1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент бухгалтерського обліку
N 12-211/128 від 04.02.2000
м.Київ
Територіальним управлінням,
Головному управлінню НБУ,
ОПЕРУ,
ЦРП,
ГУП,
Фінансовому департаменту,
Департаменту монетарної політики,
Департаменту інформатизації
На численні запити щодо обліку сумнівної заборгованості роз'яснюємо.
1. Критерії визнання заборгованості сумнівною чи безнадійною та порядок її списання будуть визначені у нормативних документах, що розробляються відповідними департаментами.
2. Бухгалтерський облік сумнівної заборгованості, створених під неї резервів та списання заборгованості визначений окремими нормативними актами Національного банку України щодо обліку деяких фінансових інструментів (Правила бухгалтерського обліку кредитів, наданих та отриманих Національним банком у національній валюті; Правила бухгалтерського обліку операцій Національного банку України за кредитами іноземних фінансових організацій; Правила бухгалтерського обліку операцій Національного банку України зі строковими депозитами в іноземній валюті тощо).
3. Сумнівна заборгованість обліковується за відповідними балансовими рахунками. При визнанні сумнівної заборгованості безнадійною: заборгованість за активами може списуватись як за рахунок резервів, так і безпосередньо на збитки (відповідно до прийнятого рішення); заборгованість за нарахованими доходами - за рахунок створених резервів. В подальшому списана заборгованість обліковується на відповідних позабалансових рахунках до закінчення строку позовної давності.
4. Тимчасово, до розроблення процедури з бухгалтерського обліку процентних та комісійних доходів і витрат, територіальними управліннями та установами НБУ, надаємо роз'яснення щодо їх обліку.
4.1. Для обліку доходів і витрат використовуються рахунки нарахованих доходів і витрат, прострочених нарахованих доходів, сумнівної заборгованості за нарахованими доходами, резервів під сумнівну заборгованість за нарахованими доходами, доходів і витрат майбутніх періодів, рахунки класів 6 і 7 та позабалансові рахунки 9620 А "Неотримані нараховані доходи", 9911 "Контррахунки для розділів 96-98".
4.2. Нарахування (проводиться в кінці кожного місяця, а також обов'язково на дату повернення депозиту, кредиту, на дату сплати купона за цінним папером або щоденно):
- доходів:
Дт Нараховані доходи
Кт Доходи
- витрат:
Дт Витрати
Кт Нараховані витрати.
4.3. На дату отримання (сплати) коштів:
- отримання коштів:
Дт Рахунок платника
Кт Нараховані доходи
- сплата коштів:
Дт Нараховані витрати
Кт Рахунок отримувача.
4.4. Отримання (сплата) процентів та прирівняних до них комісій авансом:
- отримання коштів:
Дт Рахунок платника
Кт 4700 "Доходи майбутніх періодів"
- сплата коштів:
Дт 2700 "Витрати майбутніх періодів"
Кт Рахунок отримувача
У кінці кожного місяця на суму, що відноситься до звітного періоду, виконується проводка:
- у разі доходів:
Дт 4700 "Доходи майбутніх періодів"
Кт Доходи
- у разі витрат:
Дт Витрати
Кт 2700 "Витрати майбутніх періодів"
4.5. При неотриманні платежу в обумовлений угодою термін:
Дт Прострочені нараховані доходи
Кт Нараховані доходи.
4.6. У разі визнання нарахованих доходів сумнівними до отримання відповідно до прийнятого рішення (постанова або інший нормативний документ НБУ), вони можуть бути перераховані відразу на рахунки сумнівної заборгованості за нарахованими доходами без відображення на рахунках прострочених нарахованих доходів:
Дт Сумнівна заборгованість за нарахованими доходами
Кт Прострочені нараховані доходи
або
Дт Сумнівна заборгованість за нарахованими доходами
Кт Нараховані доходи.
В даному нормативному документі НБУ слід передбачати порядок створення резервів під сумнівні нараховані доходи. На визначену суму резерву здійснюється проводка:
Дт 7720 "Відрахування в резерви під сумнівні

................
Перейти до повного тексту