1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНА САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНА СЛУЖБА
ГОЛОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ САНІТАРНИЙ ЛІКАР УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 35 від 12.10.2002
Про посилення профілактики захворювання на грип та гострі респіраторні інфекції
Я, Головний державний санітарний лікар України, Бобильова Ольга Олександрівна, на основі аналізу епідемічної ситуації з грипу та гострих респіраторних інфекцій сезону 2001/2002 років та ефективності організаційних і профілактичних заходів, встановила, що робота, направлена на попередження розповсюдження гострих респіраторних захворювань та грипу в 2001-2002 роках, в більшості регіонів проводилась активно.
У 2001 році зріс об'єм щеплень проти грипу в порівнянні з попереднім роком на 9,1% (455275 чоловік щеплено у 2001 році проти 417258 - у 2000 р.), проте майже всюди недостатньо здійснюється імунізація медичних працівників, осіб із груп ризику виникнення тяжких ускладнень після перенесеного захворювання.
Як і в минулі роки, в основу організації роботи по попередженню виникнення епідемії або значних спалахів грипу та поширення їх на інші території були покладені комплексні плани, розроблені на різних рівнях управління та з урахуванням місцевих соціально-економічних особливостей. Практичні заходи були розроблені і проведені за результатами оперативного епідемічного аналізу та прогнозування тенденцій розвитку спалахів грипу.
Так, у Донецькій області у зв'язку з високим рівнем захворюваності на грип та ГРВІ школярів, карантинні заходи були прийняті у 600 школах (49,4% від усіх шкіл) із загальною кількістю 282765 (43,5%) учнів, а також інших установ. Це дозволило скоротити у 1,5 разу захворюваність школярів у наступні тижні епідемії.
У Івано-Франківську на піку епідемії (9-10 тижні року) було припинено заняття у всіх школах, гімназіях, ліцеях, що дало змогу знизити захворюваність серед учнів на 31,2%.
У минулому році в Україні число хворих на грип склало 89142 осіб і знизилось на 37,5% у порівнянні з 2000 роком, проте зросла питома вага дітей у віці 0-14 років на 19,1%. Крім того, особливо небезпечними для дітей, осіб похилого віку та людей із хронічними захворюваннями були і залишаються ускладнення грипу та ГРВІ. За розрахунками 7 областей, де пройшла епідемія грипу 2001-2002 року, економічні втрати загалом становлять 57570213 гривень, без врахування особистих збитків хворих.
Враховуючи особливості епідемічного періоду 2001/2002 року в Україні на сезон 2002/2003 року можна прогнозувати підйом захворюваності на грип до рівня епідемічних спалахів середньої інтенсивності, переважним збудником епідемії за попередніми даними можуть бути віруси грипу підтипів A (H3N2), A (HINI) та B.
Найбільш ефективним засобом профілактики грипу є вакцинація.
На сьогодні в Україні зареєстровано 3 вакцини проти грипу: Ваксігрип (Франція), Флюарікс (Бельгія), Інфлувак (Нідерланди). Вакцини містять штами вірусів грипу трьох типів, що рекомендовано ВООЗ на епідемічний сезон 2002/2003 років, а саме:
A/HINI - Нова Каледонія 20/99,
A/H3N2 - Москва/10/99,
B/Гонконг/330/2001
Активізацію роботи з вакцинопрофілактики грипу необхідно проводити в передепідемічний період (жовтень-листопад) для імунізації контингентів ризику, які мають високу ймовірність інфікування грипом та клінічних ускладнень.
Своєчасність організації комплексу санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів суттєво впливає на рівень інтенсивності процесу не тільки грипу, а й гострих респіраторних інфекцій, засоби специфічної профілактики яких відсутні.
Визначено дієздатними такі заходи, як раціональні підходи до термінів тимчасового припинення навчального процесу, введення обмежувальних заходів у лікувально-профілактичних закладах, у місцях масового скупчення населення, на об'єктах торгівлі, тощо. В період активізації епідемічного процесу та під час епідемії рекомендувати залучення додаткових медичних працівників та студентів медичних вузів для надання медичної допомоги населенню вдома, а також санітарного транспорту; розгортання або перепрофілювання лікарняних ліжок.
Разом з тим в профілактиці грипу мають місце недоліки. Охоплення населення, в першу чергу груп ризику, залишається низьким. Обсяги вірусологічних та серологічних обстежень практично у всіх регіонах недостатні. Не приділяється увага проведенню неспецифічної профілактики гострих респіраторних вірусних інфекцій та грипу.
З метою попередження захворювання на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції населення України на підставі Закону України "Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення" та враховуючи інформацію Всесвітньої організації охорони здоров'я про штами вірусів грипу в сезоні 2002-2003 рр. (A/HINI, A/H3N2, B/Гонконг),
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Рекомендувати Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування:
1.1. Розглянути питання щодо профілактики та боротьби із грипом та іншими респіраторними інфекціями, відповідно до епідемічної ситуації з грипу внести необхідні корективи в плани по організації профілактичних та протиепідемічних заходів на наступний сезон підйому захворюваності, передбачивши своєчасне виділення асигнувань на закупівлю протигрипозних вакцин та інших засобів профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій, придбання діагностичних препаратів.

................
Перейти до повного тексту