- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Правила
КОМІТЕТ У СПРАВАХ НАГЛЯДУ ЗА СТРАХОВОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Укрстрахнаглядом
25.03.1997 N 19-1
ЗАТВЕРДЖЕНО
Президент ВАТ Українська
страхова компанія
"Гарант-АВТО"
Ю.О.Лахно
ПРАВИЛА
добровільного страхування транспортних засобів (КАСКО)
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Українська страхова компанія "Гарант-АВТО" (надалі - Страховик) на умовах цих Правил проводить добровільне страхування автомобілів, автобусів, самохідних машин, що сконструйовані на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів і мотоколясок, а також колісних тракторів (надалі - транспортні засоби).
1.2. Правила розроблені відповідно до вимог Закону України
"Про страхування" та інших законодавчих актів України і поширюються на резидентів і нерезидентів.
1.3. Договір страхування (страховий поліс) укладається з фізичними або юридичними особами (надалі - Страхувальники) при пред'явленні ними документів, що необхідні для внесення достовірних даних у поліс.
1.4. Об'єкт страхування: майнові інтереси Страхувальника, що не суперечать законодавству України, пов'язані з володінням, користуванням і розпорядженням транспортним засобом, який пройшов реєстрацію в ДАІ і належить йому на правах власності, повного господарського володіння, оперативного управління або на інших законних підставах (договір оренди, лізингу, доручення тощо).
2. СТРАХОВІ РИЗИКИ І СТРАХОВІ ВИПАДКИ
2.1. Страховий ризик - це ймовірне пошкодження, знищення або викрадення транспортного засобу Страхувальника.
2.2. До страхових випадків відносяться:
2.2.1. Пошкодження чи знищення транспортного засобу або його частин (у т. ч. фар, дзеркал, стекол) внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
2.2.2. Викрадення транспортного засобу; крадіжка, пошкодження або знищення його частин, деталей, приладів і приладдя, що викликані навмисними діями третіх осіб у будь-якому місці знаходження транспортного засобу.
2.2.3. Пошкодження або знищення транспортного засобу внаслідок стихійного лиха (повінь, буря, ураган, смерч, цунамі, шторм, злива, град, обвал, лавина, оповзень, вихід підгрунтових вод, паводок, сель, удар блискавки, осідання грунту), падіння дерев та інших предметів, нападу тварин, а також пожежі чи самозаймання транспортного засобу.
3. ТЕРМІН ТА МІСЦЕ ДІЇ ДОГОВОРУ СТРАХУВАННЯ. СТРАХОВІ СУМИ
3.1. Страхування може бути здійснене на підставі одного, декількох чи усіх підпунктів пункту 2.2 цих Правил.
3.2. Термін дії договору страхування: від двох тижнів до одного року.
3.3. Страхувальники згідно з укладеними договорами страхування мають право вносити платежі лише валютою України, а страхувальник-нерезидент - іноземною вільно конвертованою валютою або валютою України у випадках, передбачених чинним законодавством.
3.4. На страхування приймається транспортний засіб у непошкодженому стані, що пройшов техогляд в установлений термін і не застрахований в інших страхових компаніях за тими ж видами ризиків.
При первинному страхуванні транспортного засобу згідно з умовами пп. 2.2.2 вартістю, еквівалентною 10000 та більше доларів США (за курсом Національного банку на момент укладання договору страхування), від викрадення, необхідна наявність встановленого на транспортному засобі пристрою проти викрадення.
На страхування КАСКО не приймаються транспортні засоби, що знаходяться в експлуатації понад 9 років (якщо інше не передбачено договором страхування), а також такі, що мають серйозні пошкодження і значну корозію за оцінкою Страховика.
3.5. Транспортний засіб може бути застрахований:
3.5.1. На повну вартість. При цьому страхова сума дорівнює дійсній вартості транспортного засобу. Якщо заявлена Страховиком вартість викличе сумнів у Страховика, він має право вимагати документ, що підтверджує її достовірність.
