- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Довідник
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
культури і мистецтв України
05.10.2000 N 492
ПОГОДЖЕНО
Міністерством праці
та соціальної політики
України
ДОВІДНИК
кваліфікаційних характеристик професій працівників
ВИПУСК 86
Реклама та реставраційні роботи
Розділ "Реставраційні роботи"
ВСТУП
Розділ "Реставраційні роботи" випуску 86 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП) розроблений з урахуванням змін і доповнень до змісту характеристик, які виникли під впливом впровадження досягнень науки, техніки, технології, організації виробництва і праці. У випуску враховані нові вимоги щодо розроблення кваліфікаційних характеристик і одночасно збережено наступність, традиції застосування й особливості їх побудови.
До цього розділу включені професії працівників, які є специфічними для даного виду реставраційних робіт. Внесені відповідні доповнення та зміни до змісту окремих кваліфікаційних характеристик.
Дані кваліфікаційні характеристики визначають види консерваційних і реставраційних робіт на пам'ятках музейно-художньої цінності, які художник-реставратор має право виконувати самостійно згідно з наданою йому кваліфікаційною категорією з даної спеціальності, а також рівень його знань у галузі.
Цими характеристиками зобов'язані керуватися реставраційні ради, керівники реставраційних робіт спеціалізованих реставраційних, музейних установ України під час визначення виконавців робіт, Комісія з атестації реставраторів Міністерства культури і мистецтв України при встановленні кваліфікаційних категорій.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ
КЕРІВНИКИ
1. ЗАВІДУВАЧ МАЙСТЕРНІ РЕСТАВРАЦІЙНОЇ
Завдання та обов'язки. На основі нормативних документів і рішень науково-реставраційної ради керує реставраційними роботами в музеї. Здійснює регулярний огляд музейного фонду, виявляє експонати, що потребують реставрації. Вивчає матеріали і технологію створення експоната, причини пошкоджень або порушень первісного його вигляду і визначає способи їх усунення. Забезпечує збереження та консервацію в первісному вигляді пошкоджених пам'яток, зберігаючи їх історичне значення. Планує роботу реставраційної майстерні, розробляє графік черговості проведення реставраційних робіт. Забезпечує укладання заявок на матеріали і обладнання з розрахунками й обґрунтуванням їх потреби. Розробляє і впроваджує заходи щодо удосконалення технології і реставраційних робіт, організації робочих місць, підвищення продуктивності праці, зниження трудомісткості, економії матеріалів. Організує засідання реставраційної ради. Є членом закупівельної комісії. Бере участь у комплектуванні виставки з експонатів музею, обстежує їх до та після виставки, контролює кріплення та демонтаж експонатів експозицій. Укладає списки матеріалів та інструментів, необхідних для роботи. Проводить стажування реставраторів, забезпечує підвищення професійного рівня співробітників, висуває їх на одержання наступних кваліфікаційних категорій. Контролює дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Повинен знати: чинне законодавство в галузі культури; рішення, розпорядження, накази та інші керівні матеріали з питань реставраційної роботи; технологію виготовлення музейних експонатів, їх фізичні і фізико-хімічні якості; досягнення вітчизняної і світової науки в галузі реставрації; основи лабораторних досліджень; принципи фотофіксації об'єктів, що реставруються; інструкції щодо зберігання та застосування отруйних речовин; методи проведення реставраційних робіт; обладнання і матеріали, що застосовуються у реставраційній роботі; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту; правила внутрішнього трудового розпорядку,
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напрямку підготовки (спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж реставраційної роботи: для спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра - не менше 5 років.
