1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
НАКАЗ
25.07.2013 № 482
(з основної діяльності)
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 484 від 19.09.2015 )
Про затвердження Інструкції з питань здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів ДСНС України
Відповідно до вимог статті 34 Закону України "Про дорожній рух" , постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. № 164 "Про затвердження Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту", з метою здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів ДСНС України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з питань здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів ДСНС України, що додається.
2. Начальникам головних управлінь (управлінь) Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь, навчальних і науково-дослідних закладів, підрозділів центрального підпорядкування, що належать до сфери управління ДСНС України, здійснити матеріальне та технічне забезпечення служби безпеки дорожнього руху відповідно до вимог цієї Інструкції.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Бойка А.П.
Голова М. Болотських
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ ДСНС України
25.07.2013 № 482
ІНСТРУКЦІЯ
з питань здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів ДСНС України
I. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція встановлює єдиний у системі ДСНС України порядок здійснення відомчої реєстрації (перереєстрації), ведення та зняття з обліку транспортних засобів, оформлення та видачі технічного талона і номерних знаків та поширюється на головні управління (управління) Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополь, навчальних і науково-дослідних закладів, підрозділів центрального підпорядкування, що належать до сфери управління ДСНС України (далі - органи і підрозділи ДСНС України), що є власниками транспортних засобів (далі - власник ТЗ) та експлуатують їх згідно з вимогами чинного законодавства.
1.2. Терміни, зазначені у цій Інструкції, мають наступне значення:
підрозділ СБДР - служба безпеки дорожнього руху головних управлінь (управлінь) ДСНС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь;
програма "Облік транспортних засобів ОРС ЦЗ" (далі - програма обліку ТЗ ОРС ЦЗ) - уніфікована автоматизована електронно-облікова система для накопичення, узагальнення та зберігання інформації про такі транспортні засоби в базі даних;
СБДР ДСНС України - служба безпеки дорожнього руху Державної служби України з надзвичайних ситуацій;
свідоцтво про погодження конструкції - документ, оформлений державним підприємством "ДержавтотрансНДІпроект" чи Центром безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС України (для суб'єктів господарювання, які проводять господарську діяльність з переобладнання п'яти і більше транспортних засобів протягом року), щодо забезпечення безпеки дорожнього руху;
технічний талон транспортного засобу - реєстраційний документ транспортного засобу оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 1992 р. № 47 "Про затвердження зразків національних та міжнародного посвідчень водіїв і документів, необхідних для реєстрації транспортних засобів";
транспортні засоби ДСНС України (далі - ТЗ) - автомобілі, автобуси, спеціальні та спеціалізовані транспортні засоби, мотоцикли усіх типів, марок і моделей, причепи, напівпричепи, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби, що перебувають на балансі органів і підрозділів ДСНС України.
1.3. Відомча реєстрація (перереєстрація), ведення обліку та зняття з нього зареєстрованих ТЗ, оформлення реєстраційних документів і видача номерних знаків на них здійснюється СБДР ДСНС України та підрозділами СБДР.
1.4. Відповідальність за своєчасність реєстрації (перереєстрації), ведення їх обліку та зняття з нього зареєстрованих ТЗ, достовірність та повноту поданої до СБДР ДСНС України інформації покладається на керівників органів і підрозділів ДСНС України.
Експлуатація транспортних засобів, що перебувають на балансі органів і підрозділів ДСНС України, не зареєстрованих відповідно до цієї Інструкції, з номерними знаками, що не відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у технічному талоні або знищені чи підроблені, забороняється.
1.5. Не допускається реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку ТЗ із знищеними або без ідентифікаційних номерів складових частин (кузова, шасі, рами), крім випадків вибракування їх у цілому.
1.6. На зареєстровані ТЗ видаються технічні талони (додаток 1), а також номерні знаки, що відповідають державному стандарту України: два номерні знаки - на автотранспорт, один - на мототранспорт, причіп та напівпричіп.
