейський суд приймає до свого розгляду спори за наявності письмової угоди (домовленості) між сторонами про передачу йому усіх або певних спорів, які виникли або можуть виникнути між сторонами у зв’язку із будь-якими конкретними правовідносинами незалежно від того, мають вони договірний характер чи ні. Третейська угода може бути укладена у вигляді третейського застереження в договорі (контракті) або у вигляді окремої угоди.
2. Третейська угода укладається у письмовій формі і має містити відомості про найменування сторін та їх місцезнаходження, предмет спору, місце і дату укладення угоди. Угода вважається укладеною у письмовій формі, у тому числі електронній, якщо вона міститься в документі, підписаному сторонами, (в тому числі за допомогою кваліфікованого електронного підпису) або укладена шляхом обміну листами, електронними повідомленнями, якщо інформація, яка міститься у них, доступна для подальшого використання, повідомленнями по телетайпу, телеграфу, факсу або з використанням інших засобів зв’язку, що забезпечують фіксацію такої угоди, а також шляхом обміну позовною заявою та відзивом на позов, у яких одна із сторін стверджує про наявність третейської угоди, а інша проти цього не заперечує. Посилання у договорі на документ, який містить третейське застереження, є третейською угодою за умови, що договір укладено у письмовій формі і це посилання є таким, що робить згадане застереження частиною договору.
3. Третейське застереження, що є частиною договору, повинно трактуватися як угода, яка не залежить від інших умов договору. Ухвалення рішення Третейським судом про недійсність договору не тягне за собою в силу закону недійсність третейської угоди.
4. У разі коли сторони не домовилися про інше при передачі спору до Постійно діючого третейського суду, а також при вказівці у третейській угоді на Постійно діючий третейський суд, цей Регламент розглядається як невід'ємна частина третейської угоди.
5. За будь-яких обставин у разі суперечності третейської угоди з цим Регламентом застосовуються положення Регламенту.
6. Питання про наявність правових підстав для подання позову до Постійно діючого третейського суду вирішує голова або заступник голови Постійно діючого третейського суду при відкритті третейського провадження. Якщо очевидно, що розгляд поданого позову не належить до компетенції Постійно діючого третейського суду, позовні матеріали повертаються без розгляду.
Стаття 5. Третейська угода і правонаступництво сторін
1. Якщо третейська угода укладена у вигляді третейського застереження, то вона вважається невід'ємною частиною договору (контракту) і стосовно неї діють такі самі правила правонаступництва, що й до договору (контракту) в цілому.
2. Якщо третейська угода укладена у вигляді окремої угоди, то у разі заміни кредитора у зобов'язанні він повинен повідомити нового кредитора про її існування. Зміна третейської угоди у такому випадку можлива лише за умови явно вираженої згоди іншої (інших) сторони (сторін) угоди.
3. У разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язані, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, після відкриття провадження у справі голова Постійно діючого третейського суду або третейський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника.
4. Усі дії, вчинені під час третейського розгляду до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
5. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником голова Постійно діючого третейського суду або третейський суд постановляє ухвалу.
Стаття 6. Підвідомчість постійно діючого третейського суду
1. На розгляд до Постійно діючого третейського суду в порядку, передбаченому цим Регламентом, може бути передано будь-який спір, який виник з цивільних чи господарських правовідносин, крім випадків, передбачених Законом України "Про третейські суди" та іншими законодавчими актами.
2. Спір може бути переданий на розгляд до Постійно діючого третейського суду за наявності між сторонами третейської угоди, яка відповідає вимогам Закону України "Про третейські суди" і цьому Регламенту.
3. На розгляд до Постійно діючого третейського суду спір може бути переданий до прийняття судом загальної юрисдикції рішення у спорі між тими самими сторонами, з того самого предмета і з тих самих підстав.
Стаття 7. Місце третейського розгляду
1. Місцем третейського розгляду є місцезнаходження Постійно діючого третейського суду.
