1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ ФОНДУ ГАРАНТУВАННЯ ВКЛАДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
РІШЕННЯ
28.10.2024 № 1082
Про затвердження Положення про особливості здійснення ліквідації банків Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні"
( Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 227 від 27.02.2025 )
Відповідно до частини четвертої статті 6, пункту 10 частини першої та пункту 1 частини п’ятої статті 12, у зв’язку з дією в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами), виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про особливості здійснення ліквідації банків Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", що додається.
2. Це рішення набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, і діє впродовж дії воєнного стану та протягом 6 місяців з дня припинення або скасування дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами).
3. Управлінню зв’язків з громадськістю та міжнародними організаціями забезпечити розміщення цього рішення на офіційному вебсайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб після його включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів та офіційного опублікування в інформаційному бюлетені "Офіційний вісник України".
4. Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.

Т.в.о. директора-розпорядника

О. Білай
Протокол засідання виконавчої дирекції
Фонду гарантування вкладів фізичних осіб
від 28 жовтня 2024 року № 137/24
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення виконавчої дирекції
Фонду гарантування вкладів
фізичних осіб
28 жовтня 2024 року № 1082
ПОЛОЖЕННЯ
про особливості здійснення ліквідації банків Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні"
( Див. текст )
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає особливості здійснення ліквідації банків Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон) на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" (зі змінами), (далі - воєнний стан в Україні).
2. У цьому Положенні термін "військове командування" вживається у значенні, наведеному в Законі України "Про правовий режим воєнного стану".
3. Дія цього Положення поширюється на правовідносини з ліквідації банку, рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію якого було прийнято в період дії воєнного стану в Україні.
4. Фонд, уповноважена особа Фонду на здійснення ліквідації (далі - Уповноважена особа Фонду) в своїй діяльності приймають всі необхідні рішення, виходячи з мети забезпечення безпечних умов праці як працівників Фонду, так і працівників банку, захисту їх прав та свобод, та неухильного дотримання норм статті 3 Конституції України згідно з якою людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Виконавча дирекція Фонду приймає необхідні рішення спрямовані на встановлення контролю над банком, в тому числі щодо здійснення ліквідаційної процедури дистанційно (без виїзду за місцезнаходженням банку або його відокремлених підрозділів) у разі наявності доступу до (хоча б одного, але не обмежуючись):
АБС банку та/або
засобів електронного зв’язку та захисту інформації Національного банку України, та /або
файлових та/або поштових серверів банку, та/або
отримання (встановлення) контролю за операціями банку та можливості завершення технологічного циклу операцій.
5. З дня початку процедури ліквідації банку Фонд, уповноважена особа Фонду вживають заходи, спрямовані на встановлення контролю над банком та майном (активами) банку та збереження його майна (активів) у порядку, визначеному Законом та нормативно-правовими актами Фонду, з урахуванням таких особливостей:
1) підготовка та направлення повідомлення про початок процедури ліквідації банку голові правління (за неможливості - іншим керівникам банку), установам, підприємствам, організаціям всіх форм власності, інформування яких передбачено Законом та/або нормативно-правовими актами Фонду, які регламентують процедуру ліквідації банку, у спосіб, який є можливим та доступним для Фонду та/або банку на період дії воєнного стану в Україні, засобами поштового зв’язку, телекомунікації, електронної пошти, які забезпечують фіксацію повідомлення, в тому числі телефонограми;
2) підготовка та негайне доведення до головного офісу банку та відокремлених підрозділів банку та/або голові правління (за неможливості - іншим керівникам банку) рішення про призначення Уповноваженої особи Фонду шляхом направлення повідомлення засобами системи електронної пошти Національного банку України, а у разі неможливості направлення такого повідомлення - в інший доступний спосіб з урахуванням норм підпункту 1 цього пункту;
3) забезпечення за можливості та, з урахуванням відсутності реальної та потенційної загрози життю та здоров’ю працівників банку, перевезення майна (активів) банку, місцезнаходженням якого є територія (території), що є тимчасово окупована (окуповані), територія (території), що перебуває (перебувають) в оточенні (блокуванні), території (територіях), на якій (яких) тривають активні бойові дії, а також документів такого банку у безпечні місця, які придатні для їх зберігання / користування, а у разі неможливості вивезення майна (активів) - вживає можливих негайних заходів для забезпечення його охорони;
4) звернення до Національного банку України відповідно до Інструкції щодо організації роботи банківської системи в надзвичайному режимі, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 22 липня 2014 року № 435 (зі змінами), щодо необхідності вжиття заходів стосовно пошкодження банкнот національної валюти, механічним способом з метою переведення їх у неплатіжний стан, у разі неможливості вивезення готівки та інших цінностей з території, яка перебуває в оточенні (блокуванні) або на якій тривають активні бойові дії та, у разі отримання розпорядження від Національного банку України, забезпечення його виконання.
