1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНИЙ МИТНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
N 11/3-1214 від 20.03.95
м.Київ
Начальникам митниць
Начальникам ТМУ
( Лист скасовано на підставі Листа Державної митної служби N 25/2-9-17/3275-ЕП від 31.03.2005 )
На запити митниць стосовно порядку декларування та митного оформлення товарів, що імпортуються в Україну на виконання зовнішньоторговельних угод, укладених посередниками-резидентами (комісіонерами та повіреними) в інтересах замовників-резидентів (комітентів та довірителей), повідомляємо наступне:
При укладанні зовнішньоторговельних угод за участю українських посередників слід мати на увазі, що цивільне законодавство України передбачає можливість реалізації таких угод з використанням посередницьких послуг на основі договорів доручення та договорів комісії.
За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за винагороду вчинити одну або кілька угод від свого імені за рахунок комітента (ст. 395 Цивільного кодексу України. Тобто зовнішньоторговельний контракт з іноземним партнером укладається від імені комісіонера, але право власності на товари, що імпортуються чи експортуються за цим контрактом, до нього не переходить. Власником товарів з моменту передачі їх іноземним контрагентом (чи до моменту передачі іноземному контрагенту) є комітент.
За договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується виконати від імені і за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії (ст. 386 Цивільного кодексу України). Таким чином стороною зовнішньоторговельного контракту, укладеного з участю повіреного залишається власник товарів.
Відповідно до чинного законодавства декларування товарів здійснюється безпосередньо власником або на підставі договору іншими підприємствами, що допущені митницею до декларування (ст. 46 Митного кодексу України). При цьому під іншими підприємствами, що допущені митницею до декларування, розуміються митні брокери, тобто суб'єкти господарської діяльності, які мають відповідні повноваження Державного митного комітету України на надання послуг по декларуванню товарів.
Виходячи з викладеного, при імпорті товарів в Україну за зовнішньоторговельними договорами, укладеними за участю посередників (комісіонерів та повірених) декларування товарів без додаткових повноважень не це мають право здійснювати власники таких товарів (комітент та довіритель). Посередники, які не набувають права власності на товари, що імпортуються, можуть декларувати митницям такі товари як митні брокери при наявності відповідних повноважень.
Заступник голови комітету О.Егоров
Перейти до повного тексту