1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Положення


ЦВК і РНК СРСР
ПОЛОЖЕННЯ
N 104/1341 від 07.08.37
Затверджено постановою
ЦВК і РНК СРСР
від 7 серпня 1937 р.
N 104/1341
Положення про переказний і простий вексель (затверджено постановою ЦВК і РНК СРСР від 7 серпня 1937 р. N 104/1341)
Розділ I Про переказний вексель
Глава I. Про складання і форму переказного векселя
1. Переказний вексель повинен мати:
1) найменування "вексель", яке включене до тексту самого документа і подане тією мовою, якою цей документ складений;
2) простий і нічим не обумовлений наказ сплатити певну суму;
3) найменування того, хто повинен платити (платника);
4) зазначення строку платежу;
5) зазначення місця, де має здійснитися платіж;
6) найменування того, кому або за наказом кого платіж повинен бути здійснений;
7) зазначення дати і місця складання векселя;
8) підпис того, хто видає вексель (векселедавця).
2. Документ, у якому відсутній будь-який з реквізитів, вказаних у попередній статті, не має сили переказного векселя, за винятком випадків, зазначених нижче:
- переказний вексель, строк платежу в якому не вказаний, розглядається як такий, що підлягає оплаті за пред'явленням;
- при відсутності особливого зазначення, місце, позначене поруч з найменуванням платника, вважається місцем платежу і, разом з тим, місцем проживання платника;
- переказний вексель, у якому не вказано місце його складання, вважається підписаним у місці, позначеному поруч з найменуванням векселедавця.
3. Переказний вексель може бути виданий за наказом самого векселедавця.
Він може бути виданий на самого векселедавця.
Він може бути виданий за рахунок третьої особи.
4. Переказний вексель може підлягати оплаті за місцем проживання третьої особи, або в тому ж місці, де знаходиться місце проживання платника, або в якомусь іншому місці.
5. У переказному векселі, який підлягає оплаті строком за пред'явленням або у такий-то час від пред'явлення, векселедавець може обумовити, що на вексельну суму будуть нараховуватися відсотки. У будь-якому іншому переказному векселі така умова вважається ненаписаною.
Відсоткова ставка має бути вказана у векселі; при її відсутності умова вважається ненаписаною.
Відсотки нараховуються від дня складання переказного векселя, якщо не вказана інша дата.
6. Якщо сума переказного векселя зазначена і словами, і цифрами, то у випадку розбіжності між ними, вексель має силу на суму, зазначену словами.
Якщо у переказному векселі сума зазначена кілька разів (або словами, або цифрами), то у випадку розбіжності між ними вексель має силу лише на меншу суму.
7. Якщо на переказному векселі є підписи осіб, нездатних зобов'язуватися за переказним векселем, фальшиві підписи або підписи вигаданих осіб, або ж підписи, які з будь-яких інших підстав не можуть зобов'язувати тих осіб, які їх поставили, або від імені яких він підписаний, то підписи інших осіб все ж не втрачають сили.
8. Кожний, хто підписав переказний вексель як представник особи, від імені якої він не був уповноважений діяти, сам зобов'язаний за векселем, і, якщо він заплатив, має ті самі права, які мав би той, хто був вказаний як представник. У такому ж становищі знаходиться представник, який перевищив свої повноваження.
9. Векселедавець відповідає за акцепт і за платіж.
Він може зняти з себе відповідальність за акцепт; будь-яка умова, за якою він знімає з себе відповідальність за платіж, вважається ненаписаною.
10. Якщо переказний вексель, не заповнений на момент видачі, був заповнений у суперечності зі здійсненими угодами, то недотримання цих угод не може бути протиставлено векселедержателю, якщо тільки він не придбав переказний вексель нечесним шляхом або ж при придбанні його не здійснив грубої необережності.
Глава II. Про індосамент
11. Будь-який переказний вексель, навіть виданий без прямого застереження про наказ, може бути переданий шляхом індосаменту. Якщо векселедавець помістив у переказному векселі слова "не за наказом" або будь-який рівнозначний вислів, то документ може бути переданий тільки з дотриманням форми і з наслідками звичайної цесії.
