- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРАВЛІННЯ ЦЕНТРАЛЬНОЇ СПІЛКИ СПОЖИВЧИХ ТОВАРИСТВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
08.11.2002 N 355
Про нормативні та інструктивні документи Укоопспілки
Заслухавши доповідь першого заступника голови правління Укоопспілки, голови методологічно-консультативної Ради Укоопспілки з питань економіки, фінансів, обліку і контролю І. М. Фільо щодо завершення роботи над підготовкою проектів нормативних та інструктивних документів Укоопспілки, правління Укоопспілки
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити:
1.1. Положення про майнові сертифікати на право на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства споживспілки та ведення реєстрів власників майнових сертифікатів (додаток 1).
1.2. Порядок проведення інвентаризації громадського майна (основних засобів I групи - будівель і споруд) з визначенням їх фізичного зносу (додаток 2).
1.3. Форму N ІНВ-1/УКС "Інвентаризаційний опис N ___ будівлі (споруди)" (додаток 3).
2. Довести нормативні та інструктивні документи Укоопспілки до Кримспоживспілки, облспоживспілок, інших членів Укоопспілки, керівників підприємств (об'єднань) Укоопспілки та опублікувати їх в газеті "Вісті... Діловий випуск".
3. Правлінню Кримспоживспілки, облспоживспілкам, іншим членам Укоопспілки, керівникам підприємств (об'єднань) Укоопспілки забезпечити:
3.1. Завершення до кінця поточного року роботи з укладання договорів з усіма пайовиками про сплату додаткових пайових внесків для участі в Програмі завершення розмежування і закріплення власності у споживчій кооперації України та прийняття заяв від пайовиків про бажання стати співвласниками підприємств споживспілок.
3.2. Проведення станом на 30 листопада 2002 р. інвентаризації громадського майна (основних засобів І групи - будівель і споруд) з визначенням їх фізичного зносу.
3.3. Подання в Укоопспілку до 31 січня 2003 р. замовлення на виготовлення майнових сертифікатів на право на пай (частку) в майні споживчих товариств і підприємств споживспілок.
4. Контроль за виконанням постанови покласти на управління Укоопспілки: бухгалтерського обліку, звітності і корпоративних прав (Волошин А.М.), інвестицій, техніки та охорони праці (Носов О.В.).
Голова правління С.Г.Бабенко
Додаток 1
до постанови правління
Укоопспілки
08.11.2002 N 355
ПОЛОЖЕННЯ
про майнові сертифікати на право на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства споживспілки та ведення реєстрів власників майнових сертифікатів
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Це положення розроблено відповідно до Програми завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України (Укоопспілки) (далі - Програми), затвердженої постановою XVIII (позачергового) з'їзду споживчої кооперації України від 19.12.2000 р. (із змінами і доповненнями).
1.2. Положення встановлює умови виготовлення, порядок зберігання, видачі, обліку майнових сертифікатів на право на пай (частку) пайовика в майні споживчого товариства, підприємства споживспілки.
1.3. Право на отримання сертифікатів мають громадяни України, які є членами (пайовиками) споживчого товариства і мають право на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства споживспілки.
Право на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства споживспілки набувається пайовиком після виконання ним своїх зобов'язань щодо сплати пайових внесків в установлених розмірах згідно з Програмою.
1.4. Право на пай (частку) може бути об'єктом купівлі-продажу, дарування, обмінювання, успадкування, застави.
1.5. Підставою для виписки майнових сертифікатів є рішення Комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України.
2. МАЙНОВИЙ СЕРТИФІКАТ НА ПРАВО НА ПАЙ (ЧАСТКУ) В МАЙНІ
2.1. Майновий сертифікат - іменний документ, який видається споживчим товариством, споживспілкою пайовику та засвідчує право на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства споживспілки (додаток 1).
2.2. Майновий сертифікат без установленого строку обігу і передбачає можливість передачі права на зазначений пай (частку) іншим особам.
2.3. Бланки "Майновий сертифікат" відносяться до документів суворого обліку, що вимагають:
- обліку їх одержання, зберігання та використання як бланків суворої звітності;
- видачі бланків і журналів особі, на яку покладено обов'язки з реєстрації виданих майнових сертифікатів за видатковою накладною;
- списання використаних бланків майнових сертифікатів за актом.
2.4. З дня одержання майнового сертифіката пайовик має право на володіння, користування і розпорядження паєм (часткою) в майні споживчого товариства, підприємства споживспілки на власний розсуд.
2.5. Бланк майнового сертифіката містить реквізити, передбачені Програмою.
2.6. Бланки майнових сертифікатів виготовляються централізовано Укоопспілкою.
2.7. Для визначення тиражу бланків майнових сертифікатів Кримспоживспілка, облспоживспілки, райспоживспілки (члени Укоопспілки)*, підприємства (об'єднання) Укоопспілки щокварталу подають в Укоопспілку замовлення на їх потребу. Замовлення розміщується в друкарні після отримання від Кримспоживспілки, облспоживспілок, райспоживспілок, підприємств (об'єднань) Укоопспілки попередньої оплати.
____________
* Далі - райспоживспілки - маються на увазі райспоживспілки - члени Укоопспілки.
Реєстри подаються у надрукованому вигляді за встановленою формою (додаток 2).
Виправлення даних в реєстрах не допускається. Особи, які склали, підписали зазначені документи, несуть відповідальність за їх достовірність.
2.8. Замовлення підтверджуються реєстрами пайовиків споживчих товариств, співвласників підприємств споживспілок, які набули право на отримання майнових сертифікатів, засвідченими підписами голови комісії споживчого товариства, споживспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України, голови правління споживчого товариства, керівника підприємства споживспілки, головного бухгалтера, печаткою та супровідним зведеним переліком реєстрів, який підписується головою комісії з питань завершення розмежування і закріплення власності Укоопспілки, Кримспоживспілки, облспоживспілок, райспоживспілок.
3. ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ ТА ВИДАЧІ МАЙНОВИХ СЕРТИФІКАТІВ
3.1. Оформлення та видача пайовику майнового сертифіката на право на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства споживспілки здійснюється після остаточного визначення пайовика щодо основного, додаткового і збільшеного паю (частку) та сплати пайових внесків в установлених розмірах згідно з Програмою.
3.2. Майновий сертифікат виписується відповідальною особою управління бухгалтерського обліку, звітності і корпоративних прав Укоопспілки українською мовою в одному примірнику на кожного пайовика, який набув право на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства споживспілки.
3.3. Втрачений майновий сертифікат не відновлюється. За бажанням пайовика, який втратив майновий сертифікат, правління споживчого товариства, споживспілки видає йому дублікат майнового сертифіката у визначеному цим Положенням порядку видачі оригіналу майнового сертифіката.
3.4. Дані, необхідні для заповнення майнових сертифікатів, містяться в первинних документах (реєстрах тощо), отриманих від споживспілок, за якими прийняте рішення Комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності про видачу майнових сертифікатів.
3.5. Майнові сертифікати заповнюються у друкованому вигляді за всіма реквізитами, крім дати та реєстраційного номера, згідно з Книгою реєстрації майнових сертифікатів на право на пай (частку) у майні споживчого товариства, підприємства споживспілки та даних про зміни, які вносяться до майнового сертифіката у зв'язку з передачею права на пай (частку) в майні.
3.6. Заповнені майнові сертифікати комплектуються згідно з отриманими від споживспілок реєстрами пайовиків споживчих товариств, співвласників підприємств споживспілок, які набули право на отримання майнових сертифікатів. До скомплектованих майнових сертифікатів Кримспоживспілці, облспоживспілкам, райспоживспілкам додається витяг з електронного Єдиного реєстру, який є регістром обліку майнових сертифікатів.
3.7. Заповнені майнові сертифікати передаються представнику Кримспоживспілки, облспоживспілки під розписку за наявності довіреності на їх отримання.
3.8. Кримспоживспілкою, облспоживспілками, райспоживспілками майнові сертифікати передаються представникам споживчих товариств, споживспілок за накладною при наявності довіреності на їх отримання для видачі їх безпосередньо пайовикам (власникам) майнових сертифікатів. Видача майнового сертифіката безпосередньо пайовику (власнику майнового сертифіката) здійснюється після проставлення реєстраційного номера згідно з Книгою реєстрації видачі майнових сертифікатів, засвідчення його підписами голови правління, головного бухгалтера споживчого товариства, споживспілки та печаткою.
3.9. Майновий сертифікат видається правлінням споживчого товариства, споживспілки безпосередньо пайовику або особі, яка має право на його отримання.
Для отримання майнового сертифіката пайовик пред'являє паспорт, членський квиток, який підтверджує належність його до споживчого товариства.
Особа, яка відповідає за видачу майнових сертифікатів, здійснює такі дії:
- пересвідчується в особі пайовика на підставі паспорта;
- упевнюється, що реквізити в реєстрі пайовиків, які набули право на отримання майнових сертифікатів, відповідають реквізитам документа;
- перевіряє наявність підписів голови правління, головного бухгалтера споживчого товариства, споживспілки та печатки;
- реєструє майновий сертифікат в Книзі реєстрації видачі майнових сертифікатів (додаток 3).
3.10. Опікуни, піклувальники, крім документів, що засвідчують їх особу та особу, на користь якої здійснюється операція з видачі майнового сертифіката, подають документи, що посвідчують їх повноваження.
3.11. У разі переходу права власності на пай (частку) в майні у порядку спадкоємства, сподкоємцем подаються такі документи: паспорт, майновий сертифікат та документ про право цієї особи на спадщину.
3.12. Реєстрація видачі майнових сертифікатів його власникам здійснюється в Книзі реєстрації видачі майнових сертифікатів на право на пай (частку) у майні споживчого товариства, споживспілок (далі - Книга), яка виготовляється самостійно Укоопспілкою, Кримспоживспілкою, облспоживспілками, райспоживспілками та споживчими товариствами і є регістром постійного зберігання.
3.13. Книга повинна бути пронумерована, прошнурована, скріплена печаткою і підписами голови правління та головного бухгалтера споживчого товариства, споживспілки.
3.14. Дані в Книзі заповнюються чітко і розбірливо, вільні рядки прокреслюються. Виправлення помилок здійснюється закресленням помилкового запису (так, щоб можна було прочитати викреслене) та написанням зверху правильних даних. Виправлення повинні бути обумовлені та підтверджені підписом особи, яка заповнює Книгу.
3.15. Записи в Книзі здійснюються в момент видачі майнового сертифіката його власнику чорнилом темного кольору, пастою кулькової ручки, що забезпечило б збереження цих записів і дало можливість уникнути порушень та зловживань.
3.16. За достовірність відображених в Книзі записів несуть відповідальність особи, що їх здійснюють.
3.17. З визначеними правлінням споживчого товариства, споживспілки особами, які заповнюють Книги, отримують і зберігають майнові сертифікати та Книги, укладається договір про матеріальну відповідальність згідно з діючим законодавством.
3.18. Порядковий номер запису у Книзі є реєстраційним номером, який проставляється у майновому сертифікаті.
3.19. Видача та отримання майнових сертифікатів засвідчується у Книзі підписами пайовика та відповідальної особи.
3.20. Книга зберігається у сейфах або металевих шафах, що забезпечують її збереження.
