- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
Н А К А З
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства
надзвичайних ситуацій
N 1081 від 02.08.2012 )
Про затвердження Положення про організацію наукової і науково-технічної діяльності у МНС України
З метою удосконалення порядку організації наукової і науково-технічної діяльності у МНС України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про організацію наукової і науково-технічної діяльності у МНС України, що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність, накази МНС України від 04.12.2003 N 472 "Про затвердження Положення про організацію науково-технічної діяльності у МНС України" та від 03.08.2006 N 501 "Про внесення змін до Положення про організацію науково-технічної діяльності у МНС України".
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Третьякова В.М.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МНС України
05.11.2009 N 727
ПОЛОЖЕННЯ
про організацію наукової і науково-технічної діяльності у МНС України
1. Загальні положення
Положення про організацію наукової і науково-технічної діяльності (далі - Положення) визначає загальні засади та порядок організації наукової і науково-технічної діяльності у Міністерстві з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (далі - МНС).
Метою цього Положення є врегулювання відносин, пов'язаних з науковою і науково-технічною діяльністю та створення умов для підвищення ефективності наукових досліджень і впровадження та використання їх результатів для забезпечення розвитку усіх сфер діяльності МНС.
Суб'єктами наукової і науково-технічної діяльності у МНС є державні департаменти, Державна авіаційна пошуково-рятувальна служба, Державна гідрометеорологічна служба, спеціалізовані формування, наукові установи, вищі навчальні заклади, інші підрозділи-розпорядники коштів, які віднесені до сфери управління МНС (далі - самостійні підрозділи).
Безпосередньо наукова і науково-технічна діяльність у МНС здійснюється науково-дослідними установами, вищими навчальними закладами (далі - ВНЗ) та науково-виробничими підприємствами Міністерства.
Порядок виконання заходів наукової і науково-технічної діяльності у самостійних підрозділах визначається відповідними наказами, за винятком вищих навчальних закладів, в яких порядок організації науково-дослідної діяльності визначається відповідним положенням.
2. Основні завдання наукової і науково-технічної діяльності МНС
Основними завданнями наукової і науково-технічної діяльності МНС є:
організація проведення та координація прикладних наукових досліджень, спрямованих на розв'язання завдань щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, пожежної безпеки, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, формування, ведення та використання страхового фонду документації, проведення моніторингу стану навколишнього природного середовища та інших найбільш важливих проблем сфери цивільного захисту;
організація і координація взаємодії у науковій і науково-технічній сфері між науковими установами і вищими навчальними закладами МНС;
розроблення новітніх технологій і технічних засобів з проведення робіт із попередження та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
розроблення і удосконалення перспективних засобів аварійно-рятувальної, протипожежної та іншої спеціальної техніки, засобів оперативного зв'язку та оповіщення, засобів індивідуального та колективного захисту особового складу сил цивільного захисту та населення, розроблення та впровадження сучасного мікрографічного та репрографічного обладнання;
розроблення правових, організаційних, технологічних, економічних, інформаційно-аналітичних, фінансових та інших методів удосконалення діяльності у сфері цивільного захисту;
розроблення та удосконалення законодавчих і нормативно-правових актів у сфері діяльності МНС, стандартизація у сфері пожежної безпеки, попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій, страхового фонду документації, створення та розвитку експериментальної бази для проведення досліджень і випробувань у зазначених сферах;
забезпечення проведення експертизи науково-дослідних робіт та їх спрямування на вирішення актуальних завдань;
удосконалення системи підготовки та перепідготовки наукових і науково-педагогічних кадрів;
розроблення та впровадження сучасних інформаційних технологій, розвиток традиційних та розроблення прогресивних технологій формування та довгострокового зберігання страхового фонду документації;
розвиток технічної творчості, винахідництва та раціоналізаторства;
розроблення науково-практичних методів збереження культурної спадщини;
розроблення та наповнення змісту стандартів вищої освіти у галузі знань "Цивільна безпека" з урахуванням досягнень світової науки і техніки;
модернізація та оновлення експериментально-виробничої бази вищих навчальних закладів МНС та ефективне її використання;
розроблення та розвиток нових методів, методик, способів та засобів для підготовки, перепідготовки в підвищення кваліфікації фахівців підрозділів МНС;
розроблення засобів навчання та тренування населення як елементів забезпечення пожежної безпеки та цивільного захисту в цілому.
