1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
Л И С Т
14.01.2005 N 20-91-1445
Державна митна служба
України
Щодо доручення Кабінету Міністрів України
На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2004 року N 53636/1/1-04 (до листа Державної митної служби України від 7 грудня 2004 року N 25/1-14-34/14555) щодо митного оформлення окремих підакцизних товари-у якості сировини для подальшої переробки Міністерство юстиції України повідомляє.
Закон України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" (далі - Закон) визначає особливості нарахування та сплати акцизного збору, що справляється з виготовлених українськими виробниками та ввезених на територію України алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Відповідно до пункту "в" частини другої статті 3 Закону не підлягають оподаткуванню, зокрема, вартість та обсяги імпортованої чи обороти з реалізації (передачі) української сировини, що ввозиться або використовується для виробництва підакцизних товарів.
Частиною п'ятою статті 6 Закону встановлено, що ввезення алкогольних напоїв у автомобільних та залізничних цистернах, а також у баках, бачках та інших ємкостях місткістю більше 5 літрів з метою реалізації або обміну на території України здійснюється без обклеювання їх марками акцизного збору. При цьому акцизний збір справляється відповідно до чинного законодавства.
Згідно з абзацами одинадцятим та шістнадцятим статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" сировина - це предмети праці та природні компоненти, які підлягають подальшій переробці.
Повний технологічний цикл виробництва це сукупність приміщень, технологічного та іншого обладнання, відповідних технологічних процесів, що забезпечують переробку сировини в продукцію, готову для реалізації кінцевому споживачу, а також лабораторій, акредитованих органами виконавчої влади, уповноваженими відповідно до законодавства.
Відповідно до частини першої статті 3 вказаного Закону ліцензії на виробництво коньяку та алкогольних напоїв за коньячною технологією видаються лише тим суб'єктам підприємницької діяльності, які мають повний технологічний цикл виробництва, включаючи викурку і витримку.

................
Перейти до повного тексту