- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
Н А К А З
Про затвердження Положення про підготовку фахівців у вищих навчальних закладах МНС України без відриву від роботи (заочна форма навчання)
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства України
з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту
населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
N 669 від 18.09.2008 )
Відповідно до Концепції реформування системи підготовки кадрів МНС України на 2003-2008 роки, схваленої рішенням колегії МНС України від 22.05.2003 N 6, та з метою якісної професійної підготовки кадрів для МНС України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про підготовку фахівців у вищих навчальних закладах МНС України без відриву від роботи (заочна форма навчання) (далі - Положення), що додається.
2. Ректорам вищих навчальних закладів МНС України, керівникам територіальних органів управління забезпечити виконання зазначеного Положення.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра полковника внутрішньої служби Бута В.П.
Міністр генерал-полковник внутрішньої служби | Г.В.Рева |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МНС України
06.11.2003 N 427
ПОЛОЖЕННЯ
про підготовку фахівців у вищих навчальних закладах МНС України без відриву від роботи (заочна форма навчання)
1. Загальні положення
1.1. Положення про підготовку фахівців у вищих навчальних закладах МНС України (далі - ВНЗ) без відриву від роботи (заочна форма навчання) (далі - Положення) визначає порядок організації і проведення навчально-виховного процесу за заочною формою навчання у вищих навчальних закладах МНС України і розроблене відповідно до Законів України
"Про освіту",
"Про вищу освіту", чинних нормативно-правових актів Міністерства освіти і науки України, МНС України тощо.
1.2. Заочна форма навчання у вищих навчальних закладах МНС України є складовою системи вищої освіти, яка гарантує одержання знань, вмінь та навичок, необхідних для ефективного виконання фахівцями професійно-службових завдань, передбачає здобуття особою вищої освіти за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями, спеціальностями та спеціалізаціями без відриву від роботи.
1.3. Комплектування ВНЗ та їх структурних підрозділів слухачами заочної форми навчання за рахунок державного бюджету здійснюється згідно з чинним законодавством за заявками комплектуючих органів та рознарядкою МНС України.
Вищі навчальні заклади МНС України можуть надавати освітні послуги за заочною формою навчання на платних засадах. Порядок надання платних послуг встановлений спільним наказом Міносвіти, Мінфіну, Мінекономіки від 27.10.97
N 383/239/131, що зареєстрований у Мін'юсті 12.12.97 за N 596/2400.
Набір слухачів на навчання здійснюється в межах ліцензійного обсягу, наданого Міністерством освіти і науки України вищому навчальному закладу для проведення освітньої діяльності щодо підготовки фахівців за заочною формою навчання за певним освітньо-кваліфікаційним рівнем та відповідною спеціальністю.
1.4. Вступні іспити, порядок зарахування на навчання слухачів заочної форми навчання до вищого навчального закладу МНС України здійснюється згідно зі статтею
44 Закону України
"Про вищу освіту", відповідних наказів Міністерства освіти і науки України та Правил відбору та прийому до вищих навчальних закладів Міністерства, що затверджуються наказом МНС.
1.5. Навчання слухачів у ВНЗ здійснюється на підставі договору, форма якого затверджена наказом Міносвіти від 11.03.2002
N 183, що зареєстрований у Мін'юсті 03.04.2002 за N 329/6617.
2. Організація навчального процесу за заочною формою навчання
2.1. Навчально-методична та науково-дослідна робота у системі заочного навчання вищих навчальних закладів МНС України регламентується відповідними нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади у галузі освіти і науки, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та цим Положенням.
2.2. Навчальні плани розробляються ВНЗ або його структурним підрозділом, що здійснює підготовку фахівців за заочною формою навчання, відповідно до стандартів вищої освіти для кожного освітньо-кваліфікаційного рівня за відповідними спеціальностями (спеціалізаціями). Терміни підготовки за кожним освітньо-кваліфікаційним рівнем за спеціальностями і спеціалізаціями визначаються згідно зі стандартами вищої освіти та нормативно-правовими актами МОН України.
2.3. На основі навчального плану для конкретизації планування навчально-виховного процесу на кожний рік набору розробляється робочий навчальний план, який містить: графік навчального процесу, перелік та обсяги нормативних і вибіркових навчальних дисциплін, послідовність їх вивчення, форми проведення навчальних занять та їх обсяги, а також форми проведення поточного та підсумкового контролю.
