- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Про затвердження Методологічних положень з організації державного статистичного спостереження щодо рибогосподарської діяльності підприємств
Відповідно до статей
8,
12,
13,
14 Закону України
"Про державну статистику" та з метою забезпечення доступності, гласності та відкритості статистичної інформації, її джерел і методології складання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити схвалені Комісією з питань удосконалення методології та звітної документації Держкомстату Методологічні положення з організації державного статистичного спостереження щодо рибогосподарської діяльності підприємств (далі - Методологічні положення), що додаються.
2. Департаменту статистики сільського господарства та навколишнього середовища (Прокопенко О.М.):
2.1. Здійснювати організаційне керівництво щодо застосування на практиці Методологічних положень, затверджених цим наказом.
2.2. Довести Методологічні положення, затверджені цим наказом, до відома територіальних органів державної статистики.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Остапчука Ю.М.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Державного комітету
статистики України
10.12.2010 № 502
МЕТОДОЛОГІЧНІ ПОЛОЖЕННЯ
з організації державного статистичного спостереження щодо рибогосподарської діяльності підприємств
( У тексті Методологічних положень слова "сукупність звітних одиниць" в усіх відмінках замінено словами "сукупність одиниць" у відповідних відмінках; слова "вилов риби та добування інших водних живих ресурсів" в усіх відмінках замінено словами "добування водних біоресурсів" у відповідних відмінках; слова "за риболовними зонами, видами водоймищ" в усіх відмінках замінено словами "за рибогосподарськими водними об'єктами" у відповідних відмінках; слова "до секції В" в усіх відмінках замінено словами та цифрами "до коду 03 секції А" у відповідних відмінках; слово "Держкомстат" в усіх відмінках замінено словами "Держстат України" у відповідних відмінках згідно з Наказом Державної служби статистики
№ 258 від 27.08.2013 )
( По всьому тексту Методологічних положень і в додатках слова "Держстат України" в усіх відмінках замінено словом "Держстат" у відповідних відмінках; слова "організаційно-правова форма господарювання" в усіх відмінках замінено словами "організаційна форма суб'єкта економіки" у відповідних відмінках; літери "КОПФГ" замінено літерами "СКОФ"; слова "Класифікація організаційно-правових форм господарювання" замінено словами "Статистичний класифікатор організаційних форм суб'єктів економіки"; слова "Автономна Республіка Крим, області, мм. Київ та Севастополь" замінено словами "регіони України" згідно зНаказом Державної служби статистики
№ 139 від 08.06.2015 )
Методологічні положення з організації державного статистичного спостереження щодо рибогосподарської діяльності підприємств визначають порядок організації та методологію проведення державного статистичного спостереження з означеного питання.
Методологічні положення з організації державного статистичного спостереження щодо рибогосподарської діяльності підприємств підготовлені працівниками відділу статистики виробництва сільськогосподарської продукції департаменту статистики сільського господарства та навколишнього середовища:
Масюк С.М. - заступник директора департаменту - начальник відділу; Кудрявцева Н.Г. - головний спеціаліст-економіст.
Відповідальний за випуск - директор департаменту статистики сільського господарства та навколишнього середовища Прокопенко О.М.
Методологічні положення схвалені методичною комісією Державного комітету статистики України (протокол від 29.10.2010 № 15).
Передмова
Метою розроблення Методологічних положень з організації державного статистичного спостереження щодо рибогосподарської діяльності підприємств (далі - Методологічні положення) є визначення порядку організації та проведення державного статистичного спостереження з означеного питання, розробки і поширення його результатів. Також вони вміщують порядок і принципи формування сукупності одиниць, які здійснюють рибогосподарську діяльність та охоплюються державним статистичним спостереженням з цього питання.
Методологічні положення складаються з передмови, чотирьох розділів, додатків та переліку використаної літератури. Вони містять опис термінів і основних характеристик державного статистичного спостереження, загальних принципів, критеріїв і схем організації робіт із формування сукупності одиниць, які здійснюють рибогосподарську діяльність.
Методологічні положення призначені для використання працівниками органів державної статистики всіх рівнів, міністерствами, іншими органами виконавчої влади, а також можуть бути корисні для фахівців наукових організацій та установ, що проводять дослідження у галузях рибальства і рибництва, інших зацікавлених користувачів.
I. Загальні положення
Ці Методологічні положення визначають порядок організації та методологію проведення державного статистичного спостереження щодо рибогосподарської діяльності підприємств, порядок розробки і поширення його результатів, принципи формування сукупності одиниць, яка охоплюється
формами № 1-риба (річна) і
№ 1-риба (місячна).