4. ОФОРМЛЕННЯ ПЕРЕХОДУ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ПАЙ (ЧАСТКУ) В МАЙНІ ТА РОЗРАХУНКІВ З ПАЙОВИКАМИ
4.1. Пайовику, який згідно з поданою заявою відмовляється від права на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства споживспілки, на який видано майновий сертифікат, повертається його вартість грошима або матеріальними цінностями у порядку, визначеному Програмою. Майновий сертифікат на право на пай (частку) повертається споживчому товариству, підприємству споживспілки.
4.2. Правління споживчого товариства, підприємства споживспілки не пізніше п'ятого числа кожного місяця супровідним листом направляє в Кримспоживспілку, облспоживспілку, райспоживспілку повернуті майнові сертифікати з відміткою про повернення пайовику (власнику майнового сертифіката) вартості майнового сертифіката з переліком наявних документів.
Кримспоживспілка, облспоживспілка не пізніше 15 числа кожного місяця направляє їх в Укоопспілку для опрацювання і долучення до справи.
4.3. Управлінням бухгалтерського обліку, звітності і корпоративних прав Укоопспілки здійснюються відповідні записи в Єдиному реєстрі.
4.4. У випадках зміни власника майнового сертифіката в Укоопспілку подається "Реєстр переходу права власності пайовика на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства споживспілки внаслідок купівлі, дарування, успадкування тощо" (додаток 4).
У разі продажу, дарування, успадкування паю (частку) в майні кільком особам, кожній з них видається майновий сертифікат відповідно до вищезазначеного порядку.
4.5. При продажу пайовиком права на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства споживспілки його вартість, порядок розрахунків тощо встановлюється продавцем (власником права на пай (частку) і покупцем за згодою сторін).
Номінальна вартість права на пай (частку) в майні, що обліковується на балансі споживчого товариства, підприємства споживспілки, незалежно від зміни його власника, порядку і вартості продажу залишається без змін.
4.6. Всі витрати, пов'язані з продажем, даруванням, успадкуванням права на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства споживспілки, несуть за взаємною згодою особи, які підписали договір купівлі-продажу, дарування тощо.
4.7. Власник права на пай (частку) в майні споживчого товариства або в майні підприємства споживспілки при його продажу, даруванні тощо у місячний термін після здійснення цієї операції подає споживчому товариству, споживспілці нотаріально завірену копію договору, а також заяву про вихід зі складу співвласників підприємства споживспілки.
5. ПОРЯДОК ВЕДЕННЯ СИСТЕМИ ЄДИНОГО РЕЄСТРУ ВЛАСНИКІВ МАЙНОВИХ СЕРТИФІКАТІВ
5.1. Ведення системи Єдиного реєстру власників майнових сертифікатів (далі - Реєстр) споживчих товариств, підприємств споживспілок здійснюється Укоопспілкою (далі - реєстроутримувач).
5.2. Основні функції, які здійснює реєстроутримувач, такі:
- формування системи Реєстру;
- ведення облікових журналів, що входять до системи Реєстру;
- облік документів, які є підставою для формування та внесення змін до системи Реєстру;
- облік виданих, погашених та втрачених сертифікатів;
- облік осіб, зареєстрованих у системі Реєстру;
- ведення Єдиного електронного реєстру власників майнових сертифікатів;
- складання паперових реєстрів власників майнових сертифікатів на визначену правлінням Укоопспілки дату;
- внесення в систему Реєстру змін у зв'язку з переходом права власності на майнові сертифікати тощо;
- видача споживспілкам майнових сертифікатів, виписаних на ім'я власників;
- облік та обробка запитів, що стосуються інформації системи Реєстру, та надання відповідей на них;
- зберігання документів, які є підставою для внесення змін до Реєстру. Функції реєстроутримувача реалізуються за допомогою системи Реєстру.
5.3. Система Реєстру власників майнових сертифікатів - це сукупність даних, зафіксованих на паперових носіях та у вигляді записів в електронній базі даних, що забезпечує ідентифікацію зареєстрованих в цій системі власників, а також майнових сертифікатів на їх ім'я, облік всіх змін інформації щодо них, одержання та надання інформації і складання Реєстру власників майнових сертифікатів.
5.4. Система Реєстру складається:
- з єдиного Реєстру власників майнових сертифікатів;
- з особових рахунків (анкет) зареєстрованих осіб;
- з облікових регістрів (журналу обліку отриманих запитів у системі Реєстру, журналу виданих, погашених, втрачених сертифікатів);
- з документів, які є підставою для формування та внесення змін до системи Реєстру;
- зі звітів реєстроутримувача щодо ведення системи Реєстру.
5.5. Система Реєстру повинна вестись таким чином, щоб була забезпечена можливість відновлення втраченої інформації про зареєстрованих осіб, належних їм майнових сертифікатів, обставин внесення змін до Реєстру шляхом збереження документів, які стали підставою для формування Реєстру та внесення змін.
Всі записи в системі Реєстру ведуться українською мовою.
5.6. Не допускається реєстрація в системі Реєстру обтяження зобов'язаннями майнових сертифікатів.
5.7. Єдиний реєстр власників майнових сертифікатів (додаток 5) це - перелік на певну дату власників майнових сертифікатів, які обліковуються на їх особових рахунках, що є складовою частиною системи Реєстру.
5.8. Реєстр власників майнових сертифікатів повинен містити:
1. Інформацію про реєстроутримувача:
- повна назва;
- прізвище, ім'я, по батькові голови комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності у споживчій кооперації України, відповідальної особи, яка здійснювала формування Реєстру;
- місце знаходження реєстроутримувача - м. Київ;
- дата формування Реєстру.
