1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Л И С Т
26.01.2006 N 487
Про порядок сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України підприємцями - платниками фіксованого податку
Для використання в роботі та надання роз'яснень суб'єктам підприємницької діяльності Держпідприємництво України надає інформацію про порядок сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України підприємцями - платниками фіксованого податку.
Відповідно до Закону України від 09.07.2003 р. N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) фізичні особи - підприємці, які обрали особливий спосіб оподаткування своїх доходів (фіксований та єдиний податки), за себе та членів своїх сімей повинні сплачувати внески у фіксованому розмірі. Фіксований розмір страхових внесків приймається окремим законом.
Протягом 2004 року розмір фіксованого пенсійного внеску так і не був встановлений.
З 1 квітня 2005 року до сьогоднішнього дня розмір фіксованого пенсійного внеску також не встановлено, тому пенсійні внески за себе фізичні особи можуть сплачувати у складі фіксованого податку.
Водночас зазначаємо, що частина коштів, що надходить від фіксованого податку, на сьогодні не забезпечує мінімального страхового внеску, що безпосередньо впливає на обчислення страхового стажу фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності у повному розмірі. Тому, за бажанням, ці суб'єкти мають право здійснити доплату до мінімального страхового внеску.
З 1 січня до 1 квітня 2005 року діяв порядок сплати єдиного та фіксованого податків та страхових внесків до фондів, встановлений Законом України від 23.12.2004 р. N 2285-IV ( 2285-15) "Про Державний бюджет України на 2005 рік". Відповідно до цього порядку, сума єдиного та фіксованого податків у повному обсязі зараховувалася до місцевих бюджетів. Для підприємців - фізичних осіб, які обрали особливий режим оподаткування, у цей період було встановлено фіксований розмір пенсійного внеску за себе і членів своєї сім'ї, який дорівнював розміру мінімального страхового внеску (262 грн х 0,32 = 83,84 грн).
Згадані норми, що діяли протягом першого кварталу 2005 року, збільшували в кілька разів фінансове навантаження на підприємців - фізичних осіб, оскільки вся сума фіксованого податку за раніше встановленими ставками спрямовувалася до місцевих бюджетів, а пенсійні внески мали сплачуватися підприємцями додатково. Наслідком введення нового порядку сплати внесків підприємцями-спрощенцями у першому кварталі 2005 року стало масове застосування органами Пенсійного фонду фінансових санкцій, арешт рахунків, подвійне нарахування та примусове стягнення. Гучний конфлікт між підприємцями та органами Пенсійного фонду спричинив соціальну напругу у суспільстві.
З метою нормалізації ситуації Кабінетом Міністрів України було видано розпорядження від 10.03.2005 р. N 58-р щодо припинення перевірок Пенсійним фондом суб'єктів малого підприємництва, які сплачували внески у складі єдиного та фіксованого податків, стягнення з них заборгованості за цими платежами, яка утворилася у 2004 та I кварталі 2005 року, застосування пов'язаних із цим санкцій, а також щодо зняття арешту з банківських рахунків зазначених осіб.

................
Перейти до повного тексту