1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРЕЗИДІЯ ФЕДЕРАЦІЇ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
05.11.2004 N П-10-4
Про внесення змін до типових положень про громадського інспектора з охорони праці, про комісію з охорони праці профкому та про представників профспілок з питань охорони праці
У зв'язку зі змінами в Законі України "Про охорону праці", інших нормативно-правових актах та на виконання рішень IV з'їзду ФПУ щодо активізації діяльності профспілок у сфері безпеки, гігієни праці та виробничого середовища Президія Федерації професійних спілок України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Внести зміни до Типового положення про громадського інспектора з охорони праці та Типового положення про комісію з охорони праці профспілкового комітету підприємства, виклавши їх у новій редакції згідно з додатками 1 і 2. Ввести зазначені положення в дію з 1 січня 2005 року.
2. Визнати такою, що втратила чинність з 1 січня 2005 року, постанову Президії Ради Федерації професійних спілок України від 06.09.2000 N П-28-13 "Про затвердження типових положень про комісію з питань охорони праці профспілкового комітету підприємства та про громадського інспектора з охорони праці".
3. Внести до Положення про представників профспілок з питань охорони праці, затвердженого постановою Президії ФПУ від 17.09.2003 N П-5-13 (додаток 2) такі зміни:
3.1. Назву документа, викласти в такій редакції:
"Типове положення про представників профспілок з питань охорони праці";
3.2. Підпункт а) пункту 1.3 викласти в такій редакції: "а) на виробничому рівні:
- член виборного профспілкового органу підприємства, установи, організації (далі - підприємство) чи структурного підрозділу підприємства або профспілковий представник;
- член комісії з охорони праці виборного органу первинної профспілкової організації (який діє згідно з Типовим положенням про цю комісію, затвердженим постановою Президії ФПУ від 05.11.2004 N П-10-4);
- громадський (старший громадський) інспектор з охорони праці (який діє згідно з Типовим положенням про громадського інспектора з охорони праці, затвердженим постановою Президії ФПУ від 05.11.2004 N П-10-4);
- інший член первинної профспілкової організації підприємства, обізнаний у питаннях охорони праці";
3.3. У пункті 1.4:
а) в абзаці першому слова "профспілкового комітету" замінити, словами "виборного профспілкового органу";
б) абзаци четвертий і п'ятий викласти у такій редакції:
"- завіреною копією рішення відповідного виборного профспілкового органу;
довідкою за підписом голови відповідного виборного профспілкового органу, скріпленою печаткою цього органу";
3.4. В абзаці другому пункту 1.9 слова "профспілковий комітет (профорганізатор)" замінити словами " виборний орган первинної профспілкової організації (профспілковий представник)";
3.5. У пункті 2.5 слова "Положення про порядок" замінити словами "установленого порядку";
3.6. У пункті 2.7 слова "акта форми Н-1" замінити словами "актів установленої форми".
4. Членським організаціям ФПУ переглянути власні рішення про організацію діяльності громадських інспекторів з охорони праці та комісій з охорони праці виборних органів первинних профспілкових організацій з метою приведення їх у відповідність із новою редакцією типових положень, затверджених цією постановою.
5. Рекомендувати центральним і обласним органам галузевих профспілок, територіальним профспілковим об'єднанням і первинним профспілковим організаціям приділяти належну увагу організації навчання профспілкового активу з питань охорони праці підприємств, вжити додаткових заходів щодо підвищення ефективності громадського контролю за додержанням роботодавцями нормативно-правових актів, за створенням працівникам здорових і безпечних умов праці.
6. Управлінню апарату ФПУ з питань охорони праці та здоров'я членів профспілок (Горецький В.І.):
розробити до 1 квітня 2005 року за участю членських організацій, Академії праці і соціальних відносин ФПУ (Головко М.Л.) та внести на розгляд і за твердження Президії ФПУ до 1 квітня 2005 року проекти Порядку і Типової програми навчання представників профспілок з питань охорони праці;
разом з Підприємством "Профінформ" ФПУ (Юрченко Л.І.) забезпечити опублікування зазначених типових положень в одному з наступних номерів "Бібліотечки голови профспілкового комітету".