ПРОФЕСІОНАЛИ
1. ХУДОЖНИК-РЕСТАВРАТОР
Завдання та обов'язки. Виконує нескладні, середньої складності, значної та особливо значної складності реставраційні та консерваційні роботи на творах високої художньої та історичної цінності, а також на унікальних творах мистецтва відповідно до завдань і методики, розробленої та затвердженої реставраційною радою. Розробляє методику проведення реставраційних робіт, добирає матеріали для їх проведення, забезпечує досконале документування процесу реставраційних робіт, складає описи ушкоджень об'єкту, результатів його дослідження, методів і матеріалів, що застосовуються в процесі реставраційних робіт, а також фотографування до початку робіт, в процесі та після закінчення реставрації. Визначає види руйнувань, складає, проводить детальний огляд та складає опис стану схоронності об'єкту, що реставрується, виявляє його первісний вигляд, визначає історію змін, установлює на підставі результатів хімічних, фізичних та біологічних досліджень причини та характер пошкоджень. У процесі реставрації творів живопису здійснює укріплення основи, грунту та фарбової поверхні, а також видалення пізніших нашарувань, що приховують або перекручують авторський живопис. Готує спеціальні реставраційні клеї, мастики, суміші тощо. Інструктує фотографів щодо документальної фотофіксації окремих процесів реставраційних робіт. Проводить обстеження музейних фондів та експозицій. Консультує зберігачів фондів щодо норм і правил зберігання експонатів. Керує роботою стажерів, надає допомогу науковим співробітникам, які вивчають експонати, що підлягають реставрації.
Повинен знати: техніку та технологію, стилістичні особливості пам'яток, матеріалів та способів їх використання для ведення реставраційних робіт з урахуванням особливостей експонатів; основні методи реставрації монументального, станкового, темперного та олійного живопису, графіки, декоративного та ужиткового мистецтва, скульптури; принципи датування та атрибуції; результати старіння матеріалів, що застосовуються в реставрації; причини, що спричиняють руйнування експонатів; основні види лабораторних досліджень в процесі виявлення причин та характеру руйнувань.
Кваліфікаційні вимоги.
Художник-реставратор вищої категорії:
Повна або базова вища художня освіта за спеціальністю художник-реставратор (магістр, спеціаліст або бакалавр). Підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи за професією: для магістра, спеціаліста - не менше 8 років, бакалавра - не менше 10 років.
Повна або базова художня, мистецтвознавча або технічна, пов'язана з технологією реставраційного процесу, вища освіта (магістр, спеціаліст або бакалавр). Підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи за професією: для магістра, спеціаліста - не менше 10 років, бакалавра - не менше 12 років.
Повна або базова, крім художньої, мистецтвознавчої або технічної, пов'язаної з технологією реставраційного процесу, вища освіта (магістр, спеціаліст або бакалавр, молодший спеціаліст) та підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи: для магістра, спеціаліста - не менше 12 років, бакалавра, молодшого спеціаліста - не менше 15 років.
Художник-реставратор I категорії:
Повна або базова вища художня освіта за спеціальністю художник-реставратор (магістр, спеціаліст або бакалавр). Підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи за професією: для магістра, спеціаліста - не менше 4 років, бакалавра - не менше 6 років.
Повна або базова художня, мистецтвознавча або технічна, пов'язана з технологією реставраційного процесу вища освіта (магістр, спеціаліст або бакалавр). Підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи за професією: для магістра, спеціаліста - не менше 6 років, бакалавра - не менше 8 років.
Повна або базова, крім художньої, мистецтвознавчої або технічної, пов'язаної з технологією реставраційного процесу, вища освіта (магістр, спеціаліст або бакалавр, молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи: для магістра, спеціаліста - не менше 8 років, бакалавра, молодшого спеціаліста - не менше 10 років.
Художник-реставратор II категорії:
Повна або базова вища художня освіта за спеціальністю художник-реставратор (магістр, спеціаліст або бакалавр). Для магістра, спеціаліста - без вимог до стажу роботи, бакалавра - підвищення кваліфікації та стаж реставраційної роботи за професією - не менше 3 років.
Повна або базова художня, мистецтвознавча або технічна, пов'язана з технологією реставраційного процесу, вища освіта (магістр, спеціаліст або бакалавр, молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи за професією: для магістра, спеціаліста - не менше 4 років, бакалавра, молодшого спеціаліста - не менше 5 років.
Повна або базова, крім художньої, мистецтвознавчої або технічної, пов'язаної з технологією реставраційного процесу, вища освіта (магістр, спеціаліст або бакалавр, молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи: для магістра, спеціаліста - не менше 5 років, бакалавра, молодшого спеціаліста - не менше 6 років.