3. Планування наукової і науково-технічної діяльності у Міністерстві
3.1. Планування та проведення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт (далі - НД та ДКР), інших видів наукової діяльності у МНС здійснюється на виконання законодавчих та нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту та на підставі державних або галузевих наукових, науково-технічних та інших програм.
Основними документами з планування наукової і науково-технічної діяльності у самостійних підрозділах є Концепція наукової і науково-технічної діяльності (далі - Концепція) і Тематичний план науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт (далі - Тематичний план НД та ДКР).
Формування Тематичних планів НД та ДКР здійснюється на основі Концепцій наукової і науково-технічної діяльності, державних та галузевих наукових, науково-технічних та інших програм.
Концепція розробляється терміном на п'ять років. У Концепції повинні бути чітко визначені:
аналіз наукової діяльності щодо забезпечення заходів цивільного захисту за попередні п'ять років;
огляд нерозв'язаних наукових проблем і завдань з питань наукового забезпечення заходів цивільного захисту;
основні (пріоритетні) напрями наукової та науково-технічної діяльності щодо наукового забезпечення заходів цивільного захисту на наступні п'ять років;
мета наукової та науково-технічної діяльності;
шляхи і способи реалізації напрямів наукової та науково-технічної діяльності;
очікувані результати та заходи щодо впровадження наукової та науково-технічної продукції;
заходи щодо фінансування, підготовки та забезпечення науковими кадрами, розвитку наукової матеріально-технічної бази;
напрями міжнародного наукового співробітництва.
3.2. Концепція розробляється відповідним самостійним підрозділом МНС, розглядається колегією цього підрозділу, науково-технічною або вченою радою (у разі їх наявності), підписується його керівником, погоджується Управлінням освіти і науки та затверджується заступником Міністра, до компетенції якого віднесено питання наукової і науково-технічної діяльності.
Концепції вищих навчальних закладів МНС перед поданням до Управління освіти і науки також погоджуються Науково-методичним центром навчальних закладів МНС.
Один примірник затвердженої Концепції подається до Управління освіти і науки. Один примірник затвердженої Концепції вищих навчальних закладів МНС також подається до Науково-методичного центру навчальних закладів МНС.
Концепція є основним документом з питань наукової діяльності, в якому здійснюється аналіз результатів виконаних наукових робіт і нормативно-правової бази та визначається головна мета, основні цілі та напрямки наукових досліджень, які повинні виконуватись в інтересах виконання основних завдань, віднесених до компетенції відповідного підрозділу.
3.3. Координація наукової і науково-технічної діяльності МНС здійснюється Управлінням освіти і науки.
3.4. Порядок розроблення, складання, затвердження та коригування Тематичних планів НД та ДКР.
3.4.1. У МНС щороку формуються наступні види планів НД та ДКР:
Тематичні плани НД та ДКР (додаток 1) самостійних підрозділів і ВНЗ;
Галузевий тематичний план НД та ДКР.
Діяльність самостійних підрозділів за пріоритетними напрямами наукових досліджень, що визначені відповідними Концепціями, реалізується шляхом підготовки та реалізації Тематичних планів НД та ДКР.
3.4.2. До Тематичних планів НД та ДКР, які розробляються самостійними підрозділами МНС, також можуть включатися наукові роботи, які виконуються на умовах госпрозрахунку та на договірних умовах з установами, які належать до сфери управління МНС.
