- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 319 від 11.12.96 м.Київ |
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Нацбанку
N 527 від 18.12.98 )
Про внесення змін і доповнень до Інструкції N 3 "Про відкриття банками рахунків в національній та іноземній валюті", затвердженої постановою Правління Національного банку України від 27.05.96 р. за N 121
Розглянувши пропозиції департаменту валютного регулювання та юридичного департаменту щодо внесення змін і доповнень до Інструкції N 3 "Про відкриття банками рахунків в національній та іноземній валюті", затвердженої постановою Правління Національного банку України від 27.05.96 р.
N 121, Правління
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити запропоновані зміни і доповнення (додаються) до Інструкції N 3 "Про відкриття банками рахунків в національній та іноземній валюті".
2. Департаменту бухгалтерського обліку (П.М.Сенищ) у "Плані рахунків бухгалтерського обліку банків України" передбачити рахунки для обліку коштів у національній грошовій одиниці України фізичних осіб-іноземців.
3. Ввести в дію зміни та доповнення до Інструкції N 3 "Про відкриття банками рахунків в національній та іноземній валюті" з 2 січня 1997 року.
4. Управлінню справами (В.В.Врублевський) забезпечити своєчасну розсилку змін і доповнень до Інструкції усім регіональним управлінням Національного банку України та комерційним банкам України.
5. Встановити, що з введенням в дію змін і доповнень до Інструкції втрачають чинність листи Національного банку України від 12.01.93 р. за
N 19029/39, від 11.12.95 р. за
N 325 та розділ 2 (Доповнення до тимчасового режиму поточних рахунків громадян в іноземній валюті в уповноважених банках України N 19029/39 від 12.01.93) листа від 26.07.95 р. за
N 275.
6. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на департамент валютного регулювання (С.О.Яременко).
Голова Правління | В.А.Ющенко |
Додаток N 1
до постанови Правління
Національного банку України
від 11 грудня 1996 р. N 319
Зміни та доповнення до Інструкції N 3 Національного банку України "Про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті" (із змінами, внесеними постановою Правління НБУ від 23.09.96 р. N 245 (додаток N 1 ( v0385500-96 )
"При відкритті підприємствам та підприємцям без створення юридичної особи усіх видів рахунків, передбачених цією Інструкцією, та у разі зміни номерів відкритих рахунків, установа банку зобов'язана повідомити про це податковий орган за місцем реєстрації власника рахунку в триденний строк. Копія повідомлення залишається у справі про відкриття рахунків.
2. В абзаці другому пункту 1.7. слова "податкової інспекції" замінити на слова "податкового органу".
3. З абзацу другого пункту 2.1.3. виключити слово "лише" та доповнити пункт двома новими абзацами такого змісту:
"Крім того, на таких субрахунках можуть проводитися операції щодо здійснення поточних витрат, пов'язаних з забезпеченням власних потреб відособленого підрозділу відповідно до кошторису, затвердженого юридичною особою.
Кошти на зазначені поточні витрати перераховуються юридичною особою на відповідний субрахунок у визначені нею терміни".
4. Абзац перший пункту 2.2.1. викласти в такій редакції:
"Для відкриття розрахункових (поточних) рахунків підприємства подають установам банків такі документи:".
5. Абзац перший підпункту "г" пункту 2.2.1. доповнити словами "чи реєструючим органом". В абзаці другому слова "податкової інспекції" замінити на слова "податкових органів".
6. У підпункті "д" пункту 2.2.1. виключити слова "платіжних та інших".
7. Доповнити пункт 2.2.1. новим абзацем такого змісту:
"Бюджетні рахунки відкриваються на підставі розпорядження відповідного фінансового органу або органу Державного казначейства України з наданням в установу банку картки із зразками підписів та відбитком печатки. У разі, якщо в цій установі банку відкрито розрахунковий чи поточний рахунок клієнта, надання картки не обов'язкове".