Художник-реставратор III категорії:
Повна або базова вища художня освіта за спеціальністю художник-реставратор (магістр, спеціаліст або бакалавр). Для магістра, спеціаліста - без вимог до стажу роботи, бакалавра - підвищення кваліфікації та стаж реставраційної роботи за професією не менше 2 років.
Повна або базова художня, мистецтвознавча або технічна, пов'язана з технологією реставраційного процесу, вища освіта (магістр, спеціаліст або бакалавр, молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи за професією: для магістра, спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра, молодшого спеціаліста - не менше 3 років.
Повна або базова, крім художньої, мистецтвознавчої або технічної, пов'язаної з технологією реставраційного процесу, вища освіта (магістр, спеціаліст або бакалавр, молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи: для магістра, спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра, молодшого спеціаліста - не менше 4 років.
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ
Художник-реставратор графічних творів. Виконує консерваційно-реставраційні роботи на різцевих гравюрах, офортах, гравюрах на дереві (ксилографії), ліногравюрах, літографіях, естампах та реставрує акварелі, гуаші, малюнки, виконані графітним, італійським, срібним олівцем, сангіною, тушшю, вугіллям, соусом, чорнилами, і твори, виконані на китайському рисовому папері; знепилює. Проводить механічну обробку, дезінфекцію у дезкамері, також дезінфікує твори, закріплені раніше глютиновими клеями. Перевіряє стійкість барвників і чорнил та підбирає відповідно до цього реактиви для хімічної обробки. Закріплює акварелі, гуаші, вугілля та інші малюнки клейовими та спиртовими фіксаторами. Виконує роздублювання із застосуванням теплих і холодних ванн, пари і компресів. Скріплює розриви. Відновлює втрачені частини основи твору. Виконує тонування і монтаж. Консервує і реставрує пастелі на різних основах: на спеціальному папері, картоні, ґрунтовому полотні, пергаменті, замші, живопис східних шкіл на шовку і папері, гуаші, графічні твори, що потребують попереднього розроблення методики реставрації, узагальнення досвіду. Відновлює у необхідних випадках втрати на графічних творах за аналогіями та архівним матеріалом: фотовідбитками, детальними описами, репродукціями.
Художник-реставратор документальних пам'яток. Виконує консерваційно-реставраційні роботи надрукованих багатотиражних виданнях, документах, журналах, газетах, унікальних примірниках, інкунабулах, рукописах, а також на виданнях та рукописах на пергаменті і мініатюрах з будь-якими пошкодженнями. Робить знепилення видань, підшивки, знімає матеріали попередньої реставрації. Проводить дезінфекцію та дезінсекцію. Визначає кислотність паперу і нейтралізує її. Реставрує методом доливання паперової маси. Вклеює аркуші, з'єднуючи розриви, доповнює втрачені частини аркушів поза текстом. Закріплює поля аркушів папером, підбирає їх за порядком номерів та скріплює в спинці книги. Поновлює втрачені частини на текстовій частині аркуша та з'єднує розриви за текстом. Підрізає і пресує матеріали. Закріплює тексти і фарби. Виводить барвники (чорнильні плями, підкреслення). Роз'єднує склеєні аркуші (ганчір'яні, крейдовані та інші види паперу). Реставрує і дублює матеріали з одностороннім текстом (суперобкладинки, карти, плакати). Консервує старі аркуші. Дотримується вимог, що висуваються до якості реставраційних робіт та реставраційних матеріалів.
