1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Порядок


ДЕРЖАВНИЙ МИТНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
П О Р Я Д О К
N 11/3-4429 від 27.06.96
м.Київ
( Порядок втратив чинність на підставі Листа Державної митної служби України N 11/3-3527 від 19.04.97 )
Тимчасовий порядок справляння митними органами податку на добавлену вартість та акцизного збору при ввезенні товарів в Україну
( Із змінами, внесеними згідно з Листом Державного митного комітету N 11/3-5451 від 25.07.96 ) ( Додатково див. Листи Державної митної служби N 11/1-5113 від 11.07.96 N 11/3-6204 від 20.08.96 )
1. Загальні положення
1.1. "Тимчасовий порядок справляння митними органами податку на добавлену вартість та акцизного збору при ввезенні товарів в Україну" (далі порядок) розроблений відповідно до:
- Митного кодексу України,
- статті 31 Закону України "Про Державний бюджет України на 1996 рік",
- Закону України "Про ставки акцизного збору та ввізного мита на тютюнові вироби" від 06.02.96 р.,
- Закону України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" від 15.09.95 р.,
- Закону України "Про внесення змін і доповнень до Декрету Кабінету Міністрів України від 11 січня 1993 року "Про Єдиний митний тариф" від 06.02.96 р.,
- Закону України "Про режим іноземного інвестування" від 19.03.96 р.,
- Закону України "Про ставки акцизного збору та ввізного мита на спирт етиловий та алкогольні напої" від 07.05.96 р.,
- Постанови Верховної Ради України від 04.02.94 р. "Про перелік товарів (продукції), на які встановлюється акцизний збір, та ставки цього збору",
- Постанови Верховної Ради України від 16.01.96 р. "Про внесення змін і доповнень до Постанови Верховної Ради України від 31 травня 1995 р. "Про застосування статті 28 Закону України "Про Державний бюджет України на 1994 рік",
- Постанови Кабінету Міністрів України від 05.08.94 р. "Про внесення змін до переліку товарів (продукції), на які встановлюється акцизний збір, та ставок цього збору".
Цей Тимчасовий порядок визначає порядок сплати до бюджету податку на добавлену вартість та акцизного збору учасниками зовнішньоекономічної діяльності (суб'єктами підприємницької діяльності) з товарів, які ввозяться (імпортуються) в Україну незалежно від строків складання контрактів, їх вартості та характеру угоди, а також порядок звільнення від цих видів оподаткування.
1.2. Товари, які ввозяться (імпортуються) в Україну, обкладаються податком на добавлену вартість та акцизним збором за ставками згідно з чинним законодавством. Перелік кодів товарів, що підлягають обкладанню акцизним збором, та ставки цього збору наведені у додатку N 1.
1.3. Об'єктом обкладання податком на добавлену вартість товарів, що ввозяться (імпортуються) на територію України, є їх митна вартість з урахуванням мита та митних зборів (а по підакцизних товарах - і сум акцизного збору), а об'єктом оподаткування акцизним збором товарів є кількісні показники або митна вартість таких товарів з урахуванням мита та митних зборів згідно з чинним законодавством.
1.4. Митна вартість товарів та інших предметів визначається згідно із статтями 16 та 17 Закону України "Про Єдиний митний тариф".
1.5. Податок на добавлену вартість та акцизний збір справляються в національній валюті України та зараховуються в доход Державного бюджету України.
1.6. Оплатою податку на добавлену вартість та акцизного збору вважається надходження коштів на депозитний рахунок митних установ на момент митного оформлення.
1.7. Товари, за які не було сплачено податок на добавлену вартість та акцизний збір, митному оформленню не підлягають, крім тих, що звільнені від обкладання цими податками згідно з законодавчими актами України.
1.8. Податок на добавлену вартість та акцизний збір сплачується платниками податку - декларантами товарів, що ввозяться (імпортуються) на територію України, а саме: одержувачами (покупцями та замовниками) товарів або митними брокерами одночасно із сплатою інших митних платежів, тобто до або на момент прийняття вантажної митної декларації до митного оформлення.