До Тематичних планів НД та ДКР, які розробляються самостійними підрозділами, також можуть включатись наукові роботи за заявками інших підрозділів МНС. Зазначені заявки подаються через Управління освіти і науки у терміни, визначені регламентом роботи щодо складання планів НД та ДКР.
Тематичні плани НД та ДКР самостійних підрозділів розглядаються колегіями цих підрозділів, науково-технічними або вченими радами (у разі їх наявності), підписуються їх керівниками, погоджуються Управлінням освіти і науки, та затверджуються заступником Міністра, до компетенції якого віднесено питання наукової і науково-технічної діяльності.
Тематичні плани НД та ДКР вищих навчальних закладів МНС перед поданням до Управління освіти і науки погоджуються Науково-методичним центром навчальних закладів МНС.
На науково-дослідні роботи, що виконуються підрозділами МНС, розробляються Технічні завдання (далі - ТЗ) відповідно до ДСТУ 3973-2000 "Система розроблення та поставлення продукції на виробництво. Правила виконання науково-дослідних робіт. Загальні положення". На дослідно-конструкторські роботи, що виконуються підрозділами МНС, розробляються ТЗ відповідно до ДСТУ 3974-2000 "Система розроблення та поставлення продукції на виробництво. Правила виконання дослідно-конструкторських робіт. Загальні положення". До ТЗ організацією - виконавцем наукової роботи додається калькуляція її вартості, яка визначається з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20 липня 1996 р.
N 830 "Про затвердження Типового положення з планування, обліку і калькулювання собівартості науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт".
Один примірник затверджених Тематичних планів НД та ДКР подається до Управління освіти і науки. Один примірник затверджених Тематичних планів НД та ДКР вищих навчальних закладів МНС також подається до Науково-методичного центру навчальних закладів МНС.
З метою наукового забезпечення виконання завдань, покладених на структурні підрозділи центрального апарату МНС, а також для виконання найбільш важливих і об'ємних наукових завдань, які не можуть бути вирішені самостійними підрозділами, формується Галузевий тематичний план НД та ДКР.
3.4.3. Формування проекту Галузевого тематичного плану НД та ДКР здійснюється Управлінням освіти і науки на підставі державних цільових та наукових програм і заявок на виконання НДР (ДКР) структурних підрозділів центрального апарату МНС та окремих самостійних підрозділів (додаток 2).
Заявки на виконання НДР (ДКР), які можуть бути виконані науковими установами та вищими навчальними закладами МНС (наявність відповідної науково-технічної бази, наукових кадрів, достатність фінансового забезпечення тощо), Управлінням освіти і науки передаються до відповідних наукових установ та вищих навчальних закладів МНС для їх внесення до Тематичних планів НД та ДКР.
Наукові роботи, які не можуть бути виконані науковими установами та вищими навчальними закладами МНС, вносяться до проекту Галузевого тематичного плану НД та ДКР для їх виконання на договірних умовах.
Порядок та форми укладання договорів щодо виконання НД та ДКР, які проводяться згідно з Галузевим тематичним планом НД та ДКР, визначаються Положенням про порядок укладання договорів та прийняття науково-технічної продукції у МНС, затвердженим наказом МНС від 30.04.2002 N 117.
У тендері на право виконання наукових робіт за Галузевим тематичним планом НД та ДКР також можуть брати участь на загальних засадах наукові установи, вищі навчальні заклади, підприємства та організації, віднесені до сфери управління МНС, якщо ця робота раніше їм не доручалася (не пропонувалася).
Проект Галузевого тематичного плану НД та ДКР за поданням Управління освіти і науки розглядається Експертною радою Міністерства, підписується заступником Міністра, до компетенції якого віднесено питання наукової і науково-технічної діяльності, та подається на розгляд Колегії Міністерства.
З метою недопущення дублювання наукових робіт різними підрозділами, поєднання зусиль різних підрозділів у випадках вирішення споріднених наукових завдань, недопущення відставання наукового забезпечення діяльності МНС за окремими напрямками Управлінням освіти і науки здійснюється координація планування наукових робіт, які пропонуються до виконуються за Галузевим тематичним планом НД та ДКР та Тематичними планами НД та ДКР самостійних підрозділів.
