1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
Н А К А З
18.12.2002 N 898
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства транспорту N 746 від 26.09.2003 )
Про впорядкування системи оформлення, видачі, використання та обліку дозволів на міжнародні вантажні перевезення автомобільним транспортом
( Щодо змін додатково див. Наказ Міністерства транспорту N 319 від 24.04.2003 )
З метою ефективного використання та прозорого розподілу дозволів на міжнародні перевезення вантажів автомобільним транспортом
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Тимчасовий порядок оформлення і видачі дозволів на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, їх обміну та обліку та Порядок оформлення, видачі, використання, обліку та звітності дозволів Європейської конференції міністрів транспорту (ЄКМТ) на перевезення вантажів автомобільним транспортом між країнами - членами ЄКМТ.
2. Встановити чинність вищезазначених нормативних документів з 16.12.2002 р.
3. Відповідальним за впровадження і виконання Тимчасового порядку оформлення і видачі дозволів на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, їх обміну та обліку та Порядку оформлення, видачі, використання, обліку та звітності дозволів Європейської конференції міністрів транспорту (ЄКМТ) на перевезення вантажів автомобільним транспортом між країнами - членами ЄКМТ призначити директора Державного департаменту автомобільного транспорту України.
4. Вважати такими, що втратили чинність, Порядок оформлення і видачі дозволів на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, їх обміну та обліку від 27.12.2001 р., Доповнення та зміни до Порядку оформлення і видачі дозволів на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, їх обміну та обліку від 20.05.2002 р., Порядок оформлення, видачі, використання, обліку та звітності дозволів Європейської конференції міністрів транспорту (ЄКМТ) на перевезення вантажів автомобільним транспортом між країнами - членами ЄКМТ від 27.01.97 р.
5. Створити Комісію у складі представників Міністерства транспорту України, Державного департаменту автомобільного транспорту, СМАП України, ДержавтотрансНДІпроекту, АсМАП України (за згодою) для здійснення аналізу ефективності використання українськими перевізниками дозволів, розгляду виявлених порушень, вироблення заходів впливу до порушників-перевізників і підготовки пропозицій щодо удосконалення системи оформлення, видачі, використання та обліку дозволів на міжнародні вантажні перевезення автомобільним транспортом.
6. Державному департаменту автомобільного транспорту прийняти до виконання розподіл дозволів ЄКМТ на 2003 р. за типами згідно з додатком.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Державного секретаря Міністерства транспорту України Е.Ф.Абдуллаєва.
Міністр Г.М.Кірпа
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
транспорту України
18.12.2002 N 898
ТИМЧАСОВИЙ ПОРЯДОК
оформлення і видачі дозволів на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, їх обміну та обліку
1. Загальні положення
1.1. Тимчасовий порядок оформлення і видачі дозволів на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, їх обміну та обліку (далі - Порядок) розроблено відповідно до положень міжурядових угод про міжнародне автомобільне сполучення, що укладені Кабінетом Міністрів України з урядами іноземних держав (далі - міжурядові угоди), та положень Закону України "Про автомобільний транспорт".
1.2. Порядок регулює діяльність щодо обміну дозволами між державами на виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, оформлення і видачу їх перевізникам, контролю за використанням дозволів та їх облік.
1.3. Перевезення вантажів автомобільним транспортом по територіях іноземних держав або транзитом через їхні території виконується українськими перевізниками відповідно до положень міжурядових угод на основі належним чином оформлених дозволів, якщо інший порядок не передбачено положеннями міжурядових угод.
