1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
31.12.1997 N 382
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 528 від 27.12.2001 - з 01.03.2002 )
Про затвердження Гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу
Відповідно до законів України "Про охорону праці", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" та "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", доручень Кабінету Міністрів України від 19.04.96 N інд. 33, 28.10.97 N 21643/97
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Гігієнічну класифікацію праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу (додається).
2. Для проведення атестації робочих місць (до затвердження окремим наказом МОЗ і Міністерства праці і соціальної політики) застосовувати Гігієнічну класифікацію праці (за показниками шкідливості і небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу), затверджену МОЗ СРСР від 12 серпня 1986 N 4137-86.
3. Головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, водного, повітряного, залізничного транспорту, міністерств оборони, внутрішніх справ, Національної гвардії, Служби безпеки і об'єктів, що мають особливий режим роботи, головному лікарю Українського центру державного санітарно-епідеміологічного нагляду МОЗ України, директорам науково-дослідних інститутів гігієнічного профілю, ректорам вищих учбових медичних закладів та інститутів удосконалення лікарів, керівникам міністерств, державних комітетів та інших центральних органів виконавчої влади довести Гігієнічну класифікацію праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу до підприємств, установ, організацій.
4. Вважати такою, що не застосовується на території України, Гігієнічну класифікацію праці (за показниками шкідливості і небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу), затверджену МОЗ СРСР від 12 серпня 1986 N 4137-86, крім мети застосування її, визначеної у п.2 цього наказу.
5. Доручити Головному санепідуправлінню разом з Комітетом з питань гігієнічного регламентування, Інститутом медицини праці АМН розробку необхідних змін та доповнень до Гігієнічної класифікації в міру затвердження нових нормативів та регламентів.
6. Контроль за виконанням наказу прокласти на заступника начальника Головного санепідуправління МОЗ України Медведєва В.І.
Перший заступник Міністра,
Головний державний
санітарний лікар України