Графік навчального процесу відображає терміни проведення навчально-екзаменаційних сесій, підготовки і захисту курсових та дипломних проектів (робіт) та державної атестації згідно з бюджетом навчального часу.
2.4. З метою контролю за набуттям слухачами знань, вмінь та навичок проводяться навчально-екзаменаційні сесії, які завершують кожен семестр навчального року. ВНЗ та їх структурні підрозділи проводять навчально-екзаменаційні сесії згідно з графіком навчального процесу.
2.5. На період проведення навчально-екзаменаційних сесій, настановних, навчальних і підсумково-випускних зборів (далі - навчально-екзаменаційних сесій) структурні підрозділи ВНЗ складають розклад занять, який затверджується керівництвом вищих навчальних закладів МНС України.
( Пункт 2.5 із змінами, внесеними згідно з Наказом МЧС
N 669 від 18.09.2008 )
2.6. Навчальний процес на заочній формі навчання у вищих навчальних закладах МНС України здійснюється у таких формах:
навчальні заняття;
самостійна робота;
практична підготовка;
контрольні заходи.
Основними видами навчальних занять у ВНЗ є:
лекція;
лабораторне, практичне, семінарське, індивідуальне заняття;
консультація (індивідуальна або групова).
Вищим навчальним закладом МНС України може бути встановлено інші види навчальних занять.
Основною формою роботи з опанування теоретичного матеріалу і засвоєння практичних навичок у системі заочного навчання є самостійна робота слухачів. Державна атестація є завершальним етапом перевірки рівня підготовки слухачів та здійснюється після завершення навчання на певному освітньо-кваліфікаційному рівні.
2.7. Заняття у період навчально-екзаменаційних сесій і зборів проводять штатні науково-педагогічні працівники вищих навчальних закладів МНС України. У разі необхідності для проведення окремих занять залучається науково-педагогічний персонал навчальних закладів інших міністерств і відомств, недержавних закладів освіти, а також працівники підрозділів МНС.
2.8. На ВНЗ покладається:
2.8.1. Організація та проведення всіх видів і форм занять та контрольних заходів. Розробка навчальних програм з урахуванням особливостей підготовки фахівців без відриву від роботи.
2.8.2. Забезпечення слухачів підручниками, навчально-методичною літературою, програмами, завданнями та іншою необхідною документацією, надання методичної допомоги слухачам в їх самостійній роботі.
2.8.3. Контроль за дотриманням режиму таємності, збереженням літератури та інших джерел інформації.
2.8.4. Підготовка планової, звітної, іншої навчальної та методичної документації.
2.8.5. Організація настановних зборів та навчально-екзаменаційних сесій.
2.8.6. Забезпечення своєчасного та якісного рецензування письмових робіт слухачів та проведення їх обліку.
2.8.7. Підтримка постійного зв'язку з комплектуючими підрозділами МНС з метою створення належних умов для самостійного навчання слухачів і здійснення контролю за своєчасним виконанням ними навчального плану.
2.8.8. Спрямування роботи кафедр, їх предметно-методичних секцій на питання науково-методичного забезпечення заочного навчання. Здійснення підготовки лекцій, підручників, навчальних посібників, завдань, методичних вказівок, письмових консультацій та інших навчально-методичних матеріалів.
2.8.9. Удосконалення якості викладення дисциплін. Здійснення контролю за теоретичним і методичним рівнем занять слухачів.
2.8.10. Вивчення, узагальнення та використання у навчальному процесі передового досвіду підрозділів МНС, інших навчальних закладів та аварійно-рятувальних підрозділів України та зарубіжних країн.
2.8.11. Організація науково-дослідної роботи слухачів та керування нею.
2.8.12. Організація та проведення набору слухачів на факультети, філії, відділення заочного навчання.
2.8.13. Надання навчально-методичної допомоги слухачами у розробці індивідуальних планів роботи у міжсесійний період.
2.9. У разі наявності не менш ніж 15 слухачів одного курсу у місті, що знаходить поряд із вищим навчальним закладом МНС України, для них можуть проводитись додаткові заняття у вільний від роботи час. Такі заняття організовуються навчальним закладами разом з підрозділами МНС.