7. Контроль за виконанням постанови покласти на заступника Голови Федерації профспілок України Колосюк Г.В.
Голова ФПУ О.Стоян
Додаток 1
до постанови Президії ФПУ
05.11.2004 N П-10-4
ТИПОВЕ ПОЛОЖЕННЯ
про громадського інспектора з охорони праці
Це Типове положення (далі - Положення) визначає правові основи діяльності громадських (старших громадських) інспекторів з охорони праці і містить вимоги щодо організації їх роботи з урахуванням обов'язків, прав та повноважень профспілок у сфері охорони праці, визначених законами України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", "Про охорону праці", іншими актами законодавства.
1. Загальні положення
1.1. Громадський інспектор з охорони праці (далі - громадський інспектор) здійснює громадський контроль за додержанням законів, інших нормативно-правових актів з охорони праці, виконанням роботодавцем і уповноваженими ним посадовими особами заходів щодо запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням.
Головними завданнями громадського інспектора є захист прав та інтересів членів профспілки в сфері охорони праці, визначених законодавством, сприяння створенню для кожного працівника здорових і безпечних умов праці відповідно до встановлених нормативів.
1.2. Громадський інспектор обирається відкритим голосуванням на зборах профспілкової групи на строк повноважень профгрупорга.
1.3. Із складу виборного профспілкового органу підприємства, установи, організації (далі - підприємство) або виборного профспілкового органу структурного підрозділу підприємства обирається старший громадський інспектор, відповідно підприємства або його структурного підрозділу.
1.4. Громадськими (старшими громадськими) інспектора ми можуть бути досвідчені працівники і спеціалісти - члени профспілки, на яких за посадовими обов'язками не покладено відповідальності за створення здорових і безпечних умов праці в підрозділах, службах або в цілому на підприємстві, а також які не Належать до працівників служби охорони праці або інших служб, уповноважених роботодавцем на здійснення організаційно-розпорядчих та контрольних функцій у сфері безпеки, гігієни праці та виробничого середовища.
1.5. Громадський (старший громадський) інспектор одночасно є представником профспілки з питань охорони праці, який діє згідно з вимогами статті 41 Закону України "Про охорону праці", статей 21 і 38 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", інших нормативно-правових актів, Статуту профспілки.
1.6. Громадський (старший громадський) інспектор у своїй роботі керується трудовим законодавством, законами України "Про охорону праці", "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", іншими нормативно-правовими актами, Статутом профспілки та цим Положенням.
1.7. Громадський (старший громадський) інспектор виконує свою роботу під керівництвом відповідно профгрупорга, голови комісії з охорони праці виборного профспілкового органу підприємства (структурного підрозділу) або безпосередньо голови цього органу. Він діє в контакті з керівниками й спеціалістами дільниць, цехів, служб підприємства.
1.8. Про виконання своїх обов'язків громадські (старші громадські) інспектори щокварталу звітують на профспілкових зборах відповідної дільниці, цеху, іншого структурного підрозділу або підприємства в цілому або на засіданні комісії з охорони праці відповідного виборного профспілкового органу, або на засіданні цього органу.
Виборний профспілковий орган підприємства з урахуванням рекомендацій відповідного центрального органу все української профспілки визначає зміст і порядок ведення облікової та звітної документації про роботу громадських (старших громадських) інспекторів.
1.9. Протягом не більше трьох місяців після обрання громадські (старші громадські) інспектори проходять у встановленому порядку навчання з охорони праці та організації громадського контролю з цих питань, забезпечуються відповідними нормативно-правовими актами, методичними, інформаційними та довідковими матеріалами.
За необхідності виборний профспілковий орган підприємства забезпечує громадських (старших громадських) інспекторів відповідними документами (Посвідченням представника профспілки з питань охорони праці, довідкою тощо), які засвідчують його право на здійснення громадського контролю у сфері безпеки, гігієни праці та виробничого середовища.
