- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
Л И С Т
Державна податкова
адміністрація України
( На додаток до Листа додатково див. Лист Міністерства юстиції
N 31-35/20 від 02.02.2006 )
З 1 січня 2004 року порядок оподаткування доходів фізичних осіб, у тому числі тих, які здійснюють незалежну професійну діяльність, зокрема приватну нотаріальну діяльність, регламентується загальними нормами Закону України від 22.05.2003
"Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон). Спеціального розділу (групи статей), який передбачив би особливості оподаткування доходів осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність і, зокрема, приватну нотаріальну діяльність, у Законі немає.
Тобто хоча приватні нотаріуси і належать до окремої групи платників податку, законодавством встановлено, що з початку 2004 року їхні доходи оподатковуються за загальними нормами закону, в т.ч. щодо порядку визначення загального оподатковуваного доходу, ведення книг обліку доходів і витрат, обов'язків декларування та термінів сплати і таке інше.
Згідно з пунктом 22.2 статті
22 Закону, у разі, якщо норми інших законів чи законодавчих актів містять правила оподаткування доходів фізичних осіб, які суперечать нормам цього Закону, пріоритет мають норми цього Закону.
Згідно з підпунктом "з" пункту 1.3 статті
1 Закону, доходом з джерелом його походження з України визначено будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, зокрема у вигляді доходів від здійснення незалежної професійної діяльності на території України.
Доходи платників податку, які здійснюють приватну нотаріальну діяльність - це сума коштів, що сплачується за вчинення нотаріальних дій та надання додаткових послуг правового і технічного характеру. Загальний річний оподатковуваний дохід складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року (пункт 4.1 статті
4 Закону).
Статтею 3 Закону України від 02.09.1993
"Про нотаріат" визначено, що нотаріус не може перебувати в штаті інших державних, приватних та громадських підприємств і організацій, займатися підприємницькою і посередницькою діяльністю, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім тієї, яка передбачена абзацом другим статті 4 цього Закону (складати проекти угод і заяв, виготовляти копії документів та виписки з них, давати роз'яснення з питань вчинення нотаріальних дій і консультації правового характеру), а також викладацької і наукової у вільний від роботи час.
Згідно зі статтею 32 цього
Закону, з доходу приватного нотаріуса справляється податок за ставками, встановленими чинним законодавством України.
................Перейти до повного тексту