1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 21 серпня 2019 року № 1888
Про виконання судових рішень
Рішенням Верховного Суду в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року в справі № 9901/441/19 визнано протиправним та скасовано протокол Центральної виборчої комісії про результати виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198 від 5 серпня 2019 року; визнано протиправними дії Центральної виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198 від 5 серпня 2019 року; зобов’язано Центральну виборчу комісію продовжити дії щодо встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198 з урахуванням постанов Шостого апеляційного адміністративного суду від 7 серпня 2019 року в справі № 580/2433/19 та від 10 серпня 2019 року в справі № 580/2437/19.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 17 серпня 2019 року в указаній справі рішення Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 12 серпня 2019 року в частині визнання протиправними дій Центральної виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198 від 5 серпня 2019 року скасовано з ухваленням нового рішення, яким у задоволенні цієї позовної вимоги відмовлено. В іншій частині рішення Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 12 серпня 2019 року залишено без змін.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов’язковим до виконання.
Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України.
Вирішуючи на виконання зазначених судових рішень питання стосовно продовження дій зі встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 198 з урахуванням постанов Шостого апеляційного адміністративного суду від 7 серпня 2019 року в справі № 580/2433/19 та від 10 серпня 2019 року в справі № 580/2437/19, Центральна виборча комісія зазначає.
Згідно з частиною третьою статті 77, пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюються законом. Спеціальним законом, який регламентує відповідне питання, є Закон України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон).
Відповідно до частини першої статті 11 Закону виборчий процес - це здійснення суб’єктами, визначеними статтею 12 Закону, передбачених ним виборчих процедур.
Виборчий процес включає вказані в частині п’ятій, а у визначених Законом випадках й у частині шостій статті 11 Закону етапи.
Так, серед етапів виборчого процесу Закон вирізняє окремими етапами підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування, а також встановлення результатів виборів народних депутатів України та їх офіційне оприлюднення.
Виборчий процес має низку особливостей, серед яких його швидкоплинність, незворотність етапів у часі та неможливість їх поновлення.
За правовою позицією, висловленою Конституційним Судом України у Рішенні від 10 червня 2009 року № 14-рп/2009, строки проведення виборів є важливим інститутом гарантії реалізації виборчих прав громадян.
Також відповідно до позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 6 серпня 2019 року в справі № 855/342/19, "дотримання вимог Закону є беззаперечно важливим для принципу правової визначеності, проте таке дотримання повинно відповідати меті, установленої Законом, а перевірка дотримання цих норм не повинна зводитися до виключно формальних дій з боку органу, уповноваженого здійснювати контроль за дотриманням Закону.
Верховний Суд у своїй практиці (постанова від 08 липня 2019 року у справі № 855/244/19) наголошував, що системний аналіз Закону свідчить, що виборчий процес є незворотнім та безперервним, усі виборчі процедури жорстко взаємопов’язані та здійснюються в чіткій послідовності та регламентовані строки, які не підлягають поновленню.
Тобто виборчому процесу притаманний темпоральний аспект, сутність якого полягає у тому, що цілеспрямована діяльність суб’єктів виборчого процесу неминуче розгортається у часі.
Під час виборів часові параметри (строки) здійснення тих чи інших виборчих дій впливають на реалізацію виборчих прав та законних інтересів суб’єктів виборчого процесу".
Процедуру підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях, прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією, встановлення підсумків голосування в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та в одномандатних виборчих округах, прийняття та розгляду протоколів окружних виборчих комісій Центральною виборчою комісією визначено статтями 88 - 97 Закону.
Зокрема, за змістом частин першої, четвертої статті 94 Закону з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та в одномандатному виборчому окрузі.
На вказаному засіданні голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та в одномандатному виборчому окрузі, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною дванадцятою статті 91 Закону.
Згідно з частиною п’ятою статті 94 Закону за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії і скарг про порушення вимог Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці та під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та в одномандатному виборчому окрузі приймає одне рішень, а саме: 1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та (або) одномандатному виборчому окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу; 2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному багатомандатному виборчому округу в межах одномандатного виборчого округу та (або) одномандатному виборчому округу від дільничної виборчої комісії та зобов’язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений"; 3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому Законом по виборах у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та (або) в одномандатному виборчому окрузі.
У разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та (або) одномандатному виборчому окрузі виправлень, помилок, неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів, окружна виборча комісія своїм рішенням може зобов’язати дільничну виборчу комісію внести зміни до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці шляхом складання протоколу (протоколів) про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та (або) одномандатному виборчому окрузі з поміткою "Уточнений" відповідно до пункту 2 частини п’ятої статті 94 Закону, про що зазначається у протоколі засідання окружної виборчої комісії.