8. Пункт 2.2.2. викласти в такій редакції:
"При відкритті суброзрахункових рахунків для філій та інших відособлених підрозділів підприємств в установу банку, в якій відкривається суброзрахунковий рахунок, подаються такі документи:
а) заява на відкриття суброзрахункового рахунку встановленого зразка (додається). Заява підписується керівником та головним бухгалтером відособленого підрозділу. Якщо в штаті немає посади головного бухгалтера чи іншої службової особи, яка виконує обов'язки головного бухгалтера, заява підписується лише керівником;
б) копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи в органі державної виконавчої влади, іншому органі, уповноваженому здійснювати державну реєстрацію, засвідчена нотаріально чи органом, який видав свідоцтво про державну реєстрацію;
в) копія рішення про створення відособленого підрозділу тим органом, якому надано таке право чинним законодавством, засвідчена нотаріально чи органом, який прийняв таке рішення;
г) копія належним чином оформленого положення про відособлений підрозділ, засвідчена нотаріально чи органом, що створив відособлений підрозділ.
Установа банку, в якій відкривається суброзрахунковий рахунок відособленому підрозділу, що має окремий баланс та стоїть на обліку в податковому органі як платник податку, ставить відмітку про відкриття такого рахунку на тому примірнику положення про відособлений підрозділ, на якому стоїть відмітка податкового органа про реєстрацію підрозділу як платника податків, після чого цей примірник повертається власнику рахунку;
д) картка із зразками підписів посадових осіб відособленого підрозділу, яким згідно з чинним законодавством та відповідними документами підприємства надано право розпорядження рахунком та підпису розрахункових документів. Картка підписується керівником і головним бухгалтером підприємства. Зразки підписів та повноваження посадових осіб засвідчуються нотаріально;
ж) клопотання підприємства або відповідного органу приватизації (щодо структурних підрозділів, які виділяються в процесі приватизації) до банку, в якому відкривається суброзрахунковий рахунок, про відкриття суброзрахункового рахунку з визначенням обсягу та характеру операцій, які будуть на ньому проводитися, а також із зазначенням юридичної адреси підприємства та його розрахункового рахунку.
Установа банку, в якій відкрито суброзрахунковий рахунок, в 3-денний строк повідомляє про це відповідному податковому органу та банку, в якому відкрито розрахунковий рахунок підприємства в національній валюті або розрахунковий рахунок в іноземній валюті у разі відкриття суброзрахункового рахунку в іноземній валюті. Повідомлення зберігається у справі з юридичного оформлення розрахункового рахунку. Копії повідомлень в податковий орган та банк зберігаються в справі з юридичного оформлення субрахунку.
9. Пункт 2.2.12. викласти в такій редакції:
"Для забезпечення таких видів діяльності, як виробнича кооперація, спільне виробництво та інші види спільної діяльності за участю іноземних інвесторів, що здійснюються на основі договорів (контрактів) без утворення юридичної особи, в установах банків відкриваються розрахункові рахунки при отриманні заяви про відкриття рахунку; копії договору про ведення спільної діяльності, засвідченої нотаріально; копії документа про реєстрацію такого договору (контракту), засвідченої нотаріально або органом, що видав документ про реєстрацію; рішення учасників договору про визначення осіб, яким надається право розпорядчого підпису при проведенні грошових операцій за цим рахунком, що оформлюється у вигляді довіреності; картка із зразками підписів та відбитком печатки.
У разі відкриття розрахункового рахунку для ведення сумісної діяльності без участі іноземних інвесторів (ст.ст.
430-
434 Цивільного кодексу України) копія документа про реєстрацію договору про сумісну діяльність не подається, а в картці із зразками підписів ставиться зразок відбитку печатки, присвоєної тому учаснику договору, якому за довіреністю усіх учасників договору про сумісну діяльність надано право розпорядчого підпису при проведенні грошових операцій за цим рахунком.
Відмітка установи банку про відкриття рахунку ставиться на титульній сторінці першого примірника договору (контракту), поряд з відміткою податкових органів про взяття на облік."
10. Речення четверте виноски до пункту 2.2.14. викласти в такій редакції: "Не потрібна легалізація документів, які були видані в Республіці Албанія, Народно-Демократичній Республіці Алжир, Республіці Болгарія, Соціалістичній Республіці В'єтнам, Корейській Народно-Демократичній Республіці, Республіці Куба, Монголії, Республіці Польща, Румунії, Словацькій Республіці, Угорській Республіці, країнах, що утворилися на території колишньої СФРЮ, Чеській Республіці, Литовській Республіці, Естонській Республіці, Російській Федерації, Республіці Вірменія, Республіці Білорусь, Республіці Грузія, Республіці Молдова, Республіці Казахстан, Республіці Киргизстан, Республіці Таджикистан, Туркменистані, Республіці Узбекистан, Республіці Азербайджан".