Індосамент може бути здійснений навіть на користь платника, незалежно від того, чи акцептував він вексель чи ні, або на користь векселедавця, або на користь будь-якої іншої зобов'язаної за векселем особи. Ці особи можуть у свою чергу індосувати вексель.
12. Індосамент має бути простим і нічим не обумовленим. Будь-яка обмежуюча його умова вважається ненаписаною.
Частковий індосамент є недійсним.
Індосамент на пред'явника має силу бланкового індосаменту.
13. Індосамент має бути написаний на переказному векселі або на приєднаному до нього аркуші (додатковий аркуш). Він повинен бути підписаний індосантом.
Індосамент може не вміщувати зазначення особи, на користь якої він зроблений, або він може складатися з одного підпису індосанта (бланковий індосамент). В останньому випадку індосамент для того, щоб мати силу, повинен бути написаний на звороті переказного векселя або на додатковому аркуші.
14. Індосамент переносить усі права, що випливають з переказного векселя. Якщо індосамент бланковий, то векселедержатель може:
1) заповнити бланк або на своє ім'я або на ім'я якої-небудь іншої особи;
2) індосувати в свою чергу вексель через бланк або на ім'я якоїсь іншої особи;
3) передати вексель третій особі, не заповнюючи бланк і не здійснюючи індосаменту.
15. Індосант, оскільки не обумовлено протилежне, відповідає за акцепт і за платіж.
Він може заборонити новий індосамент; у такому разі він не несе відповідальності перед тими особами, на користь яких вексель був після цього індосований.
16. Особа, в якої знаходиться переказний вексель, вважається законним векселедержателем, якщо її право базується на безперервному ряді індосаментів, навіть якщо останній індосамент є бланковим. Закреслені індосаменти вважаються при цьому ненаписаними. Якщо за бланковим індосаментом іде слідом інший індосамент, то особа, яка підписала останній, вважається такою, що придбала вексель за бланковим індосаментом.
Якщо хтось втратив право володіння векселем з будь-яких причин, то особа, у якої вексель знаходиться і яка обгрунтовує своє право у порядку, зазначеному в попередньому абзаці, зобов'язана повернути вексель лише у тому разі, якщо вона придбала його нечесним шляхом або ж, придбаваючи його, вчинила грубу необережність.
17. Особи, яким пред'явлено позов за переказним векселем, не можуть протиставити векселедержателю заперечення, що грунтуються на їх особистому ставленні до векселедавця або до попередніх векселедержателів, якщо тільки векселедержатель, придбаваючи вексель, свідомо не чинив шкоди боржнику.
18. Якщо індосамент вміщує застереження "валюта до отримання", "на інкасо", "як довіреному" або будь-яке інше застереження, яке має на увазі просте доручення, векселедержатель може здійснювати всі права, що випливають з переказного векселя, але індосувати його він може лише шляхом передоручення.
Зобов'язані особи можуть у такому разі заявляти проти векселедержателя лише такі заперечення, які могли б бути протиставлені індосанту.
Доручення, яке вміщується в передорученому індосаменті, не припиняється у зв'язку зі смертю передоручителя або настанням його недієздатності.
19. Якщо індосамент вміщує застереження "валюта в забезпечення", "валюта під заставу" або інше якесь застереження, що має на увазі заставу, векселедержатель може здійснювати всі права, що випливають з переказного векселя, але поставлений ним індосамент має силу лише як передоручений індосамент.
Зобов'язані особи не можуть заявляти проти векселедержателя заперечень, що грунтуються на їх особистих ставленнях до індосанта, якщо тільки векселедержатель, одержуючи вексель, не чинив свідомо на шкоду боржнику.
20. Індосамент, здійснений після строку платежу, має ті самі наслідки, що і попередній індосамент. Однак індосамент, здійснений після протесту в неплатежі або після закінчення строку, встановленого для здійснення опротестування, має наслідки лише звичайної цесії.