2. Сторони можуть домовитися про проведення третейського розгляду поза місцем знаходження Постійно діючого третейського суду. У такому разі всі додаткові витрати, пов'язані з проведенням розгляду, покладаються на сторони.
Стаття 8. Мова третейського розгляду
1. Третейський розгляд здійснюється українською мовою.
2. Вимога щодо мови стосується будь-якої письмової заяви чи іншого документа, що подається стороною, будь-якого засідання третейського суду, будь-якого рішення чи ухвали третейського суду та будь-якого листа, що надсилається стороні Постійно діючим третейським судом.
Сторона, яка надає документи чи письмові докази іншою мовою, ніж мова третейського розгляду, повинна забезпечити їх переклад українською мовою.
1. За письмовим клопотанням сторони третейський розгляд може здійснюватися за участю перекладача. Питання про участь перекладача у третейському розгляді вирішується третейським судом. На прохання сторони та за її рахунок Постійно діючий третейський суд може забезпечити сторону послугами перекладача під час третейського розгляду.
Стаття 9. Гласність третейського розгляду
1. Третейський розгляд здійснюється відкрито.
2. У разі коли проти відкритого третейського розгляду висунуто хоча б однією стороною заперечення з мотивів додержання та збереження комерційної або банківської таємниці чи забезпечення конфіденційності інформації, справа розглядається у закритому засіданні.
Стаття 10. Конфіденційність
1. Відомості, пов'язані з третейським розглядом справи, є конфіденційними.
2. Голова Постійно діючого третейського суду, його заступники, третейські судді та відповідальний секретар Постійно діючого третейського суду не вправі розголошувати відомості, що стали їм відомі про спори, передані на розгляд до Постійно діючого третейського суду.
3. Надання відомостей щодо спорів, переданих на розгляд до Постійно діючого третейського суду, допускається лише на письмовий запит компетентних органів у випадках та з підстав, передбачених законами України.
Стаття 11. Учасники третейського розгляду
1. Учасниками третейського розгляду є сторони, їх представники, треті особи, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі.
2. Сторони можуть вести свої справи у Постійно діючому третейському суді та брати участь у третейському розгляді як безпосередньо, так і через належним чином уповноважених представників. Повноваження представника повинні бути підтверджені належним чином оформленою довіреністю або договором.
3. Позов може бути поданий спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів.
Стаття 12. Треті особи
1. Питання щодо участі у третейському розгляді третіх осіб вирішується третейським судом на підставі письмового вмотивованого клопотання сторін або однієї із них. Клопотання про залучення третіх осіб до третейського розгляду повинне бути подано до закінчення строку подання відзиву на позовну заяву.
2. Участь третіх осіб у третейському розгляді допускається тільки за їх згодою та за згодою іншої сторони. Згода на участь у третейському розгляді третіх осіб повинна бути виражена у письмовій формі.
Стаття 13. Загальні засади третейського розгляду. Процесуальні права сторін
1. Третейський розгляд здійснюється на засадах змагальності та рівності сторін. До сторін повинно бути рівне ставлення і кожній стороні повинні бути надані рівні можливості для викладення своєї позиції.
1. Сторони мають право:
1) призначити третейського суддю (третейських суддів) відповідно до третейської угоди та цього Регламенту;
2) ознайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії;
3) брати участь у засіданнях третейського суду;
4) надавати докази та брати участь у їх дослідженні;
5) заявляти клопотання, надавати письмові та усні пояснення з питань, що виникають під час третейського розгляду;
6) заперечувати проти клопотань і доводів інших учасників розгляду;
7) заявляти відвід третейському судді (третейським суддям), експерту, спеціалісту;
8) користуватися іншими процесуальними правами відповідно до третейської угоди та цього Регламенту.
