- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Л И С Т
N 22017/230 від 04.04.95 м.Київ |
Республіканському банку Криму
Обласним та по м.Києву і
Київській області управлінням
Національного банку України
Комерційним банкам
Асоціації українських банків
ОПЕРУ Національного банку
України
Про заходи щодо нормалізації платіжної дисципліни в народному господарстві України
Президент України прийняв укази про заходи щодо нормалізації платіжної дисципліни в народному господарстві України "Про заходи щодо нормалізації платіжної дисципліни в народному господарстві України" від 16.03.95 N 227/95 та "Про внесення змін і доповнень до Указу Президента України від 16 березня 1995 року N 227" від 31 березня 1995 року N 277/95.
Національний банк України зобов'язує установи банків прийняти укази до виконання і в практичній діяльності керуватися нижченаведеним, взявши до відома, що разом з Міністерством фінансів України прийнято спільне рішення про те, що:
- кошти бюджетних установ соціально-культурної сфери, які виділяються відповідним розпорядникам кредитів на виплату заробітної плати, нарахування на заробітну плату, виплату стипендій та харчування, не можуть обслуговуючими установами банків спрямовуватись на погашення заборгованості соціально-культурних установ за комунально-побутові послуги;
- дія пп. 1, 2 Указу Президента України від 16 березня 1995 року N 227/95 на бюджетні установи та організації не поширюється;
- заробітна плата засуджених та осіб, що утримуються в лікувально-трудових профілакторіях, та нарахування на неї, відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР від 5 лютого 1991 року N 22, є джерелом фінансування установ кримінально-виконавчої системи Міністерства внутрішніх справ України і належать до групи бюджетних платежів. При виконанні Указу Президента України від 16 березня 1995 року N 227/95 їх черговість встановлюється відповідно до абзацу 3 статті 1.
Стаття 1
Установи банків виконують доручення підприємств, організацій і установ у такій черговості.
1. Кошти на потреби підприємства (КПП) у розмірі 10 відсотків від надходження коштів на розрахунковий рахунок підприємства від реалізації продукції, виконаних робіт та наданих послуг за попередній місяць. Для підприємств з сезонним характером виробництва та реалізації продукції і підприємств з тривалістю виробничого циклу понад 6 місяців розрахунок здійснюється виходячи з 1/12 річного плану реалізації продукції. При розрахунках КПП на квітень і травень 1995 року враховується обсяг бартерних операцій відповідно за березень і квітень 1995 року.
Кошти на потреби підприємства використовуються за розпорядженням керівника підприємства.
Підприємства, установи і організації в строк до 5 робочих днів поточного місяця надають до обслуговуючого банку розрахунок коштів на потреби підприємства, який обчислюється за формулою:
S х 10 %
КПП = ---------
100 %
S - сума місячних надходжень коштів від реалізації продукції, виконаних робіт та наданих послуг за попередній місяць, або 1/12 обсягу річного плану реалізації продукції.
Надані розрахунки в установі банку перевіряються і затверджуються керівником банку або за його дорученням начальником кредитного відділу.
До затвердження розрахунку на поточний місяць, контроль за використанням коштів на потреби підприємства здійснюється за розрахунком на попередній місяць.
Кошти на потреби підприємства можуть бути використані як разово, так і частинами протягом поточного місяця. За заявкою керівника підприємства не використана сума коштів може бронюватися за рахунком до кінця місяця.
Незаброньовані кошти в кінці операційного дня направляються на задоволення претензій на рахунок з дотриманням установленої черговості.
2. Доручення на внески до бюджету сум податків, зборів, інших обов'язкових платежів та внесків до державних цільових фондів (Фонд для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, Пенсійний фонд України, Державний інноваційний фонд, Державний фонд сприяння зайнятості населення, Фонд соціального страхування, відрахування та збори на будівництво, ремонт і утримання автомобільних доріг), а також розпорядження державних податкових інспекцій про безспірне стягнення не внесених у строк платежів та сум нарахованих фінансових санкцій за ними.
Платежі підприємств, організацій і установ за наявністю простроченої, понад 15 днів, заборгованості за заробітною платою та прирівняними до неї платежами.