Оскільки протилежне не буде доведено, недатований індосамент вважається здійсненим до закінчення строку, встановленого для здійснення опротестування.
Глава III. Про акцепт
21. Переказний вексель може до настання строку платежу бути пред'явлений векселедержателем або навіть просто особою, в якої вексель знаходиться, для акцепту платнику за місцем його проживання.
22. У будь-якому переказному векселі векселедавець може обумовити, що вексель повинен бути пред'явлений до акцепту з визначенням або без визначення строку.
Він може заборонити у векселі пред'явлення його до акцепту, якщо тільки не йдеться про переказний вексель, який підлягає оплаті у третьої особи, або про вексель, який підлягає оплаті в іншому місці, ніж місце проживання платника, або про вексель, який підлягає оплаті через певний строк за пред'явленням.
Він може також обумовити, що пред'явлення до акцепту не може бути здійснене раніше призначеного строку.
Кожний індосант може обумовити, що вексель повинен бути пред'явлений до акцепту з призначенням строку або без його призначення, якщо тільки вексель не оголошений векселедавцем як такий, що не підлягає акцепту.
23. Переказні векселі, що підлягають оплаті у визначений строк від пред'явлення, мають бути пред'явлені до акцепту протягом одного року від дня їх видачі.
Векселедавець може скоротити цей останній строк або обумовити більш тривалий строк. Ці терміни можуть бути скорочені індосантами.
24. Платник може вимагати, щоб вексель був повторно йому пред'явлений наступного дня після першого пред'явлення.
Зацікавлені особи можуть посилатися на те, що ця вимога не була виконана тільки в тому разі, якщо про цю вимогу було згадано в опротестуванні.
Векселедержатель не зобов'язаний передавати платнику вексель, пред'явлений до акцепту.
25. Акцепт відмічається на переказному векселі. Він виражається словом "акцептований" або будь-яким іншим рівнозначним словом та підписується платником. Простий підпис платника, зроблений на лицьовій стороні векселя, має силу акцепту.
Якщо вексель підлягає оплаті у визначений строк від пред'явлення або якщо він має бути пред'явлений до акцепту (у визначений строк) в силу особливої умови, то акцепт повинен бути датований днем, в який він був даний, якщо тільки векселедержатель не буде вимагати, щоб він був датований днем пред'явлення. В разі відсутності дати, векселедержатель, щоб зберегти свої права проти індосантів і проти векселедавця, має засвідчити це упущення своєчасним здійсненням опротестування.
26. Акцепт має бути простим і нічим не обумовленим; однак платник може обмежити його частиною суми.
Будь-яка інша зміна, здійснена акцептом у змісті переказного векселя, рівнозначна відмові в акцепті. Однак акцептант відповідає згідно зі змістом свого акцепту.
27. Якщо векселедавець зазначив у переказному векселі місце платежу, що не відповідає місцю проживання платника, не вказавши при цьому третьої особи, у якої платіж має бути здійсненим, то платник може вказати на таку особу при акцепті. При відсутності такої вказівки передбачається, що акцептант сам зобов'язався здійснити платіж у місці платежу.
Якщо вексель підлягає оплаті за місцем проживання платника, останній може вказати в акцепті будь-яку адресу в тому ж місці, в якому має бути здійснений платіж.
28. Платник через акцепт бере на себе зобов'язання оплатити переказний вексель в строк.
У разі неплатежу векселедержатель, навіть якщо він є векселедавцем, має проти акцептанта прямий позов, який грунтується на переказному векселі, щодо всього того, про що може бути пред'явлена вимога згідно зі статтями 48 і 49.
29. Якщо платник, який поставив на переказному векселі надпис про свій акцепт, закреслив його до повернення векселя, то вважається, що в акцепті було відмовлено. Оскільки інше не буде доведено, вважається, що закреслення було зроблене до повернення документа.