2. Позивач протягом третейського розгляду, але до оголошення третейським судом про завершення третейського розгляду справи, вправі змінити чи доповнити свої позовні вимоги за умови, що змінені позовні вимоги охоплюються третейською угодою. Відповідач у зазначений період вправі змінити чи доповнити свої заперечення щодо позову.
3. Сторони можуть укласти мирову угоду на будь-якій стадії третейського розгляду, але до оголошення третейським судом про завершення третейського розгляду.
4. Сторони зобов'язані сумлінно користуватися наданими їм процесуальними правами та не допускати зловживання ними, виявляти взаємну повагу до прав іншої сторони та дотримуватися передбачених цим Регламентом строків, а також строків, установлених третейським судом та головою Постійно діючого третейського суду.
Стаття 14. Подання та надсилання документів щодо третейського розгляду
1. Усі документи, що стосуються відкриття третейського провадження і здійснення третейського розгляду, повинні подаватися сторонами до Постійно діючого третейського суду не менше ніж у двох примірниках (з відповідним збільшенням кількості примірників у разі участі у спорі кількох позивачів, відповідачів або третіх осіб). Відповідальний секретар Постійно діючого третейського суду має право запропонувати сторонам надати вказані документи в електронній формі.
2. Усі документи, що подаються однією із сторін до Постійно діючого третейського суду, повинні бути надіслані або передані іншій стороні з дотриманням правил, передбачених цією статтею. Сторонам також повинні бути надіслані або передані висновки експертів та інші документи і докази, на яких може ґрунтуватися рішення третейського суду.
3. Своєчасне надсилання або передача сторонам усіх документів у справі забезпечуються відповідальним секретарем Постійно діючого третейського суду. Відповідальний секретар Постійно діючого третейського суду здійснює листування та надсилає документи за адресою сторони чи її представника, якщо про це є письмове клопотання сторони. Документи, надіслані та вручені представнику сторони, вважаються такими, що вручені стороні.
4. Сторони зобов'язані невідкладно повідомити Постійно діючий третейський суд про зміну своєї адреси у спосіб, що передбачає фіксацію надходження такого повідомлення.
5. Позовна заява, відзив на позов, додатково надані сторонами документи, судове повідомлення, рішення, ухвала третейського суду надсилаються сторонам рекомендованим листом або кур’єрською поштою, або вручаються стороні (її повноважному представнику) особисто під розписку. Ці документи можуть бути надіслані сторонам в електронній формі за допомогою електронної пошти, в разі, якщо про це домовились сторони, з зазначенням електронних адрес для отримання кореспонденції. Усі інші документи та повідомлення можуть надсилатися звичайним листом, передаватися факсимільним зв'язком чи електронною поштою, вручатися стороні (її представнику) особисто під розписку.
6. Будь-яке письмове повідомлення (окрім надісланих за допомогою електронної пошти) вважається отриманим, якщо воно доставлене стороні (її повноважному представнику) особисто або за її постійним місцем проживання (місцезнаходженням) або поштовою адресою. Якщо останні не можуть бути встановлені шляхом розумного наведення довідок, письмове повідомлення вважається отриманим стороною, якщо воно надіслане за останнім відомим місцезнаходженням, постійним місцем проживання або поштовою адресою рекомендованим листом або будь-яким іншим способом, що передбачає реєстрацію спроби доставки цього повідомлення. Повідомлення вважається отриманим стороною в день такої доставки. Повідомлення вважається отриманим також у разі, якщо особа не з’явилася за отриманням повідомлення, відмовилася від його отримання тощо.
Стаття 15. Строки
1. Строк третейського розгляду не повинен перевищувати 60 календарних днів з дня формування третейського суду. У разі необхідності, обумовленої об'єктивними та поважними причинами, зазначений строк може бути продовжений не більш як на 60 календарних днів Третейським судом, який розглядає справу. У випадку особливої складності справи строк третейського розгляду може бути подовжено на більший строк головою або заступником голови Постійно діючого третейського суду за зверненням Третейського суду, але не більше ніж на 90 календарних днів. За згодою сторін голова або заступником голови Постійно діючого третейського суду може подовжити строк третейського розгляду без врахування вищенаведених обмежень на більший термін. Про продовження строку третейського розгляду постановляється ухвала.