II. Перша відомча реєстрація транспортних засобів
2.1. Перша відомча реєстрація транспортних засобів органів і підрозділів ДСНС України здійснюється СБДР ДСНС України за умови відповідності конструкції і технічного стану цієї марки (моделі) транспортного засобу та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, та сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів).
2.2. Перша відомча реєстрація ТЗ здійснюється за наявності наступних документів:
довідки-рахунка за формою згідно з додатком 1 до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. № 1388 (із змінами) (далі - Порядок державної реєстрації), виданої суб'єктом господарювання, що реалізує транспортний засіб;
акта приймання-передачі транспортного засобу за формою згідно з додатком 6 до Порядку державної реєстрації, виданого підприємством - виробником такого засобу чи його складових частин або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортному засобі спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про відповідність його конструкції вимогам безпеки дорожнього руху із зазначенням його ідентифікаційного номера та конкретного одержувача, засвідченого підписами посадових осіб підприємства, скріпленими печатками;
вантажної митної декларації в разі ввезення транспортного засобу чи його складових частин, що мають ідентифікаційні номери, на митну територію України;
копії рішення суду чи іншого засвідченого в установленому порядку документа, що підтверджує належність транспортного засобу;
копії сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання іноземного сертифіката;
копії підтверджуючих документів про сплату передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів);
свідоцтва про погодження конструкції (для нових транспортних засобів, виготовлених в Україні шляхом їх переобладнання суб'єктами господарювання).
Всі копії документів, що засвідчують правомірність придбання транспортного засобу, завіряються підписом та печаткою начальника підрозділу СБДР, який подає транспортний засіб на першу відомчу реєстрацію.
Зразок печатки начальника підрозділу СБДР наведено у додатку 2.
2.3. Для здійснення першої відомчої реєстрації транспортних засобів, крім документів, зазначених у пункті 2.2 розділу II цієї Інструкції, що підтверджують правомірність їх придбання, надається: заява власника ТЗ (додаток 3); акт технічного огляду транспортного засобу (додаток 4); витяг із наказу керівника органу або підрозділу ДСНС України про закріплення номерного знака типу 9, 10; фото транспортного засобу та його складових частин, що мають ідентифікаційні номери, в друкованому та електронному вигляді.
2.4. Під час здійснення першої відомчої реєстрації транспортного засобу СБДР ДСНС України на підставі поданих документів надсилає відповідним органам МВС України запити щодо перебування транспортного засобу в розшуку, у тому числі міжнародному.
Органи МВС України, до яких надійшли зазначені запити, надають у десятиденний строк інформацію про результати перевірки перебування у розшуку транспортних засобів, ідентифікаційні номери яких зазначено у запитах.
За результатами перевірок, згідно з якими транспортний засіб не перебуває у розшуку, начальник СБДР ДСНС України видає технічний талон, в якому у графі "Група експлуатації" робить запис: "Дозвіл на першу відомчу реєстрацію" із зазначенням дати видачі і номера дозволу, який засвідчує підписом, що скріплюється печаткою СБДР ДСНС України (додаток 2).
2.5. У разі пошкодження ідентифікаційного номера перша відомча реєстрація транспортних засобів проводиться тільки після експертного підтвердження справжності ідентифікаційного номера.
III. Відомча реєстрація транспортних засобів
3.1. Відомча реєстрація ТЗ навчальних закладів та науково-дослідних установ, організаційних структур центрального підпорядкування здійснюється СБДР ДСНС України.
3.2. Відомча реєстрація ТЗ територіального органу ДСНС України здійснюється підрозділом СБДР.
3.3. Відомча реєстрація ТЗ здійснюється протягом 10 днів після надходження їх до органів і підрозділів ДСНС України на підставі заяви власника ТЗ (додаток 5).