( Абзац другий розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної служби статистики
№ 258 від 27.08.2013 )
II. Визначення термінів і основних понять
Для цілей Методологічних положень терміни вживаються у тлумаченнях, визначених глосарієм до плану статистичного спостереження, а також у значенні:
Підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних і особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
Підприємства залежно від кількості працівників і обсягу валового доходу від реалізації продукції за рік можуть бути віднесені до малих підприємств, середніх або великих підприємств. Малими (незалежно від форми власності) визнають підприємства, у яких середньооблікова чисельність працівників за звітний (фінансовий) рік не перевищує п'ятдесяти осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за цей період не перевищує сімдесяти мільйонів гривень. Великими підприємствами визнають підприємства, у яких середньооблікова чисельність працівників за звітний (фінансовий) рік перевищує двісті п'ятдесят осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за рік перевищує суму сто мільйонів гривень. Усі інші підприємства визнаються середніми.
Юридична особа - організація, створена й зареєстрована в установленому законодавством порядку.
Реєстр статистичних одиниць (РСО) - автоматизована інформаційна система, призначена для збирання, накопичення, захисту, опрацювання, поширення, використання та зберігання даних щодо статистичних одиниць.
Ідентифікаційні показники - ідентифікаційний код суб'єкта відповідно до реєстрації юридичних і неюридичних осіб в ЄДРПОУ.
Класифікаційні показники - реквізити суб'єкта щодо його належності до певного виду економічної діяльності, території, організаційної форми суб'єкта економіки та інше згідно з чинними національними класифікаціями.
Рік звітний - календарний період, який розпочинається 1 січня і закінчується 31 грудня включно, в якому формуються сукупності одиниць.
Рік минулий - календарний період, який розпочинається 1 січня і закінчується 31 грудня включно та який передує звітному року.
Крім того, відповідно до чинного законодавства та міжнародних норм при здійсненні рибогосподарської діяльності використовують такі основні поняття:
Аквакультура (рибництво) - цілеспрямоване використання рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) для одержання максимальних обсягів корисної біологічної сільськогосподарської продукції (риби, молюсків, безхребетних, водоростей, інших водних організмів) шляхом їх штучного розведення та утримання.
Водні біоресурси (водні біологічні ресурси) - сукупність водних організмів (гідробіонтів), життя яких неможливе без перебування (знаходження) у воді. До водних біоресурсів належать прісноводні, морські, анадромні та катадромні риби на всіх стадіях розвитку, круглороті, водні безхребетні, у тому числі молюски, ракоподібні, черви, голкошкірі, губки, кишковопорожнинні, наземні безхребетні у водній стадії розвитку, водорості та інші водні рослини.
Добування (вилов) - вилучення водних біоресурсів із середовища їх перебування.
Марикультура (морська аквакультура) - діяльність з розведення, утримання та вирощування об'єктів аквакультури у внутрішніх морських водах, територіальному морі та виключній (морській) економічній зоні України із застосуванням плавучих садків, інших технологічних пристроїв з використанням морської води.
Район промислу - рибогосподарський водний об'єкт (його частина), в якому проводиться промисел водних біоресурсів.
Рибальство - добування водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах.
Рибогосподарська діяльність - діяльність юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців, пов'язана з вивченням водних біоресурсів, їх охороною, відтворенням, спеціальним використанням, переробкою, реалізацією тощо.
Рибогосподарський водний об'єкт (його частина) - водний об'єкт (його частина), що використовується або може використовуватися для цілей рибного господарства.
Рибогосподарські водні об'єкти за межами юрисдикції України - виключні (морські) економічні зони іноземних держав, конвенційні райони та відкрите море, в яких вилучення (добування, вилов, збирання) водних біоресурсів здійснюється відповідно до вимог законодавства прибережних держав та міжнародних договорів України.
Улов - сукупність добутих водних біоресурсів у кількісному, ваговому та видовому вимірах.
III. Методологічні та практичні етапи організації та проведення державного статистичного спостереження
3.1. Мета й основні характеристики державного статистичного спостереження
Метою проведення державного статистичного спостереження щодо рибогосподарської діяльності підприємств є отримання статистичної інформації про добування водних біоресурсів за рибогосподарськими водними об'єктами та видами риб, групами суб'єктів господарювання; обсяги виробництва продукції (робіт, послуг) рибного господарства, а також визначення питомої ваги окремих регіонів у загальному обсязі рибництва та рибальства в країні.
