1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


МІЖВІДОМЧА КОМІСІЯ З МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ
Р І Ш Е Н Н Я
N 5/99 від 05.08.99
м.Київ
Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну ламп електричних походженням з Республіки Білорусь, Республіки Польща, Російської Федерації та Угорської Республіки
( Із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі N СП-4/2000/52-40 від 27.07.2000 N СП-32/2002/52-39 від 07.03.2002 ) ( Щодо припинення з 22.05.2003 року застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну ламп електричних (коди УКТ ЗЕД 8539 10, 8539 22 90 10, 8539 29 98 00) з країн експорту див. Рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі N СП-70/2003/52-47 від 06.05.2003 )
Відповідно до Закону України "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну" Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі (далі - Міжвідомча комісія) на своєму засіданні від 5 серпня 1999 року розглянула:
- інформацію Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України (далі - МЗЕЗторг) про виконання Рішення Міжвідомчої комісії N 3/99 від 14 травня 1999 року;
- "Звіт МЗЕЗторгу про результати спеціального розслідування, що проводиться відповідно до Рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі N 3/99 від 14 травня 1999 року" (далі - "Звіт МЗЕЗторгу");
- рекомендації МЗЕЗторгу про доцільність застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну ламп електричних походженням з Республіки Білорусь, Республіки Польща, Російської Федерації та Угорської Республіки.
1. Спеціальне розслідування щодо імпорту в Україну ламп електричних походженням з Республіки Білорусь, Республіки Польща, Російської Федерації та Угорської Республіки.
1.1. 20 травня 1999 р. у друкованому органі Кабінету Міністрів України ("Урядовий кур'єр") було опубліковане Рішення N 3/99 від 14.05.99 р. про порушення та проведення спеціального розслідування щодо імпорту в Україну ламп електричних походженням з Республіки Білорусь, Республіки Польща, Російської Федерації та Угорської Республіки.
1.2. З метою забезпечення вимог Закону України "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну" МЗЕЗторг звернувся до відповідних міністерств і відомств з проханнями про передачу відповідних нот до заінтересованих країн експорту (походження), про надання інформації, що стосується такого розслідування, тощо.
1.3. На виконання Закону України "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну" Міністерство закордонних справ України нотифікувало посольства відповідних країн експорту (походження) про порушення та проведення цього спеціального розслідування та передало відповідні документи, що використовуються у такому розслідуванні.
1.4. 15 червня ц. р. була одержана інформація від Брестського електролампового заводу (м. Брест, Республіка Білорусь). Зазначена інформація не була врахована у зв'язку з тим, що така інформація не була викладена державною мовою України. Крім цього, згідно з інформацією Брестського електролампового заводу темпи зростання обсягів імпорту є значними.
1.5. У цьому розслідуванні не було зареєстровано будь-якої заінтересованої сторони, яка б представляла інтереси іноземних виробників, експортерів, імпортерів або споживачів. У процесі цього розслідування заявник (ВАТ "Іскра") співпрацював з МЗЕЗторгом та не відмовлявся від надання інформації, що запитувалася МЗЕЗторгом. Іноземні виробники, експортери та імпортери відмовили МЗЕЗторгу у доступі до інформації, яка є у їх розпорядженні та необхідна для цілей цього спеціального розслідування. Крім цього, згідно з клопотанням ВАТ "Іскра" від 14.06.99 р. спостерігається зростання обсягів імпорту в Україну товару, що є об'єктом цього розслідування.
1.6. З більш детальною інформацією можуть бути ознайомлені заінтересовані сторони, яким може бути переданий "Звіт МЗЕЗторгу".
1.7. У процесі цього розслідування МЗЕЗторгом на підставі даних заявника (ВАТ "Іскра"), органів виконавчої влади в Україні було встановлено, що зростають обсяги імпорту в Україну ламп електричних походженням з Республіки Білорусь, Республіки Польща, Російської Федерації та Угорської Республіки, заподіюється значна шкода, є причинно-наслідковий зв'язок між таким зростанням і значною шкодою.
