1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ
Л И С Т
16.05.2005 N 16-09/2127
Щодо дотримання авторських прав на комп'ютерні програми
(Витяг)
Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України повідомляє, що у зв'язку з прийняттям низки нормативно-правових актів, які регулюють правовідносини у сфері інтелектуальної власності, лист Державного департаменту інтелектуальної власності від 04.07.2002 р. N 16-07/2151 втратив чинність. Згаданий Лист замінити наступним роз'ясненням Державного департаменту інтелектуальної власності щодо дотримання авторських прав на комп'ютерні програми.
Комп'ютерні програми є об'єктом авторського права й охороняються як літературні твори відповідно до Бернської конвенції про охорону літературних і художніх творів від 24.07.71 р., із змінами від 02.10.79 р., Закону України від 23.12.93 р. N 3792-XII "Про авторське право і суміжні права", в редакції Закону від 11.07.2001 р. N 2627-III (далі - Закон), Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року N 435-IV (далі - ЦК), інших нормативно-правових актів.
Авторське право на комп'ютерну програму виникає внаслідок самого факту її створення і не потребує реєстрації, спеціального оформлення, чи дотримання будь-яких інших формальностей (стаття 437 ЦК. Первинним суб'єктом, якому належить авторське право, є автор комп'ютерної програми, тобто фізична особа, яка своєю творчою працею створила програму і якій належать особисті немайнові та майнові права на цю програму. Крім того, суб'єктами авторського права можуть бути інші фізичні та юридичні особи, які набули права на комп'ютерну програму відповідно до договору або Закону.
Особисті немайнові права авторів (право: на ім'я, на заборону його використання, на псевдонім та на недоторканність твору) тісно пов'язані з особистістю, а тому є невідчужуваними.
Майновими правами інтелектуальної власності на комп'ютерну програму є право на використання твору (що згідно зі статтею 441 ЦК включає права на: опублікування (випуск у світ); відтворення будь-яким способом та у будь-якій формі; переклад; переробку, адаптацію та інші подібні зміни; включення складовою частиною до збірників, баз даних тощо; продаж, передання в найм (оренду); імпорт його примірників, примірників його перекладів, переробок тощо), виключне право дозволяти використання твору іншими особами та право перешкоджати неправомірному використанню твору, у тому числі забороняти таке використання. Зазначені права можуть бути передані повністю або частково іншій особі на умовах, визначених договором щодо розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності.
Розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності на комп'ютерну програму відповідно до статті 1107 ЦК здійснюється на підставі: ліцензії на використання об'єкта права інтелектуальної власності; ліцензійного договору; договору про створення за замовленням і використання об'єкта права інтелектуальної власності; договору про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності; іншого договору щодо розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності. Договір щодо розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності має бути укладеним у письмовій формі. У разі недодержання письмової форми договору щодо розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності такий договір є недійсним.
Передача авторського майнового права на комп'ютерну програму здійснюється також на підставі авторського договору, порядок укладення та істотні умови якого визначено статтями 31-34 Закону.
Як вже зазначалося, згідно зі статтею 441 ЦК використанням твору є, зокрема, його продаж або передання в найм (оренду), тобто, відповідно, реалізація примірників комп'ютерних програм за плату чи надання в тимчасове користування з метою одержання вигоди. Автор комп'ютерної програми або інший власник авторських прав на цю програму може розповсюджувати її шляхом першого продажу, відчуження іншим способом або через передання в майновий найм чи прокат. Якщо примірники комп'ютерної програми правомірно введені в цивільний обіг шляхом першого їх продажу в Україні, то допускається їх подальше розповсюдження через продаж, дарування тощо без згоди автора або іншого власника авторських прав.

................
Перейти до повного тексту