3.5.2. На суму в частці від повної вартості (але не менше 1/10 дійсної вартості). У цьому разі Страховик бере на себе зобов'язання відшкодувати збитки пропорційно відношенню страхової суми до дійсної вартості транспортного засобу.
3.5.3. Із застосуванням "системи першого ризику".
Суттю цієї системи є: повна виплата збитків в межах страхової суми, незалежно від того, яку частину від дійсної вартості складає страхова сума. Тобто в цьому випадку принцип пропорційності (див. п. 3.5.2) не діє. Дія договору страхування, укладеного із застосуванням цієї системи, розповсюджується тільки на один (перший) страховий випадок.
3.6. Страхова сума по транспортних засобах, що взяті в оренду (напрокат) або в лізинг, не може перевищувати розміру, в якому Страхувальник несе відповідальність перед орендодавцем.
3.7. Договір страхування може бути укладений тільки за умови власної участі Страхувальника у відшкодуванні збитків з безумовною франшизою (розрахованою відносно розміру страхової суми), розмір якої визначається залежно від умов страхування і типу транспортного засобу:
3.7.1. У разі страхових випадків, визначених у пп. 2.2.2 цих Правил (виключаючи викрадення транспортного засобу) та 2.2.3 цих Правил, безумовна франшиза складає 0,2 % страхової суми для легкових автомобілів і мотоциклів та 1,0 % для вантажних автомобілів, автобусів, причепів і інших транспортних засобів, якщо інше не передбачено договором страхування.
3.7.2. У разі страхових випадків, визначених у пп. 2.2.1 цих Правил, за наявності повної чи часткової вини водія застрахованого транспортного засобу, якщо інше не передбачено договором страхування, безумовна франшиза складає 1,0 % страхової суми для легкових автомобілів і мотоциклів та 2,0 % для вантажних автомобілів, автобусів, причепів і інших транспортних засобів; без наявності вини у вчиненні ДТП - 0,2 % та 1,0 % відповідно.
3.7.3. На випадок викрадення транспортних засобів, якщо інше не передбачено договором страхування, безумовна франшиза встановлюється у таких розмірах:
а) 2,5 % - для вантажних автомобілів, автобусів, причепів та інших транспортних засобів (крім зазначених у п/п в) і д) виробництва СНД;
б) 5,0 % - для вантажних автомобілів, автобусів, причепів та інших транспортних засобів (крім зазначених у п/п г) і д) іноземного виробництва;
в) 5,0 % - для легкових автомобілів, мікроавтобусів та мотоциклів виробництва СНД;
г) 10,0 % - для легкових автомобілів, мікроавтобусів та мотоциклів іноземного виробництва (крім перелічених у підпункті д);
д) 15,0 % - для ВАЗ-2108, 2109, 2110 та джипів іноземного виробництва.
3.8. Безумовна франшиза вираховується з кожної суми відшкодування збитків.
3.9. За бажанням Страхувальника окрім безумовної франшизи може бути заявлена умовна франшиза, але за розміром не більше 4,0 % страхової суми. У такому разі страхова премія сплачується у зменшеному розмірі: кожний 1,0 % умовної франшизи знижує платежі за страхування КАСКО на 5,0 %.
При цьому збитки, завдані транспортному засобу та додатковому устаткуванню, не відшкодовуються, якщо їхній розмір менший за встановлену суму умовної та безумовної франшизи, і відшкодовуються у повному обсязі за вирахуванням безумовної франшизи, якщо їхній розмір більше за цю суму.
Приклад: Транспортний засіб застраховано від будь-яких ризиків на суму 10000 грн., безумовна франшиза встановлена 0,2 %, що складає 20 грн. Якщо збитки складуть 20 грн., то страхове відшкодування не виплачується, якщо ж 23 грн., то виплачується (23 - 20) грн., тобто 3 грн.