Однак, якщо платник письмово повідомив про свій акцепт векселедержателя або будь-кого з тих, хто підписався, то він є зобов'язаним перед ними відповідно до умов свого акцепту.
Глава IV. Про аваль (вексельне поручительство)
30. Платіж за переказним векселем може бути забезпечений повністю або в частині вексельної суми через аваль.
Це забезпечення дається третьою особою або навіть однією з осіб, що підписали вексель.
31. Аваль дається на переказному векселі або на додатковому аркуші; він може бути даний і на окремому аркуші з зазначенням місця його видачі.
Він виражається словами "вважати за аваль" або будь-якою іншою рівнозначною формулою; він підписується тим, хто дає аваль.
Для авалю достатньо одного лише підпису, поставленого авалістом на лицьовому боці переказного векселя, якщо тільки цей підпис не поставлений платником або векселедавцем.
В авалі повинно бути вказано, за кого він виданий. У разі відсутності такої вказівки, він вважається виданим за векселедавця.
32. Аваліст відповідає так само, як і той, за кого він дав аваль. Його зобов'язання є дійсним навіть у тому разі, якщо те зобов'язання, яке він гарантував, виявиться недійсним з будь-якої іншої причини, ніж дефект форми.
Оплачуючи переказний вексель, аваліст набуває прав, що випливають з переказного векселя, проти того, за кого він дав гарантію, і проти тих, які, зважаючи на переказний вексель, зобов'язані перед цим останнім.
Глава V. Про строк платежу
33. Переказний вексель може бути виданий строком:
- за пред'явленням;
- у такий-то час від пред'явлення;
- у такий-то час від складання;
- на визначений день.
Переказні векселі, де зазначено інше призначення строку або послідовні строки платежу, є недійсними.
34. Переказний вексель строком за пред'явленням оплачується при його пред'явленні. Він повинен бути пред'явленим до платежу протягом одного року від дня його складання. Векселедавець може скоротити цей строк або обумовити строк більш тривалий. Ці строки можуть бути скорочені індосантами.
Векселедавець може встановити, що переказний вексель строком за пред'явленням не може бути пред'явленим до платежу раніше визначеного строку. В цьому разі строк для пред'явлення починається з цього строку.
35. Строк платежу за переказним векселем, складеним у такий-то час від пред'явлення, визначається або датою акцепту, або датою протесту.
При відсутності протесту недатований акцепт вважається стосовно акцептанта зробленим в останній день строку, передбаченого для пред'явлення до акцепту.
36. Термін платежу за переказним векселем, виданим строком на один або кілька місяців від складання або від пред'явлення, настає у відповідний день того місяця, в якому платіж повинен бути здійснений. У разі відсутності в даному місяці відповідного дня, строк платежу настає в останній день цього місяця.
Якщо переказний вексель виданий строком на півтора місяця або на кілька місяців з половиною від дня складання або від пред'явлення, то належить спочатку відраховувати повні місяці.
Якщо строк платежу призначено на початок, середину (середина січня, середина лютого тощо) або на кінець місяця, то під цим розуміють перше, п'ятнадцяте і останнє число місяця.
Вираз "вісім днів" або "п'ятнадцять днів" означає не один або два тижні, а строки в повні вісім або п'ятнадцять днів.
Вираз "півмісяця" означає строк у п'ятнадцять днів.
37. Якщо переказний вексель підлягає оплаті у визначений день у якому-небудь місці, де застосовують інший календар, ніж у місці видачі, то строк платежу вважається призначеним за календарем місця платежу.
Якщо в місці видачі і в місці платежу за переказним векселем, виставленому строком у такий-то час від складання, діють різні календарі, то встановлюється відповідно до дня видачі дата за календарем місця платежу і, в залежності від цього, визначається строк платежу.
Терміни на пред'явлення переказних векселів обчислюються згідно з правилами, викладеними у попередньому абзаці.
Ці правила не застосовуються, якщо якесь застереження, зроблене у переказному векселі, або навіть просто зміст документа вказують на намір прийняти інші правила.