1.4. Терміни, які використовуються у цьому Порядку:
дозвіл - документ, який дає право на використання транспортного засобу для міжнародного автомобільного перевезення вантажу або слідування без вантажу по території іноземної держави;
квота - максимальна кількість дозволів на проїзд транспортного засобу з однієї країни в іншу протягом визначеного періоду;
транспортний засіб - зареєстрований в Україні автомобільний транспортний засіб або комбінація транспортних засобів, в якій хоча б автомобільний транспортний засіб зареєстровано в Україні і призначений для перевезення вантажів;
перевізник - будь-яка фізична чи юридична особа, яка здійснює перевезення вантажів на комерційній основі або за власний рахунок у відповідності з законами і правилами України;
зелений вантажний автомобіль - автомобіль, який відповідає вимогам рівня ЄВРО-1 щодо шуму та викидів забруднюючих речовин і має відповідний сертифікат заводу-виробника або його офіційного представника;
особливо зелений та безпечний вантажний автомобіль - автомобіль, який відповідає вимогам рівня ЄВРО-2 щодо шуму та викидів забруднюючих речовин та вимогам безпеки (у тому числі і до причепа/напівпричепа) і має такі сертифікати:
- сертифікат відповідності вимогам щодо шуму та викидів забруднюючих речовин (екологічний);
- сертифікат відповідності вимогам безпеки (окремо для автомобіля-тягача і причепа/напівпричепа) (безпеки);
- сертифікати відповідності вимогам придатності до експлуатації, що видані ДержавтотрансНДІпроектом згідно з Резолюцією ЄКМТ CEMT/CM(2001)9/Final (окремо для автомобіля-тягача і причепа/напівпричепа);
ЄВРО-3 безпечний вантажний автомобіль - автомобіль, який відповідає вимогам рівня ЄВРО-3 щодо шуму та викидів забруднюючих речовин та вимогам безпеки (у тому числі і до причепа/напівпричепа) і має такі сертифікати:
- сертифікат відповідності вимогам до шуму та викидів забруднюючих речовин (екологічний);
- сертифікат відповідності вимогам безпеки (окремо для автомобіля-тягача і причепа/напівпричепа) (безпеки);
- сертифікат відповідності вимогам придатності до експлуатації, що видані ДержавтотрансНДІпроектом згідно з Резолюцією ЄКМТ CEMT/CM(2001)9/Final (окремо для автомобіля-тягача і причепа/напівпричепа).
1.5. Квота дозволів для України на наступний рік визначається на засіданнях Змішаних комісій з питань міжнародних автомобільних перевезень (далі - Змішані комісії), що створені компетентними органами країн - договірних сторін міжурядових угод або на міжвідомчих переговорах.
1.6. У відповідності до положень міжурядових угод дозволи можуть бути таких видів:
двосторонній - дозвіл дає право на здійснення поїздки з вантажем або без нього між пунктом, розташованим на території України, і пунктом, розташованим на території іноземної держави, яка вказана в дозволі (туди та у зворотному напрямку);
транзитний - дозвіл, який дає право на здійснення поїздки з вантажем або без нього через територію держави, вказаної в дозволі, яка не є країною завантаження або розвантаження (туди та у зворотному напрямку);
універсальний - дозвіл, який дає право на здійснення поїздки з вантажем або без нього як транзитом, так і в двосторонньому сполученні (туди та у зворотному напрямку); до/з третіх країн - дозвіл, який дає право на здійснення поїздки з вантажем із пункту, розташованого на території держави, яка вказана в дозволі, до третьої держави або з третьої держави в пункт, розташований на території держави, яка вказана в дозволі.
1.7. Міжурядовими угодами або протоколами Змішаних комісій можуть установлюватись інші види дозволів.
2. Узгодження квоти дозволів на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезення вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, їх обмін та облік
2.1. Узгодження квоти дозволів з урахуванням потреби українських перевізників здійснює Міністерство транспорту України або уповноважений ним Державний департамент автомобільного транспорту на засіданнях Змішаних комісій або згідно з порядком, який передбачений положеннями міжурядових угод.
2.2. Напередодні проведення засідань Змішаних комісій або інших переговорів, які передбачені положеннями міжурядових угод, Державний департамент автомобільного транспорту спільно із Службою міжнародних автомобільних перевезень, яка передбачена статтями 15, 66 та 70 Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі - СМАП), та з урахуванням пропозицій Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України (далі - АсМАП) готує пропозиції Міністерства транспорту України стосовно квоти дозволів держави, з якою проводяться переговори, і подає їх на затвердження Державним секретарем або уповноваженим ним заступником Державного секретаря.
2.3. На підставі протоколів засідань Змішаних комісій або протоколів переговорів, у відповідності до наказу Міністерства транспорту України або уповноваженого ним Державного департаменту автомобільного транспорту СМАП здійснює замовлення на виготовлення українських бланків дозволів на в'їзд (увезення) та рух по Україні автотранспортного засобу в міжнародному автомобільному сполученні.
2.4. Щорічно до 20.12 за дорученням Міністерства транспорту України Державний департамент автомобільного транспорту або уповноважений ним СМАП здійснює обмін українських бланків дозволів на іноземні на підставі домовленостей, що досягнуті на засіданнях Змішаних комісій або на переговорах. Обмін оформлюється актом.
2.5. Одержані Міністерством транспорту України або, за його дорученням, Державним департаментом автомобільного транспорту іноземні бланки дозволів передаються в повному обсязі в СМАП для їх оприбуткування, подальшого оформлення і використання вітчизняними перевізниками.