У разі виявлення у протоколі виправлень, помилок та неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів та які не потребують внесення змін до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці, окружна виборча комісія приймає рішення, передбачене пунктом 1 частини п’ятої статті 94 Закону, із зазначенням про виявлені виправлення, помилки та неточності (частина сьома статті 94 Закону).
Водночас обставини, які обумовлюють проведення окружною виборчою комісією повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, встановлено частинами десятою, одинадцятою статті 94 Закону.
Так, за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами в народні депутати України, їх довіреними особами, уповноваженими особами політичних партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та (або) одномандатному виборчому окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та (або) одномандатному виборчому окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 Закону, про порушення вимог Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та (або) одномандатному виборчому окрузі.
У разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та (або) одномандатному виборчому окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та (або) одномандатному виборчому окрузі, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному багатомандатному виборчому округу та (або) одномандатному виборчому округу окружна виборча комісія зобов’язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та (або) одномандатному виборчому окрузі.
Окружна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях встановлює підсумки голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та одномандатному виборчому окрузі, про що складає відповідні протоколи у визначеному статтями 95, 96 Закону порядку.
За змістом статті 97 Закону Центральна виборча комісія на своєму засіданні розглядає та приймає окремо протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі.
У разі виявлення у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу або у протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі виправлень, помилок, неточностей Центральна виборча комісія своїм рішенням може зобов’язати окружну виборчу комісію внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного виборчого округу в порядку, встановленому частиною сьомою статті 94 Закону, про що зазначається у протоколі засідання Центральної виборчої комісії. Протягом часу розгляду цього питання окружною виборчою комісією подані до Центральної виборчої комісії примірники протоколів про підсумки голосування в межах одномандатного виборчого округу та додані до нього документи зберігаються в Центральній виборчій комісії.
Окружна виборча комісія зобов’язана у строк, визначений Центральною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу або в одномандатному виборчому окрузі, за необхідності здійснюючи повторний підрахунок голосів на окремих виборчих дільницях цього одномандатного округу. Протокол з поміткою "Уточнений" складається у порядку, передбаченому частиною шостою статті 95 та частиною шостою статті 96 Закону. Зазначений протокол та інші необхідні виборчі документи транспортуються до Центральної виборчої комісії в порядку, встановленому частиною дев’ятою статті 95 Закону.
Протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу або в одномандатному виборчому окрузі з поміткою "Уточнений" приймається Центральною виборчою комісією у порядку, встановленому частиною першою статті 97 Закону.
Так, Комісія на засіданні 29 липня 2019 року заслухала відомості протоколу окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 (далі - окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 198) про підсумки голосування в цьому окрузі, складеного та підписаного того самого дня, і прийняла його для розгляду та подальшого опрацювання.
Разом з тим до Центральної виборчої комісії 30 липня 2019 року надійшло рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2019 року в справі № 580/2351/19, яким указану виборчу комісію зобов’язано провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 710239, 710243, 710249, 710511, 710520, 710523, 710529, 710532, 710534, 710537, 710539, 710737, 710902, 710915, 710916.
Зважаючи на виявлення в протоколі окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 198 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 низки помилок та неточностей, Центральною виборчою комісією 30 липня 2019 року прийнято рішення про зобов’язання цієї комісії розглянути питання про внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців у межах указаного округу в порядку, передбаченому Законом, виконавши при цьому зазначене судове рішення, а також скласти протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 з поміткою "Уточнений", транспортувати його та інші необхідні виборчі документи до Центральної виборчої комісії не пізніше 16 години 1 серпня 2019 року.
У період з 30 липня до 2 серпня 2019 року окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 198 здійснювала повторний підрахунок голосів згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2019 року в справі № 580/2351 /19 на виборчих дільницях № 710239, 710243, 710249, 710511, 710520, 710523, 710529, 710532, 710534, 710537, 710539, 710737, 710902, 710915, 710916 та відповідно до постанови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 198 від 29 липня 2019 року № 41 на виборчій дільниці № 710261, а також вносила зміни до встановлених підсумків голосування виборців у межах цього округу на виконання рішення Центральної виборчої комісії від 30 липня 2019 року.
Окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 198 2 серпня 2019 року на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу № 198, у тому числі з поміткою "Уточнений", протоколів окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 198 про повторний підрахунок голосів виборців на окремих виборчих дільницях цього округу складено протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 з поміткою "Уточнений" та того самого дня транспортовано до Комісії.

................
Перейти до повного тексту