Л.С.Некрасова
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
охорони здоров'я України
31.12.1997 N 382
ГІГІЄНІЧНА КЛАСИФІКАЦІЯ ПРАЦІ
за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу
1. Галузь застосування та загальні положення
1.1. Документ розроблений у відповідності до законів України "Про охорону праці", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" та "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку".
1.2. Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу (далі - Гігієнічна класифікація) призначена для:
- гігієнічної оцінки існуючих умов та характеру праці на робочих місцях;
- атестації робочих місць;
- санітарно-гігієнічної експертизи виробничих об'єктів;
- санітарно-гігієнічної паспортизації стану виробничих підприємств;
- встановлення пріоритетності в проведенні оздоровчих заходів;
- розробки рекомендацій для профвідбору, профпридатності;
- створення банку даних про умови праці на рівні підприємства, району, міста, регіону, країни.
1.3. Застосування Гігієнічної класифікації з іншою метою можливо виключно за погодженням з Міністерством охорони здоров'я України.
1.4. Гігієнічна класифікація заснована на принципі диференціації умов праці в залежності від фактично визнаних рівнів факторів виробничого середовища і трудового процесу в порівнянні з санітарними нормами, правилами, гігієнічними нормативами (далі - гігієнічні нормативи), а також можливим впливом їх на стан здоров'я працюючих.
1.5. Робота зі збудниками інфекційних захворювань, з речовинами, для яких повинно бути виключеним вдихання та потрапляння на шкіру (протипухлинні лікарські засоби, гормони-естрогени, наркотичні анальгетики), дає право віднесення умов праці до певного класу шкідливості за потенційну небезпечність.
1.6. Гігієнічна класифікація умов праці за радіаційним фактором (іонізуючі випромінювання) поширюється виключно на роботи з індустріальними джерелами іонізуючих випромінювань. На роботи, що виконуються на територіях, забруднених радіоактивними викидами ЧАЕС, поширюються положення Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (1991 р.) з подальшими змінами та доповненнями.
1.7. Робота в умовах перевищення гігієнічних нормативів можлива при застосуванні засобів колективного та індивідуального захисту і скороченні часу дії шкідливих виробничих факторів (захист часом).
2. Основні поняття, що застосовуються в Гігієнічній класифікації
2.1. УМОВИ ПРАЦІ - сукупність факторів виробничого середовища та трудового процесу, які впливають на здоров'я та працездатність людини в процесі її професійної діяльності.
2.2. ШКІДЛИВИЙ ВИРОБНИЧИЙ ФАКТОР - чинник трудового процесу та виробничого середовища, вплив якого на організм людини за умови недотримання гігієнічних нормативів може стати причиною зниження працездатності та погіршення здоров'я аж до появи професійного захворювання.
2.3. НЕБЕЗПЕЧНИЙ ВИРОБНИЧИЙ ФАКТОР - чинник трудового процесу та виробничого середовища, вплив якого на організм людини в певних умовах може призвести до травми або іншого раптового погіршення здоров'я.
2.4. ВАЖКІСТЬ (ТЯЖКІСТЬ) ПРАЦІ - характеристика трудової діяльності людини, яка визначає ступінь залучення до роботи м'язів і відображає фізіологічні витрати внаслідок фізичного навантаження.
2.5. НАПРУЖЕНІСТЬ ПРАЦІ - характеристика трудового процесу, що відображає переважне навантаження на центральну нервову систему.
2.6. БЕЗПЕЧНІ УМОВИ ПРАЦІ - умови праці, за яких вплив шкідливих і небезпечних виробничих факторів на працюючих виключений або їх рівні не перевищують гігієнічні нормативи.
3. Класи умов праці за ступенем шкідливості та небезпечності
Виходячи з принципів Гігієнічної класифікації, умови праці розподіляються на 4 класи:
1 клас - ОПТИМАЛЬНІ умови праці - такі умови, при яких зберігається не лише здоров'я працюючих, а створюються передумови для підтримування високого рівня працездатності.
Оптимальні гігієнічні нормативи виробничих факторів встановлені для мікрокліматичних параметрів і факторів трудового процесу. Для інших факторів за оптимальні умовно приймаються такі умови праці, за яких несприятливі фактори виробничого середовища не перевищують рівнів, прийнятих за безпечні для населення.
2 клас - ДОПУСТИМІ умови праці - характеризуються такими рівнями факторів виробничого середовища і трудового процесу, які не перевищують встановлених гігієнічних нормативів для робочих місць, а можливі зміни функціонального стану організму відновлюються за час регламентованого відпочинку або до початку наступної зміни та не чинять несприятливого впливу на стан здоров'я працюючих і їх потомство в найближчому та віддаленому періоді.
3 клас - ШКІДЛИВІ умови праці - характеризуються наявністю шкідливих виробничих факторів, що перевищують гігієнічні нормативи і здатні чинити несприятливий вплив на організм працюючого та/або його потомство.
Шкідливі умови праці за ступенем перевищення гігієнічних нормативів та вираженості змін в організмі працюючих поділяються на 4 ступені:
1 ступінь (3.1) - умови праці, що характеризуються такими відхиленнями від гігієнічних нормативів, які, як правило, викликають функціональні зміни, що виходять за межі фізіологічних коливань та найчастіше сприяють зростанню захворюваності з тимчасовою втратою працездатності;
2 ступінь (3.2) - умови праці, що характеризуються такими рівнями факторів виробничого середовища і трудового процесу, які здатні викликати стійкі функціональні порушення, призводять у більшості випадків до зростання захворюваності з тимчасовою втратою працездатності, підвищення частоти загальної захворюваності, появи окремих ознак професійної патології (передпатології);
3 ступінь (3.3) - умови праці, що характеризуються такими рівнями шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу, які призводять до підвищення рівнів захворюваності з тимчасовою втратою працездатності та розвитку, як правило, початкових стадій професійних захворювань;
4 ступінь (3.4) - умови праці, що характеризуються такими рівнями факторів виробничого середовища, які здатні призводити до розвитку виражених форм професійних захворювань, значного зростання хронічної патології та рівнів захворюваності з тимчасовою втратою працездатності.
4 клас - НЕБЕЗПЕЧНІ (ЕКСТРЕМАЛЬНІ) - умови праці, що характеризуються такими рівнями факторів виробничого середовища, вплив яких протягом робочої зміни (або ж її частини) створює високий ризик виникнення важких форм гострих професійних уражень, отруєнь, каліцтв, загрозу для життя.
Таблиця 1
КЛАСИ УМОВ ПРАЦІ
в залежності від вмісту шкідливих речовин у повітрі робочої зони (перевищення ГДК, разів)
Фактор виробничого
середовища (шкідливі
речовини)
Клас умов праці