1.9. Платники податків
Платниками податку на добавлену вартість є суб'єкти підприємницької діяльності, що знаходяться на території України, а також міжнародні об'єднання та іноземні юридичні особи і громадяни, які здійснюють від свого імені виробничу та іншу підприємницьку діяльність на території України.
Платниками акцизного збору є суб'єкти підприємницької діяльності, що імпортують підакцизні товари (продукцію).
Платниками акцизного збору на алкогольні та тютюнові вироби, які вироблені з давальницької сировини, є замовники, за дорученням яких виготовляється ця продукція на давальницьких умовах.
Платниками акцизного збору є суб'єкти підприємницької діяльності, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, незалежно від дати їх реєстрації, та громадяни, що займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, які ввозять алкогольні напої та тютюнові вироби на митну територію України як для власних, так і для виробничих потреб з метою продажу або реалізації на умовах комісії та реекспорту.
1.10. Не обкладаються податком на добавлену вартість товари, звільнені від оподаткування відповідно до чинного законодавства України. Класифікатор звільнень від сплати податку наведено у додатку N 2.
Непідакцизні товари, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності, які користуються податковими пільгами відповідно до законодавства України, підлягають митному оформленню із застосуванням пільг щодо обкладення податком на добавлену вартість та пропуску для вільного використання за умови подання митному органу імпортером згідно зі статтею 73 Митного кодексу України заяви про мету ввезення та подальшого використання товарів, що ввозяться на митну територію України, та надання зобов'язання про використання таких товарів виключно з тією метою, що передбачає пільговий режим оподаткування.
1.11. Від сплати акцизного збору звільняються:
1.11.1. товари, які ввезені в Україну підприємствами-виробниками підакцизних товарів при наявності підтвердження податкової інспекції, що це підприємство є виробником підакцизних товарів;
1.11.2. легкові автомобілі спеціального призначення для інвалідів при наявності довідки органів соціального забезпечення про оплату ними вартості таких автомобілів;
1.11.3. легкові автомобілі спеціального призначення (швидка допомога, міліція тощо) які будуть використані за призначенням, при наявності відповідного документа;
1.11.4. зразки алкогольних напоїв та тютюнових виробів, ввезених в Україну з метою показу чи демонстрації, якщо вони залишаються власністю іноземних юридичних осіб і їх використання на території України не має комерційного характеру. При цьому зразки алкогольних напоїв та тютюнових виробів, ввезені в Україну і призначені для показу чи демонстрації під час проведення виставок, конкурсів, нарад, семінарів, ярмарків тощо, пропускаються через митний кордон за рішенням митного органу в достатній кількості з урахуванням мети ввезення;
1.11.5. підакцизні товари, які переміщаються через митну територію України транзитом, із застосуванням заходів гарантування їх доставки у митницю призначення;
1.11.6. товари, які ввозяться в Україну у режимі тимчасового ввезення під зобов'язання про зворотне вивезення;
1.11.7. конфісковане, спадкове майно, майно без господаря, скарби та інші цінності, які перейшли за правом спадкоємності до держави.
1.12. Підакцизні товари, що імпортуються в Україну суб'єктами підприємницької діяльності, які користуються пільгами на підставі законодавчих актів України, зазначених у переліку, визначеному Законом України від 22.12.95 р. N 498/95-ВР "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів з питань оподаткування підакцизних товарів", підлягають пропуску для вільного використання за умови сплати ввізного мита, акцизного збору, податку на добавлену вартість та митних зборів, встановлених чинним законодавством.
1.13. Податок на добавлену вартість, який має бути повернений суб'єктам господарської діяльності при здійсненні ними експортних операцій не може бути зарахований в якості сплати податку на добавлену вартість на товари, що ними імпортуються.
2. Порядок нарахування
2.1. Порядок нарахування акцизного збору - додаток N 4.
2.2. Порядок нарахування податку на добавлену вартість - додаток N 5.