2. Інформацію про власника:
- реєстраційний номер;
- дата реєстрації;
- прізвище, ім'я, по батькові;
- місце проживання;
- розмір паю (частки).
3. Інформацію про майновий сертифікат:
- серія;
- номер.
4. Інформацію про місце розміщення паю (частки):
- назва споживчого товариства, підприємства споживспілки;
- шифр Кримспоживспілки, облспоживспілки, райспоживспілки.
5. Підсумкові дані Реєстру.
6. Підписи осіб реєстроутримувача (на паперовій копії Реєстру).
5.9. У разі виникнення помилок в системі Реєстру на підставі письмового розпорядження комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України вносяться зміни в систему Реєстру.
Якщо в результаті помилкового запису був виданий майновий сертифікат з помилковими даними, то цей документ з дати виправлення визнається таким, що втратив чинність, з відповідним відображенням цього факту в системі Реєстру та з обов'язковим повідомленням особи, на ім'я якої він був оформлений, про його недійсність та обов'язкову заміну на новий.
5.10. На дату формування Реєстру та інші дати, визначені правлінням Укоопспілки, повинні складатись паперові копії Реєстру, до яких включається інформація про всіх власників майнових сертифікатів, тощо.
5.11. Особовий рахунок (анкета) зареєстрованої особи - це об'єднана єдиним у системі Реєстру реєстраційним номером сукупність даних про особу власника майнового сертифіката, майновий сертифікат, підставу на виділення паю (частки), юридичну особу, де розміщений пай (частка) та яка видає майновий сертифікат, відомості про всі зміни в обігу майнових сертифікатів.
5.12. Особові рахунки власників майнових сертифікатів відкриваються при їх реєстрації в системі Реєстру.
5.13. Записи на особових рахунках проводяться на підставі рішень Комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України, правління Укоопспілки та поданих документів Кримспоживспілкою, облспоживслілками, райспоживспілками.
Кожен особовий рахунок повинен мати індивідуальний номер, який відповідає реєстраційному номеру електронного Реєстру.
5.14. Особовий рахунок власника майнового сертифіката містить такі дані:
- номер рахунка;
- дата відкриття рахунка;
- дата закриття рахунка;
- прізвище, ім'я, по батькові власника рахунка;
- місце проживання, адреса;
- назва споживспілки, споживчого товариства, які видають майновий сертифікат;
- номер і дата рішення вищого органу управління щодо затвердження паю (частки);
- розмір паю (частки);
- дата операції;
- порядковий номер операції за журналом обліку записів;
- вид операції (купівля, продаж, дарування тощо);
- посилання на документи, що є підставою для проведення операції;
- номер і серія сертифіката;
- дата оформлення сертифіката;
- підстава для видачі сертифіката (первинна видача, перехід права власності, видача на заміну погашеного тощо).
5.15. Особовий рахунок зареєстрованого власника майнового сертифіката, на якому не обліковується майновий сертифікат через зміну власника, закривається. Повторне використання номера рахунка після його закриття не допускається.
Всі дані особового рахунка та записи на ньому зберігаються протягом усього часу існування цього рахунка в системі Реєстру та протягом трьох років з моменту його закриття в активній частині системи або можуть бути виведені до електронного архіву.
Після завершення трьох років з моменту закриття рахунка дані про нього можуть бути знищені з обов'язковим складанням акта знищення.
5.16. Облікові журнали системи Реєстру ведуться у хронологічному порядку в міру виникнення подій, які в них Реєструються. Всі журнали системи Реєстру повинні містити для кожного запису поле для занесення до нього інформації, яка пояснює дії реєстроутримувача. Паперові журнали повинні бути прошиті, аркуші пронумеровані, кількість аркушів у журналі засвідчується підписом голови Комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України та печаткою реєстроутримувача.
5.16.1. Журнал обліку отриманих запитів призначений для обліку всіх отриманих документів, які є підставою для внесення змін до системи Реєстру як тих, з яких відповідальна особа виконала зміни, так і тих, в яких відмовлено, а також документів щодо надання будь-якої інформації.
Журнал повинен містити:
- вхідний номер документа;
- дату отримання;
- вид запиту (події) (замовлення на видачу майнового сертифіката, запит на отримання виписки з Реєстру, пакет документів на Реєстрацію переходу права власності тощо);
- перелік супровідних документів з визначенням їх назви та реквізитів (номер та дата отримання);
- дані про того, від кого надійшли документи (запит).
5.16.2. До журналу обліку записів у Реєстрі вносяться записи про первинну виписку майнових сертифікатів, переведення майнових сертифікатів з одного особового рахунка на інший, відкриття та закриття особового рахунка, зміну реквізитів зареєстрованих осіб, а також про Реєстрацію передачі (повернення) майнових сертифікатів тощо.
Для кожної операції в журналі робиться запис, який містить такий мінімальний набір реквізитів:
- номер операції в журналі;
- дата виконання операції;
- зміст операції;
- реквізити документів, що є підставою для внесення змін до системи Реєстру (або вид документа та посилання на запис про нього в іншому журналі);
- дані про учасників операції (номери особових рахунків);
- дані документів, направлених учасниками операції за результатами її виконання (або вид документа).
5.16.3. Журнал обліку бланків "Майновий сертифікат" призначений для обліку виданих, втрачених, погашених та знищених майнових сертифікатів.
Облік майнових сертифікатів у журналі повинен проводитися у хронологічному порядку у міру зростання номера та серії.
У журналі обліку майнових сертифікатів заповнюються такі дані:
- номер запису (розміщується у порядку зростання);
- дата запису (розміщується у порядку зростання);
- назва споживспілки;
- підстава видачі (первинне отримання, заміна зіпсованого, зіпсовано реєстроутримувачем, споживчим товариством, споживспілкою тощо);
- примітки.