1.10. Витрати на навчання, придбання необхідних засобів і нормативних документів з охорони праці, матеріальне заохочення громадських інспекторів здійснюється роботодавцем на умовах, передбачених колективним договором. Роботодавець звільняє громадських (старших громадських) інспекторів від роботи для навчання і виконання громадських обов'язків на передбачений колективним договором строк зі збереженням за ними середнього заробітку.
2. Основні напрями та зміст роботи громадського інспектора
Громадський (старший громадський) інспектор:
2.1. Перевіряє стан умов і безпеки праці на робочих місцях, додержання працівниками правил, норм, інструкцій, інших нормативно-правових актів з охорони праці та вносить роботодавцю (його представникам) пропозиції щодо усунення виявлених порушень і недоліків з цих питань, повідомляє про результати перевірки осіб, зазначених у пункті 1.7 цього Положення;
2.2. Негайно інформує бригадира, майстра або іншого керівника дільниці, цеху, підприємства, служби охорони праці, голову виборного профспілкового органу підприємства (структурного підрозділу) про кожний нещасний випадок, що стався з працівниками на виробництві, домагається вжиття заходів щодо надання допомоги потерпілим;
2.3. Бере участь у розслідуванні нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, домагається об'єктивного визначення їх обставин, причин і профілактичних заходів, оперативної підготовки матеріалів розслідування, складання актів за встановленими формами (Н-5, Н-1, П-4), реєстрації випадків у встановленому порядку, своєчасного подання відповідних документів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, а також сприяє одержанню потерпілими усіх страхових виплат та видів соціальної допомоги, передбачених законодавством і колективним договором;
2.4. Контролює:
- відповідність чинним нормативно-правовим актам з охорони праці технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, інструментів, інших засобів праці, застосування працівниками безпечних прийомів і методів виконання робіт;
- наявність і повноту інструкцій з охорони праці, своєчасність і якість проведення інструктажів з безпеки праці на робочих місцях, забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту, обов'язкове і правильне їх використання та своєчасне проведення хімічного чищення, прання, ремонту, дезинфекції, дезактивації тощо;
- виконання роботодавцем заходів щодо усунення причин нещасних випадків і професійних захворювань, поліпшення умов та підвищення рівня безпеки праці;
- забезпечення працівників санітарно-побутовими приміщеннями і пристроями, мийними та знешкоджувальними засобами, лікувально-профілактичним харчуванням, молоком, газованою солоною водою відповідно до встановленого порядку;
2.5. У межах своєї компетенції реалізує інші повноваження, передбачені Типовим положенням про представників профспілок з питань охорони праці, затвердженим постановою Президії ФПУ від 17.09.2003 N П-5-13 ( v5-13580-03).
3. Права громадського інспектора
3.1. Громадський (старший громадський) інспектор має право:
3.1.1. Безперешкодно і в будь-який час проводити перевірки - з питань, що належать до його компетенції, брати участь у роботі відповідних комісій;
3.1.2. Вимагати від роботодавця (керівників підприємства, його структурних підрозділів) негайного припинення робіт на робочих місцях, виробничих дільницях тощо у разі загрози життю чи здоров'ю працівників;
3.1.3. Одержувати від роботодавця, посадових осіб і працівників необхідні документи й пояснення з питань охорони праці, вносити роботодавцю (відповідному керівникові) обов'язкові для розгляду подання з цих питань та одержувати від нього аргументовану відповідь;
3.1.4. Порушувати перед роботодавцем питання про притягнення до відповідальності посадових та інших осіб, які не додержуються вимог законодавства про охорону праці, а також про матеріальне й моральне заохочення працівників, які беруть активну участь і виявляють ініціативу у здійсненні заходів щодо підвищення рівня безпеки та поліпшення умов праці.
3.2. Виборний профспілковий орган підприємства (структурного підрозділу) може відкликати подання чи висновок громадського (старшого громадського) інспектора, якщо він суперечить законам, іншим нормативно-правовим актам з охорони праці, не відповідає вимогам захисту, законних прав та інтересів працівників.
* * *

................
Перейти до повного тексту