2. Строки, передбачені цим Регламентом, а також строки, встановлені третейським судом та головою або заступником голови Постійно діючого третейського суду, обчислюються в календарних днях, а їх перебіг починається з дня, наступного після дати, коли повідомлення вважається отриманим стороною (її представником) відповідно до частини шостої статті 14 цього Регламенту.
3. Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день. Останній день строку триває до 24-ї години, але коли в цей строк слід вчинити процесуальні дії у Постійно діючому третейському суді, де робочий час обмежується режимом роботи Торгово-промислової палати України, строк закінчується в момент закінчення робочого дня у Постійно діючому третейському суді.
4. Для цілей обчислення дотримання строків на вчинення процесуальних дій будь-яке повідомлення сторони розглядається як відправлене нею в строк, якщо воно було подано безпосередньо до Постійно діючого третейського суду або передано підприємству поштового зв'язку для доставки до закінчення відповідного строку або в день його спливу відповідно до частин другої і третьої цієї статті.
Стаття 16. Витрати, пов'язані з третейським розглядом
1. При поданні позовної заяви до Постійно діючого третейського суду позивач зобов’язаний сплатити реєстраційний збір. До сплати реєстраційного збору позов не вважається поданим. Сплачений реєстраційний збір поверненню не підлягає.
2. Склад та розмір витрат, пов'язаних з третейським розглядом, порядок їх сплати і розподілу між сторонами, а також порядок покриття інших витрат, пов’язаних з третейським розглядом, визначається Положенням про витрати, пов'язані з третейським розглядом у Постійно діючому третейському суді при Торгово-промисловій палаті України, яке є невід'ємною частиною цього Регламенту (додаток 1).
3. По кожній прийнятій до провадження у Постійно діючому третейському суді справі позивач зобов’язаний сплатити третейський збір, до суми якого зараховується сплачений позивачем реєстраційний збір.
4. Порушення порядку та строку сплати третейського збору та відшкодування витрат Постійно діючого третейського суду може бути підставою для припинення третейського розгляду. Постанова про припинення третейського розгляду у справі в таких випадках виноситься головою або заступником голови Постійно діючого третейського суду.
Стаття 17. Порядок здійснення діловодства
Правила організації роботи з документами у Постійно діючому третейському суді визначаються Порядком здійснення діловодства у Постійно діючому третейському суді при Торгово-промисловій палаті України.
РОЗДІЛ ІІ. ВІДКРИТТЯ ТРЕТЕЙСЬКОГО ПРОВАДЖЕННЯ
Стаття 18. Подання позовної заяви. Ухвала про відкриття третейського провадження
1. Сторона, яка бажає розпочати третейський розгляд, подає до Постійно діючого третейського суду позовну заяву. Днем подання позовної заяви вважається день її надходження до Постійно діючого третейського суду, про що у той самий день робиться відповідний запис у журналі реєстрації вхідних документів.
Позовна заява вважається оформленою належним чином, якщо вона за формою і змістом відповідає вимогам, передбаченим цим Регламентом.
1. Датою подання позовної заяви вважається дата її вручення Постійно діючому третейському суду, при відправці позовної заяви поштою - дата штемпеля поштового відомства місця відправлення на конверті, при експрес-доставці - дата накладної.
2. Позов може бути поданий кількома позивачами або до кількох відповідачів.
3. Третейське провадження відкривається ухвалою голови або заступника голови Постійно діючого третейського суду після подання до Постійно діючого третейського суду оформленої належним чином позовної заяви, оплаченої реєстраційним збором відповідно до цього Регламенту.
4. Ухвала про відкриття третейського провадження постановляється протягом одного дня з дня надходження позовної заяви та є остаточною і оскарженню не підлягає. Ухвала про відкриття третейського провадження надсилається сторонам або вручається під розписку їх представникам протягом одного дня з дня її постановлення.