5.17. Відповідальна особа аналізує всі вхідні документи на достатність підстав для виконання дій, що вимагаються (наявність всіх документів, передбачених вимогами, заповнення необхідних реквізитів та наявність необхідної інформації в документах, наявність підписів, печаток; нотаріального посвідчення (де це необхідно) тощо).
У разі недостатності підстав направляє споживспілці, яка звернулася, мотивовану відмову у письмовому вигляді з зазначенням причин відмови за підписом голови комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності споживчої кооперації України або заступника голови правління Укоопспілки.
5.18. Всі зміни до системи Реєстру або надання інформації про її стан здійснюються на підставі письмових розпоряджень правління Укоопспілки або рішень Комісії з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України.
До розпоряджень повинні бути додані отримані і попередньо зареєстровані документи, визначені в окремих пунктах цього Положення, які розглядалися Комісією і які необхідні для здійснення окремих операцій в системі Реєстру.
Документи, на підставі яких вносяться зміни до даних системи Реєстру, повинні складатися у письмовій формі і підлягають обов'язковій Реєстрації.
5.19. При веденні системи Реєстру у вигляді записів в електронних базах даних система ведення Реєстру повинна забезпечувати:
- ведення Єдиного реєстру у вигляді записів в електронних базах даних відповідно до вимог цього Положення;
- відкриття, ведення та закриття особових рахунків власників майнових сертифікатів (особові рахунки повинні включати всі реквізити, вказані в цьому Положенні);
- порівняння кількості майнових сертифікатів, що обліковуються в Реєстрі, з однієї сторони, та на особових рахунках власників, з другої сторони;
- підготовку на підставі записів в електронних базах даних паперової копії Реєстру друкуванням на принтері;
- перегляд на екрані монітора інформації, що міститься в базі даних;
- роздрукування журналів системи Реєстру у повному обсязі та витягів з них у вигляді окремих записів (якщо програмний комплекс включає ведення журналів в електронному вигляді);
- наявність паролів при роботі з програмою;
- копії електронних масивів (файлів);
- доступ до комп'ютерної техніки тільки уповноваженому на це персоналу.
5.20. Приміщення, де зберігаються дані системи Реєстру як у паперовій формі, так і у вигляді записів в електронних базах даних повинні відповідати всім вимогам надійного їх зберігання.
5.21. Функції особи, відповідальної за формування, ведення, зберігання системи Реєстру, визначаються посадовою інструкцією, яка затверджується головою Комісії Укоопспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України.
6. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
6.1. Це Положення поширюється лише на споживчі товариства, споживспілки системи Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки).
6.2. В разі внесення законодавцем змін чи доповнень до діючих законів, інших нормативно-правових актів або прийняття нових, які регулюють правовідносини, що стосуються сертифікації майна, майнових прав пайовиків тощо, відповідні пункти цього Положення діють у частині, що не суперечить законам, іншим нормативно-правовим актам.
6.3. Зміни і доповнення до Положення вносяться правлінням Укоопспілки.
Начальник управління
бухгалтерського обліку, звітності
і корпоративних прав Укоопспілки А.М.Волошин
Додаток 1
Україна Центральна спілка споживчих товариств Укоопспілка
МАЙНОВИЙ СЕРТИФІКАТ
на право на пай (частку) у майні
__________________________________________________________
(назва споживчого товариства, підприємства споживспілки)
Серія N
Майновий сертифікат на право на пай (частку) у майні видано
громадянину України - члену
__________________________________________________________________
(назва споживчого товариства, підприємства споживспілки,
__________________________________________________________________
його місцезнаходження)
________________________ району __________________________ області
_________________________________________________________________,
(прізвище, ім'я, по батькові)
який проживає в _________________________________________________,
(місце проживання)
_____________________ району ____________________________ області,
на підставі постанови загальних зборів (зборів уповноважених)
членів споживчого товариства
від "___" ____________ 200_ р. N _________
власника підприємства або уповноваженого ним органу (протокол
від "___" ____________ 200_ р. N ___) про те, що йому належить
право на пай (частку) у майні споживчого товариства, підприємства
споживспілки, яке перебуває у колективній власності,
__________________________________________________________________
(назва споживчого товариства, підприємства споживспілки)
без визначення цього паю (частки) в натурі.
Вартість паю (частки) у майні споживчого
товариства, підприємства споживспілки
____________________________________________________ грн.
(літерами)
М.П. Голова правління споживчого
товариства/споживспілки
_______________ ____________________
(підпис) (прізвище, ініціали)
Головний бухгалтер
_______________ ____________________
(підпис) (прізвище, ініціали)
Майновий сертифікат зареєстровано "___" ____________ 200_ р. в електронному Реєстрі Укоопспілки за N ___ та у Книзі реєстрації майнових сертифікатів на право на пай (частку) у майні споживчого товариства, підприємства споживспілки за N ___.
Право на пай (частку) може бути об'єктом купівлі-продажу, дарування, обмінювання, успадкування, застави.
Зміни, які вносяться до майнового сертифіката у зв'язку з передачею права на пай (частку).
Право на пай (частку) передано ___________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові громадянина
або назва юридичної особи)
_________________________________________________________________,
(місце проживання або місцезнаходження)
на підставі ______________________________________________________
(договір купівлі-продажу, дарування, заповіт тощо)
Голова правління споживчого
товариства/споживспілки ____________ ____________________
(підпис) (прізвище, ініціали)
Головний бухгалтер ____________ ____________________
(підпис) (прізвище, ініціали)
"___" ____________ 200_ р.
М.П.