Координація наукових робіт вищих навчальних закладів МНС здійснюється Науково-методичним центром навчальних закладів МНС.
Коригування всіх видів Тематичних планів НД та ДКР (додавання, вилучення наукової роботи із переліку тем Тематичного плану НД та ДКР, уточнення чи зміна обсягів фінансування, термінів виконання, назв, очікуваних результатів, кураторів тем) може здійснюватись у разі виникнення будь-якої з наведених нижче умов:
зміни обсягів фінансування за відповідними статтями видатків та напрямками діяльності;
необхідності проведення інших невідкладних робіт за рішенням керівництва МНС (для Галузевого тематичного плану НД та ДКР) або самостійних підрозділів (для ініціативних НДР, які виконуються за Тематичними планами НД та ДКР самостійних підрозділів);
звернення заявника на проведення наукової роботи про втрату актуальності завдання або з інших причин;
якщо тендерні процедури щодо визначення виконавця роботи за темою не розпочаті більш, ніж через місяць з моменту затвердження відповідного Тематичного плану НД та ДКР;
якщо організацією, яка визначена тендерним комітетом виконавцем певної роботи, більш ніж у тижневий термін з моменту визначення її переможцем (направлення повідомлення про акцепт) не розпочаті роботи з укладання договору на виконання передбаченої тематичним планом наукової розробки;
якщо організацією-виконавцем наукових робіт за Галузевим тематичним планом НД та ДКР більш, ніж у тижневий термін з моменту затвердження відповідного плану НД та ДКР не представлені договірні документи щодо укладання угоди на виконання робіт за темами, які не потребують проведення тендерних процедур;
припинення дії договору.
Коригування всіх видів Тематичних планів НД та ДКР здійснюється посадовими особами, якими вони затверджувались, за погодженням з Управлінням освіти і науки.
4. Регламент роботи щодо складання планів НД та ДКР
Розроблення пропозицій на виконання наукових робіт у наступному році здійснюється у структурних підрозділах МНС до 1 листопада поточного року.
Подання заявок на виконання НДР (ДКР) до Управління освіти і науки, їх обґрунтування і захист здійснюється у період з 1 до 15 листопада поточного року.
Подання проекту Галузевого тематичного плану НД та ДКР на розгляд Колегії МНС здійснюється у місячний термін після отримання лімітної довідки за науковими програмами.
Подання на затвердження до МНС проектів тематичних планів НД та ДКР самостійних підрозділів здійснюється у термін до 1 грудня поточного року.
Терміни проведення визначених процедур можуть бути уточнені заступником Міністра, до компетенції якого віднесено питання наукової і науково-технічної діяльності, відповідно до дати доведення до МНС в установленому порядку Мінфіном розпису видатків державного бюджету, визначеного Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік.
Планування науково-дослідної діяльності у вищих навчальних закладах МНС здійснюється на підставі Положення з організації науково-дослідної діяльності у ВНЗ МНС та наказу МНС від 11.02.2008 N 106 "Про внесення змін до деяких наказів МНС", а її організація і координація проводиться шляхом взаємодії вищих навчальних закладів з Науково-методичним центром навчальних закладів МНС.
5. Система звітності
Організації, підприємства та установи, які віднесені до сфери управління МНС та виконують наукові роботи, один примірник державної статистичної звітності подають до Управління освіти і науки згідно з наказом Державного комітету статистики України від 28.11.2005
N 382 "Про затвердження інструкцій щодо заповнення форм державних статистичних спостережень із статистики науки та інновацій".
Порядок звітності щодо виконання НД та ДКР, які проводяться згідно з Галузевим тематичним планом НД та ДКР, визначається Положенням про порядок укладання договорів та приймання науково-технічної продукції в системі МНС.