11. Пункт 2.2.15. виключити.
12. Доповнити підрозділ 2.2. пунктом 2.2.15. такого змісту:
"Розрахунковий рахунок іноземному інвестору у національній валюті України відкривається у порядку, визначеному пунктом 6.2.11. цієї Інструкції".
13. Назву розділу 3 Інструкції викласти в такій редакції:
"3. Відкриття рахунків у національній валюті фізичним особам та використання коштів за рахунками".
14. Назву підрозділу 3.1. викласти в такій редакції: "Розрахункові рахунки фізичних осіб".
15. Пункт 3.1.1. викласти в такій редакції:
"Для проведення безготівкових розрахунків у національній валюті фізичними особами між собою та з юридичними особами згідно з чинним законодавством України в установах банку відкриваються розрахункові рахунки:
а) фізичним особам-громадянам України;
б) фізичним особам-іноземцям (резидентам), що отримали посвідку на проживання в Україні;
в) фізичним особам-іноземцям (нерезидентам):
- що проживають в Україні відповідно до відкритої візи строком до 1 року, оплата праці яких відповідно до трудової угоди (контракту) здійснюється в грошовій одиниці України (за довідкою організації, установи, посольства, представництва про оплату праці нерезидента);
- що отримали спадщину та успадковані кошти в Україні (за наявності підтверджуючих документів);
- що отримали прибуток внаслідок здійснення іноземної інвестиції в Україну".
16. У пункті 3.1.2. в абзацах 1 та 2 та в пункті 3.1.7. слова "громадянина" замінити на "фізична особа" у відповідному відмінку.
17. Абзац перший пункту 3.1.2. доповнити словами: "або керівником установи банку у разі, якщо посада головного бухгалтера (старшого бухгалтера, бухгалтера) не передбачена".
18. Доповнити пункт 3.1.2. приміткою такого змісту:
"У разі відсутності ідентифікаційного номера фізичної особи на момент відкриття рахунку у зв'язку з тимчасовою затримкою його отримання в податкових органах, установа банку може відкрити розрахунковий рахунок фізичній особі на підставі довідки податкового органу про отримання документів від фізичної особи із зазначенням орієнтовного терміну надання номера."
19. Абзац перший пункту 3.1.5. викласти в такій редакції:
"На розрахункові рахунки в національній валюті фізичних осіб-громадян України зараховуються:".
20. Абзац сьомий пункту 3.1.5. викласти в такій редакції:
"- кошти за реалізоване власне майно та за здану сільгосппродукцію;"
21. Абзац перший пункту 3.1.6. викласти в такій редакції:
"З розрахункових рахунків у національній валюті фізичних осіб-громадян України за розпорядженням власника чи за його дорученням проводяться операції:".
22. Доповнити пункт 3.1.6. реченням такого змісту:
"Забороняється перерахування коштів на будь-який рахунок фізичних осіб-іноземців (нерезидентів)".
23. Підрозділ 3.1. доповнити пунктами 3.1.8.-3.1.11. такого змісту:
"3.1.8. На розрахункові рахунки фізичних осіб-іноземців (резидентів), що визначені в п.3.1.1. зараховуються:
- кошти, одержані як оплата праці, пенсії, допомога, авторські гонорари;
- кошти, одержані як відшкодування шкоди, заподіяної робітникам та службовцям каліцтвом;
- кошти, одержані від продажу іноземної валюти;
- перекази від інших фізичних осіб;
- кошти від продажу власного майна;
- інші надходження, що не суперечать чинному законодавству України.
3.1.9. На розрахункові рахунки фізичних осіб-іноземців (нерезидентів), що визначені в підпункті 3.1.1. "в", зараховуються відповідно:
- кошти, одержані як оплата праці, допомога, авторські гонорари;
- кошти, одержані як відшкодування шкоди, заподіяної робітникам та службовцям каліцтвом;
- кошти від продажу власного майна;
- успадковані кошти;
- кошти, отримані внаслідок здійснення іноземної інвестиції в Україну (за наявністю протоколу зборів засновників про розподіл прибутку та довідки податкової адміністрації про сплату податків згідно з чинним законодавством).