Додаток 2
Україна Центральна спілка споживчих товариств Укоопспілка
________________ Кримспоживспілка, облспоживспілка
________________ райспоживспілка
________________ споживче товариство,
(назва) підприємство споживспілки
________________
(поштова адреса,
тел.)
РЕЄСТР
пайовиків, які набули право на отримання майнових
сертифікатів
--------------------------------------------------------------------------------
Поряд-| Прізвище, ім'я, по | Місце | Номер і дата рішення |Розмір паю|
ковий | батькові пайовика | проживання,|вищого органу управління| (частки) |
номер |(у давальному відмінку)|повна адреса| про затвердження паю | (грн.) |
| | | (частки) | |
------+-----------------------+------------+------------------------+----------|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
------+-----------------------+------------+------------------------+----------|
------+-----------------------+------------+------------------------+----------|
------+-----------------------+------------+------------------------+----------|
------+-----------------------+------------+------------------------+----------|
| Разом по сторінці | | | |
------+-----------------------+------------+------------------------+----------|
| Всього за реєстром | Х | Х | |
--------------------------------------------------------------------------------
Голова Комісії з питань ________ _____________________________
завершення розмежування (підпис) (прізвище, ім'я, по батькові)
і закріплення власності
споживчого товариства,
споживспілки
М.П.
Голова правління ________ _____________________________
споживчого товариства, (підпис) (прізвище, ім'я, по батькові)
споживспілки
Головний бухгалтер ________ _____________________________
споживчого товариства, (підпис) (прізвище, ім'я, по батькові)
споживспілки
Додаток 3
Україна Центральна спілка споживчих товариств Укоопспілка
_______________________________________________
(назва споживчого товариства, споживспілки)
район __________________________
область (АР Крим)
КНИГА
реєстрації видачі майнових сертифікатів на право на пай (частку) у майні споживчого товариства, підприємства споживспілки
-----------------------------------------------------------------------------------------
Поряд-| Прізвище | Документи, що |Майновий сертифікат| Підпис | Підпис |Відмітка про|
ковий |і ініціали| посвідчують | | пайовика |особи, яка| передачу |
номер | пайовика | пайовика | | про | видала | права на |
| | | |одержання | майновий |пай (частку)|
| | | |майнового |сертифікат|------------|
| | | |ертифіката| | документ |
------+----------+---------------+-------------------+----------+----------+------------|
| |номер |паспорт,|серія|номер| дата | | | N | дата |
| | чл. | серія, | | | видачі| | | | |
| |квитка| номер | | | | | | | |
------+----------+------+--------+-----+-----+-------+----------+----------+---+--------|
А | Б | В | Г | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
------+----------+------+--------+-----+-----+-------+----------+----------+---+--------|
| | | | | | | | | | |
-----------------------------------------------------------------------------------------
Додаток 4
Україна Центральна спілка споживчих товариств Укоопспілка
________________________________________________________
(назва споживчого товариства, підприємства споживспілки)
район ________________________________________
область ______________________________________
(АР Крим)
РЕЄСТР
переходу права власності пайовика на пай (частку) в майні
__________________ внаслідок купівлі, дарування,
(назва споживчого товариства, підприємства споживспілки)
успадкування тощо за _____________ 200_ р.
(місяць)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Поряд-| Прізвище ім'я, по | Майновий сертифікат | Прізвище, | Місце | Підстава |
ковий |батькові колишнього| | Ім'я, по |проживання| зміни |
номер | власника на права | | батькові | адреса | власника |
| пай (частку) | | нового | | права на |
| | | власника | |пай (частку)|
| | |права на пай| | |
| | | (частку) | | |
------+-------------------+----------------------------+------------+----------+------------|
| | N | дата | ким | розмір | | | |
| |серія|видачі|видано| паю | | | |
| | | | |(частки)| | | |
------+-------------------+-----+------+------+--------+------------+----------+------------|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
------+-------------------+-----+------+------+--------+------------+----------+------------|
------+-------------------+-----+------+------+--------+------------+----------+------------|
------+-------------------+-----+------+------+--------+------------+----------+------------|
------+-------------------+-----+------+------+--------+------------+----------+------------|
|Всього | | | | | | | |
---------------------------------------------------------------------------------------------
Всього порядкових номерів _________________________ одиниць.
(літерами)
Загальна сума паю (частки) _________________________ гривень.
(літерами)
Голова Комісії з питань __________ _____________________________
завершення розмежування (підпис) (прізвище, ім'я, по батькові)
споживчого товариства
(споживспілки)
М.П.
Голова правління __________ _____________________________
споживчого товариства (підпис) (прізвище, ім'я, по батькові)
(керівник підприємства
споживспілки)
Головний бухгалтер __________ _____________________________
споживчого товариства (підпис) (прізвище, ім'я, по батькові)
(підприємства
споживспілки)
Додаток 5
Україна Центральна спілка споживчих товариств Укоопспілка
м. Київ
___________________________________
(місце знаходження)
___________________________________
(дата формування Реєстру)
___________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові голови
комісії з питань завершення
розмежування і закріплення
власності Укоопспілки)
___________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові
виконавця, відповідальної особи)
ЄДИНИЙ РЕЄСТР
власників майнових сертифікатів на право на пай (частку) в майні споживчих товариств, підприємств споживспілок
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Реєстра-|Дата реєстрації|Майновий сертифікат|Прізвище, ім'я, по| Місце |Розмір паю (частки)|
ційний | | |батькові власника |проживання| (грн., коп.) |
номер | |-------------------| майнового | | |
| | серія | номер | сертифіката | | |
--------+---------------+---------+---------+------------------+----------+-------------------|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
--------+---------------+---------+---------+------------------+----------+-------------------|
--------+---------------+---------+---------+------------------+----------+-------------------|
--------+---------------+---------+---------+------------------+----------+-------------------|
Разом | Х | Х | Х | Х | Х | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Підсумок прописом
Голова Комісії ________ _____________________
(підпис) (ініціали, прізвище)
М. П.
