- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
N 11/3-1875 від 27.02.97
м.Київ
Начальникам регіональних
митниць
начальникам митниць
( Дію Листа скасовано на підставі Листа Державної
митної служби
N 15/1-4159-ЕП від 29.12.99 )
Для використання в роботі надсилаємо Тимчасовий порядок справляння митних зборів, які нараховуються за вантажною митною декларацією (додається), розроблений на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.97 р.
N 65 "Про ставки митних зборів".
Цей Порядок набуває чинності з 04.03.97 р., з цього моменту дія наказу ДМСУ від 17.07.95 р.
N 323 призупиняється.
Положення розділу 4 зазначеного Порядку не застосовуються до моменту скасування розпоряджень Кабінету Міністрів України від 04.07.96 р.
N 423-р та від 17.04.96 р.
N 436-р.
Заступник Голови Служби С.Яценко
Тимчасовий порядок справляння митних зборів, які нараховуються за вантажною митною декларацією
1. Загальні положення
1.1. Митні збори, які нараховуються за вантажною митною декларацією (далі - митні збори), справляються при кожному здійсненні митного оформлення товарів та інших предметів (далі - товари) за вантажною митною декларацією (далі - ВМД) з урахуванням винятків, передбачених цим Порядком.
1.2. Платниками митних зборів є юридичні та фізичні особи, що здійснюють митне оформлення.
1.3. Митне оформлення та пропуск товарів можуть здійснюватися лише після сплати належних митних зборів або за умови надання митним органом у встановленому порядку відстрочення чи розстрочення їх сплати.
1.4. Звільнення від сплати митних зборів можливе лише на підставі відповідного розпорядження Кабінету Міністрів України.
2. Нарахування митних зборів та порядок заповнення ВМД
2.1. Нарахування митних зборів проводиться в графі 47 ВМД у національній валюті України.
2.2. Нарахування митних зборів і заповнення графи 47 ВМД можуть виконуватись як декларантом при заповненні ВМД, так і інспектором митниці під час митного оформлення товарів, що декларуються.
2.3. Порядок заповнення графи 47 ВМД при нарахуванні митних зборів.
2.3.1. У першій колонці "Вид" вказується вид митного збору згідно з Класифікатором видів митних зборів (додаток N 1).
2.3.2. У другій колонці "Основа нарахування":
- у разі, коли митні збори нараховуються у відсотках до митної вартості, вказується загальна митна вартість товарів, зазначена у графі 12 ВМД;
- при застосуванні фіксованої ставки митних зборів робиться прочерк.
При нарахуванні зборів за митне оформлення товарів та інших предметів у зонах митного контролю на територіях і в приміщеннях підприємств, що зберігають такі товари та інші предмети, чи поза робочим часом, встановленим для митниці, вказується завізована підписом декларанта кількість годин роботи працівника митниці.
2.3.3. У третій колонці "Ставка" вказується розмір ставки митних зборів, установлений згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.97 р.
N 65 "Про ставки митних зборів" (додаток N 1).
При нарахуванні зборів за перебування товарів та інших предметів під митним контролем, окрім розміру ставки, вказується кількість днів перебування їх під митним контролем, що враховується при нарахуванні митних зборів.
2.3.4. У четвертій колонці "Сума" вказується сума митних зборів, що підлягає сплаті.
При нарахуванні митних зборів за фіксованими ставками, фіксована ставка, яка вказана в доларах США, перераховується у валюту України за офіційним курсом Національного банку України, встановленим на день подання ВМД до митного оформлення.
2.3.5. У п'ятій колонці "Спосіб платежу" вказується спосіб сплати митних зборів:
- "01" - безготівковий розрахунок через банк;
- "02" - внесення суми митних зборів готівкою до каси митниці;
- "04" - надано відстрочення або розстрочення сплати митних зборів під гарантію банку. При цьому в графі 48 ВМД "Відстрочення платежу" зазначається дата, до якої надано відстрочення;
- "У" - нарахування митних зборів умовно (митні збори не повинні сплачуватись). При цьому в графі 44 ВМД під пунктом 7 зазначаються реквізити документа, на підставі якого збори не підлягають сплаті.
2.4. У графі "В" ВМД - "Подробиці розрахунку" вказуються:
- код платежу згідно з Класифікатором видів митних зборів (додаток N 1);
- загальна сума платежів за даним кодом, яка складається з платежів по ВМД і кожному додатковому листу;
- залежно від валюти сплати митного збору - номер депозитного або валютного рахунку митниці.
2.5. У графі "С" ВМД вказуються номер та дата платіжного документа.
Приклади нарахування зборів за митне оформлення наведені у додатку N 2.
3. Сплата митних зборів
3.1. Митні збори підлягають сплаті до або на момент здійснення митного оформлення.