3.1.10. З розрахункових рахунків у національній валюті фізичних осіб-іноземців (резидентів та нерезидентів) за розпорядженням власника чи за його дорученням проводяться операції в грошовій одиниці України:
- видача коштів готівкою;
- видача платіжних документів для здійснення безготівкових розрахунків;
- розрахунки у безготівковій формі за надані послуги юридичними та фізичними особами та території України;
- сплата мита, податків та інших обов'язкових платежів;
- сплата страхових та членських внесків;
- здійснення платежів з відшкодування витрат судовим, слідчим, арбітражним, нотаріальним та іншим органам;
- перерахування на рахунок іншої фізичної особи;
- перерахування на інший власний розрахунковий рахунок в іншому банку України чи на вкладний рахунок;
- перерахування на рахунок юридичної особи-резидента як внесок до її статутного фонду у випадках, передбачених чинним законодавством;
- перерахування на рахунок юридичної особи-резидента як реінвестицію в об'єкт первинного інвестування чи в будь-які інші об'єкти інвестування відповідно до чинного законодавства України за умови сплати податку на прибуток (доход);
- перерахування за купівлю іноземної валюти (купівля іноземної валюти за кошти в грошовій одиниці України з урахуванням нарахованих відсотків за залишками коштів на рахунку);
- інші операції, що не суперечать чинному законодавству України.
3.1.11. Розрахунковий рахунок фізичної особи-іноземця (резидента та нерезидента) закривається на підставі його заяви, у разі смерті та в інших випадках, передбачених договором або чинним законодавством."
24. Назву та зміст підрозділу 3.2. викласти в такій редакції:
"3.2. Вкладні рахунки фізичних осіб (ощадні вклади)
3.2.1. Вкладні рахунки в національній валюті України відкриваються:
а) фізичним особам-громадянам України;
б) фізичним особам-іноземцям (резидентам), що отримали посвідку на проживання в Україні;
в) фізичним особам-іноземцям (нерезидентам), що проживають в Україні відповідно до відкритої візи строком до 1 року (за наявністю підтвердження джерел походження готівкових коштів у грошовій одиниці України чи при перерахуванні коштів з власного розрахункового рахунку).
Вкладні рахунки відкриваються на підставі договору про відкриття вкладного рахунку з видачею вкладнику вкладного документа. Таким документом може бути ощадна книжка (іменна чи на пред'явника); ощадний сертифікат; інший, виданий банком документ, що засвідчує укладення з банком договору ощадного вкладу. Фізичній особі-нерезиденту надається іменна ощадна книжка.
У договорі обумовлюється вид вкладу (строковий чи "до запитання"); сума, що вноситься або перераховується на вкладний рахунок; термін зберігання та порядок повернення коштів після закінчення строку зберігання (виплата готівкою, перерахування на розрахунковий рахунок вкладника, продовження дії договору на умовах вкладу "до запитання" та ін.); розмір сплати відсотків, умови перегляду їх розміру; відповідальність сторін; умови розірвання договору; інші умови за погодженням сторін.
3.2.2. Кошти на вкладні (строкові) рахунки фізичних осіб-громадян України можуть бути внесені готівкою, перераховані з власного вкладного рахунку, розрахункового рахунку в національній чи іноземній валюті.
У разі укладення з банком договору ощадного вкладу "до запитання" за бажанням клієнта на цьому рахунку можуть здійснюватися безготівкові розрахунки відповідно до п.3.1.5., п.3.1.6. цієї Інструкції.
3.2.3. На вкладні рахунки в національній валюті фізичних осіб-іноземців (резидентів та нерезидентів) зараховуються:
- готівкові кошти (кошти фізичних осіб-іноземців, що проживають в Україні відповідно до відкритої візи строком до 1 року, зараховуються за наявністю підтвердження джерел походження готівкових коштів у грошовій одиниці України);
- кошти з власного розрахункового чи з іншого вкладного рахунку;
- кошти за продану іноземну валюту з власного розрахункового рахунку в іноземній валюті.
3.2.4. З вкладних рахунків фізичних осіб-іноземців (резидентів та нерезидентів) за розпорядженням власника чи за його дорученням проводяться операції в грошовій одиниці України (при закритті рахунку):
- виплата готівкових коштів;
- виплата платіжними документами;
- перерахування на власний розрахунковий чи на інший вкладний рахунок".
25. Пункт 4.1.5. доповнити абзацем такого змісту:
"- кошти від нарахованих відсотків за залишком коштів на цьому рахунку".