Відповідальна особа ________ _____________________
(підпис) (ініціали, прізвище)
Додаток 2
до постанови правління
Укоопспілки
08.11.2002 N 355
ПОРЯДОК
проведення інвентаризації громадського майна (основних засобів I групи - будівель і споруд) з визначенням їх фізичного зносу
1. Інвентаризація громадського майна (основних засобів I групи - будівель і споруд) проводиться у всіх підприємствах, організаціях, інших господарюючих суб'єктах споживчої кооперації України (далі - підприємства) і має на меті визначення їх фізичного зносу.
2. При проведенні інвентаризації підприємства керуються Положенням про особливості інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, документів та розрахунків в організаціях, підприємствах і установах споживчої кооперації України, затвердженим постановою п'ятих зборів ради Укоопспілки шістнадцятого скликання від 18 квітня 1996 року, а також цим Порядком.
3. На підприємствах, які знаходяться на госпрозрахунку і виділені на окремий баланс (окрім госпрозрахункових відокремлених підрозділів), створюється одна інвентаризаційна комісія. В районних споживчих товариствах може бути створено декілька інвентаризаційних комісій.
Призначення інвентаризаційної комісії оформляється письмовим розпорядженням, де зазначається склад комісії, об'єкти, терміни проведення та подання матеріалів інвентаризації.
Розпорядження про призначення інвентаризаційної комісії підписується головою правління споживчого товариства, споживспілки, керівником підприємства та головним бухгалтером і вручається голові інвентаризаційної комісії.
Інвентаризаційна комісія створюється з числа перевірених і досвідчених працівників, добре обізнаних з основними засобами, які інвентаризуються, первинним обліком і порядком проведення інвентаризації. До цієї роботи залучаються інвентаризатори, ревізори, бухгалтери, економісти, керівники кооперативних організацій (підприємств), їх заступники, начальники структурних підрозділів (служб), представники кооперативної громадськості. Обов'язково до складу інвентаризаційної комісії включається інженер-будівельник (у разі відсутності зазначеного фахівця у списковому складі - запрошується зі сторонньої будівельної організації, підприємства).
4. Інвентаризаційна комісія несе відповідальність:
- за повноту і точність внесених в інвентаризаційні описи даних про обстежувані об'єкти;
- за правильність і своєчасність оформлення матеріалів інвентаризації відповідно до цього Порядку;
- за внесення в опис свідомо неправильних ознак фізичного зносу будівель і споруд з метою приховування їх реального стану.
5. Строки проведення інвентаризації визначаються керівником підприємства, правлінням кооперативної організації для кожної інвентаризаційної комісії окремо.
6. До початку інвентаризації необхідно перевірити:
- наявність і стан реєстрів обліку (інвентарних книг, карток, описів тощо);
- наявність і стан технічних паспортів та іншої документації, що підтверджує право власності на основні засоби та землекористування*;
- наявність документів на основні засоби, що здані в операційну оренду (за відсутності документів слід забезпечити їх отримання чи оформлення).
____________
* Номер та дата свідоцтва на право власності та документа на землекористування цілісного майнового комплексу, якщо вони видані на декілька об'єктів нерухомості, проставляється в інвентаризаційному описі кожної будівлі (споруди) комплексу, а в пункті 8 інвентаризаційного опису зазначається: "Будівля (споруда) є в складі _______________________ цілісного майнового комплексу.
(назва)
7. При виявленні розходжень і неточностей між даними бухгалтерського обліку, технічної документації та фактичними даними (добудова, надбудова, зміна об'ємно-планувальних рішень) інвентаризаційна комісія зазначає фактичні дані, крім того, про зазначені розходження робиться відмітка у п. 8 опису.
8. Інвентаризаційна комісія обов'язково проводить огляд усіх будівель і споруд в натурі і вносить в інвентаризаційні описи (додаток 3) повне найменування цих об'єктів, їх інвентарні номери, рік введення в дію, параметри та відсотки фізичного зносу.
Про наявність чи відсутність окремих елементів будівлі (споруди) або зовнішніх чи внутрішніх інженерних мереж (водопровід, теплопостачання, каналізація тощо) в інвентаризаційному описі навпроти відповідного пункту у спеціально відведеному місці робиться відмітка.
Наприклад, в будівлі, яка інвентаризується, фундаменти стовпові дерев'яні і відсутнє водопостачання:
У пункті 6.1. Фундаменти: -------
стовпові дерев'яні | -+- |
проставляється знак "плюс" -------
а в пункті 7.6. Зовнішні інженерні -------
мережі та благоустрій об'єкта: | --- |
Наявність зовнішніх інженерних мереж -------
Водопостачання: проставляється знак "мінус"
У разі якщо зовнішні інженерні мережі та благоустрій об'єктів не значаться в обліку під окремими інвентарними номерами, а їх вартість обліковується у складі тієї чи іншої будівлі (споруди), інвентаризаційна комісія проводить інвентаризацію як окремої споруди. Крім того, про зазначене робиться відмітка у п. 8 опису.
Членами інвентаризаційної комісії проводиться обмір параметрів будівлі (споруди), необхідних для заповнення інвентаризаційного опису (довжина, ширина тощо).
9. Під фізичним зносом конструкцій, технічних пристроїв і будівлі в цілому мається на увазі втрата ними техніко-експлуатаційних показників (міцності, стійкості, надійності та ін.) внаслідок дії природно-кліматичних, технологічних факторів та життєдіяльності людини.