Основні принципи організації державного статистичного спостереження щодо рибогосподарської діяльності підприємств базуються на єдиних методологічних підходах, які забезпечують співставну динаміку інформації про добування водних біоресурсів, обсяги виробництва продукції (робіт, послуг) рибного господарства. У показниках державного статистичного спостереження враховано міжнародні вимоги до статистичної інформації в галузях рибальства і рибництва, зокрема постанов Ради (ЄС) № 2930/86, № 2847/93, № 788/96, № 2090/98, № 768/2005, № 762/2008, а також постанов Ради (ЄЕС) № 3880/91 № 1382/91.
Результатом проведення державного статистичного спостереження щодо рибогосподарської діяльності підприємств є первинна й узагальнена інформація, яку використовують для відстеження обсягів та динаміки добування водних біоресурсів за рибогосподарськими водними об'єктами та видами риб, групами суб'єктів господарювання; обсягів виробництва продукції (робіт, послуг) рибного господарства; розрахунку фонду споживання риби та рівня її споживання в розрахунку на одну особу.
Державне статистичне спостереження щодо рибогосподарської діяльності підприємств має такі основні характеристики:
- Вид державного статистичного спостереження:
- за ступенем охоплення одиниць: комбіноване (суцільне/несуцільне основного масиву);
- за часом реєстрації даних: поточне.
- Організаційна форма державного статистичного спостереження: статистична звітність.
- Спосіб державного статистичного спостереження: документальний облік.
- Одиниця державного статистичного спостереження: підприємство.
- Респондент державного статистичного спостереження: юридична особа, яка здійснює рибогосподарську діяльність.
- Органи, які здійснюють державне статистичне спостереження: Держстат, територіальні органи державної статистики.
- Місце проведення державного статистичного спостереження: регіони України.
- Національні класифікації, що використовуються при проведенні державного статистичного спостереження:
КВЕД - Класифікація видів економічної діяльності;
СКОФ - Статистичний класифікатор організаційних форм суб'єктів економіки;
КОАТУУ - Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України.
3.2. Інструментарій, програма, процедури організації та проведення, розробки та поширення результатів державного статистичного спостереження
3.2.1. Інструментарій і програма державного статистичного спостереження
Державне статистичне спостереження щодо рибогосподарської діяльності підприємств органи державної статистики здійснюють за формами № 1-риба "Добування водних біоресурсів за 20__ рік" (річна) та № 1-риба "Добування водних біоресурсів за січень - ____________ 20__ року" (місячна) на основі роз'яснень щодо їх заповнення.
( Абзац перший підпункту 3.2.1 пункту 3.2 розділу III в редакції Наказу Державної служби статистики
№ 258 від 27.08.2013 )
Державне статистичне спостереження за
формою № 1-риба (річна) проводять на суцільній основі із річною періодичністю і поширюють на підприємства - юридичні особи, незалежно від розміру, організаційної форми суб'єкта економіки та підпорядкування, основний або другорядний вид економічної діяльності яких відноситься до коду 03 секції А за КВЕД.
Бланк державного статистичного спостереження за
формою № 1-риба (річна) містить три розділи, показники яких респонденти заповнюють у цілому за рік. У перший розділ включено показники, які характеризують обсяги добутих водних біоресурсів за видами у натуральному та вартісному вираженні. Другий розділ характеризує обсяг добування водних біоресурсів у внутрішніх водах (уключаючи внутрішні морські води) за рибогосподарськими об'єктами. Третій розділ відображає інформацію щодо добування водних біоресурсів у морських водах (без врахування обсягів вилову у внутрішніх морських водах) за рибогосподарськими об'єктами та у розрізі районів промислу.
( Абзац четвертий підпункту 3.2.1 пункту 3.2 розділу III в редакції Наказу Державної служби статистики
№ 258 від 27.08.2013 )
Державне статистичне спостереження за
формою № 1-риба (місячна) проводять як несуцільне основного масиву із щомісячною періодичністю, яке охоплює великі та середні підприємства - юридичні особи, незалежно від організаційної форми суб'єкта економіки та підпорядкування, основний або другорядний вид економічної діяльності яких відноситься до коду 03 секції А за
КВЕД. Форму № 1-риба (місячна) респондент подає 11 разів на рік (крім звіту за січень-грудень, який складають за показниками
форми № 1-риба (річна)).
Показники державного статистичного спостереження за
формою № 1-риба (місячна) характеризують добування водних біоресурсів за риболовними зонами і заповнюються зростаючим підсумком із початку року.
................Перейти до повного тексту