До заяви додаються:
витяг з наказу ДСНС України на отримання транспортних засобів власником ТЗ;
витяг з наказу власника ТЗ про введення в експлуатацію транспортного засобу та присвоєння номерного знака типу 9, 10;
акт прийому-передачі транспортного засоб у ;
технічний талон із записом у графі "Особливі відмітки": "З обліку знято", засвідчений підписом начальника СБДР ДСНС України, що скріплюється печаткою (для транспортного засобу, що пройшов першу відомчу реєстрацію);
довідка про зняття з обліку транспортного засобу (додаток 6), видана за місцем попередньої відомчої реєстрації транспортного засобу, або свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою підрозділу Державтоінспекції про зняття з обліку транспортного засобу, що належить власнику ТЗ та перебував на такому обліку в підрозділі Державтоінспекції;
фото транспортного засобу та його складових частин, що мають ідентифікаційні номери, в друкованому та електронному вигляді.
Зазначені копії документів завіряються підписом та печаткою власника ТЗ.
3.4. Посадові особи підрозділу СБДР на підставі поданих документів проводять звірку ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу, перевіряють його технічний стан, виконання вимог щодо використання номерних знаків, установлення (нанесення) розпізнавальних знаків, кольорографічних схем, написів і спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв на транспортних засобах. За результатами звірки складається акт технічного огляду транспортного засобу (додаток 4).
3.5. Відомча реєстрація транспортного засобу без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (коли один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один чи кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами його складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається. Відомча реєстрація зазначених транспортних засобів та таких, що розшукуються правоохоронними органами, не здійснюється, а інформація про них подається цим органам.
3.7. На зареєстровані транспортні засоби, ідентифікаційні номери складових частин (кузова, шасі, рами) яких пошкоджено під впливом корозії, або в разі, коли заміну таких складових частин проведено після дорожньо-транспортної пригоди, у встановленому порядку спеціалізованими підприємствами наносяться спеціальні індивідуальні номери чи здійснюється дублювання первинних ідентифікаційних номерів складових частин (у разі встановлення відповідності ідентифікаційного номера таким засобам) згідно з вимогами міжнародних і державних стандартів встановленому порядку.
3.8. Інформація про зареєстровані транспортні засоби зазначається в програмі обліку ТЗ ОРС ЦЗ.
Інформацію про відомчу реєстрацію транспортного засобу (внесення змін у раніше подані відомості про відомчу реєстрацію) СБДР ДСНС України невідкладно надає до Державтоінспекції МВС України для внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру Державтоінспекції МВС України.
IV. Відомча перереєстрація транспортних засобів
4.1. Відомча перереєстрація ТЗ здійснюється СБДР ДСНС України (для навчальних закладів та науково-дослідних установ, організаційних структур центрального підпорядкування) та підрозділами СБДР (для підпорядкованих підрозділів територіального органу) у разі:
видачі технічного талона замість загубленого або непридатного для користування;
зміни кольору, призначення, марки або моделі транспортного засобу в результаті переобладнання чи заміни кузова, інших складових частин, що мають ідентифікаційні номери;
зміни власника ТЗ.
4.2. Перереєстрація ТЗ із заміною технічного талона здійснюється на підставі заяви власника ТЗ (додаток 5).
До заяви додаються:
акт прийому-передачі транспортного засобу ;
витяг з наказу власника ТЗ про передачу транспортного засобу з подальшою перереєстрацією;
фото транспортного засобу і його складових частин, що мають ідентифікаційні номери, в друкованому та електронному вигляді.
У випадку, передбаченому абзацом третім пункту 4.1 розділу IV, до заяви додаються:
копії документів, що підтверджують заміну складових частин транспортного засобу, які мають ідентифікаційні номери, засвідчені підписом та печаткою посадової особи підрозділу, який займається ремонтом і технічним обслуговуванням ТЗ, чи документів, виданих суб'єктами господарювання, які реалізують такі складові частини та видають зазначені в абзаці другому пункту 2.2 розділу II цієї Інструкції довідки-рахунки , або копії документів, виданих митними органами чи підприємствами-виробниками;
копії документів про відповідність транспортного засобу вимогам безпеки дорожнього руху (для транспортного засобу, переобладнаного суб'єктами господарювання, які провадять господарську діяльність з переобладнання транспортних засобів, чи зазначеними в абзаці сьомому цього пункту ремонтними підрозділами, що мають свідоцтво про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху).
Зазначені копії документів завіряються підписом та печаткою власника ТЗ.