Звіти щодо виконання Тематичних планів НД та ДКР самостійними підрозділами подаються до МНС до 20 січня наступного за звітним року.
У звітах відображаються:
повнота виконання плану (кількісні показники обсягів виконаних робіт та їх фінансування);
дані про впровадження результатів у звітному році;
аналіз та висновки про доцільність та ефективність виконаних робіт;
перелік невиконаних робіт, причини їх невиконання, пропозиції щодо їх подальшого виконання;
інформація про державну реєстрацію несекретних завершених технологій згідно з наказом Міністерства освіти і науки від 27.10.2008
N 977 "Про затвердження Порядку державної реєстрації та обліку відкритих науково-дослідних дослідно-конструкторських робіт і дисертацій".
До звіту додаються документи, які підтверджують впровадження результатів наукових робіт у звітному році:
на технічні засоби - акти передачі в експлуатацію (виробництво), тактико-технічні характеристики та фотографії засобів;
на законодавчі та нормативно-правові акти - копію документа про їх розповсюдження або один примірник акта передачі для використання та два примірники продукції;
на передані для використання аналітичні та прогнозні матеріали, методичні документи, навчальні видання (в тому числі затверджені методики, інструкції тощо) - один примірник акта передачі для використання та два примірники продукції;
на видані монографії - один примірник акта передачі для використання, відомості про розповсюдження тиражу та два примірники продукції;
на електронну інформаційно-аналітичну продукцію та програмне забезпечення - акт передачі в експлуатацію та відповідна документація.
Звіти щодо виконання тематичних планів НД та ДКР самостійними підрозділами підлягають розгляду Експертною радою МНС у період до 1 березня наступного за звітним року.
У разі виникнення спірних питань з окремих наукових робіт Експертною радою МНС терміни їх розгляду можуть бути продовженими.
Звітність з питань науково-дослідної роботи у вищих навчальних закладах МНС здійснюється відповідно до Положення про організацію науково-дослідної діяльності у ВНЗ МНС та наказу МНС від 11.02.2008 N 106 "Про внесення змін до деяких наказів МНС".
Звітність:
щодо ефективності використання бюджетних коштів, спрямованих на виконання НД та ДКР і впровадження їх результатів;
про основні результати виконання замовлення на проведення наукових досліджень і розробок, проектних та конструкторських робіт, заходи щодо забезпечення їх практичного застосування та про підсумки моніторингу впровадження наукової продукції
надається до МНС за формами та у терміни, встановлені Мінекономіки та МОН відповідно.
6. Куратори наукових робіт
6.1. З метою спеціалізованого контролю та координації наукових робіт, які виконуються згідно з Галузевим тематичним планом НД та ДКР на договірних умовах, в МНС визначаються куратори науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт (далі - Куратори).
У своїй діяльності Куратори науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт керуються
Конституцією та законами України, нормативно-правовими актами Президента України, Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України,
Положенням про Міністерство, положенням про відповідний структурний підрозділ, Положенням про порядок укладання договорів та приймання науково-технічної продукції у МНС та цим Положенням.
6.2. Статус Кураторів та порядок їх призначення (звільнення від обов'язків).
Куратор пропонується керівником структурного підрозділу центрального апарату МНС зі складу спеціалістів відповідного підрозділу з наступним його затвердженням Міністром у складі реквізитів теми Галузевого тематичного плану НД та ДКР.
У Галузевому тематичному плані НД та ДКР вказується прізвище та ініціали Куратора.
Для кожної теми призначається окремий Куратор.
Функція виконання спеціалістом обов'язків Куратора належить до його посадової інструкції.
У разі тимчасової неможливості виконання спеціалістом обов'язків Куратора для їх виконання керівником відповідного структурного підрозділу призначається інша особа.
6.3. Права та обов'язки Куратора.