До поняття "заробітна плата та прирівняні до неї платежі" слід відносити крім виплат, що сплачуються за рахунок фонду споживання, такі елементи платежів:
допомогу за тимчасовою непрацездатністю;
виплати за вагітністю і пологами;
одноразова допомога у разі народження дитини;
допомога з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
грошові виплати матерям (батькам), зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років;
допомога за тимчасовою непрацездатністю у зв'язку з доглядом за хворою дитиною;
допомога на дітей віком до 16 років (учнів - до 18 років);
виплати малозабезпеченим дітям до 18 років, дітям до 3-х років із Пенсійного фонду України;
допомога та пенсії, що сплачуються працівникам у разі ушкодження їх здоров'я відповідно до Закону України
"Про охорону праці";
виплати на поховання;
витрати на відрядження;
стипендії.
Якщо на рахунку підприємства недостатньо коштів для повної виплати простроченої заробітної плати та перерахування вищезазначених платежів, підприємство виписує та подає до обслуговуючого банку чек на заробітну плату і платіжні доручення на внески до бюджету сум податків, зборів, інших обов'язкових платежів та внесків до державних цільових фондів, а також розпорядження державних податкових інспекцій про безспірне стягнення не внесених у строк платежів та сум нарахованих фінансових санкцій.
Банки забезпечують паритетну оплату простроченої заробітної плати і прирівняних до неї платежів (50 відсотків наявних коштів) та доручень на внески до бюджету сум податків, зборів, інших обов'язкових платежів та внесків до державних цільових фондів, а також розпоряджень Державних податкових інспекцій про безспірне стягнення не внесених у строк платежів та сум нарахованих фінансових санкцій за ними (50 відсотків наявних коштів).
Тобто перша половина - це сплата простроченої заробітної плати та прирівняних до неї платежів, друга половина - це виплата бюджетних та прирівняних до них платежів другої групи черговості.
Платежі, в межах кожної із зазначених груп, здійснюються пропорційно питомій вазі кожного елементу таких платежів.
Усі розрахунки за платежами абзацу 3 пункту 1 Указів Президента здійснюються у сумах, кратних 1000 карбованців.
У разі відсутності коштів на рахунках клієнтів, розрахункові документи установи банків зобов'язані приймати та враховувати на окремому позабалансовому рахунку 9929 "Розрахункові документи обов'язкові до сплати". Оплата їх повинна здійснюватися банками при надходженні коштів на рахунки платників у примусовому порядку за календарною черговістю надходження документів, які враховані на цьому рахунку.
3. Платежі за безспірним стягненням та безакцептним списанням коштів згідно з чинним законодавством України.
Підставами для здійснення безспірного стягнення та безакцептного списання коштів згідно з чинним законодавством України можуть бути виконавчі документи згідно з:
- рішенням судів і арбітражних судів;
- статтею
48 Закону України
"Про банки і банківську діяльність" в редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України, що регулюють банківську діяльність" від 25.02.94 р. N 4033-12 щодо безспірного стягнення штрафу у розмірі неправомірно одержаного доходу та вилучення з обігу фіктивних коштів;
- статтею 8 Арбітражного процесуального кодексу України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 06.11.91 р. N 1798-12 про списання у безспірному порядку визнаної боржником суми за розпорядженням заявника;
- Декретом Кабінету Міністрів України від 21.01.93 р. N 8-93 "Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів" із застосуванням безспірного стягнення згідно зі ст.7 Декрету за переліченими джерелами погашення недоїмки;
- Законом України "Про транспорт" (ст.7) від 10.11.94 р. N 232/94-ВР про безакцептне списання коштів із споживачів транспортних послуг, що доведено до установ банків в Україні листом Національного банку України від 24.02.95 р.
N 234;
- Указом Президента України від 25.06.93 р. N 235/93 "Про заходи щодо поліпшення розрахунків за продукцію і послуги комунальних енергетичних і водопровідно-каналізаційних підприємств", порядок виконання якого доведений до установ банків в Україні листом Національного банку України від 06.07.93 р. N 22001/135;
................Перейти до повного тексту