4.3. Посадові особи підрозділу СБДР на підставі поданих документів проводять звірку ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу, виконання вимог щодо використання номерних знаків, установлення (нанесення) розпізнавальних знаків, кольорографічних схем, написів і спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв на транспортних засобах. За результатами звірки складається акт технічного огляду транспортного засобу (додаток 4).
При перереєстрації ТЗ у разі зміни належності транспортного засобу, між підпорядкованими підрозділами територіального органу, зняття з обліку таких транспортних засобів не проводиться.
4.4. Перереєстрація ТЗ, що передаються у зв'язку з реорганізацією юридичних осіб, проводиться на підставі актів приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 2 до Порядку державної реєстрації, свідоцтва про реєстрацію (технічного талону), а також засвідчених у встановленому порядку копій рішень власників ТЗ про реорганізацію та виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб що реорганізується, і юридичної особи, утвореної внаслідок реорганізації.
Перереєстрація ТЗ, що у зв'язку з ліквідацією юридичних осіб передаються іншим юридичним особам, проводиться на підставі технічного талона та засвідчених в установленому порядку копій прийнятих власниками ТЗ або судом рішень про ліквідацію.
4.5. Відомча реєстрація (перереєстрація) переобладнаних транспортних засобів проводиться на підставі документів про відповідність їх вимогам безпеки дорожнього руху та документів, що підтверджують правомірність придбання встановлених кузовів (рам), які мають ідентифікаційні номери (у разі їх заміни).
Документами про відповідність переобладнаних транспортних засобів вимогам безпеки дорожнього руху є:
для транспортних засобів, переобладнаних суб'єктами господарювання, які проводять господарську діяльність з переобладнання п'яти і більше транспортних засобів протягом року, - свідоцтво про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, оформлене державним підприємством "ДержавтотрансНДІпроект" або Центром безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС України на відповідний вид переобладнання, що подається разом із сертифікатом відповідності (наявність необов'язкова для транспортних засобів, переобладнаних для роботи на газових паливах), виданим органом з оцінки відповідності, визнаним та призначеним у встановленому порядку проводити процедуру сертифікації транспортних засобів, та актом приймання-передачі транспортного засобу за формою згідно з додатками 3, 4 і 6 до Порядку державної реєстрації ;
для транспортних засобів, переобладнаних для роботи на газових паливах, - акт технічної експертизи (крім переобладнаних автобусів) за формою згідно з додатком 5 до Порядку державної реєстрації або сертифікат відповідності, виданий випробувальною лабораторією центром, що має атестат акредитації відповідної галузі та повноваження щодо проведення перевірки технічного стану транспортних засобів, органом з оцінки відповідності, визначеним та призначеним у встановленому порядку, проводити процедуру сертифікації транспортних засобів, чи підприємством, що має сертифікат відповідності державної системи сертифікації УкрСЕПРО з установлення відповідності конструкції переобладнаного транспортного засобу умовам (вимогам), викладеним у документі про погодження переобладнання.
Переобладнання транспортних засобів для роботи на газових паливах здійснюється виключно суб'єктами господарювання, що проводять господарську діяльність з переобладнання п'яти і більше транспортних засобів протягом року та мають свідоцтво про погодження конструкції транспортного засобу на відповідний вид переобладнання. Зазначені суб'єкти можуть проводити перевірку відповідності таких засобів вимогам технічних умов і технічної документації підприємства-виробника газобалонного обладнання.
Переобладнання транспортних засобів шляхом заміни кузовів (рам), що мають ідентифікаційні номери, здійснюється за попередньою згодою з ДСНС України.
Власникам переобладнаних транспортних засобів видаються нові технічні талони із зазначенням нових ідентифікаційних номерів складових частин або особливостей конструкції, що виникли в результаті її зміни.
У таких технічних талонах зазначається рік випуску автомобіля або виготовленого на його базі автомобіля, що повинен відповідати року випуску встановленого кузова. Рік випуску такого автомобіля не змінюється у разі неможливості встановити рік випуску його кузова.
Вивільнені після переобладнання або ремонту складові частини, що мають ідентифікаційні номери, залишаються у розпорядженні власників ТЗ.