Небезпечний
(екстремальн.)
4
Допустимий
2
Шкідливий - 3
1 ступ.
3.1
2 ступ.
3.2
3 ступ.
3.3
4 ступ.
3.4
Шкідливі речовини
за винятком
перерахованих нижче
<= ГДК 1.1 - 3.0 3.1 - 6.0 6.1 - 10.0 10.1 - 20.0 > 20
Речовини з
гостроспрямованим
механізмом дії
<= ГДК 1.1 - 3.0 3.1 - 6.0 6.1 - 10.0 > 10*
Алергени <= ГДК 1.1 - 3.0 3.1 - 10.0 > 10.0
Канцерогени <= ГДК 1.1 - 3.0 3.1 - 6.0 6.1 - 10.0 > 10.0
Протипухлинні
лікарські засоби,
гормони (естрогени)**



* * * *
Наркотичні
анальгетики***
Метали, оксиди металів <= ГДК 1.1 - 3.0 3.1 - 10.0 10.1 - 20.0 > 20.0
Аерозолі переважно
фіброгенної дії
<= ГДК 1.1 - 2.0 2.1 - 5.0 5.1 - 10.0 > 10.0
--------------
* Перевищення вказаного рівня для речовин з гостроспрямованим механізмом дії може призвести до гострого смертельного отруєння.
** Робота з вказаними речовинами при їх виробництві, а також в онкологічних диспансерах та підрозділах дає право віднесення умов праці до даного класу.
*** Речовини, при роботі з якими повинен бути виключений контакт з органами дихання та шкірою.
Таблиця 2
КЛАСИ УМОВ ПРАЦІ
при роботі з біологічним фактором
Фактор виробничого
середовища
(біологічний)
Клас умов праці

Небезпечний
(екстремальн.)
4
Допустимий
2
Шкідливий - 3
1 ступ.
3.1
2 ступ.
3.2
3 ступ.
3.3
4 ступ.
3.4
Патогенні
мікроорганізми:
- особливо небезпечні
інфекції

*
- збудники інших
інфекційних захворювань

*
Мікроорганізми-
продуценти, препарати,
що містять живі
клітини та спори
мікроорганізмів
(перевищення ГДК,
разів)

<= ГДК

1.1 - 3.0

3.1 - 10.0

> 10.0
Білкові препарати
(перевищення ГДК,
разів)

<= ГДК

-

1.1 - 2.0

2.1 - 10.0

> 10.0
--------------
* Робота в спеціалізованих медичних, ветеринарних установах та підрозділах, спеціалізованих господарствах для хворих тварин дає право віднесення умов праці до вказаного класу.
Таблиця 3
КЛАСИ УМОВ ПРАЦІ
в залежності від рівня шуму, вібрації, інфразвуку та ультразвуку на робочих місцях
Фактор виробничого
середовища
Клас умов праці

Небезпечний
(екстремальн.)
4
Допустимий
2
Шкідливий - 3
1 ступ.
3.1
2 ступ.
3.2
3 ступ.
3.3
4 ступ.
3.4
Шум, дБА екв. <= ГДК 1.1 - 3* 3.1 - 6 6.1 - 9 > 9.1 130*****
Вібрація загальна,
локальна, рівень
віброшвидкості,
дБА екв. кор.

<= ГДК

< 3**

3.1 - 6

6.1 - 9

9.1 - 12

> 12
Вібрація імпульсна,
рівень
<= ГДК - 1.1 - 2** 2.1 - 3 3.1 - 4 > 4
віброшвидкості,
дБА екв. кор.
Інфразвук, дБ <= ГДК < 3*** 3.1 - 6 6.1 - 9 > 9.1
Ультразвук повітряний,
дБ
<= ГДК < 5**** 5.1 - 10 10.1 - 15 > 15.1
--------------
* Перевищення ГДР на дБА екв.
** Перевищення рівнів віброшвидкості на дБА екв. кор.
*** Перевищення в одній з частот на дБ.
**** Перевищення в одній з частот на дБ.
***** Перевищення вказаних величин в будь-якій октавній смузі.
Таблиця 4
КЛАСИ УМОВ ПРАЦІ
при дії електромагнітних випромінювань (перевищення ГДР, разів)
Фактор виробничого
середовища
Клас умов праці

