- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
Про затвердження Концептуальних засад щодо удосконалення надання психіатричної допомоги дітям
( Наказ визнано таким, що не підлягає державній реєстрації згідно з Наказом Міністерства юстиції
№ 1262/5 від 25.06.2013 )
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я
№ 631 від 24.07.2013 )
На виконання пункту 3.3 Указу Президента України від 16 грудня 2011 року
№ 1163 "Про питання щодо забезпечення реалізації прав дітей в Україні" та відповідно до підпункту 4 пункту 4
Положення про Міністерство охорони здоров'я України , затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 467,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Концептуальні засади щодо удосконалення надання психіатричної допомоги дітям (далі - Концептуальні засади), що додаються.
2. Міністру охорони здоров'я АР Крим, керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам закладів, підприємств та установ, що належать до сфери управління МОЗ України, забезпечити виконання цього наказу.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра О. Толстанова.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
18.05.2013 № 399
КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ
щодо удосконалення надання психіатричної допомоги дітям
Визначення проблеми
Психічне здоров'я (ментальне здоров'я) - згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, - це стан благополуччя, при якому людина може реалізувати свій власний потенціал, справлятися зі звичайними життєвими стресами, продуктивно і плідно працювати, а також вносити вклад в життя своєї спільноти.
За даними Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я у 25 % всього європейського населення розвиваються психічні відхилення в той чи інший період життя. П'ятдесят вісім з 1000 дорослих, або 33,4 мільйона людей в Європі, страждають важкими депресіями.
У 10 - 20 % від загальної кількості дітей європейського регіону спостерігається одне відхилення психічної поведінки або понад 25 % дітей стикаються з психічними чи поведінковими проблемами.
Майже три відсотки дитячого населення України постійно потребують психіатричної допомоги, більшості дітей потрібна підтримка психолога чи логопеда. В Україні на дитячий вік припадає 8,6 % інвалідності, зумовленої розладами психіки.
Серед осіб, які страждають психічними розладами, та членів їх сімей або осіб, які здійснюють за ними догляд, часто відзначається зниження продуктивності в домашній роботі і на робочому місці. Високі витрати на медико-санітарну допомогу мають економічні і психологічні наслідки для таких родин. Так, у Сполучених Штатах Америки на щорічні витрати, пов'язані з психічними хворобами, припадає близько 2,5 % валового національного продукту (або 148 млрд. дол. США), у Сполученому королівстві Великобританії і Північної Ірландії сукупні витрати, пов'язані з психічними хворобами, складають приблизно 32 млрд. фунтів стерлінгів. На зниження працездатності і пов'язану з цим втрату продуктивності припадає приблизно 45 % цих витрат.
В деяких європейських країнах 60 % людей, хворих на епілепсією та до 45 % випадків хворих на шизофренію не отримують необхідного лікування.
Незважаючи на той факт, що 30 % консультацій у загальнопрактикуючих лікарів пов'язані саме з проблемами психічного здоров'я, 50 % депресії в рамках первинної медико-санітарної допомоги залишаються нерозпізнаними.
У зв'язку із зазначеним, у більшості країн Європейського регіону активізуються процеси з метою створення всеохоплюючих програм психічного здоров'я, орієнтованих на медико-соціальну допомогу на первинному та общинному рівнях, із включенням стратегій дій з профілактики розладів зі спектру аутизму, антисоціальної поведінки, самогубств, залежності від алкоголю та психоактивних речовин, законодавства в галузі прав дитини, а також епілепсії та неврологічних хвороб.
Аналіз наявної ситуації з надання психіатричної допомоги дітям в Україні
Організація психіатричної допомоги дітям в Україні є застарілою і потребує реорганізації.
Спеціалізована психіатрична допомога дітям стигматизована, основні ресурси служби зосереджені в дитячих психіатричних відділеннях психіатричних лікарень, амбулаторна ланка недостатньо розвинена.
Надмірна кількість дитячих психіатричних ліжок в психіатричних лікарнях, віддаленість їх від місця проживання дітей зумовлює їх нераціональне використання.
На початок 2012 року дитячий ліжковий фонд психіатричної служби складав 1626 ліжок, забезпеченість ліжками становила 20,3 ліжок на 100 тис. населення.
За межами психіатричних лікарень для дорослих розміщено лише 8,7 % ліжкового фонду (125 ліжок): 65 ліжок денного стаціонару в Дніпропетровській, Черкаській, Вінницькій, 60 ліжок у Харківській багатопрофільній дитячій міській лікарні. В Запорізькій та Дніпропетровській областях працюють дошкільні психоневрологічні центри санаторного типу.
На сьогодні спеціалізована психіатрична допомога дітям зорієнтована, переважно, на медикаментозне лікування, недостатньо інтегрована з соматичною медичною допомогою, соціальними та освітянськими службами, а тому відбувається негативне сприйняття родиною та оточуючими психіатричного лікування та виникає недовіра у корисності терапії взагалі.
Недостатньо розвинуті методи ранньої діагностики розладів зі спектру аутизму, шизофренії, розладів із дефіцитом уваги, гіперактивністю та асоційованими розладами поведінки, депресивних та тривожних розладів у дітей на всіх етапах надання медичної допомоги.
Понад 75 % пацієнтів з розладами зі спектру аутизму були діагностовані та перебували під наглядом дитячих психіатричних служб (Львівській, Луганській, Харківській, Донецькій, Київській, Тернопільській, Запорізькій, Дніпропетровській областях).
Протягом останніх років в Україні щорічно діагностується понад 100 випадків розладів харчової поведінки, що вимагають інтенсивного лікування та тривалої психотерапевтичної допомоги. У більшості дітей розлади харчової поведінки, насамперед анорексія, діагностуються, переважно після виникнення соматичних ускладнень.
Лише в Донецьку та Львові діють програми спеціалізованої напівстаціонарної та амбулаторної психіатричної та психологічної допомоги дітям із розладами харчової поведінки. В межах цих програм для дітей та підлітків доступні сімейна, когнітивно-поведінкова та психодинамічно орієнтована терапія. Вони себе виправдали як з боку соціально-економічного ефекту, так і з боку доступності до якісного медичного обслуговування.
Психіатричну допомогу дітям надають 453 лікаря психіатра дитячих. Укомплектованість штатних посад дитячих психіатрів фізичними особами в Україні становила на початок 2012 року 88,5 %. Кадрові ресурси дитячої психіатричної служби розподілені вкрай нерівномірно. Гостро стоїть проблема відсутності спеціалістів з дитячої психіатрії в сільськогосподарських регіонах країни, маленьких містах. При середньому по країні показнику 4,4 в Луганській області показник забезпеченості дитячими психіатрами становить 7,4, Донецьку - 6,4, Києві та Севастополі - 6,2 на 100 тис. дитячого населення. В західних та південних сільськогосподарських областях України кількість дитячих психіатрів значно нижча. У Закарпатській області забезпеченість дитячих психіатрів на 100000 дитячого населення становить 1,2, Рівненській - 1,7, Чернівецькій - 2,2, Миколаївській - 2,3, Черкаській - 2,9.
................Перейти до повного тексту