3.10. При страхуванні транспортних засобів Страхувальнику, за згодою зі Страховиком, надається право укладати договір за умови відшкодування збитків без урахування знижки на знос частин, деталей і приладдя, що підлягають заміні у разі їхнього пошкодження або знищення, зі сплатою додаткового платежу до тарифу КАСКО, залежно від терміну експлуатації транспортного засобу:
а) від 1 року до 3-х років - 5 %;
б) від 3-х років до 5-ти - 10 %;
в) від 5-ти років до 7-и - 25 %;
г) від 7-и років до 9-ти - 30 %.
3.11. При страхуванні групи транспортних засобів Страхувальнику, за згодою зі Страховиком, може бути надано знижку до страхового тарифу залежно від кількості транспортних засобів у групі, а саме:
а) від 5 одиниць до 10 одиниць - 10 %;
б) від 10 одиниць до 20 одиниць - 15 %;
в) від 20 одиниць до 30 одиниць - 20 %.
3.12. Місце дії договору страхування:
При страхуванні транспортних засобів (крім самохідних машин, що сконструйовані на шасі автомобілів, та колісних тракторів) відшкодовуються збитки, що виникли внаслідок страхових випадків за пп. 2.2.1, 2.2.3 цих Правил на території всієї Європи, а за пп. 2.2.2 цих Правил - на території України, якщо інше не передбачено договором страхування.
Усі збитки, які пов'язані зі страхуванням самохідних машин, що сконструйовані на шасі автомобілів, та колісних тракторів відшкодовуються у разі настання страхових випадків на території України.
4. ВИКЛЮЧЕННЯ ЗІ СТРАХОВИХ ВИПАДКІВ І ОБМЕЖЕННЯ СТРАХУВАННЯ
4.1. До страхових випадків не відносяться і виплати страхового відшкодування не провадяться у разі викрадення транспортного засобу або крадіжці його окремих частин і деталей, а також при знищенні чи пошкодженні його внаслідок:
4.1.1. Умисних дій Страхувальника або його довірених осіб.
4.1.2. Гниття, корозії та інших природних хімічних процесів матеріалів, що використовуються у транспортному засобі, через зберігання у несприятливих умовах.
4.1.3. Обробки теплом, вогнем чи іншим термічним впливом на транспортний засіб (сушіння, зварювання, гаряча обробка та інше).
4.1.4. Використання Страхувальником транспортного засобу в аварійному стані (визначення технічного стану та обладнання транспортних засобів згідно з п. 31
Правил дорожнього руху, далі - ПДР).
4.1.5. Управління транспортним засобом особою, яка не має посвідчення водія та/або перебуває у стані алкогольного сп'яніння, під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
4.1.6. Непідкорення владі (втеча з місця пригоди, переслідування працівниками ДАІ), вчинення кримінально-карних дій, крім дій, що пов'язані з порушенням
ПДР.
4.1.7. Перевезення його морським, залізничним та іншими видами транспорту.
4.1.8. Буксирування застрахованого транспортного засобу іншим транспортним засобом або буксирування іншого транспортного засобу застрахованим транспортним засобом.
4.1.9. Участі у спортивних змаганнях.
4.1.10. Використання транспортного засобу для навчальної їзди.
4.2. До страхових випадків не відноситься захоплення транспортного засобу третіми особами, які добровільно допущені власником чи його дорученою особою в салон, чи при використанні транспортного засобу як таксі (якщо це не обумовлено у договорі страхування - "транспортний засіб - таксі").
4.3. Страховик не приймає на страхування відновлення втраченої вартості транспортного засобу, а також не відшкодовує збитки за пошкодження (знищення) автошин, крадіжку інструментів та коліс, що входять у комплектність транспортного засобу.
4.4. Страховик не приймає на страхування багаж, що перевозиться застрахованим транспортним засобом.
4.5. Цими правилами не передбачається відшкодування збитків Страхувальнику внаслідок:
4.5.1. Військових дій, громадських заворушень.
4.5.2. Захвату, конфіскації, арешту, що проведені цивільною чи військовою владою.
4.5.3. Радіоактивного зараження, внаслідок якого неможлива експлуатація транспортного засобу.
