1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Роз"яснення


ВИЩИЙ АРБІТРАЖНИЙ СУД УКРАЇНИ
Р О З'Я С Н Е Н Н Я
N 02-5/20 від 17.01.95
м.Київ
Арбітражним судам України
( Роз'яснення втратило чинність на підставі Роз'яснення Президії Вищого господарського суду N 04-5/570 від 22.05.2002 )
Про деякі питання практики вирішення арбітражними судами спорів за позовами прокурорів
( Роз'яснення затверджено Постановою Вищого арбітражного суду N 2 від 25.04.95 ) ( Із змінами, внесеними згідно з Листом Вищого Арбітражного Суду України N 01-8/499 від 12.07.95 Роз'ясненням Вищого Арбітражного Суду України N 02-5/15 від 17.01.96 )
З метою правильного і однакового застосування законодавства при вирішенні спорів за позовом прокурорів Президія Вищого Арбітражного Суду України вважає за необхідне дати такі роз'яснення.
1.
( Дію пункту 1 роз'яснення зупинено згідно з Листом Вищого арбітражного суду N 01-8/499 від 12.07.95 )
Арбітражний суд порушує справи за позовними заявами прокурорів, які звертаються до арбітражного суду в інтересах державних органів, державних підприємств та організацій (стаття 2 Арбітражного процесуального Кодексу України.
У тих випадках, коли прокурор звернувся до арбітражного суду з позовом в інтересах інших, тобто не державних органів, підприємств та організацій, арбітражний суд на підставі пункту 1 статті 62 Арбітражного процесуального Кодексу України повинен відмовити у прийнятті такої позовної заяви. У разі, коли арбітражний суд помилково порушив справу за позовом прокурора в інтересах не державних органів підприємств та організацій, провадження у справі підлягає припиненню відповідно до пункту 1 статті 80 Арбітражного процесуального Кодексу України. У таких випадках юридична особа не позбавлена права звернутися до арбітражного суду з позовом на загальних підставах.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про прокуратуру" систему органів прокуратури, крім Генеральної прокуратури, прокуратури Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, міських, районних та міжрайонних прокуратур, становлять також інші прирівнені до них прокуратури, тобто такі спеціалізовані прокуратури, як транспортні, військові та природоохоронні.
Таким чином керівники та заступники керівників таких спеціалізованих прокуратур мають право звертатись до арбітражного суду з позовами в інтересах тих державних органів, державних підприємств та організацій, відносно яких вони здійснюють нагляд за додержанням законів.
2.
( Пункт 2 Роз'яснення втратив чинність на підставі Роз'яснення Вищого Арбітражного Суду України N 02-5/15 від 17.01.96 )
2. Відповідно до статті 113 Арбітражного процесуального Кодексу України рішення, ухвалу, постанову може бути переглянуто за нововиявленими обставинами за заявою сторони, поданням прокурора, за ініціативою арбітражного суду.
Згідно зі статтями 18 та 29 Арбітражного процесуального Кодексу України учасниками арбітражного процесу визнаються як сторони, треті особи, так і прокурор. Отже стаття 113 Арбітражного процесуального Кодексу України має на увазі також і прокурора, який не брав участі у справі. У зв'язку з цим у арбітражного суду нема підстав для відмови прокурору у прийнятті подання про перегляд рішення за нововиявленими обставинами тільки тому, що він не подавав позову або не приносив протесту на рішення арбітражного суду. При цьому слід мати на увазі, що з поданням про перегляд рішення за нововиявленими обставинами можуть звертатися прокурори, яким у відповідності з Арбітражним процесуальним Кодексом України надано право принесення протесту.
3. Відповідно до пункту 9 статті 63 Арбітражного процесуального Кодексу України арбітражний суд повертає позовну заяву, в тому числі прокурора, якщо клопотання про її повернення надійшло до винесення ухвали про порушення провадження у справі. Таким чином, якщо клопотання прокурора про повернення його позовної заяви надійшло до арбітражного суду після винесення ухвали про порушення провадження у справі, спір підлягає вирішенню по суті.

................
Перейти до повного тексту