Художник-реставратор кам'яної та гіпсової архітектурно-декоративної скульптури в пам'ятках архітектури. Виконує консерваційно-реставраційні роботи із закріпленням деструктованих поверхневих шарів і видалення поверхневих забруднень і пізніших нашарувань, монтує і склеює композиції з гіпсу та інших твердих матеріалів. Виконує роботи з дезінфекції, видаляє плісняву та водорості. Шліфує та полірує тверді породи каменю. Виконує формувальні роботи і виготовляє арматуру для моделей та форм. Складає схеми-картограми стану круглої скульптури і ліпного декору. Виконує ліпні роботи з глини або пластиліну (кругла скульптура, рельєфи в натуральну величину). Поновлює втрачені фрагменти творів будь-якої складності за затвердженими зразками. Документує проведені пробні реставраційні роботи. Виконує контурні та світлотіньові малюнки реставрованого об'єкта в масштабі та в натуральну величину, використовуючи фотографії, малюнки, інші матеріали для аналогій. Реставрує скульптурні композиції, втрачені фрагментарно. На підставі наукових досліджень відтворює складні рельєфні скульптурні елементи інтер'єру. Володіє всіма видами обробки каменю, гіпсу, дерева та інших матеріалів.
Художник-реставратор кам'яної та гіпсової скульптури. Виконує консерваційно-реставраційні роботи на всіх видах скульптурного і виробного каменю, а також у кераміці, гіпсових і воскових мініатюрах, археологічної і давньої скульптури, смальти, мозаїки, археологічної слабовипаленої глини, ганчу, мастики, стуку і штучних мас. Реставрує пам'ятки в перехідному і м'якому матеріалах (невипаленій глині, пластиліні, воску), позолочений камінь, кераміку, холодне розфарбування по глині і гіпсу тощо. Очищає скульптуру з різних кам'яних матеріалів (бісквіту, теракоти, а також сатинованого гіпсу) від поверхневих забруднень. Проводить антисептування скульптури. Склеює і монтує нескладні за формою фрагменти, доповнює та мастикує втрати і відколи на камені, кераміці, гіпсі. Виконує всі види формувальних робіт з використанням пластилінових, гіпсових, силіконових форм. Гідрофобізує скульптуру кремній органічними сполуками. Проводить гаряче і холодне воскування. Обробляє монтажну арматуру антикорозійними матеріалами. Визначає види руйнувань. Складає опис стану збереженості кам'яної та гіпсової скульптури. Знімає стійкі забруднення та офарбовані плями, набіли і забруднення із світлого та нетонованого гіпсу, звільняє камінь і гіпс від пізніх забруднень, записів і замальовок, які важко усуваються. Левкасить, закріплює і патинує гіпс. Розшиває старі склеювання і видаляє іржаві штирі і скоби, потемнілі клеї і мастики; склеює складні за конфігурацією фрагменти структури. Виготовляє робочу модель доповнення за точними об'ємними аналогіями. Знімає гіпсові та силіконові форми і виготовляє зліпки із штучних дороблюваних мас, які імітують структурні і декоративні особливості оригіналу. Нарощує і обробляє прості доповнення і мастикування методом "прямого моделювання". Ліпить в м'якому матеріалі з переведенням у модель. Формує з дороблювальної маси, що імітує природний матеріал, скульптури або витесує їх з природного каменю за моделлю. Знесолює камінь, розм'якшує і видаляє забарвлені коркові утворення. Проводить структурне закріплення матеріалу скульптури та відновлює його декоративні властивості.
Художник-реставратор книжкових оправ. Виконує консерваційно-реставраційні роботи на всіх бібліотечних і архівних матеріалах, унікальних екземплярах та на сучасних друкованих багатотиражних виданнях. Робить знепилення видань, розплітає книги. Знімає матеріали попередньої реставрації. Проводить дезінфекцію і дезінсекцію. Підбирає аркуші за порядком номерів.
Скріплює блок різними методами. Прикріплює оправу до блока книги. Замінює втрачену спинку та зміцнює стару спинку. Замінює втрачену кришку та старе покриття, відновлює втрачені їхні частини. Зміцнює кути і облямівки кришки. Пом'якшує і консервує шкіру оправ. Реставрує всі види оправ XIX-XX століття та старовинні оправи з будь-якими пошкодженнями, в тому числі унікальні оправи із шкіри, оксамиту, шовку, оздоблених металом, дорогоцінним камінням тощо. Дотримується вимог, що висуваються до якості реставраційних робіт та реставраційних матеріалів. Апробовує та впроваджує в реставраційну практику нові матеріали.
................Перейти до повного тексту