26. Пункт 4.1.6. викласти в такій редакції:
"Оплата комерційних контрактів з рахунку типу "Н" забороняється.
Переказ коштів за кордон і купівля валюти на міжбанківському валютному ринку України (у тому числі на суму нарахованих та зарахованих на рахунок відсотків за залишком коштів на цьому рахунку) дозволяється:
- для розташованих на території України іноземних дипломатичних, консульських, торговельних та інших представництв, міжнародних організацій та їх філій, що користуються імунітетом і дипломатичними привілеями. Ці представництва можуть купувати іноземну валюту на міжбанківському валютному ринку України тільки для перерахування зазначеної валюти відповідним органам держави, інтереси якої вони представляють в Україні (а також у разі припинення діяльності на території України, що підтверджується відповідними документами);
- для розташованих на території України представництв юридичних осіб-нерезидентів, що не займаються підприємницькою діяльністю, які можуть купувати іноземну валюту на міжбанківському валютному ринку України (у тому числі на суму нарахованих відсотків за залишком коштів на рахунку типу "Н") для перерахування юридичній особі-нерезиденту, яку воно представляє, а також у разі припинення діяльності на території України, що підтверджується відповідними документами".
27. Абзац перший пункту 5.1. викласти в такій редакції:
"Військові частини, установи, підприємства і організації Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України та інших міністерств і відомств, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування (надалі іменуються - військові частини (установи)), можуть мати в установах банків такі рахунки:" і далі за текстом.
28. В останньому абзаці пункту 5.1. слова "кошторисом Міністерства оборони України" замінити словами "кошторисами Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України та інших міністерств та відомств, вказаних в абзаці першому цього пункту...".
29. Пункт 5.3. після слова "дозволів" доповнити словом "(додається)".
30. У другому абзаці пункту 5.4. слово "сповіщення" замінити словом "повідомлення".
31. Розділ 6 викласти в такій редакції:
"6. Відкриття уповноваженими банками України рахунків в іноземній валюті
6.1. Характеристика рахунків.
6.1.1. Банківські рахунки в іноземній валюті поділяються на:
- розрахункові;
- суброзрахункові;
- позичкові;
- депозитні (вкладні).
6.1.2. Розрахунковий рахунок призначений для розрахунків у межах чинного законодавства в безготівковій та готівковій іноземній валюті при здійсненні поточних операцій, визначених законодавством України про валютне регулювання та нормативними актами Національного банку України.
З відкриттям розрахункового рахунку в іноземній валюті юридичним особам-резидентам відкривається розподільчий рахунок. На цей рахунок зараховуються усі надходження в іноземній валюті на користь резидента. Після здійснення обов'язкового продажу коштів, що згідно з чинним законодавством України підлягають продажу на міжбанківському валютному ринку України, решта коштів зараховується на розрахунковий рахунок юридичної особи-резидента.
Поточними торговельними операціями в іноземній валюті є:
- розрахунки між юридичними особами-резидентами і юридичними особами-нерезидентами при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності у межах торговельного обороту; між юридичними особами на території України за умови наявності індивідуальної ліцензії Національного банку України; між юридичними особами-нерезидентами та юридичними особами-резидентами через юридичних осіб-резидентів - посередників відповідно до договорів (контрактів), що укладені відповідно до чинного законодавства; інші розрахунки, що здійснюються відповідно до чинного законодавства України;
- операції на міжбанківському валютному ринку України;
- оплата товарів (робіт, послуг) з використанням пластикових карток та чеків.
Поточними неторговельними операціями є:
- виплата готівкової іноземної валюти та платіжними документами в іноземній валюті на витрати, пов'язані з відрядженнями;
- здійснення обмінних операцій з іноземною валютою та платіжними документами в іноземній валюті;
- виплата готівкової іноземної валюти за пластиковими картками та чеками фізичним особам (резидентам та нерезидентам);
- купівля платіжних документів в іноземній валюті фізичними особами (резидентами та нерезидентами);
- виплата авторських гонорарів і платежі за користування авторськими правами;
- розрахунки, пов'язані з проведенням міжнародних конгресів, симпозіумів, конференцій та інших міжнародних зустрічей;
- оплата праці нерезидентів, які згідно з укладеними трудовими угодами (контрактами) працюють в Україні;
- перерахування коштів в іноземній валюті за навчання, лікування, патент, сплату мита, членських внесків;
................Перейти до повного тексту