Переобладнання транспортного засобу, у результаті якого змінюється його повна маса та її розподіл за осями, центр ваги, тип двигуна, його вага і потужність, колісна база чи колісна формула, система гальмового і рульового керування та трансмісії, здійснюється за погодженням з виробниками транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, або з державним підприємством "ДержавтотрансНДІпроект" чи Центром безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС України. Зазначене погодження може надаватися тільки після проведення огляду транспортних засобів із дотриманням вимог пункту 15 Порядку державної реєстрації та надання зазначеним установам відповідного акта, засвідченого підписом посадової особи, що скріплений печаткою підрозділу Державтоінспекції МВС України.
Перереєстрація транспортного засобу у зв'язку із заміною двигуна проводиться в разі зміни типу двигуна, його ваги, робочого об'єму і потужності. Документи, що підтверджують законність придбання двигуна, не вимагаються.
4.6. Якщо транспортний засіб переобладнано з інших моделей цієї марки шляхом заміни деталей кузова (крила, панелі, капота тощо), власнику ТЗ видається технічний талон із зазначенням моделі, якій відповідає зовнішній вигляд такого засобу після переобладнання. Якщо номери складових частин не змінювалися, зазначаються рік випуску і номери, які транспортний засіб мав до переобладнання. До графи "Особливі відмітки" технічного талона робиться запис:
"Автомобіль переобладнано з моделі
___________________________________________________ шляхом заміни
(зазначити модель)
_________________________________________________________________
(зазначити деталі, складові частини)
в 20__ р."
, що скріплюється печаткою СБДР ДСНС Украйни або підрозділу СБДР.
4.7. Замість втрачених або непридатних для користування технічних талонів і номерних знаків на підставі заяви власника ТЗ видається технічний талон або номерні знаки. До заяви додаються матеріали службового розслідування щодо обставин втрати (непридатності).
V. Зняття з обліку транспортних засобів
5.1. Зняття з обліку ТЗ здійснюється СБДР ДСНС України (для навчальних закладів та науково-дослідних установ, організаційних структур центрального підпорядкування) та підрозділами СБДР (для підпорядкованих підрозділів територіального органу) на підставі заяви власника ТЗ (додаток 5), що подається службі безпеки дорожнього руху, у разі:
передачі транспортного засобу до іншого територіального органу ДСНС України, навчальних закладів та науково-дослідних установ, організаційних структур центрального підпорядкування за нарядом ДСНС України;
списання (вибракування);
відчуження.
У випадку, передбаченому абзацом другим пункту 5.1. розділу V цієї Інструкції, до заяви також додаються:
витяг з наказу ДСНС України про передачу транспортного засобу;
акт прийому-передачі транспортного засобу ;
копії облікових документів, підтверджуючих передачу транспортного засобу;
акт технічного огляду транспортного засобу (додаток 4);
фото транспортного засобу і його складових частин, що мають ідентифікаційні номери, в друкованому та електронному вигляді.
У випадку, передбаченому абзацом третім пункту 5.1 розділу V цієї Інструкції, до заяви також додаються:
витяг з наказу ДСНС України про надання згоди на списання (вибракування) транспортного засобу;
копія згоди (витяг з протоколу) ДСНС України про списання (вибракування) транспортного засобу;
витяг з наказу власника ТЗ про списання (вибракування) транспортного засобу;
акт технічного огляду транспортного засобу (додаток 4);
акт про списання транспортного засобу;
фото транспортного засобу і його складових частин, що мають ідентифікаційні номери, в друкованому та електронному вигляді.
Після зняття з обліку ТЗ технічний талон здається до СБДР ДСНС України або підрозділу СБДР, а замість нього видається довідка про зняття з обліку транспортного засобу (додаток 6).
У випадку, передбаченому абзацом четвертим пункту 5.1 розділу V цієї Інструкції, до заяви також додаються:
витяг з наказу ДСНС України про відчуження транспортного засобу;
копія дозволу (витяг з протоколу) про відчуження транспортного засобу;

................
Перейти до повного тексту