6.3.1. Куратор зобов'язаний:
здійснювати методичне керівництво підготовкою договірних документів, розробляти разом із виконавцем технічні вимоги або технічне завдання, календарний план і відповідати за своєчасність та якість їх підготовки;
брати участь у визначенні обґрунтованості калькуляції та розрахунків договірної ціни;
організовувати погодження договірних документів та актів виконаних робіт згідно з Положенням про порядок укладання договорів та приймання науково-технічної продукції у МНС та цим Положенням;
контролювати хід виконання робіт відповідно до затвердженого технічного завдання (технічних вимог) та календарного плану договору;
брати участь у прийманні науково-технічної продукції, візувати договірні документи та акти виконаних робіт;
робити в акті виконаних робіт запис про стан їх виконання та наявність звітних документів;
складати щоквартальні звіти про хід та результати виконання робіт за договором.
6.3.2. Куратор має право:
давати виконавцеві робіт за договором, у межах своєї компетенції, обов'язкові для виконання вказівки та зауваження;
замовляти і отримувати від виконавця всю необхідну інформацію щодо стану та умов виконання робіт за договором;
вносити пропозиції щодо проведення перевірок виконання робіт та брати у них участь;
у разі необхідності вносити пропозиції щодо уточнення технічного завдання, календарного плану або припинення робіт за договором.
6.4. Прізвище Куратора обов'язково наводиться у звітних матеріалах виконання НД та ДКР. Прізвище Куратора також може наводитись у звітних матеріалах виконання НД та ДКР, як співвиконавця наукової роботи.
6.5. Відповідальність Куратора визначається вимогами Закону України
"Про державну службу", наказами МНС та цим Положенням.
7. Експертна рада з питань наукової та науково-технічної експертизи
7.1. З метою проведення наукової і науково-технічної експертизи та оцінки проектів наукових і науково-технічних програм, Галузевого тематичного плану НД та ДКР, розгляду результатів виконання вищезазначених документів або їх окремих частин (тем), звітів про виконання Тематичних планів НД та ДКР та науково-технічної діяльності самостійних підрозділів в МНС утворюється Експертна рада з питань наукової та науково-технічної експертизи (далі - Експертна рада).
Експертна рада є експертним науково-консультативним органом, що формується з висококваліфікованих та компетентних вчених і фахівців.
Експертна рада у своїй діяльності опирається на Управління освіти і науки, яке:
організовує її роботу;
отримує необхідні матеріали;
готує пропозиції щодо складу та структури Експертної ради;
погоджує матеріали для розгляду на Експертній раді;
погоджує кандидатури експертів.
7.2. Структура та робота Експертної ради.
Структура і склад Експертної ради затверджується Міністром.
Експертна рада складається з голови, заступника голови, вченого секретаря та голів секцій, окремих експертів.
Секції Експертної ради складаються з голів секцій, їх заступників, вченого секретаря та фахівців одного напрямку діяльності.
Експертну раду очолює голова ради, який є одночасно заступником голови Науково-технічної ради Міністерства.
Експертна рада здійснює свою діяльність шляхом:
проведення засідань з розгляду відповідних питань;
проведення засідань однієї або декількох секцій;
проведення нарад;
створення тимчасових експертних груп;
залучення окремих спеціалістів-експертів.
Експертна рада (її секції) приймає рішення шляхом консенсусу.
7.3. Права та обов'язки Експертної ради
7.3.1. На Експертну раду покладаються наступні обов'язки:
визначати перспективну тематику досліджень, давати експертну оцінку результатів НД та ДКР;
здійснювати експертизу природоохоронних та інших заходів, готувати науково обґрунтовані висновки щодо доцільності їх здійснення;
рецензувати та надавати експертну оцінку виконаних НД і ДКР та їх практичного впровадження, вносити пропозиції щодо підвищення ефективності або припинення малоактуальних і неперспективних досліджень та розробок;
проводити експертизу заходів щодо впровадження результатів завершених НД та ДКР, вносити відповідні пропозиції на розгляд Науково-технічної ради Міністерства, Міністра або його заступників.