3. Порядок заповнення вантажної митної декларації
3.1. Нарахування податку на добавлену вартість та акцизного збору, що підлягають сплаті, проводиться у графі 47 ВМД та додаткових аркушах до неї у наступному порядку:
3.1.1. У першій колонці графи 47 "Вид" вказується шифр платежу:
а) "акцизний збір" - 27;
б) "податок на добавлену вартість" - 28.
У графі 47 суми для нарахування вносяться відповідно до характеру платежу - окремо ПДВ, окремо акцизний збір.
3.1.2. У другій колонці графи 47 "Основа нарахування" вказується:
а) при нарахуванні акцизного збору:
1) якщо ставка акцизного збору є фіксованою на фізичну одиницю виміру товарів - зазначається кількісний показник, визначений згідно з чинним законодавством;
2) якщо ставка акцизного збору є відсотковою - зазначається сума, що включає:
- митну вартість, зазначену у графі 12 ВМД і перераховану в національну валюту України по курсу Національного банку, що встановлюється Національним банком України на день подання ВМД до митного оформлення;
- митні збори (шифр платежу "10");
- мито (шифр платежу "20") по товарах, що підлягають обкладенню митом;
б) при нарахуванні ПДВ - сума, що включає:
- митну вартість, зазначену в графі 12 ВМД і перераховану в національну валюту України по курсу Національного банку, що встановлюється Національним банком України на день подання ВМД до митного оформлення;
- митні збори (шифр платежу "10");
- мито (шифр платежу "20") по товарах, що підлягають обкладенню митом;
- акцизний збір (шифр платежу "27") по підакцизних товарах.
3.1.3. У третій колонці графи 47 "Ставка" вказується розмір ставки податку на добавлену вартість та акцизного збору.
3.1.4. У четвертій колонці графи 47 "Сума" вказуються суми акцизного збору та податку на добавлену вартість, що підлягають сплаті.
3.1.5. У п'ятій колонці графи 47 "СП" вказується засіб розрахунку:
"бг" - безготівковий розрахунок через банківські заклади;
"км" - внесення готівки до каси митниці;
"вк" - вексель авізований.
3.2. У графі "В" "Подробиці підрахунку" вказується:
- шифр платежу;
- загальна сума платежів по даному шифру, що складається з платежів по ВМД і кожному додатковому аркушу;
- платіжні реквізити.
3.3. У графі "С" вказуються номери і дати платіжних документів, що засвідчують сплату податку на добавлену вартість та акцизного збору.
3.4. У графі 36 "Преференції" вказується код звільнення:
"00\00", де:
перші дві цифри - код звільнення по сплаті мита;
другі дві цифри - код звільнення по сплаті податку на добавлену вартість (додаток N 2).
У випадках відсутності звільнення від сплати мита чи податку на добавлену вартість проставляється код "00".
4. Порядок та строки сплати податку на добавлену вартість та акцизного збору
4.1. Як підтвердження сплати податку на добавлену вартість та акцизного збору відповідно до заповненої декларації, декларантом пред'являються оригінали платіжних документів та банківські виписки з рахунка митниці (у випадку, якщо сплата податків здійснюється за платіжними дорученнями). Копії цих документів з відмітками про сплату зберігаються у справах відділу митних доходів та платежів митниці разом з примірником ВМД.
4.2. Кошти по кожному виду податку (шифри платежу 27, 28) перераховуються окремими платіжними документами (платіжними дорученнями з відмітками банку про сплату, прибутковими ордерами та векселями авізованими).
4.3. Суми податку на добавлену вартість та акцизного збору перераховуються на депозитні рахунки митних установ платниками податку - декларантами товарів, що ввозяться (імпортуються) на територію України, а саме: одержувачами (покупцями та замовниками) товарів або митними брокерами.