Величина фізичного зносу споруди на момент її оцінювання характеризує ступінь погіршення технічних даних і пов'язаних з ними експлуатаційних показників будівлі.
Величина фізичного зносу елементів будівлі визначається візуальним обстеженням.
Величина фізичного зносу окремих конструкцій або їх ділянок визначається за інвентаризаційним описом, порівнянням наведених у ньому ознак фізичного зносу з виявленими під час обстеження.
Конкретний відсоток величини фізичного зносу в межах інтервалу, наведеного в інвентаризаційному описі, визначають з таких міркувань:
якщо елемент має всі ознаки фізичного зносу, що відповідають даному інтервалу, то величина зносу приймається рівною верхній межі інтервалу;
якщо в елементі виявлена тільки одна з декількох ознак зносу, то величина фізичного зносу приймається рівною нижній межі інтервалу;
якщо оцінка величини фізичного зносу визначається за неповним набором ознак, наведених в таблиці даного інтервалу, то її визначають візуально залежно від розміру або характеру існуючих несправностей. У такому разі показник фактичного фізичного зносу має бути кратним 5, тобто 5, 10, 15, 20, 25 і т. п.
Інвентаризаційною комісією визначається також і величина фізичного зносу інженерних мереж.
10. Основні засоби записуються в описі під найменуванням відповідно до основного призначення об'єкта. Об'єкт, що пройшов відновлення, реконструкцію, розширення чи переобладнання, внаслідок чого змінилося його призначення, вноситься до опису під найменуванням, що відповідає новому основному призначенню.
11. При виявленні об'єктів, що не знаходяться на обліку, інвентаризаційна комісія складає на них описи у встановленому порядку.
Оцінка виявлених і не врахованих раніше об'єктів повинна бути проведена за справедливою вартістю відповідно до вимог П(С)БО N 7 "Основні засоби".
12. У разі виявлення інвентаризаційною комісією нестачі основних засобів або основних засобів, які мають ознаки значного руйнування і не підлягають відновленню, складається окремий акт. Окрім того, інвентаризаційною комісією розглядаються письмові пояснення, одержані від посадових осіб, відповідальних за збереження цих об'єктів. Матеріали і висновки комісії із зазначених випадків подаються на розгляд правлінь споживчих товариств, споживспілок.
13. В окремих випадках (за рішенням власника) інвентаризаційні комісії проводять фотографування будівлі, споруди, де фіксується загальний вигляд об'єкта та значні ознаки фізичного зносу.
14. Результати проведеної інвентаризації основних засобів оформляються належним чином складеними інвентаризаційними описами (зразок додається).
Записи в описах роблять пастою кулькової ручки, чорнилом чітко і виразно.
Виправлення допущених помилок повинні робитися на всіх примірниках описів закресленням помилкових записів (так, щоб можна було прочитати викреслене) та написанням зверху правильних даних. Зазначені виправлення підтверджуються підписами усіх членів комісії.
15. На кожен об'єкт основних засобів складається окремий інвентаризаційний опис у трьох примірниках:
а) перший примірник опису залишається на підприємстві, де обліковується об'єкт основних засобів;
б) другий примірник опису подається правлінню райспоживспілки, районного споживчого товариства;
в) третій примірник опису подається правлінню Укоопспілки, Кримспоживспілки, облспоживспілки.
16. Після проведення інвентаризації постійно діюча інвентаризаційна комісія споживчого товариства, споживспілки здійснює контрольну перевірку правильності проведення інвентаризацій не менше трьох об'єктів основних засобів.
При встановленні серйозних порушень за рішенням правлінь споживчого товариства, райспоживспілки, Кримспоживспілки, облспоживспілки, Укоопспілки проводяться повторні суцільні інвентаризації будівель і споруд, а особи, які допустили порушення, притягуються до відповідальності згідно з діючим законодавством.
Начальник управління
бухгалтерського обліку, звітності
і корпоративних прав Укоопспілки А.М.Волошин
Додаток 3
до постанови правління
Укоопспілки
08.11.2002 N 355
Форма N ІНВ-1/УКС
_________________________
підприємство, організація
УКРАЇНА
Центральна спілка споживчих товариств України
Укоопспілка
Інвентаризаційний опис N ___ будівлі (споруди)
______________________________________
(назва)
______________________________________
(адреса - місто, село, вул., буд.)
на ______________ 2002 року
Свідоцтво на право власності N ___ "___"________ ____ р.
Документ на землекористування N ___ "___"_______ ____ р.
1. Інвентарний номер ____________.
2. Рік введення в дію _____________.
3. Вартість: первісна _________; знос ____________; залишкова ________.
4. Вид майна: неподільне, подільне (потрібне підкреслити).
5. Параметри будівлі (споруди):
довжина _________ м, ширина _________ м, висота _________ м, площа _________ кв. м, об'єм __________ куб. м, кількість поверхів ________, в т. ч. підвальний, цокольний (потрібне підкреслити).
Довжина і ширина визначаються за зовнішнім обрисом стін на рівні вище цоколя, включаючи шар штукатурки і облицювання.
Висота визначається від рівня чистої підлоги першого поверху до верху засипки горищного перекриття.
Параметри підвального та цокольного поверхів рахуються окремо: довжина _______ м, ширина _______ м, висота _________ м, площа _______ кв. м, об'єм _______ куб. м. Довжина і ширина визначаються за внутрішнім обрисом стін, включаючи штукатурку. Висота визначається від рівня чистої підлоги підвалу до рівня чистої підлоги першого поверху.
Підвальним поверхом вважається поверх, підлога якого заглиблена більш як на половину висоти поверху в грунт.
Цокольним поверхом вважається поверх, підлога якого заглиблена в грунт не більше ніж на половину відстані від підлоги до стелі.
................Перейти до повного тексту