2.10. Структурні підрозділи вищих навчальних закладів МНС України, що здійснюють підготовку фахівців за заочною формою навчання, проводять виховну роботу зі слухачами згідно з планом виховної роботи, що затверджується керівником підрозділу ВНЗ з виховної роботи.
2.11. Слухачам видається залікова книжка встановленого зразка.
3. Права і обов'язки слухачів-заочників
3.1. Слухачі заочної форми навчання мають право:
3.1.1. Під час навчання користуватись наявною матеріально-технічною базою ВНЗ, навчально-допоміжними приміщеннями, спортивними спорудами та інвентарем, підручниками, наочним приладдям, навчально-методичними та дидактичними матеріалами, нормативними документами.
3.1.2. Одержувати консультації від науково-педагогічного персоналу вищого навчального закладу під час самостійного вивчення передбачених програмою дисциплін.
3.1.3 Брати участь у навчальній та науково-дослідній роботі, яку проводить вищий навчальний заклад МНС України.
3.1.4. Виносити пропозиції щодо вдосконалення навчального процесу, підвищення успішності та дисципліни.
3.1.5. Брати участь у громадському житті вищого навчального закладу, роботі наукових товариств, спортивних секцій тощо.
3.2. Слухачі заочної форми навчання зобов'язані:
3.2.1. Систематично і наполегливо оволодівати теоретичними знаннями та практичними навичками, уміло поєднувати навчання з виконанням службових обов'язків.
3.2.2. Своєчасно прибувати на навчально-екзаменаційні сесії, настановні збори, відвідувати всі визначені розкладом заняття, виконувати передбачені навчальним планом письмові роботи та інші завдання, подавати їх для перевірки та рецензування у встановлений термін. Складати екзамени та заліки відповідно до навчальних планів та програм навчальних дисциплін.
До складання екзаменів (заліків) допускаються слухачі, які виконали всі вимоги навчального плану.
Про слухачів, які пропустили семінарські чи практичні заняття або мають іншу академічну заборгованість та не допускаються до складання екзаменів (заліків), керівництво структурного підрозділу ВНЗ повідомляє територіальний орган управління, звідки направлявся слухач.
3.2.3. Додержуватись законів, статуту та правил внутрішнього розпорядку ВНЗ. Відвідувати навчальні заняття у встановленій формі одягу (за винятком цивільної молоді, яка навчається на платних засадах).
За невиконання обов'язків і порушення правил внутрішнього розпорядку ВНЗ ректор може накласти дисциплінарне стягнення на слухача або відрахувати його з вищого навчального закладу МНС України.
Порядок накладення дисциплінарного стягнення встановлюється діючими нормативно-правовими актами, Статутом та Правилами внутрішнього розпорядку ВНЗ.
3.2.4. Берегти майно та обладнання навчального закладу, дбайливо користуватись нормативною базою і літературою, своєчасно одержувати і повертати нормативні документи до бібліотеки навчального закладу.
3.2.5. Своєчасно сповіщати навчальний заклад про зміну місця проживання, службового становища, присвоєння спеціального звання, причину неприбуття на сесію.
3.3. Слухачі, які не мають академічної заборгованості за попередню сесію та своєчасно виконали письмові роботи з винесених на поточну сесію дисциплін, за їх бажаннями, мають право на дострокову здачу заліків та екзаменів з дисциплін, які вивчаються на відповідному курсі, без звільнення від поточних занять з інших дисциплін. Дозвіл на дострокову здачу надається керівництвом вищого навчального закладу МНС України.
3.4. Слухачам заочної форми навчання, які в установлені ВНЗ терміни виконали всі контрольні, курсові проекти (роботи) і допущені до їх захисту, надсилається (видається) довідка-виклик для участі у навчально-екзаменаційній сесії (додаток 1). Видача довідок-викликів підлягає суворому обліку.
3.5. Слухачам, що навчаються за рахунок коштів юридичних, фізичних осіб, які одержали довідку-виклик для участі у навчально-екзаменаційній сесії (настановних заняттях) вищих навчальних закладах МНС України, надається додаткова оплачувана відпустка (понад чергову), тривалість якої визначено законодавством.
................Перейти до повного тексту