Згідно з "Звітом МЗЕЗторгу" у період розслідування та у 1996 - 1999 рр. у значних обсягах зростає імпорт в Україну електричних ламп походженням з Республіки Білорусь, Республіки Польща, Російської Федерації та Угорської Республіки. Цей імпорт зростає у відносних або в абсолютних величинах стосовно обсягів виробництва чи споживання в Україні електричних ламп національного походження. Внаслідок значного обсягу імпорту в Україну зазначених іноземних товарів погіршується виробниче, торговельне та фінансове становище національного товаровиробника, що призводить до значного загального спаду в національному виробництві електричних ламп. Цей імпорт також заподіює значну шкоду національному товаровиробнику. Є причинно-наслідковий зв'язок між зростанням обсягів імпорту в Україну електричних ламп іноземного походження та заподіянням значної шкоди.
Згідно з "Звітом МЗЕЗторгу" у період розслідування обсяги імпорту в Україну зросли на 392 %, а також на 179 % і 339 % у порівнянні з попередніми періодами 1997 - 1998 рр. Згідно з "Звітом МЗЕЗторгу" протягом 1996 - 1999 рр. спостерігається значне зростання обсягів імпорту в Україну ламп електричних походженням з Республіки Білорусь, Республіки Польща, Російської Федерації та Угорської Республіки. При цьому темпи цього зростання є значними, а саме: 24 % у 1997 р., 62 % у 1998 р., 228 % у 1999 р. Протягом цього спеціального розслідування було додатково досліджено ціни імпорту в Україну. Так, у період розслідування ціни з Республіки Білорусь знизились на 23 %, з Республіки Польща - на 36 %, з Російської Федерації - на 65 %, з Угорської Республіки - на 13 %. Проте, головну увагу у цьому розслідуванні було приділено вивченню тенденції зростання імпорту в Україну з Республіки Білорусь, Республіки Польща, Російської Федерації та Угорської Республіки. На додаток слід зазначити, що значне зростання обсягів імпорту в Україну ламп електричних походженням з Республіки Білорусь, Республіки Польща, Російської Федерації та Угорської Республіки відбувається у I кв. 1999 р. Наприклад, зростання обсягів імпорту у I кв. 1999 р. становить 444 % по відношенню до I кв. 1998 р.; 847 % по відношенню до I кв. 1997 р.; 328 % по відношенню до I кв. 1996 р.; 218 % по відношенню до I кв. 1995 р.
1.8. Таким чином, у процесі цього спеціального розслідування встановлено, що:
а) протягом періоду розслідування обсяги імпорту в Україну товару, що є об'єктом цього спеціального розслідування та імпортується з Республіки Білорусь, Республіки Польща, Російської Федерації та Угорської Республіки, зростають у значних обсягах (до 392 %);
б) у відповідні періоди, що передують періоду розслідування, обсяги імпорту в Україну товару, що є об'єктом цього спеціального розслідування та імпортується з Республіки Білорусь, Республіки Польща, Російської Федерації та Угорської Республіки, зростають у значних обсягах (від 179 % до 339 %) в абсолютних величинах;
в) протягом 1996 - 1999 рр. спостерігається зростання обсягів імпорту в Україну товару, що є об'єктом цього спеціального розслідування та імпортується з Республіки Білорусь, Республіки Польща, Російської Федерації та Угорської Республіки. При цьому темпи зростання є значними (від 24 % до 228 %);
г) протягом 1996 - 1999 рр. спостерігається зростання обсягів імпорту в Україну товару, що є об'єктом цього спеціального розслідування та імпортується з кожної окремої країни імпорту (Республіки Білорусь, Республіки Польща, Російської Федерації та Угорської Республіки). При цьому темпи зростання є значними (від 91 % до 483 %);
ґ) значне зростання обсягів імпорту в Україну ламп електричних походженням з Республіки Білорусь, Республіки Польща, Російської Федерації та Угорської Республіки відбувається у I кв. 1999 р. по відношенню до перших кварталів 1995 - 1998 рр. (від 218% до 847 %).
