1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 426 від 29.05.2001
( Наказ скасовано на підставі Наказу Міністерства освіти і науки N 269 від 05.05.2003 )
Про Положення про Всеукраїнський конкурс навчальних програм та підручників відповідно до Державного стандарту початкової загальної освіти
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки N 483 від 28.08.2002 )
З метою поліпшення якості навчальних програм та підручників, їх відповідності вимогам Державного стандарту початкової загальної освіти
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про Всеукраїнський конкурс навчальних програм та підручників відповідно до Державного стандарту початкової загальної освіти (додається).
2. Департаменту розвитку дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти (Романенко В.П.), Науково-методичному центру середньої освіти (Завалевський Ю.І.), Методично-видавничому центру організації випуску та доставки освітянської літератури (Харламова Т.Б.):
2.1. Здійснити заходи щодо проведення Всеукраїнського конкурсу навчальних програм та підручників.
2.2. У місячний термін оголосити Всеукраїнський конкурс навчальних програм та підручників.
3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника міністра Огнев'юка В.О.
Міністр В.Г.Кремень
Положення
про Всеукраїнський конкурс навчальних програм та підручників відповідно до Державного стандарту початкової загальної освіти
1. Загальні положення
1.1. Це Положення визначає систему організаційної та науково-методичної роботи Міністерства освіти і науки України, Національної академії наук України, Академії педагогічних наук України, інших наукових установ та організацій щодо конкурсного відбору навчальних програм, підручників для загальноосвітніх навчальних закладів I ступеня.
1.2. Конкурсний відбір навчальних програм, підручників здійснюється з метою якісного навчально-методичного забезпечення, поетапного запровадження Державного стандарту початкової загальної освіти в Україні.
1.3. Конкурс є відкритим. Організація проведення конкурсу здійснюється Міністерством освіти і науки України, Науково-методичним центром середньої освіти. Методично-видавничим центром організації випуску та доставки освітянської літератури Міністерства освіти і науки України.
Умови, терміни, хід та результати проведення конкурсу широко висвітлюються засобами масової інформації України.
2. Організація конкурсу
2.1. Оголошення про конкурс навчальних програм, підручників відповідно до Державного стандарту початкової загальної освіти та Базового навчального плану початкової школи публікується в газетах "Освіта України", "Педагогічна газета", фахових журналах, Інформаційному збірнику Міністерства освіти і науки України, оперативно доводиться до відома місцевих органів управління освітою, інститутів післядипломної педагогічної освіти, вищих педагогічних закладів освіти, методичних установ, широкого кола громадськості.
2.2. Оголошення містить інформацію про терміни або дату початку і закінчення реєстрації заявок на участь у конкурсі, умови його проведення або посилання на джерело інформації про них), порядок подання рукописів, адресу конкурсної комісії, телефон (факс), прізвище, ім'я, по батькові відповідального за реєстрацію заявок, режим роботи конкурсної комісії (далі - комісії).
2.3. У конкурсі можуть брати участь як окремі автори, так і авторські колективи з числа вчителів, працівників методичних служб, викладачів, учених, письменників, журналістів та інших осіб, які виявили бажання створити навчальну програму або підручник.
2.4. Термін подачі авторських та колективних заявок на участь у конкурсі разом з рукописами триває протягом періоду переходу початкової школи на 4-річний термін навчання.
( Пункт 2.4 в редакції Наказу МОН N 483 від 28.08.2002 )
2.5. Авторські та колективні заявки складаються у довільній формі і підписуються автором (членами авторського колективу).
2.6. Учасникам конкурсу комісія надсилає комплект конкурсних матеріалів (умови конкурсу, критерії оцінювання, вимоги до рукописів, перелік необхідних документів).
2.7. Рукописи надсилаються комісії під відповідним кодом (без зазначення даних про авторів чи авторські колективи).
До рукопису додається заклеєний конверт, на якому вказується код автора чи авторського колективу, а також він містить відомості про автора або всіх членів авторського колективу (прізвище, ім'я, по батькові, місце роботи, посада, вчений ступінь і звання, домашня адреса, номери домашнього і службового телефонів).