Небезпечний
(екстремальн.)
4
Допустимий
2
Шкідливий - 3
1 ступ.
3.1
2 ступ.
3.2
3 ступ.
3.3
4 ступ.
3.4
Постійне магнітне поле <= ГДК 1.1 - 3.0 3.1 - 5.0 5.1 - 10.0 > 10
Електростатичне поле <= ГДК 1.1 - 3.0 3.1 - 5.0 5.1 - 10.0 > 10
Електричні поля
промислової частоти
(50 Гц)
<= ГДК
(для
всього
робочого
дня)

1.1 - 3.0

3.1 - 5.0

5.1 - 10.0

> 10
Магнітні поля
промислової частоти
(50 Гц)
<= ГДК
(для
всього
робочого
дня)

1.1 - 3.0

3.1 - 5.0

5.1 - 10.0

> 10
Електромагнітні
випромінювання
радіочастотного
діапазону
0,01 - 3 Мгц <= ГДК
3 - 10 Мгц <= ГДК 1.1 - 3.0 3.1 - 5.0 5.1 - 10.0 > 10
30 - 300 Мгц <= ГДК 1.1 - 3.0 3.1 - 5.0 5.1 - 8.0 8.1 - 10.0 > 10
300 Мгц - 300 ГГц <= ГДК 1.1 - 3.0 3.1 - 5.0 5.1 - 8.0 8.1 - 10.0 > 10
Лазерне
випромінювання*
<= ГДК
(для
хронічного
впливу)
ГДР
1
ГДР (для
2
однократ-
ної дії)
1.1 - 3.0
ГДР
2
3.1 - 6.0
ГДР
2
6.1 - 10.0
ГДР
2
> 10 ГДР
2
--------------
* Для ГДР при тривалості впливу, рівній або більшій за 0.2 години.
Таблиця 5.1
КЛАСИ УМОВ ПРАЦІ
за показниками мікроклімату для виробничих приміщень та відкритих територій в теплу пору року
Фактор виробничого
середовища
Клас умов праці

Небезпечний
(екстремальн.)
4
Оптимальний
1
Допустимий
2
Шкідливий - 3
1 ступ.
3.1
2 ступ.
3.2
3 ступ.
3.3
4 ступ.
3.4
Температура повітря,
град. C

За СН

За СН

За показником WBGT-індексу, див. табл. 5.1.1
Швидкість руху повітря,
м/с
- " - - " - - " -
Вологість повітря, % - " - - " - - " -
Теплове
випромінювання,
ВТ/кв. м

- " -

- " -

1201-1500

1501-2000

2001-2500

2501-3500

> 3500
Таблиця 5.1.1
КЛАСИ УМОВ ПРАЦІ
за показником WBGT-індексу* для виробничих приміщень та відкритих територій в теплу пору року (град. C)
Катего-
рія
робіт
Загальні
енерговитрати,
Вт
Клас умов праці

Небезпечний
(екстремальн.)
4
Оптимальний
1
Допустимий
2
Шкідливий - 3
1
ступінь
3.1
2
ступінь
3.2
3
ступінь
3.3
4
ступінь
3.4
до 139 21.0 - 23.4 23.5 - 25.4 25.5 -
26.6
26.7 -
27.4
27.5 -
28.6
28.7 -
31.0
> 31.0
140 - 174 20.2 - 22.8 22.9 - 25.8 25.9 -
26.1
26.2 -
26.9
27.0 -
27.9
28.0 -
30.3
> 30.3
175 - 232 19.2 - 21.9 22.0 - 25.1 25.2 -
25.5
25.6 -
26.3
26.3 -
27.3
27.4 -
29.9
> 29.9
233 - 290 18.2 - 20.9 21.0 - 23.9 24.0 -
24.2
24.3 -
25.0
25.1 -
26.4
26.5 -
29.1
> 29.1
3 більше 290 17.0 - 18.9 19.0 - 21.8 21.9 -
22.2
22.3 -
23.4
23.5 -
25.7
25.8 -
27.9
> 27.9
--------------
* WBGT (ТСН) - індекс теплового навантаження середовища.
Таблиця 5.2
КЛАСИ УМОВ ПРАЦІ
за показниками мікроклімату для виробничих приміщень в холодну пору року
Показник мікроклімату Клас умов праці