4.4. Сума податку на добавлену вартість та акцизного збору, що надійшли на депозитні рахунки митних установ, подекадно перераховуються до Держмиткому України для зарахування до Державного бюджету України відповідно до Інструкції "Про порядок здійснення розрахунків по митних платежах з Державним бюджетом України", затвердженої наказом Держмиткому, Міністерства фінансів та Національного банку України від 12.09.95 р. N 442/146/90.
5. Порядок повернення раніше сплачених сум податку на добавлену вартість та акцизного збору
5.1. Повернення надміру чи помилково нарахованих і сплачених сум податку на добавлену вартість та акцизного збору здійснюється митними установами відповідно до чинного законодавства.
6. Особливості застосування податку на добавлену вартість та акцизного збору при митному оформленні
При зміні попереднього митного режиму на режим вільного використання застосовується механізм оподаткування, який діє на день зміни митного режиму.
6.1. Для вільного використання
Товари, що ввозяться на територію України для вільного використання, обкладаються податком на добавлену вартість та акцизним збором у встановленому порядку.
6.2. Реімпорт товарів
При реімпорті товарів суб'єкти господарської діяльності, які ввозять товари, що походять і були раніше експортовані з території України, сплачують податок на добавлену вартість та акцизний збір, як це передбачено законодавством України при імпорті товарів на територію України.
6.3. Реекспорт товарів
При ввезенні на територію України іноземних товарів, заявлених митним установам як реекспорт, податок на добавлену вартість та акцизний збір сплачується шляхом видачі простого векселя, взятого на облік митними органами з відстроченням платежу на термін 90 календарних днів з дати митного оформлення ввізної ВМД.
Реекспорт таких товарів повинен бути здійснений не пізніше 90 календарних днів з дати митного оформлення ввізної ВМД.
6.4. Транзит товарів
Податок на добавлену вартість та акцизний збір при транзиті товарів через територію України не справляється.
6.5. Митні ліцензійні склади
При надходженні імпортних товарів на митні ліцензійні склади податок на добавлену вартість та акцизний збір не справляється. Справляння податку на добавлену вартість та акцизного збору відбувається в момент випуску товару зі складу у вільне використання на митній території України у встановленому порядку, а при інших митних режимах - відповідно до цих режимів.
6.6. Магазини безмитної торгівлі
У магазинах безмитної торгівлі податок на добавлену вартість та акцизний збір на товари, що реалізуються магазином, не справляється. При порушенні митного режиму магазином безмитної торгівлі сплата податку на добавлену вартість та акцизного збору здійснюється власником цього магазину в порядку, передбаченому для випуску товарів у вільне використання на митну територію України.
6.7. Тимчасове ввезення товарів
При митному оформленні тимчасово ввезених товарів під зобов'язання про зворотне вивезення, за виключенням ввезення товарів за умови довгострокової оренди (лізингу) на строк, що перевищує один рік, податок на добавлену вартість та акцизний збір не справляються.
При тимчасовому ввезенні товарів за договорами довгострокової оренди (лізингу) на строк, що перевищує один рік, податок на добавлену вартість та акцизний збір справляються, як це передбачено законодавством України при імпорті товарів на територію України.
6.8. Давальницька сировина
Відповідно до Закону України "Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах" від 15.09.95 р. N 327/95-ВР сплата податку на добавлену вартість та акцизного збору з давальницької сировини, що підлягає обкладенню цими видами податків, проводиться українським виконавцем шляхом видачі простого векселя з терміном платежу, що відповідає терміну здійснення операції з давальницькою сировиною, але не більше як 90 календарних днів з моменту оформлення вантажної митної декларації. Сума, обумовлена векселем, визначається у валюті контракту.
У разі вивезення готової продукції в повному обсязі за межі митної території України в установлені строки, вексель погашається на підставі наданої вантажної митної декларації, а податок на добавлену вартість та акцизний збір не справляються. Вексель погашається також у разі часткового вивезення гоотової продукції, передбаченого контрактом, за межі митної території України за умови оформлення ввізної вантажної митної декларації та сплати всіх необхідних платежів на частину сировини, з якої вироблено та не вивезено з України готову продукцію. При цьому в гр.40 нової ввізної вантажної митної декларації зазначається довідковий номер декларації, за якою ця сировина була попередньо ввезена на митну територію України.