4.5.4. Вибуху внаслідок перевезення, зберігання боєприпасів, вибухових речовин.
4.5.5. Пожежі з причини порушення правил техніки безпеки під час користування пальними рідинами.
5. ПОРЯДОК УКЛАДАННЯ ДОГОВОРУ СТРАХУВАННЯ
5.1. Договір страхування може укладати будь-яка фізична або юридична особа на користь власника чи будь-якої іншої особи, яка використовує транспортний засіб на законних підставах.
5.2. Договір страхування може бути укладено із застосуванням "системи першого ризику" за таких умов:
- кількість транспортних засобів, що страхуються, не менше 15;
- парк транспортних засобів має бути однотипним: наприклад, тільки легкові автомобілі або тільки вантажні автомобілі (у т. ч. можуть бути й автобуси);
- страхова сума має складати не менше 70 % від фактичної ринкової вартості транспортного засобу.
Невід'ємною умовою укладання такого договору є також застосування франшизи з дотриманням вимог згідно з п. 3.7 - 3.9 цих Правил, якщо інше не передбачено договором страхування.
5.3. Договір страхування укладається на підставі письмової заяви про добровільне страхування. При заповненні бланка заяви Страхувальнику необхідно відповісти на ряд запитань, на підставі яких визначається розмір страхового тарифу. Заповнення заяви не зобов'язує Страхувальника продовжувати укладання договору страхування.
5.4. При укладанні договору страхування Страхувальник надає Страховику:
5.4.1. Можливість оглянути об'єкт страхування у світлий час доби.
5.4.2. Усі необхідні дані про об'єкт страхування, за достовірність яких він несе відповідальність.
5.4.3. Інформацію про договори страхування, що укладені щодо даного об'єкта страхування з іншими страховими організаціями.
5.5. Страхувальник має право сплачувати страхові премії готівкою або шляхом безготівкових розрахунків.
5.6. Договір страхування набирає чинності з моменту внесення першого страхового платежу, якщо інше не передбачено договором страхування.
5.7. У договорі страхування може бути передбачено, зокрема, що він набирає чинності:
- з 00 годин доби, що настає за днем надходження обумовленої страхової премії на рахунок Страховика;
- з дати, що зазначена в полісі у разі сплати страхової премії готівкою.
5.8. При значних темпах інфляції, з метою приведення у відповідність суми страхових відшкодовувань з рівнем цін Страхувальник, за згодою зі Страховиком, має право збільшити страхову суму за будь-яким пунктом страхування, сплативши додаткову страхову премію. Збільшення страхової суми та додаткової страхової премії фіксується у графі "Доповнення і зміни" страхового поліса та у заяві на страхування.
Приклад. На період з 1 січня по 31 грудня був укладений договір страхування на таких умовах: страхова сума розміром 20000 грн., страховий тариф - 10 %, страхова премія - 2000 грн. У вересні у зв'язку з інфляцією Страхувальник написав заяву про збільшення страхової суми до 40000 грн. Доплата на залишок періоду страхування становить:
(40000-20000)х4
--------------------- х10%=667грн.
12
5.9. Страховик залишає за собою право відмовитися від прийняття ризику на страхування без пояснення причин відмови.
6. СТРАХОВІ ПРЕМІЇ (ПЛАТЕЖІ)
6.1. Страхова премія визначається залежно від:
6.1.1. Страхової суми, вибраних Страхувальником страхових випадків, ряду чинників, що впливають на рівень ризику виникнення страхового випадку (місця та умов зберігання, марки (моделі) транспортного засобу, року випуску; стажу водія (якщо водіїв декілька, то кожного з них); наявності охоронної сигналізації та протиугінних пристроїв (з урахуванням чи без урахування зносу).
6.1.2. Терміну страхування і розміру умовної франшизи у будь-якому випадку.
6.2. Тарифи визначаються Страховиком.
6.3. Страхову премію за договором страхування, що укладений на один рік, Страхувальник, за згодою зі Страховиком, має право внести як одноразово, так і шляхом поетапної оплати згідно з обумовленим в договорі страхування графіком внесення платежів.
7. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН
7.1. Страховик зобов'язаний:
7.1.1. Ознайомити Страхувальника з умовами і Правилами страхування.
7.1.2. Протягом двох робочих днів, як тільки стане йому відомо про настання страхового випадку, вжити заходів щодо оформлення всіх необхідних документів для своєчасної виплати страхового відшкодування Страхувальнику.
7.1.3. Скласти страховий акт протягом семи робочих днів після отримання усіх необхідних документів.
7.1.4. При настанні страхового випадку виплатити страхове відшкодування Страхувальнику у порядку та на умовах, що передбачені цими Правилами та договором страхування.
7.1.5. При порушенні термінів виплати страхового відшкодування сплачувати Страхувальнику пеню, розмір якої визначається умовами договору страхування.
7.1.6. Відшкодувати витрати, понесені Страхувальником при настанні страхового випадку щодо запобігання або зменшення збитків, якщо це передбачено договором страхування.
7.1.7. За заявою Страхувальника у разі здійснення ним заходів, що зменшили ризик, або збільшення вартості майна переукласти з ним договір страхування.
7.1.8. Тримати в таємниці відомості про Страхувальника і його майновий стан, за винятком випадків, передбачених законодавством України.
Умовами договору страхування можуть бути передбачені також інші обов'язки Страховика.
7.2. Страхувальник зобов'язаний:
7.2.1. Сплачувати Страховику страхову премію за прийняті на страхування страхові ризики у розмірах і терміни, передбачені договором страхування.
7.2.2. При укладанні договору страхування надати Страховикові інформацію про всі відомі йому обставини, що мають істотне значення для оцінки страхового ризику, і надалі інформувати його про будь-яку зміну страхового ризику.
7.2.3. Повідомити Страховика про інші діючі договори страхування щодо цього об'єкта страхування.
7.2.4. При настанні страхового випадку протягом двох робочих днів (якщо цьому не перешкоджали об'єктивні причини) повідомити про те, що сталося, Страховика. Письмовий опис обставин страхового випадку має бути наданий Страховику не пізніше 7 днів.
7.2.5. Вживати заходів щодо запобігання та зменшення збитків, завданих внаслідок настання страхового випадку, і негайно заявити про подію у відповідні державні органи (органи внутрішніх справ, лікувальний заклад та інші).
Умовами договору страхування можуть бути передбачені також інші обов'язки Страхувальника, і зокрема:
- не страхувати одні й ті ж ризики одночасно в інших страхових організаціях, а також надавати інформацію про договори страхування, що укладалися з іншими страховими компаніями та відносяться до об'єкта страхування;
- ставитися до застрахованого транспортного засобу так, нібито він не був застрахований, аніяким чином не посилювати наслідки страхових випадків, а навпаки, вживати усіх заходів щодо рятування транспортного засобу;
- впродовж двох робочих днів письмово повідомити Страховика про всі зміни у ризику (наприклад: заміна водіїв, які мають довіреність на керування транспортним засобом, зміна власника транспортного засобу та інше).
7.3. Страховик має право:
7.3.1. Змінювати умови страхування за згодою Страхувальника і вимагати від Страхувальника сплати додаткових премій при зміні у ризику після укладання цього договору. У разі, якщо Страхувальник не погодиться на зміну умов страхування або відмовиться від сплати додаткової премії, виплати по страхових випадках, якщо вони стануться внаслідок збільшених ризиків, будуть зменшені пропорційно зростанню ризиків.
7.3.2. Перевіряти інформацію, яку повідомив Страхувальник, а також виконання Страхувальником вимог і умов договору.
7.3.3. Самостійно з'ясовувати причини та обставини страхового випадку.
7.3.4. Надсилати запити в компетентні органи та отримувати додаткові документи, необхідні для складання страхового акта. При цьому термін складання страхового акта та термін виплати страхового відшкодування подовжується на період надсилання запитів і отримання відповідей та додаткових документів.
................Перейти до повного тексту