Стаття 19. Форма і зміст позовної заяви
1. Позовна заява подається у письмовій формі.
2. У позовній заяві повинні бути зазначені:
1) найменування Постійно діючого третейського суду;
2) дата складення позовної заяви;
3) повне найменування і місцезнаходження сторін - юридичних осіб та/або прізвище, ім'я, по батькові, місця проживання сторін - фізичних осіб, засоби зв'язку (телефон, факс, електронна адреса);
4) відомості про представника позивача, якщо такий є, його поштову адресу, номер телефону, факсу, адресу електронної пошти;
5) ціна позову;
6) обґрунтування компетенції Постійно діючого третейського суду з посиланням на укладену сторонами третейську угоду;
7) ) підтвердження вжиття заходів з метою дотримання процедур досудового врегулювання спору, якщо ці процедури передбачені третейською угодою;
8) вимоги позивача;
9) фактичні обставини, на яких ґрунтується позов;
10) докази, що підтверджують позов;
11) розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;
12) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до позовної заяви.
Позовна заява повинна бути підписана повноважною особою з посиланням на документ, що підтверджує її повноваження.
3. До позовної заяви додаються документи, що підтверджують:
1) укладення сторонами третейської угоди;
2) обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги;
3) повноваження особи, яка підписала позовну заяву (представника позивача);
4) сплату реєстраційного збору.
4. У позовній заяві позивач може посилатися на документи або інші докази, які він надасть Постійно діючому третейському суду згодом.
Стаття 20. Ціна позову
1. У позовних заявах про стягнення грошових коштів ціна позову визначається стягуваною сумою. У позовних заявах про спонукання до вчинення дії або до утримання від вчинення дії, про витребування майна ціна позову визначається ціною майнового інтересу позивача, яка зазначається позивачем.
2. Ціна позову визначається:
1) у позовах про стягнення грошей - стягуваною сумою, а при стягненні процентів, що продовжують нараховуватися, - сумою, обчисленою на дату подання позову;
2) у позовах про витребування майна - вартістю цього майна;
3) у позовах про визнання або перетворення правовідношення - вартістю предмета правовідношення на дату подання позову;
4) у позовах про певну дію або бездіяльність - на основі наявних даних про майнові інтереси позивача.
3. Якщо позовна заява містить кілька позовних вимог, розмір кожної позовної вимоги повинен бути зазначений окремо. При цьому ціна позову визначається загальною сумою усіх позовних вимог.
4. Позивач зобов’язаний зазначити у позовній заяві ціну позову також у тому разі, коли його позовні вимоги або їх частина мають негрошовий характер.
1. У ціну позову не включаються вимоги про відшкодування третейського збору та витрат, а також витрат сторін, пов’язаних з їх участю в третейському розгляді.
2. Якщо у позовній заяві неправильно визначена ціна позову, голова або заступник голови Постійно діючого третейського суду визначає ціну позову відповідно до поданих документів, про що зазначає в ухвалі про відкриття третейського провадження, та за необхідності установлює позивачу строк для сплати третейського збору відповідно до ціни позову.
Стаття 21. Реєстраційний збір
1. Позивач зобов'язаний при поданні позовної заяви сплатити реєстраційний збір у розмірі, передбаченому Положенням про витрати, пов'язані з третейським розглядом у Постійно діючому третейському суді. До сплати реєстраційного збору позовна заява не вважається поданою.
2. Реєстраційний збір не повертається та зараховується до суми третейського збору, що сплачується позивачем відповідно до цього Регламенту.
Стаття 22. Усунення недоліків позовної заяви
1. У разі коли позовна заява подана без дотримання вимог, передбачених цим Регламентом, голова або заступник голови Постійно діючого третейського суду пропонує позивачу усунути виявлені недоліки протягом десяти днів з дня отримання ним відповідної ухвали.