5) забезпечення вжиття можливих заходів щодо встановлення загального обсягу пошкоджених, знищених або втрачених документів банку у період дії воєнного стану на території (територіях), що є тимчасово окупована (окуповані), територія (території), що перебуває (перебувають) в оточенні (блокуванні), території (територіях), на якій (яких) тривають активні бойові дії, та їх подальшого відновлення;
6) вжиття заходів щодо забезпечення функціонування баз даних, серверів, додатків та інших елементів інформаційно-комунікаційних систем банку, в тому числі тих, що розміщені у хмарному середовищі відповідно до законодавства (за виключенням випадків, коли банк знаходиться на території (територіях), що є тимчасово окупована (окуповані), територія (території), що перебуває (перебувають) в оточенні (блокуванні), території (територіях), на якій (яких) тривають активні бойові дії.
6. У разі неможливості передачі Уповноваженій особі Фонду печаток, штампів від керівників банку з будь-яких причин у встановлений строк, посадова особа банку, відповідальна за використання та збереження печаток, штампів, надсилає Фонду, Уповноваженій особі Фонду інформацію у формі, визначеній правилами документообігу в банку (службова записка, доповідна записка тощо), з фіксацією факту неможливості забезпечення у встановлений строк такої передачі з наведенням доказів, що підтверджують неможливість такої передачі. Інформація направляється Фонду, Уповноваженій особі Фонду будь-яким доступним засобом зв’язку (поштовим зв’язком, електронною поштою тощо). Уповноважена особа Фонду має право, на підставі розпорядчого документу банку, під час здійснення ліквідації банку не використовувати печатки та штампи.
II. Особливості проведення ліквідаційної процедури в банку на період дії воєнного стану в Україні
1. З дня початку процедури ліквідації банку Фонд, Уповноважена особа Фонду вживають заходів, зокрема, визначених розділом I цього Положення, спрямованих на встановлення контролю над банком та майном (активами) банку та збереження його майна (активів), забезпечують приймання - передавання справ від Уповноваженої особи Фонду, якій виконавчою дирекцією Фонду делеговані повноваження на здійснення тимчасової адміністрації, якщо ліквідації передувала тимчасова адміністрація, а також здійснює інші повноваження ліквідатора щодо такого банку відповідно до законодавства.
2. Фонд або Уповноважена особа Фонду забезпечують створення облікового запису електронної пошти банку для отримання заяв, скарг, звернень кредиторів, листів громадян з їх подальшим опрацюванням відповідно до законодавства.
3. У разі неможливості дотримання строків формування переліків рахунків вкладників, складання реєстру акцептованих вимог кредиторів, здійснення інвентаризації майна (активів) банку та формування ліквідаційної маси через відсутність доступу до бази даних про вкладників, автоматизованої банківської системи, інформаційно-комунікаційних систем банку та банківських документів, виконавча дирекція Фонду приймає рішення щодо подальших заходів та строків накопичення ліквідаційної маси такого банку та збору інформації щодо майна (активів) та зобов’язань банку.
