1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
05.12.2006 N 15/3-6
Про результати проведення експерименту щодо передачі повноважень обласним управлінням освіти з питань ліцензування
Заслухавши та обговоривши доповідь начальника управління ліцензування, акредитації та нострифікації Шинкарука В.Д. "Про результати проведення експерименту щодо передачі повноважень обласним управлінням освіти з питань ліцензування" (доповідна записка додається), колегія відзначає, що Міністерством освіти і науки Автономної Республіки Крим, управліннями освіти і науки Одеської, Дніпропетровської та Харківської обласних державних адміністрацій було вжито заходів щодо організаційного, програмно-методичного та інформаційного забезпечення проведення експерименту.
Вжиті заходи дозволили учасникам експерименту проводити ліцензійну експертизу при ліцензуванні підготовки до вступу у вищі навчальні заклади та підготовки молодших спеціалістів у вищих навчальних закладах і відокремлених структурних підрозділах вищих навчальних закладів, розміщених на відповідних територіях.
Посилено роль та підвищено рівень участі місцевих органів виконавчої влади, органів студентського самоврядування, громадськості регіонів у підготовці і прийнятті рішень щодо надання ліцензій вищим навчальним закладам на освітню діяльність та підвищено відповідальність керівників вищих навчальних закладів і регіональних громадських експертних комісій ДАК.
Проте, незважаючи на проведену роботу, позитивну оцінку учасників експерименту щодо зміни процедури ліцензування вищих навчальних закладів, чисельність учасників експерименту та термін його проведення недостатні для прийняття остаточного рішення.
З метою аналізу можливих шляхів удосконалення процедури ліцензування, більш широкого залучення місцевих органів виконавчої влади до вирішення питань підготовки кадрів для потреб регіону, підвищення якості підготовки та прийняття рішень щодо надання ліцензій навчальним закладам і підвищення відповідальності всіх учасників ліцензування колегія
УХВАЛЮЄ:
1. Доповідь начальника управління ліцензування, акредитації та нострифікації Шинкарука В.Д. "Про результати проведення експерименту щодо передачі повноважень обласним управлінням освіти з питань ліцензування" взяти до відома.
2. Продовжити до 01.01.2008 р. термін проведення експерименту з передачі повноважень регіональним органам управління освітою щодо проведення ліцензійної експертизи вищих навчальних закладів та розширити склад учасників експерименту, включивши до нього Донецьку, Луганську та Львівську області.
3. Управлінню ліцензування, акредитації та нострифікації (Шинкарук В.Д.):
3.1 До 01.01.2007 р. внести зміни та доповнення до умов проведення експерименту.
3.2 Запровадити механізм науково-методичного супроводу та постійного моніторингу проведення експерименту.
3.3 До 01.09.2007 року поінформувати Державну акредитаційну комісію про хід проведення експерименту.
4. Міністерству освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки Дніпропетровської, Одеської та Харківської обласних державних адміністрацій до 01.01.2007 року розробити програму проведення експерименту, в якій передбачити організаційні, науково-методичні, юридичні та матеріально-технічні заходи його проведення.
5. Результати експерименту заслухати на засіданні колегії у березні 2008 року.
6. Контроль за виконанням рішення колегії покласти на заступника Міністра Степка М.Ф.
Голова колегії,
Міністр

С.М.Ніколаєнко
Додаток
Колегії МОН України
ДОПОВІДНА ЗАПИСКА
про результати проведення експерименту щодо передачі повноважень обласним управлінням освіти з питань ліцензування
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 3 листопада 2005 року "Про передачу повноважень щодо проведення ліцензійної експертизи" Міністерству освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінням освіти і науки Дніпропетровської, Одеської та Харківської обласних державних адміністрацій делеговані повноваження з формування експертних комісій для проведення ліцензійної експертизи при ліцензуванні підготовки до вступу у вищі навчальні заклади та підготовки молодших спеціалістів у вищих навчальних закладах і відокремлених структурних підрозділах вищих навчальних закладів, розміщених на відповідних територіях.
На виконання даного наказу управління ліцензування, акредитації та нострифікації спільно з управліннями освіти і науки вище названих регіонів здійснили ряд заходів щодо організаційно-методичного та інформаційного забезпечення експерименту. Передано органам управління освітою - учасникам експерименту нормативно-правову базу із організації та проведення ліцензування, базу експертів з ліцензування, надано консультації та методичну допомогу щодо використання всіх матеріалів у практичній діяльності.
У період проведення експерименту Державною акредитаційною комісією було прийнято рішення про створення в Автономній Республіці Крим, усіх областях України та в містах Києві і Севастополі представництв ДАК - регіональних громадських експертних комісій ДАК. Одним із головних завдань цих комісій є розгляд та погодження концепцій освітньої діяльності при започаткуванні (ліцензуванні) нових спеціальностей. Концепція базується на результатах моніторингу регіональних ринків праці (потребах підприємств та всіх галузей економіки регіону у відповідних фахівцях) та існуючому ринку освітніх послуг, що вже надаються у даному регіоні навчальними закладами.
Проаналізувавши інформації, які надійшли від управлінь освіти і науки облдержадміністрацій про роботу регіональних громадських експертних комісій ДАК з'ясовано, що в більшості областей вони виконують покладені на них завдання, а саме: забезпечують розгляд концепцій діяльності навчальних закладів за заявленим напрямом; надають пропозиції органам виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо доцільності погодження в розміщенні на відповідній території відокремлених структурних підрозділів вищих навчальних закладів.
Регіональні громадські експертні комісії стали дієвим органом, який об'єктивно розглядає питання і надає обґрунтовані пропозиції для прийняття компетентними органами відповідних рішень.
Так, регіональними громадськими експертними комісіями Автономної Республіки Крим, Дніпропетровської, Одеської та Харківської областей відмовлено у ліцензуванні та у погодженні концепцій двадцяти трьом вищим навчальним закладам за десятьма спеціальностями. Зокрема, відмовлено у ліцензуванні на право здійснювати підготовку фахівців у Керченському навчально-консультаційному пункті Державної академії керівних кадрів культури та мистецтв, філії Відкритого міжнародного університету розвитку людини "Україна" зі спеціальностей 6.050100 "Комерційна діяльність", 7.050206 "Менеджмент організацій" та ін.
У зв'язку з відсутністю відповідних умов для здійснення освітньої діяльності відмовлено у погодженні концепцій: Євпаторійському коледжу Міжрегіональної академії управління персоналом зі спеціальностей 6.050200 "Менеджмент організацій" та 6.060100 "Правознавство"; Кримському інституту Міжрегіональної академії управління персоналом зі спеціальностей: 6.010200 "Фізичне виховання", 6.060100 "Правознавство", 6.050200 "Менеджмент організацій" та 6.050100 "Управління виробництвом та економіка праці"; Керченській філії Університету економіки і права "Крок" з підготовки громадян України до вступу у вищі навчальні заклади.

................
Перейти до повного тексту