2. Якщо позовна заява містить вимоги, що випливають з кількох договорів (контрактів), вона приймається до розгляду тільки за наявності третейської угоди, яка охоплює такі вимоги, і за умови, що виконання зобов'язань за згаданими договорами (контрактами) не можна роз'єднати в окремі позови. За інших умов голова або заступник голови Постійно діючого третейського суду пропонує позивачу роз'єднати позовні вимоги та подати окремі позови по кожному з договорів (контрактів) окремо.
3. До усунення недоліків позовна заява залишається без руху. У разі невиконання позивачем пропозиції про усунення недоліків позовної заяви в установлений строк вона залишається без розгляду та повертається позивачу разом з доданими до неї документами за рішенням голови чи заступника голови Постійно діючого третейського суду. Таке рішення не позбавляє позивача права подати позовну заяву з аналогічними вимогами пізніше.
Стаття 23. Вирішення питання про компетенцію під час відкриття третейського провадження
1. Під час відкриття третейського провадження голова або заступник голови Постійно діючого третейського суду відповідно до укладеної сторонами третейської угоди та цього Регламенту вирішує питання про наявність чи відсутність у Постійно діючого третейського суду компетенції для розгляду конкретної справи.
2. Якщо голова або заступник голови Постійно діючого третейського суду дійде висновку про відсутність або недійсність третейської угоди він відмовляє у відкритті третейського провадження, про що постановляє мотивовану ухвалу, яка надсилається сторонам. При цьому заявнику разом з ухвалою повертаються позовні матеріали. Сплачений заявником реєстраційний збір поверненню не підлягає.
3. В усіх інших випадках питання про компетенцію вирішується третейським судом.
Стаття 24. Зміст ухвали про відкриття третейського провадження
1. В ухвалі про відкриття третейського провадження зазначаються:
1) номер справи;
2) дата постановлення ухвали;
3) найменування сторін;
4) підстави відкриття третейського провадження у справі;
5) ціна позову та предмет спору;
6) сума третейського збору, яку позивачу необхідно сплатити на рахунок Торгово-промислової палати України, та строк його сплати,
7) вимога, у разі потреби, надати додаткові документи протягом 10 днів з дня отримання ухвали;
8) якщо позивач при поданні позову не повідомив Постійно діючий третейський суд про ім’я та прізвище призначеного ним третейського судді або погодженого з відповідачем одноособового третейського судді, голова або заступник голови Постійно діючого третейського суду пропонує сторонам домовитись про призначення ними третейського судді (третейських суддів) відповідно до цього Регламенту із зазначенням строку, в який сторони повинні повідомити їх імена і прізвища Постійно діючому третейському суду;
9) пропозиція відповідачу подати Постійно діючому третейському суду відзив на позовну заяву і документи, що підтверджують заперечення проти позову, із зазначенням строку їх подання.
2. Відповідальний секретар Постійно діючого третейського суду не пізніше 10 днів після винесення ухвали про відкриття третейського провадження надсилає її сторонам. Водночас з ухвалою про відкриття третейського провадження відповідальний секретар Постійно діючого третейського суду надсилає сторонам повідомлення про електронну адресу, де розміщені такі документи:
- Положення про Постійно діючий третейський суд при Торгово-промисловій палаті України ;
- Регламент Постійно діючого третейського суду при Торгово-промисловій палаті України;
- Список третейських суддів Постійно діючого третейського суду при Торгово-промисловій палаті України.
1. Відповідачу разом з ухвалою про відкриття третейського провадження та згаданим повідомленням надсилаються також копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Стаття 25. Третейський збір та наслідки його несплати
1. Позивач зобов'язаний сплатити на рахунок Торгово-промислової палати України третейський збір у сумі та у строк, зазначені в ухвалі про відкриття третейського провадження. Сума третейського збору, що підлягає сплаті, визначається відповідно до Положення про витрати, пов'язані з третейським розглядом у Постійно діючому третейському суді.
