1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент валютного регулювання
Л И С Т
09.09.1998 N 13-111/1548
Кримському
республіканському, обласним,
по м. Києву і Київській
області управлінням,
установам Національного
банку України,
комерційним банкам
( Лист втрачає чинність з 06.10.98 на підставі Листа Національного банку N 13-110/1743-7061 від 05.10.98 )
З метою зручності у використанні в роботі направляємо текст "Правил здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку України" (затверджених постановою Правління Національного банку України від 15.04.98 р. N 150 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції від 30.06.98 р. N 407/2847) разом із змінами і доповненнями до них, внесеними постановою Правління Національного банку України від 04.09.98 р. N 348.
"ПРАВИЛА ЗДІЙСНЕННЯ ОПЕРАЦІЙ НА МІЖБАНКІВСЬКОМУ ВАЛЮТНОМУ РИНКУ УКРАЇНИ
Відповідно до пункту 1 статті 6 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" Національний банк України визначає таку структуру міжбанківського валютного ринку, а також порядок та умови торгівлі іноземною валютою на міжбанківському валютному ринку України.
1. СТРУКТУРА МІЖБАНКІВСЬКОГО ВАЛЮТНОГО РИНКУ УКРАЇНИ
1.1. Операції на міжбанківському валютному ринку України дозволяється здійснювати лише суб'єктам цього ринку, до яких належить:
Національний банк України;
уповноважені банки (комерційні банки, які отримали ліцензію Національного банку України на право здійснення операцій з валютними цінностями);
уповноважені кредитно-фінансові установи (які отримали ліцензію Національного банку України на право здійснення операцій з валютними цінностями).
1.2. Суб'єктами міжбанківського валютного ринку України, крім перерахованих вище, можуть бути валютні біржі, які отримали ліцензію Національного банку України на право організації торгівлі іноземною валютою.
Порядок та умови отримання біржами ліцензій на право організації торгівлі іноземною валютою визначаються Національним банком України окремим рішенням.
2. ПОРЯДОК ТА УМОВИ ТОРГІВЛІ ІНОЗЕМНОЮ ВАЛЮТОЮ
2.1. Суб'єкти міжбанківського валютного ринку України мають право купувати іноземну валюту для власних потреб (як за готівкові, так і за безготівкові кошти) та за дорученням клієнтів у разі виконання зобов'язань у цій валюті перед нерезидентами та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
Підставою для купівлі іноземної валюти є відповідні документи, що підтверджують правомірність здійснення цієї операції (договір тощо).
Безготівкові операції суб'єктів міжбанківського валютного ринку України та їх клієнтів з купівлі-продажу іноземних валют першої групи Класифікатора іноземних валют Національного банку України здійснюються виключно на Українській або Кримській міжбанківських валютних біржах. При цьому іноземні валюти першої групи Класифікатора іноземних валют Національного банку України, за якими не проводяться торги на Українській міжбанківській валютній біржі, конвертуються уповноваженими банками у валюти торгів (долар США, німецька марка) на міжнародних валютних ринках протягом одного робочого дня.
Уповноважені банки та уповноважені кредитно-фінансові установи приймають доручення клієнтів на купівлю іноземної валюти у порядку, встановленому Національним банком України спільно з Державною митною службою України та Державною податковою адміністрацією України.
Оплата платіжних документів у вільноконвертованій валюті на виконання зобов'язань перед нерезидентами незалежно від форми розрахунків як за рахунок власних коштів резидентів, так і куплених на Українській або Кримській міжбанківських валютних біржах, також здійснюється у порядку, встановленому Національним банком України спільно з Державною митною службою України та Державною податковою адміністрацією України.
2.2. Сума одноразового продажу готівкової іноземної валюти фізичній особі пунктом обміну іноземної валюти уповноваженого банку (пунктом обміну іноземної валюти, який працює на підставі агентської угоди з цим банком) не може перевищувати суми, передбаченої п. 3.1.1 Порядку переміщення валюти через митний кордон України (із змінами та доповненнями), затвердженого Національним банком України 14 березня 1993 року за N 19029/381 та Державною митною службою України 17 березня 1993 року за N 11/1-530.
Уповноважені банки протягом робочого дня зобов'язані забезпечувати безперебійну роботу обмінних пунктів (як власних, так і своїх агентів на умовах, передбачених угодами), підкріплювати іноземною та національною валютами та здійснювати оперативний контроль за роботою обмінних пунктів.
Пункти обміну іноземної валюти мають право утримувати в своїй касі залишок розмінних купюр у розмірі до 200 доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним обмінним курсом, встановленим Національним банком України.
Інші умови та порядок проведення уповноваженими банками та уповноваженими кредитно-фінансовими установами операцій з готівковою іноземною валютою на міжбанківському валютному ринку України визначаються Національним банком України окремими нормативними актами.
2.3. Уповноважені банки та уповноважені кредитно-фінансові установи мають право здійснювати операції з купівлі-продажу іноземної валюти за власні кошти тільки в межах ліміту відкритої валютної позиції відповідно до нормативних актів Національного банку України.
Не допускається укладення уповноваженими банками та уповноваженими кредитно-фінансовими установами за власні кошти нових угод купівлі-продажу безготівкових іноземних валют за гривню. Виняток становлять нові угоди ("тод", "том", "спот"), які укладаються уповноваженими банками та уповноваженими кредитно-фінансовими установами для:
- купівлі за кошти банку іноземної валюти, для виконання власних зобов'язань банку в іноземній валюті перед нерезидентами за імпортними договорами (контрактами);
- купівлі за дорученням клієнтів іноземної валюти, для виконання зобов'язань клієнтів в іноземній валюті перед нерезидентами за імпортними договорами (контрактами) та зареєстрованими Національним банком України кредитами, перед уповноваженими банками та уповноваженими кредитно-фінансовими установами, а також на відрядження за кордон.
Дозволяється купівля уповноваженими банками та уповноваженими кредитно-фінансовими установами готівкової іноземної валюти за угодами "тод", "том", "спот" для забезпечення роботи власних кас та обмінних пунктів.
2.4. Іноземна валюта, яка придбана у встановленому порядку через уповноважені банки та уповноважені кредитно-фінансові установи на міжбанківському валютному ринку України, повинна бути використана резидентом протягом п'яти робочих днів з часу зарахування її на його поточний рахунок на цілі, вказані в заяві на купівлю іноземної валюти.

................
Перейти до повного тексту