У разі реалізації готової продукції виробленої із давальницької сировини на території України, податок на добавлену вартість та акцизний збір справляються в повному обсязі. Сплата податків здійснюється за оформленою ВМД без фактичного ввезення такої продукції в Україну.
За частину давальницької сировини або готової продукції, що використовуються для оплати виконаної роботи, український виконавець сплачує податки та збори, що справляються при бартерних (товарообмінних) операціях.
Готова продукція, вироблена з давальницької сировини, що ввозиться на митну територію України, податком на добавлену вартість не обкладається.
Вироблена з давальницької сировини готова продукція, яка входить до переліку підакцизних товарів, при поверненні на митну територію України обкладається акцизним збором у порядку, встановленому чинним законодавством України.
6.9. Підприємства з іноземними інвестиціями
Товари, що ввозяться підприємствами з іноземними інвестиціями, оподатковуються відповідно до чинного законодавства України.
Додаток N 1
Товари, що ввозяться підприємствами з іноземними інвестиціями, обкладаються податками відповідно до чинного законодавства України
( Нову редакцію Додатка N 1 див. в Листі Державної митної служби N 11/3-6204 від 20.08.96 )
-----------------------------------------------------------------
| N | Найменування товару |Код ТН ЗЕД |Ставка акциз-|
|п/п| | |ного збору |
-----------------------------------------------------------------
1. Вина виноградні натуральні, 22.04 (крім 0,15 ЕКЮ
включаючи кріплені (з урахуван- 22.04 10, за 1 л
ням ст.3 діючого Закону) 22.04 30)
2. Вина ігристі, шампанське 22.04 10 0,3 ЕКЮ
за 1 л
3. Вермути та інші вина виноградні 22.05 0,5 ЕКЮ
натуральні з добавкою рослинних за 1 л
або ароматичних екстрактів
4. Інші напої зброджені (сидр яб- 22.06 0,5 ЕКЮ
лучний, сидр грушевий-перру, за 1 л
медовий напій)
5. Спирт етиловий неденатурований 22.07 3 ЕКЮ за
з вмістом спирту не менш як 80 1 л 100%-
процентів об'єму; го спирту
спирт етиловий та ін. спиртні
напої, денатуровані, будь-якої
міцності
6. Напої ароматичні гіркі з вміс- 22.08 10100 3 ЕКЮ за
том спирту за об'ємом від 44,2 1 л 100%-
процента до 49,2 процента го спирту
7. Міцні спиртові напої (в т.ч. 22.08 20 - 3 ЕКЮ за
коньяк, бренді), які отримані в 22.08 90190 1 л 100%-
результаті дистиляції (перегон- го спирту
ки) виноградного вина або вижи-
мок винограду з урахуванням
ст.3 діючого Закону
8. Горілка; сливова, грушева або 22.08 90310- 3 ЕКЮ за
вишнева спиртова настойка (крім 22.08 90390 1 л 100%-
лікерів) го спирту
9. Інші спиртові напої, лікери та 22.08 90510- 3 ЕКЮ за
ін. алкогольні напої 22.08 90790 1 л 100%-
го спирту
10. Спирт неденатурований етиловий 22.08 90910- 3 ЕКЮ за
з концентрацією спирту по об'є- 22.08 90990 1 л 100%-
му менше 80 процентів го спирту
11. Пиво імпортне 22.03 150
процентів
12. Тютюнові вироби:
- сигари (в т.ч. сигари з об- 24.02 10000 5 ЕКЮ за
різними кінцями), сигарили (си- 100 шт.
гари тонкі), інше
- сигарети з тютюну або його 24.02 20000 2 ЕКЮ за
замінників, цигарки (з ураху- 1000 шт.
ванням статті 3 діючого Закону)
- тютюн для паління (в т.ч. з 24.03 10000 2 ЕКЮ за

................
Перейти до повного тексту