3.2. Митні збори сплачуються платниками у валюті України або в іноземній валюті першої групи класифікатора валют Національного банку України згідно з чинним законодавством України про валютне регулювання.
3.2.1. У національній валюті України митні збори сплачуються:
- суб'єктами підприємницької діяльності (юридичними особами або такими, що не мають статусу юридичної особи) та іншими організаціями з місцезнаходженням на території України, які створені і діють відповідно до законодавства України;
- філіями, представництвами іноземних фірм, іноземними авіакомпаніями, міжнародними організаціями з місцезнаходженням на території України, що здійснюють свою діяльність на підставі законів України;
- дипломатичними, консульськими, торговельними та іншими офіційними представництвами України за кордоном, які користуються імунітетом і дипломатичними привілеями;
- філіями та представництвами підприємств та організацій України за кордоном, що не здійснюють підприємницької діяльності;
- фізичними особами за місцем постійного проживання на території України.
3.2.2. У національній валюті України або в іноземній валюті митні збори можуть сплачуватися:
- суб'єктами підприємницької діяльності (юридичними особами або такими, що не мають статусу юридичної особи) та іншими організаціями з місцезнаходженням за межами України, які створені і діють відповідно до законодавства іноземної держави, у тому числі юридичними особами та іншими суб'єктами підприємницької діяльності з участю юридичних осіб та інших суб'єктів підприємницької діяльності України;
- іноземними дипломатичними, консульськими, торговельними та іншими офіційними представництвами, міжнародними організаціями та їх філіями, розташованими на території України, що користуються імунітетом і дипломатичними привілеями;
- представництвами інших організацій і фірм в Україні, що не здійснюють підприємницької діяльності на підставі законів України;
- фізичними особами з місцем постійного проживання за межами України.
3.3. При сплаті митних зборів в іноземній валюті сума митних зборів, вказана у колонці "Сума" графи 47 ВМД, перераховується за офіційним курсом Національного банку України, встановленим на день подання ВМД до митного оформлення.
3.4. Сплата митних зборів може бути здійснена перерахуванням суми митних зборів за безготівковим розрахунком на рахунок митної установи або внесенням суми митних зборів готівкою до каси митної установи.
3.5. Сплатою митних зборів за безготівковим розрахунком вважається фактичне зарахування сум митних зборів на рахунок митниці.
3.6. Сплата митних зборів може здійснюватись внесенням авансових сум на рахунок митниці.
4. Відстрочення та розстрочення сплати митних зборів
4.1. За заявою платника та за наявності гарантії банку митниця має право надати відстрочення або розстрочення сплати митних зборів на строк, що не перевищує одного місяця.
4.2. Якщо при наданні відстрочення або розстрочення сплати митних зборів їх сплата відбулась пізніше дати, зазначеної у графі 48 ВМД, нараховується пеня, передбачена постановою Верховної Ради України від 24.12.93 N 3811-12 "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", у розмірі 0,5 відсотка суми несплачених митних зборів за кожен день, що минув після цієї дати, включаючи день сплати.
При цьому митниця інформує Державну митну службу про факт порушення банківською установою гарантійного зобов'язання по сплаті митних зборів.
5. Поварнення надміру стягнених сум митних зборів або зарахування їх в рахунок майбутніх платежів
5.1. Суми надміру стягнених митних зборів за бажанням особи, що здійснює декларування товарів та інших предметів, можуть бути їй повернені або зараховані в рахунок майбутніх платежів протягом року з моменту митного оформлення.
5.2. Контроль за поверненням надміру стягнених сум митних зборів або зарахуванням їх в рахунок майбутніх платежів здійснює відділ митних платежів митниці, де проводилося митне оформлення.
5.3. Порядок повернення надміру стягнених сум митних зборів або зарахування їх в рахунок майбутніх платежів.
5.3.1. Особа, що здійснює декларування товарів та інших предметів, звертається до начальника митниці із заявою, підписаною керівником та головним бухгалтером підприємства, щодо повернення надміру стягненої суми митних зборів або зарахування її в рахунок майбутніх платежів.
5.3.2. Перерахунок суми митних зборів здійснюється відділом митних платежів та оформляється завізованою начальником відділу доповідною запискою на ім'я начальника митниці.
5.3.3. На підставі прийнятого начальником митниці рішення сума митних зборів, що підлягає поверненню або зарахуванню в рахунок майбутніх платежів, реєструється в журналі обліку руху грошових коштів.
5.3.4. У разі, якщо надміру стягнена сума митних зборів підлягає поверненню, відділом митних платежів готується повідомлення відділу бухгалтерського обліку про перерахування коштів.
5.3.5. У разі, якщо надміру стягнена сума митних зборів підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів, відділом митних платежів вносяться зміни до звітності та відповідних журналів обліку.
