1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
П О С Т А Н О В А
20.02.2006 N 664
Про скаргу виборця Бергельсона Ю.Б. на дії Президента України Ющенка В.А., зареєстровану в Центральній виборчій комісії 15 лютого 2006 року за N 21-30-5040
До Центральної виборчої комісії 15 лютого 2006 року надійшла скарга виборця Бергельсона Юрія Бориславовича на дії Президента України Ющенка Віктора Андрійовича.
У скарзі суб'єкт звернення просить прийняти рішення, яким визнати дії Президента України, пов'язані з оприлюдненням відеоматеріалу з текстом: "Думай по-українськи. Ти нащадок рівноапостольних Княгині Ольги, Володимира Великого, Ярослава Мудрого. Історія вимагає від тебе віри в себе і в Україну. Думай по-українськи. Віктор Ющенко, Президент України", такими, що не відповідають вимогам законодавства про вибори народних депутатів України, порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу, а також зобов'язати Президента України утримуватися від вчинення зазначених дій.
Дослідивши скаргу, Центральна виборча комісія встановила.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, частини другої статті 3 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Центральна виборча комісія та її члени зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із пунктом 2 частини першої статті 104 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон) скарга, що стосується призначення, підготовки і проведення виборів народних депутатів України, може бути подана відповідним суб'єктом звернення зі скаргою на рішення, дію чи бездіяльність органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, закладу, установи чи організації, їх посадової чи службової особи.
Зміст зазначеної законодавчої норми розвивається і конкретизується у статті 112 Закону. Так, відповідно до частини першої цієї статті суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, закладу, установи чи організації, їх посадової чи службової особи, що стосуються невиконання покладених на них законом обов'язків, протиправного втручання у діяльність виборчих комісій або їх членів, а також недотримання вимог закону з питань передвиборної агітації.
Частиною другою статті 112 Закону передбачено, що скарга, зазначена у частині першій цієї статті, подається до окружної виборчої комісії чи Центральної виборчої комісії або до місцевого суду за місцезнаходженням відповідного органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, закладу чи організації.
Відповідно до частини першої статті 102 Конституції України Президент України є главою держави і виступає від її імені.
Частина перша статті 113 Основного Закону передбачає, що вищим органом у системі органів виконавчої влади є Кабінет Міністрів України.
Згідно із частиною першою статті 118 Конституції України виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
Таким чином, аналіз положень Конституції України дозволяє зробити висновок, що Президент України не є органом виконавчої влади, його посадовою чи службовою особою.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 104 Закону скарга що стосується призначення, підготовки і проведення виборів депутатів може бути також подана відповідним суб'єктом звернення зі скаргою на рішення, дію чи бездіяльність іншого суб'єкта виборчого процесу відповідно до статті 12 цього Закону.
Згідно із статтею 12 Закону суб'єктами виборчого процесу є: виборець, виборча комісія, утворена відповідно до Закону або Закону України "Про Центральну виборчу комісію", партія (блок), що висунула кандидатів у депутати, кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому Законом, офіційний спостерігач від партії (блоку) - суб'єкта виборчого процесу.
Отже, Президент України не є суб'єктом виборчого процесу.
Зважаючи на викладене, рішення, дії чи бездіяльність Президента України не можуть бути оскаржені в порядку, передбаченому Законом.
Крім того, статтею 103 Закону визначено вичерпний перелік суб'єктів звернення зі скаргою, що стосується процесу виборів народних депутатів України. Відповідно до пункту 5 частини першої цієї статті Закону суб'єктом звернення зі скаргою може бути виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження.
Відповідно до частини одинадцятої статті 2 Закону виборцями є громадяни України, які мають право голосу.

................
Перейти до повного тексту