Небезпечний
(екстремальн.)
4
Температура повітря,
град. C
(нижня межа)
Оптимальний
1
Допустимий
2
Шкідливий - 3
1
ступінь
3.1
2
ступінь
3.2
3
ступінь
3.3
4
ступінь
3.4
Катег.
робіт
Заг.
енерговитрати,
Вт
до 139 за СН* за СН* 18 - 20 16 - 18 14 - 16 12 - 14
140 - 174 - " - - " - 17 - 19 15 - 17 13 - 15 11 - 13
175 - 232 - " - - " - 14 - 16 12 - 14 10 - 12 8 - 10
233 - 290 - " - - " - 13 - 15 11 - 13 9 - 11 7 - 9
3 > 290 - " - - " - 12 - 14 10 - 12 8 - 10 6 - 8
Вологість повітря, % - " - - " - Вимоги відсутні
Швидкість руху
повітря, м/с

- " -

- " -

Див. примітку
--------------
* "Санитарные нормы микроклимата производственных помещений".
Примітка. При збільшенні швидкості руху повітря на 0.1 м/с від оптимальної за СН температура повітря повинна бути збільшена на 0.2 град. C.
Таблиця 5.3
КЛАСИ УМОВ ПРАЦІ
за показниками мікроклімату для відкритих територій в холодну пору року (зима) та в холодних приміщеннях*
Показник Клас умов праці

Небезпечний
(екстремальн.)
4
Допустимий
2
Шкідливий (нижня межа)**
1 ступінь
3.1
2 ступінь
3.2
3 ступінь
3.3
4 ступінь
3.4
Температура повітря,
град. C***
Кліматичні зони:
2 -23.0 -29.4 -31.5 -35.7 -48 < -48
3 -15.9 -21.3 -23.0 -26.0 -37 < -37
--------------
* При застосуванні одягу з відповідною теплоізоляцією (J, град. C, кв. м/Вт); 0.71 (1а); 0.82 (1б); 0.61 (2); 0.51 (3).
** Наведені значення температури повітря стосовно різних класів не виключають регламентацію часу перебування в несприятливому мікрокліматі (сумарне за робочий час та безперервне).
*** Вказано температуру відносно спокійного повітря: при вітрі вона повинна бути збільшена на 2.2 град. C на кожний 1 м/с.
Таблиця 5.4
КЛАСИ УМОВ ПРАЦІ
за показниками мікроклімату для виробничих приміщень та відкритих територій в теплу пору року
Показники мікроклімату Клас умов праці

Небезпечний
(екстремальн.)
4
Температура повітря,
град. C
(верхня межа)
Оптимальний
1
Допустимий
2
Шкідливий - 3
1
ступінь
3.1
2
ступінь
3.2
3
ступінь
3.3
4
ступінь
3.4
Катег.
робіт
Заг.
енерговитрати,
Вт
до 139 за СН 28.1 -
31.0
31.1 - 34.0 34.1 - 37.0 37.1 - 40.0 40.0
140 - 174 28.1 -
31.0
31.1 - 34.0 34.1 - 37.0 37.1 - 40.0 40.0
IIа 175 - 232 27.1 -
30.0
30.1 - 33.0 33.1 - 36.0 36.1 - 39.0 39
IIб 233 - 290 27.1 -
30.0
30.1 - 33.0 33.1 - 36.0 36.1 - 39.0 39
III 290 26.1 -
29.0
29.1 - 32.0 32.1 - 35.0 35.1 - 38.0 38
Швидкість руху
повітря, м/с
за СН за СН Нижче максимально допустимих значень
Відносна вологість
повітря, %
60 - 70 71 - 85 86 - 100 - -
Теплове
опромінювання,
Вт/кв. м
141 -
1500
1501 - 2000 2001 - 2500 2501 - 3500 > 3500
Таблиця 6
КЛАСИ УМОВ ПРАЦІ
в залежності від параметрів світлового середовища виробничих приміщень (для постійних робочих місць)
Фактор виробничого
середовища
Клас умов праці

Небезпечний
(екстремальн.)
4
Допустимий
2
Шкідливий - 3
1 ступінь
3.1
2 ступінь
3.2
3 ступінь
3.3
4 ступінь
3.4
Природне
освітлення (КВО), %
1)
норма

недостатньо

відсутній
Освітленість
робочої поверхні
(Е), лк
1)
норма
2)
0,5 Ен - Ен

< 0,5 Ен
Сліпуча блискість
джерел світла
(показник
осліпленості (Р),
відн. од.
1)
норма
3)
Р < Рн
Відбита сліпуча
блискість