2. У разі несплати позивачем третейського збору у визначеному розмірі та в установлений строк провадження у справі припиняється ухвалою голови Постійно діючого третейського суду, а позовна заява разом з доданими до неї документами повертається позивачу.
3. Строк сплати третейського збору може бути продовжений за мотивованою заявою позивача на розумний період головою або заступником голови Постійно діючого третейського суду, якщо він визнає поважними причини несплати збору.
4. Контроль за сплатою третейського збору здійснює відповідальний секретар Постійно діючого третейського суду.
Стаття 26. Відзив на позовну заяву
1. У відзиві на позовну заяву зазначаються:
1) повне найменування позивача - юридичної особи та/або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, місцезнаходження юридичної особи/місця проживання позивача - фізичної особи;
2) повне найменування відповідача, його місцезнаходження (місце проживання), поштову адресу, номер телефону, факсу, адресу електронної пошти;
3) відомості про представника відповідача, якщо такий є, його поштову адресу, номер телефону, факсу, адресу електронної пошти;
4) номер справи;
5) заява відповідача про визнання або заперечення проти позову;
6) виклад фактичних обставин, на яких ґрунтується позиція відповідача;
7) докази, які підтверджують ці обставини;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до відзиву на позовну заяву.
2. Відзив на позовну заяву повинен бути підписаний повноважною особою з документальним підтвердженням її повноважень.
3. До відзиву додаються документи, що підтверджують:
1) обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача;
2) повноваження особи, яка підписала відзив на позовну заяву (представника відповідача).
4. Відзив на позовну заяву повинен бути поданий протягом 10 днів з дня отримання відповідачем ухвали про відкриття третейського провадження.
5. Відзив подається до Постійно діючого третейського суду у кількості примірників відповідно до частини першої статті 14 цього Регламенту.
6. Якщо відповідач не подав відзив на позовну заяву у строк, визначений ухвалою про відкриття третейського провадження, третейський розгляд продовжується на підставі наявних у справі доказів. При цьому неподання відповідачем відзиву не може розцінюватися саме по собі як визнання вимог позивача.
Стаття 27. Надсилання відзиву на позовну заяву позивачу
Відзив на позовну заяву разом з доданими до нього документами надсилаються відповідальним секретарем Постійно діючого третейського суду позивачу з пропозицією надати відповідь на відзив.
Стаття 28. Зустрічний позов
1. У строк, зазначений в частині четвертій статті 26 цього Регламенту, відповідач вправі подати зустрічний позов для спільного розгляду з первісним позовом, якщо такий позов є підвідомчим третейському суду і обидва позови взаємно пов'язані та їх спільний розгляд є доцільним, зокрема коли вони випливають з одних і тих самих правовідносин або коли вимоги за ними можуть зараховуватися і якщо вони охоплюються:
- однією третейською угодою нарівні з вимогами за первісним позовом; або
- іншою третейською угодою, що передбачає передачу спорів до Постійно діючого третейського суду і є сумісною з першою третейською угодою за своїм змістом, а також якщо такий зустрічний позов або вимога пов’язані з первісним позовом у матеріально-правовому відношенні.
Зустрічний позов може бути подано на будь-якій стадії третейського розгляду до ухвалення рішення у справі.
2. Зустрічний позов має відповідати вимогам, передбаченим статтею 19 цього Регламенту.
1. Сторона, яка подає зустрічний позов, зобов'язана сплатити третейський збір відповідно до Положення про витрати, пов'язані з третейським розглядом у Постійно діючому третейському суді. У разі несплати третейського збору зустрічний позов залишається без розгляду, про що постановляється ухвала, і повертається стороні відповідальним секретарем Постійно діючого третейського суду.