2.8. На конкурс приймаються рукописи підручників з певної освітньої галузі або предмета, навчальні та навчально-методичні комплекси, розроблені відповідно до Державного стандарту початкової загальної освіти та Базового навчального плану початкової школи за авторською концепцією. До рукопису обов'язково додаються науково обгрунтовані авторські програми.
2.9. Рукописи, надіслані на конкурс, оцінюються за тривимірним рівнем: I, II, III місце.
2.10. Рукописам, що посіли I місце, надається відповідний гриф Міністерства освіти і науки України для видання і використання у загальноосвітніх навчальних закладах.
2.11. Рукописам, що посіли II, III місця, можуть бути присуджені передбачені види заохочень. Вони можуть одержати відповідний гриф у встановленому порядку.
2.12. За підсумками конкурсу визначаються такі види заохочень: програми, підручники, які посіли I місце, включаються до державного замовлення на видання навчальної літератури; присвоюються дипломи відповідно I, II, III ступенів; встановлюються грошові винагороди.
2.13. Про завершення та результати конкурсу комісія повідомляє громадськість України через засоби масової інформації.
3. Конкурсні комісії
3.1. Конкурсна комісія (далі - комісія) створюється з кожної освітньої галузі знань, визначених Базовим навчальним планом початкової школи.
3.2. Комісія формується з наукових та практичних педагогічних працівників, працівників методичних служб та управлінських структур освіти, письменників, журналістів, працівників видавництв, організаторів освіти, інших компетентних осіб.
3.3. Орієнтовна чисельність складу конкурсної комісії становить 10-15 осіб. До складу конкурсної комісії не можуть входити особи, які водночас є авторами навчальних книг, поданих на конкурс.
3.4. Склад комісії повинен оновлюватися або замінюватися повністю перед оголошенням чергового конкурсу на навчальну книгу.
3.5. Безпосередня організація роботи комісії покладається на її голову, заступника (заступників) та вченого секретаря. Вони планують термін проведення засідань, порядок розгляду заявок, встановлюють терміни оформлення відповідних документів, інформації, оголошень тощо.
3.6. У своїй роботі комісія керується законами України "Про загальну середню освіту" , "Про видавничу справу", "Про авторське право і суміжні права" , Державним стандартом початкової загальної освіти , цим Положенням.
3.7. Комісія розробляє комплект конкурсних матеріалів (умови конкурсу, критерії оцінювання, вимоги до рукописів, перелік необхідних документів).
3.8. Комісія організовує науково-методичну та педагогічну експертизи рукописів, що надійшли на конкурс.
3.9. Кожен із членів комісії складає особистий висновок про якість навчальної книги і оцінює її відповідним балом. Оцінки виставляються в оціночних листах.
3.10. Остаточне рішення про якість програми, навчальної книги, її відповідності дидактичним вимогам та вимогам цього Положення приймається на засіданні комісії, що проводиться один раз на півроку, за умови присутності 2/3 складу комісії і наявності оціночних листів усіх її членів.
( Пункт 3.10 в редакції Наказу МОН N 483 від 28.08.2002 )
3.11. Рішення комісії оформляється протоколом, який підписують голова, заступник (заступники) голови та вчений секретар конкурсної комісії.
3.12. Конверти з відомостями про автора (авторів) оприлюднюються на відкритому підсумковому засіданні комісії після прийняття рішення про оцінку навчальних програм, підручників і підбиття підсумків конкурсу.
4. Фінансове забезпечення конкурсу
4.1. Витрати на проведення конкурсу, включаючи оплату праці членів конкурсної комісії, офіційних рецензентів та експертів, виплату грошових премій, здійснює Міністерство освіти і науки України на засадах державного фінансування.
4.2. З метою заохочення авторів навчальних книг, визнаних кращими, встановлюються грошові премії.
Перелік матеріалів, що входять до конкурсного комплексу
1. Положення про конкурс на навчальну програму, підручник для загальноосвітніх навчальних закладів I ступеня.
2. Режим роботи конкурсної комісії, її адреса, номер телефону (факсу), прізвище, ім'я, по батькові відповідального за реєстрацію заявок, рукописів, своєчасне інформування учасників конкурсу.
3. Вимоги до рукописів.
4. Вимоги до навчальної книги.

................
Перейти до повного тексту