Глава VІ. Про платіж
38. Держатель переказного векселя строком на визначений день або у такий-то час від складання чи від пред'явлення повинен пред'явити переказний вексель до платежу або в день, коли він має бути оплачений, або в один із двох наступних робочих днів.
39. Платник може, оплачуючи переказний вексель, вимагати, щоб він був вручений йому векселедержателем з розпискою в одержанні платежу.
Векселедержатель не може відмовитися від прийняття часткового платежу.
У разі часткового платежу платник може вимагати відмітки про такий платіж на векселі і видачі йому про це розписки.
40. Векселедержатель не може бути примушений прийняти платіж за переказним векселем до настання строку.
Платник, який платить до настання строку, робить це на свій страх і ризик.
Той, хто заплатив у строк, вільний від зобов'язання, якщо тільки з його боку не було обману або грубої необережності. Він зобов'язаний перевіряти правильність послідовного ряду індосаментів, але не підписи індосантів.
41. Якщо переказний вексель виписаний у валюті, яка не має обігу в місці платежу, то сума його може бути сплачена в місцевій валюті за курсом на день настання строку платежу. Якщо боржник прострочив платіж, то векселедержатель може на свій розсуд вимагати, щоб сума переказного векселя була виплачена в місцевій валюті за курсом або на день настання строку платежу, або на день платежу.
Курс іноземної валюти визначається згідно зі звичаями, що дають у місці платежу. Однак векселедавець може обумовити, що сума, яка підлягає платежу, буде нарахована за курсом, зазначеним у векселі.
Вказані вище правила не застосовуються у випадку, коли векселедавець обумовив, що платіж повинен бути здійснений у певній, зазначеній у векселі, валюті (застереження ефективного платежу в будь-якій іноземній валюті).
Якщо сума переказного векселя визначена у валюті, яка має в країні видачі і в країні платежу однакове найменування, але різний курс, передбачається, що малася на увазі валюта місця платежу.
42. У разі непред'явлення переказного векселя до платежу в строк, вказаний у статті 38, кожний боржник має право внести суму векселя в депозит компетентному органу влади за рахунок, ризик і страх векселедержателя.
Глава VII. Позов у разі неакцепту або неплатежу
43. Векселедержатель може обернути свій позов проти індосантів, векселедавця та інших зобов'язаних осіб.
При настанні терміну платежу:
якщо платіж не був здійснений.
Навіть раніше настання строку платежу:
1) якщо мала місце повна або часткова відмова від акцепту;
2) у разі неспроможності платника, незалежно від того, акцептував він вексель чи ні, у разі припинення ним платежів, якщо ця обставина не була встановлена судом, або у разі безрезультатного обернення стягнення на його майно;
3) у разі неспроможності векселедавця за векселем, який не підлягає акцепту.
44. Відмова в акцепті або в платежі повинна бути засвідчена актом, складеним у прилюдному порядку (протест у неакцепті або в неплатежі).
Протест в неакцепті має бути здійсненим у строки, встановлені для пред'явлення до акцепту. Якщо у випадку, передбаченому в першому абзаці статті 24, перше пред'явлення мало місце в останній день строку, то протест ще може бути здійснений наступного дня.
Протест у неплатежі переказного векселя строком на визначений день або у такий-то час від складання або пред'явлення повинен бути здійснений в один із двох робочих днів, які настають за днем, у який переказний вексель підлягає оплаті. Якщо йдеться про вексель строком за пред'явленням, протест має бути здійснений у порядку, вказаному в попередньому абзаці для здійснення протесту у разі неакцепту.
Протест у неакцепті звільняє від пред'явлення до платежу і від протесту в неплатежі.
У разі припинення платежів платником, незалежно від того, чи акцептував він вексель чи ні, або у разі безрезультатного обернення стягнення на майно платника, векселедержатель може здійснювати належні йому права лише після пред'явлення векселя платнику для оплати і після здійснення протесту.

................
Перейти до повного тексту