6. Особливості застосування зборів за митне оформлення
6.1. Збори за митне оформлення не справляються у випадках, коли:
- ввозяться в Україну предмети, призначені для офіційного (службового) користування дипломатичних та консульських представництв іноземних держав в Україні, міжнародних міжурядових організацій, представництв іноземних держав при цих організаціях та інших міжнародних організацій, які користуються на території України митними пільгами, відповідно до міжурядових угод;
- подається попередня вантажна митна декларація при ордерних поставках товарів;
- подається загальна вантажна митна декларація при поставках комплектного об'єкта;
- пункт ввезення в Україну та вивезення за кордон іноземних товарів, які переміщуються транзитом через територію України, співпадає;
- вивозяться товари з митного ліцензійного складу за провізною відомістю без оформлення вантажної митної декларації;
- в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
7. Особливості застосування зборів за перебування товарів та інших предметів під митним контролем
7.1. Строк перебування під митним контролем для цілей нарахування митного збору за перебування під митним контролем при ввезенні (імпорті) товарів обчислюється:
- при ввезенні автомобільним транспортом
з дати, що зазначена у провізній відомості як строк доставки товарів у митницю призначення, а при доставці раніше цієї дати - з дати фактичної доставки товарів у митницю призначення;
- при ввезенні залізничним транспортом
з дати отримання митницею призначення інформації залізниці про надходження вантажу та проставлення штампу "Під митним контролем" на товаросупровідних документах;
- при ввезенні водним транспортом
а) у випадку здійснення митного оформлення митницею, у зоні діяльності якої знаходиться порт:
якщо отримувач вантажу знаходиться у зоні діяльності цієї митниці - з дати отримання митницею інформації порту про надходження вантажу;
якщо отримувач вантажу розташований у зоні діяльності іншої митниці - з дати отримання дозволу на митне оформлення вантажу в митниці, у зоні діяльності якої знаходиться порт, або з дати остаточної відмови у видачі такого дозволу;
б) у випадку, якщо митне оформлення здійснюється в іншій митниці, - з дати, що зазначена у провізній відомості як строк доставки товарів у митницю призначення, а при доставці раніше цієї дати - з дати фактичної доставки товарів у митницю призначення;
- при ввезенні повітряним транспортом
з дати отримання митницею інформації складу аеропорту про надходження вантажу та проставлення штампу "Під митним контролем" на товаросупровідних документах
і до завершення митного оформлення.
7.2. Строк перебування під митним контролем для цілей нарахування митного збору за перебування під митним контролем при вивезенні (експорті) товарів, крім випадків, коли вантажі знаходяться у спеціальних митних зонах, обчислюється з дати пред'явлення до митниці товарів і необхідних для митного оформлення документів і до завершення митного оформлення ВМД.
7.3. При нарахуванні зборів за перебування під митним контролем до строку перебування під митним контролем не включаються:
- час, необхідний для завантаження транспортного засобу згідно з установленими нормами;
- період, на який надається відстрочення сплати митних зборів за митне оформлення;
- час від складання протоколу про порушення митних правил і до прийняття остаточного рішення по справі (оскарження рішення в судовому порядку, прийняття рішення Держмитслужби);
- строк дії обставин непереборної сили.
До обставин непереборної сили належать такі, що склалися з причин, які не залежали від волі платника (війни, стихійні лиха, шторми, пожежі тощо), та об'єктивно спричинили затримку при митному оформленні.
7.4. Митні збори за перебування під митним контролем не справляються за весь період перебування під митним контролем у випадках:
- зберігання товарів на митних ліцензійних складах та знаходження їх у магазинах безмитної торгівлі;
- тимчасового ввезення на митну територію України та тимчасового вивезення предметів за межі митної території України;
- транзиту товарів через митну територію України;
- перебування товарів у спеціальних митних зонах.
До моменту оформлення відповідної ВМД при ввезенні товарів на митні ліцензійні склади, у магазини безмитної торгівлі та при тимчасовому ввезенні на митну територію України (тимчасовому вивезенні за межі митної території України) митні збори за перебування під митним контролем справляються у загальному порядку.
7.5. При отриманні (відправленні) вантажів у поштових відправленнях збори за перебування під митним контролем не справляються до узгодження з Міністерством зв'язку порядку їх нарахування.
7.6. Якщо затримка митного оформлення товарів виникла внаслідок несплати мита та митних зборів (у тому числі зборів за перебування під митним контролем), митниця приймає такі товари на зберігання відповідно до пункту 2 частини першої статті 86 Митного кодексу України. При цьому збори за перебування під митним контролем справляються незалежно від справляння митних зборів за зберігання.
................Перейти до повного тексту