7.3.2. Експертна рада має право:
одержувати від виконавців НД та ДКР, підрозділів Міністерства всі матеріали, що необхідні для проведення експертизи;
приймати рішення щодо експертної оцінки, надавати експертні висновки, рецензії та рекомендації;
за необхідності у процесі проведення експертизи додатково залучати інші організації відповідного профілю або окремих експертів.
7.4. Проведення експертизи
7.4.1. Експертизі підлягають науково-технічні проекти, наукові програми та науково-технічна продукція.
Не проводиться експертиза на предмет доцільності виконання науково-дослідних робіт, які виконуються згідно з розпорядчими документами: Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністра.
7.4.2. Експертиза науково-технічних проектів, наукових програм, наукових звітів, інших розробок, що пропонуються на розгляд Експертної ради, проводиться на предмет визначення пріоритетів, наукової новизни та правомірності постановки питань, які закладено у проект, перевірки відповідності технічному завданню та правомірності застосованих методик, достовірності покладених в основу матеріалів, оцінки якості розробки у цілому та окремих частин, перевірки коректності розрахунків і обґрунтованості висновків.
7.4.4. Експерт зобов'язаний надати оцінку розробки та рекомендацію про затвердження або про повернення її на переробку та вказати, які виправлення і доповнення слід зробити у роботі.
7.4.5. Експертами можуть виступати висококваліфіковані фахівці, які працюють і мають досвід у галузі відповідної роботи, наукові звання та ступені.
Експертами не можуть бути особи, які брали участь у роботі, що розглядається. Не можуть бути експертами керівники підрозділів та установ, у яких виконувалась робота.
7.4.6. Експерт зобов'язаний представити у друкованому вигляді експертний висновок, складений відповідно до вимог чинного законодавства, і на вимогу Експертної ради оголосити його на засіданні.
7.4.7. Оплата праці за експертизу визначається згідно з чинним законодавством.
7.4.8. Експерт несе відповідальність за несвоєчасне, неякісне і протиправне проведення наукової і науково-технічної експертизи, невиконання умов договору на її проведення згідно з чинним законодавством.
7.4.9. Рішенням Міністра або заступника Міністра, до компетенції якого віднесено питання наукової і науково-технічної діяльності, організацію проведення експертизи науково-технічної продукції може бути доручено науково-дослідній установі загальнонаукового профілю на договірній основі або вищим навчальним закладам МНС.
7.4.10. Питання відповідальності сторін за договором на проведення експертизи та строки виконання визначаються у тексті договору згідно з чинним законодавством України.
7.5. При розгляді науково-технічних проектів експертами здійснюється:
а) визначення:
наукової та соціально-економічної актуальності проекту;
наявності у виконавця відповідного досвіду, доробок, матеріально-технічної бази та кваліфікованих спеціалістів;
можливості ефективного впровадження очікуваних результатів.
б) обговорення з авторами роботи питань, що вимагають пояснення або уточнення;
в) надання експертного висновку;
г) участь (на запрошення) у розгляді проекту, що підлягає експертизі, на засіданні Експертної ради.
7.6. При розгляді науково-технічної продукції експертами здійснюється:
ретельне вивчення запропонованих до експертизи матеріалів (текст, карти, схеми, малюнки, таблиці, креслення, графічні додатки тощо), результатів спеціальних спостережень, лабораторних досліджень та випробувань, розрахунків та інше;
вибіркове співставлення даних, що наведені в основному тексті, в описі фактичного матеріалу, на картах, у кресленнях, таблицях та інших текстових і графічних матеріалах;
вибіркове контрольне співставлення карт, малюнків, таблиць з даними дослідних робіт і лабораторних досліджень для встановлення ступеня узгодження усіх матеріалів між собою;
вибіркова перевірка правильності виконання розрахунків, оцінка відповідності розрахункового підходу та ступеня обґрунтованості головних параметрів;
................Перейти до повного тексту