відсутність

наявність
Пульсація
освітленості
(коефіцієнт
пульсації (Кп), %

1)
норма

6)
Кп > Кп н
Ультрафіолетова
радіація
(опроміненість
(Еуф), Вт/кв. м
3)
норма
6)
Еуф > Еуф н
--------------
1) "Строительные нормы и правила. Часть 11. Нормы проектирования. Естественное и искусственное освещение".
2) Ен - нормоване значення освітленості.
3) Рн - нормований показник освітленості.
4) Кп н - нормоване значення коефіцієнта пульсації.
5) Згідно з "Санитарными нормами ультрафиолетового излучения в производственных помещениях".
6) Еуф н - нормоване значення ультрафіолетової опроміненості.
Таблиця 7
КЛАСИ УМОВ ПРАЦІ
за показниками важкості трудового процесу
N
п/п
Показники важкості
трудового процесу
Клас умов праці
Оптимальний
(легке фізичне
навантаження)

1
Допустимий
(середнє
фізичне
навантаження)
2
Шкідливий (важка праця) - 3
1
ступінь
3.1
2
ступінь
3.2
3
ступінь
3.3
1 Фізичне динамічне
навантаження,
виражене в
одиницях механічної
роботи за зміну,
кг м
1.1 При регіональному
навантаженні (з
переважаючою участю
м'язів рук та
плечового поясу)
при переміщенні
вантажу на відстань
до 1 м:
- для чоловіків до 2500 до 5000 до 7000 до 9000 більше 9000
- для жінок до 1500 до 3000 до 4000 до 5500 більше 5500
1.2 При загальному
навантаженні (за
участю м'язів рук,
корпуса, ніг):
- при переміщенні
вантажу на
відстань від 1
до 5 м:
- для чоловіків до 12500 до 46000 до 70000 до 90000 більше
90000
- для жінок до 14000 до 28000 до 40000 до 55000 більше
55000
2 Маса вантажу, що
підіймається та
переміщується, кг:
2.1 Підіймання та
переміщення
(разове) вантажів
при чергуванні з
іншою роботою
(до 2 разів на
годину):
- для чоловіків до 15 до 30 більше 30
- для жінок до 5 до 10 більше 10
2.2 Підіймання та
переміщення
(разове) вантажів
постійно протягом
робочої зміни:
- для чоловіків до 5 до 15 до 30 більше 30
- для жінок до 3 до 7 більше 7
2.3 Сумарна маса
вантажів, що
переміщуються
протягом зміни:
з робочої поверхні
- для чоловіків - до 870 більше
870
- для жінок - до 350 більше
350
з підлоги
- для чоловіків - до 435 більше
435
- для жінок - до 175 більше
175
3 Стереотипні робочі
рухи (кількість
за зміну)
3.1 При локальному
навантаженні (за
участю м'язів
кистей та пальців
рук)

до 20000

до 40000

до 60000

більше
60000
3.2 При регіональному
навантаженні (при
роботі з переважною
участю м'язів рук
та плечового поясу)

до 10000

до 20000

до 30000

більше
30000
4 Статичне
навантаження*.
Величина статичного
навантаження за
зміну при утриманні
вантажу, докладання
зусиль, кгс
- однією рукою до 18000 до 36000 до 70000 більше
70000
- двома руками до 36000 до 70000 до 140000 більше
140000
- за участю м'язів
корпуса та ніг
до 43000 до 100000 до 200000 більше
200000
5 Робоча поза вільна зручна
поза (зміна
пози "сидячи-
стоячи" за
бажанням
робітника)
періодичне
перебування в
незручній
фіксованій
позі
(неможливість
зміни
взаємороз-
ташування
різних частин
тіла відносно
одна одної)
до 25 % часу
зміни
періодичне
перебування
в незручній
фіксованій
позі до 50 %
часу зміни;
перебування
у вимушеній
позі
(навпочіпки,
на колінах і
т. ін.) до
25 % часу
зміни
перебування
в незручній
фіксованій
позі більше
50 % часу
зміни;
перебування
у вимушеній
позі (на
колінах,
навпочіпки
і т. ін.)
більше
25 % часу
зміни
6 Нахили корпуса
(кількість за
зміну)
до 50 разів
за зміну
вимушені
нахили більше
30 град.,
51 - 100
разів за зміну
вимушені
нахили
більше
30 град.,
101 - 300
разів за
зміну
вимушені
нахили
більше
30 град.,
300 разів
за зміну
7 Переміщення у
просторі (переходи,
обумовлені
технологічним
процесом протягом
зміни), км

до 4

до 10

до 15

до 15

................
Перейти до повного тексту