1.9. Згідно з "Звітом МЗЕЗторгу" зростання обсягів імпорту в Україну товару, що є об'єктом цього розслідування, погіршує виробниче, торговельне або фінансове становище заявника. Результатом такого погіршення є значний загальний спад у національному виробництві подібного товару. Внаслідок зростання обсягів імпорту в Україну товару, що є об'єктом цього спеціального розслідування, мають місце негативні явища у становищі заявника. У період розслідування та у порівнянні з попередніми періодами відбувалось: скорочення обсягів виробництва (більше 44 %), використання заявником виробничих потужностей (більше 18 %), обсягів продажу подібного товару (більше 50 %), розмірів прибутків заявника; зростання запасів подібного товару (більше ніж на 600 %), зростання частки ринку, що належать імпортним поставкам з Республіки Білорусь, Республіки Польща, Російської Федерації та Угорської Республіки (до 65 %); зменшення частки заявника ринку (до 31 %); зниження імпортних цін (до 65 %), ціни подібного товару, коефіцієнту ліквідності заявника (більше 15 %), зайнятості на підприємствах заявника. А прибутки заявника з інвестиційного капіталу були відсутні.
Таким чином, у процесі розслідування було встановлено, що зростання обсягів імпорту в Україну товару, що є об'єктом цього розслідування, негативно вплинуло на виробниче, торговельне або фінансове становище національного товаровиробника. Результатом такого погіршення є значний загальний спад у національному виробництві подібного товару. Внаслідок зростання обсягів імпорту в Україну товару, що є об'єктом цього спеціального розслідування, мають місце негативні явища у становищі заявника, що підтверджується у "Звіті МЗЕЗторгу".
2. Національні інтереси.
2.1. У процесі цього спеціального розслідування МЗЕЗторг звернувся до заявника, іноземних виробників/експортерів, імпортерів, споживачів з пропозицією про надання до МЗЕЗторгу інформації та доказів, що стосуються цього розслідування. Проте, як було зазначено у пунктах 2.7, 2.10 і 5.5 "Звіту МЗЕЗторгу", іноземні виробники/експортери, імпортери, споживачі не подали відповідної інформації та висновків у розумінні статті 17 Закону України "Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну". У процесі цього спеціального розслідування МЗЕЗторг на підставі інформації, одержаної лише від заявника та органів виконавчої влади в Україні, були досліджені інтереси національного товаровиробника та споживачів та вплив імпорту, що є об'єктом цього спеціального розслідування, на зайнятість населення, інвестиції національного товаровиробника та споживачів, на міжнародні інтереси України.
2.2. У заяві ВАТ "Іскра" та клопотанні ВАТ "Іскра" від 14.06.99 р. вимагається застосування спеціальних заходів, а також обгрунтовується потреба в їх застосуванні, зокрема у тому, що стосується усунення впливу диспропорцій у торгівлі подібним товаром та відновлення конкуренції. У період розслідування, протягом 1996 - 1999 рр. відбувалось скорочення персоналу заявника. Так, у першому кварталі 1999 р. відбулось значне скорочення персоналу на всіх дільницях, де виробляється подібний товар. Крім цього, слід звернути увагу на відсутність у заявника прибутків з інвестиційного капіталу. За умов погіршення стану національного товаровиробника останній та будь-які інвестори не ризикуватимуть та не у змозі змінити таку практику на користь інвестування у національне виробництво, якщо не будуть усунені диспропорції у торгівлі подібним товаром та товаром, що є об'єктом цього спеціального розслідування. Поліпшення стану національного товаровиробника може позитивно вплинути на процес інвестування у національне виробництво, що також позитивно впливатиме на міжнародні інтереси України.

................
Перейти до повного тексту