4. У разі неможливості виконання заходів щодо управління майном (активами) банку та задоволення вимог кредиторів банку через відсутність доступу до автоматизованої банківської системи, інформаційно-комунікаційних систем банку, бази даних про вкладників та банківських документів у строки, визначені частиною п’ятою статті 44 Закону, Фонд має право прийняти рішення щодо продовження строку управління майном (активами) банку та задоволення вимог кредиторів.
( Абзац перший пункту 4 розділу II в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 227 від 27.02.2025 )
Перебіг строків для виконання заходів щодо управління майном (активами) банку та задоволення вимог кредиторів, визначених частиною п’ятою статті 44 Закону, розпочинається на підставі рішення виконавчої дирекції Фонду, яке має бути прийняте протягом 30 днів з дня отримання Фондом або Уповноваженою особою Фонду доступу до (хоча б одного, але не обмежуючись) автоматизованої банківської системи та/або інформаційно-комунікаційних систем банку та /або бази даних про вкладників, та/або банківських документів, та за умов повноти відомостей автоматизованої банківської системи та відсутності ознак несанкціонованого втручання в її роботу. Виконавча дирекція Фонду у своєму рішенні відповідно до Закону визначає порядок і строки:
( Абзац другий пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 227 від 27.02.2025 )
складання переліку рахунків вкладників банку;
складання реєстру акцептованих вимог кредиторів;
здійснення інвентаризації майна (активів) та зобов’язань банку;
оцінки майна (активів) банку;
формування ліквідаційної маси банку.
Строки, визначені частиною п’ятою статті 44 Закону стосовно виконання заходів щодо управління майном (активами) банку та задоволення вимог кредиторів, продовжуються на строк дії воєнного стану в Україні та 6 місяців з дати припинення чи скасування дії воєнного стану в Україні, у разі наявності у банку активів з особливим статусом, а саме:
( Абзац восьмий пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 227 від 27.02.2025 )
дебіторської заборгованості щодо примусово відчужених активів, в тому числі відповідно до Закону України "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану", постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання здійснення повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану" від 31 жовтня 2012 року № 998;
( Абзац дев'ятий пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 227 від 27.02.2025 )
транспортних засобів, залучених на виконання військово-транспортного обов’язку відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та Положення про військово-транспортний обов’язок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2000 року № 1921;
( Абзац десятий пункту 4 розділу II в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 227 від 27.02.2025 )
майна (активів), яке передано у тимчасове безоплатне користування збройним (військовим) формуванням або іншим суб’єктам відповідно до розділу VI цього Положення до завершення дії воєнного стану в Україні.
( Абзац одинадцятий пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 227 від 27.02.2025 )
Активи з особливим статусом, включаються до переліку майна банку, що не підлягає продажу.
( Абзац дванадцятий пункту 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 227 від 27.02.2025 )
III. Особливості формування та складання переліку рахунків вкладників банку, які мають право на отримання гарантованої суми відшкодування
1. Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про неможливість формування переліку рахунків вкладників банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду у разі відсутності доступу або неможливості відновлення бази даних про вкладників та встановлення даних про розміри залишків коштів на рахунках вкладників банку.
2. У разі відновлення доступу до автоматизованої банківської системи та/або інформаційно-комунікаційних систем банку та /або бази даних про вкладників, інших документів та технічних засобів банку, перебіг строків для виконання дій, передбачених Положенням про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року № 14, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 вересня 2012 року за № 1548/21860 (у редакції рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 26 травня 2016 року № 823), розпочинається з дня прийняття виконавчою дирекцією рішення відповідно до пункту 4 розділу II цього Положення.
( Пункт 2 розділу III в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 227 від 27.02.2025 ) ( Пункт 3 розділу III виключено на підставі Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 227 від 27.02.2025 )
IV. Особливості формування та затвердження ліквідаційної маси банку на період дії воєнного стану в Україні
1. Фонд або Уповноважена особа Фонду здійснює інвентаризацію майна (активів) та зобов’язань банку відповідно до вимог статті 50 Закону, з урахуванням вимог глави 4 розділу V Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду від 05 липня 2012 року № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2012 року за № 1581/21893, (далі - Положення № 2) з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

................
Перейти до повного тексту