2.6. Бланки іноземних дозволів підлягають обов'язковому поверненню, після їх використання перевізниками, у відділення СМАП, розташовані в пунктах пропуску через державний кордон України.
3. Оформлення та видача дозволів на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні
3.1. Згідно зі статтею 66 Закону України "Про автомобільний транспорт" та повноваженнями, наданими Міністерством транспорту України, оформлення та видачу дозволів на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні здійснює СМАП.
3.2. СМАП оформляє і видає дозволи юридичним і фізичним особам України, які мають ліцензію на міжнародні перевезення вантажів та ліцензійні картки на транспортні засоби, за умови, що транспортні засоби відповідають установленим технічним нормам.
Для автомобілів, які відповідають вимогам ЄВРО-1, ЄВРО-2, ЄВРО-3 - комплект сертифікатів, необхідний для категорій "зелений", "особливо зелений і безпечний", "ЄВРО-3 безпечний" вантажний автомобіль відповідно.
3.3. Оформлення та видача дозволів проводиться відділеннями СМАП за фактом прибуття транспортного засобу при пред'явленні ліцензійної картки з обов'язковим занесенням отриманих дозволів до реєстру видачі.
Реєстр видачі дозволів ведеться згідно з Положенням про реєстр, затвердженим директором Державного департаменту автомобільного транспорту.
3.4. При оформленні дозволів до них заносяться такі реквізити:
найменування перевізника;
реєстраційний номер транспортного засобу;
підпис та номерний штамп посадової особи СМАП, що оформила дозвіл;
дата видачі.
3.5. Оформлення, видача та номерний облік дозволів здійснюється з використанням комп'ютерного програмного забезпечення СМАП. Подальше отримання дозволів забезпечується за умови повернення раніше отриманих.
3.6. У разі дефіциту дозволів Міністерство транспорту, з урахуванням пропозицій АсМАП України, може встановлювати спеціальні умови видачі дозволів для проїзду по територіях окремих іноземних держав, які є обов'язкові для виконання.
3.7. Під час оформлення та видачі дозволів перевізник здійснює відшкодування витрат згідно з кошторисом, затвердженим Міністерством транспорту.
4. Особливості оформлення та видачі дозволів окремих країн
4.1. Залежно від домовленостей, досягнутих на засіданнях Змішаних комісій з окремими країнами, можуть бути встановлені додаткові умови видачі дозволів, а саме:
дозволи на поїздку по території Росії, Азербайджану, Греції, Казахстану та Югославії на перевезення вантажів до/з третіх країн оформляються та видаються перевізникам СМАП
згідно з розподілом, який затверджується Державним секретарем Міністерства транспорту або уповноваженим ним Заступником Державного секретаря з урахуванням пропозицій АсМАП;
дозволи Австрії оформлюються та видаються в пунктах пропуску на державному кордоні Австрії тільки на двосторонні перевезення;
багаторазові дозволи на поїздку по території Франції оформлюються та видаються відділеннями СМАП, а також підрозділами центрального апарату СМАП. Зазначені дозволи оформлюються разом з бортовим журналом на підприємство і можуть бути використані будь-яким його транспортним засобом, заявленим перевізником при одержанні дозволів, що відповідає вимогам, викладеним у п. 3.2 цього Порядку.
4.2. Дозволи іноземних країн, що отримуються понад установлену за двосторонньою угодою квоту, оформляються та видаються перевізникам тільки на транспортні засоби, що відповідають вимогам до "особливо зеленого і безпечного" та "ЄВРО-3 безпечного" вантажного автомобіля.
5. Порядок використання та повернення дозволів
5.1. При оформленні і видачі дозволів СМАП інформує перевізника про особливості їх використання, а також про специфіку перевезень по території країн, для яких видані дозволи.
5.2. Перевізник, якому оформлений дозвіл, несе відповідальність за його правильне використання, збереження та своєчасне повернення. Передача дозволу іншому перевізнику або одержання від особи, яка не передбачена цим порядком, та здійснення будь-яких виправлень у ньому забороняються.
5.3. Бланки іноземних дозволів є документами суворої звітності, їх облік та зберігання здійснюються за правилами обліку та зберігання бланків іноземних дозволів.
5.4. Повернення використаних дозволів, отриманих перевізником із занесенням до реєстру видачі, здійснюється перевізником у будь-якому відділенні СМАП (за винятком дозволів Австрії) в пункті пропуску через державний кордон України. При поверненні використаних дозволів працівником відділення СМАП у реєстрі видачі проставляються відмітки про їх повернення (особисті підпис та печатка інспектора відділення СМАП, який прийняв використані дозволи).

................
Перейти до повного тексту