2. Стороні, до якої пред'явлено зустрічний позов, повинна бути надана можливість подати відзив на зустрічний позов. Якщо сторона, до якої пред'явлено зустрічний позов, не подає відзив у визначений строк, третейський розгляд продовжується на підставі наявних у справі доказів. При цьому неподання відзиву на зустрічний позов не може розцінюватися саме по собі як визнання наведених у ньому вимог.
Стаття 29. Забезпечення позову
1. Голова або заступник голови Постійно діючого третейського суду на стадії відкриття третейського провадження, або Третейський суд за заявою будь-якої сторони може вжити заходи щодо забезпечення позову, які він вважає необхідними, з урахуванням положень цивільного та господарського процесуального законодавства. Третейський суд може постановити ухвалу про покладення на будь-яку сторону обов'язку щодо надання належного забезпечення позову у зв'язку з такими заходами.
1. У разі необхідності примусового виконання ухвали третейського суду про забезпечення позову сторони можуть звернутися до суду для отримання виконавчого документа.
2. Третейський суд може витребувати від будь-якої сторони докази щодо належного забезпечення позову у зв'язку з такими заходами.
РОЗДІЛ ІІІ. ФОРМУВАННЯ ТРЕТЕЙСЬКОГО СУДУ
Стаття 30. Склад третейського суду
1. Склад третейського суду формується шляхом призначення третейських суддів виключно зі Списку третейських суддів Постійно діючого третейського суду.
2. Третейський суд може розглядати справи у складі одного третейського судді (одноособове вирішення спору) або у будь-якій непарній кількості третейських суддів (колегіальне вирішення спору).
3. Сторони на свій розсуд можуть домовитися про кількісний і персональний склад третейського суду. У разі коли між сторонами не існує домовленості щодо кількісного складу третейського суду або сторони не досягли згоди з цього питання, третейський розгляд здійснюється у складі одного третейського судді.
Стаття 31. Формування складу третейського суду
1. Формування складу третейського суду здійснюється в порядку, встановленому цим Регламентом.
2. У разі формування третейського суду у складі трьох і більше третейських суддів кожна із сторін призначає рівну кількість третейських суддів, а призначені у такий спосіб третейські судді протягом трьох днів призначають шляхом відкритого голосування ще одного третейського суддю для забезпечення непарної кількості третейських суддів. У цьому разі третейський суддя вважається призначеним, якщо за нього проголосували не менш як дві третини від призначеного складу третейського суду, а його призначення оформляється ухвалою, яку підписують третейські судді, що проголосували за призначення. Якщо сторона не призначить належної кількості третейських суддів у строк, визначений ухвалою про відкриття третейського провадження, або якщо призначені сторонами третейські судді протягом трьох днів з моменту призначення останнього не призначать ще одного третейського суддю для забезпечення їх непарної кількості, третейського суддю (третейських суддів) призначає голова або заступник голови Постійно діючого третейського суду, про що ним постановляється ухвала.
3. Доповідачем і головуючим по справі є третейський суддя, призначений не менш як двома третинами від призначеного складу третейського суду шляхом відкритого голосування. Призначення головуючого складу третейського суду оформляється ухвалою, яку підписують третейські судді, що проголосували за призначення.
4. У разі формування одноособового складу третейського суду третейський суддя призначається сторонами у строк, визначений ухвалою про відкриття третейського провадження. Строк, установлений сторонам для призначення третейського судді, може бути продовжений головою Постійно діючого третейського суду за мотивованою заявою сторін чи однієї із них. Якщо сторони у визначений строк не призначать третейського суддю, третейський суддя призначається головою Постійно діючого третейського суду або його заступником, про що ним постановляється ухвала.
5. Ухвала голови Постійно діючого третейського суду або його заступника про призначення третейського судді (третейських суддів) є остаточною і не підлягає оскарженню.
6. Якщо у спорі беруть участь два або більше позивачів та/або відповідачів, то при колегіальному складі третейського суду як позивачі, так і відповідачі мають право призначити по одному третейському судді.

................
Перейти до повного тексту