- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 16 квітня 2014 року № 290 |
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Центральної виборчої комісії
№ 131 від 25.06.2020 )
Про Роз’яснення щодо порядку внесення змін до складу окружних та дільничних виборчих комісій з виборів Президента України
Відповідно до частин другої-сьомої статті
23, частин першої-десятої статті
24, пункту 1 частини другої статті
25, частин вісімнадцятої, дев'ятнадцятої статті
28, частин другої, третьої, шостої статті
29, частин другої-дев’ятої статті
30, частин п’ятої, восьмої, дванадцятої, тринадцятої, п’ятнадцятої статті
85, частини першої статті
90 Закону України
"Про вибори Президента України", керуючись статтями
11 -
13, пунктом 5 статті
17, пунктом 3 статті
18 Закону України
"Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія
постановляє:
( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Постановою Центральної виборчої комісії
№ 742 від 30.03.2019 )
1. Затвердити Роз’яснення щодо порядку внесення змін до складу окружних та дільничних виборчих комісій з виборів Президента України (додається).
2. Визнати такою, що втратила чинність,
постанову Центральної виборчої комісії від 13 жовтня 1999 року № 352 "Про Методичні рекомендації щодо порядку дострокового припинення повноважень територіальної, дільничної виборчої комісії по виборах Президента України або окремих осіб, які входять до складу комісій, та внесення змін до їх складу".
3. Цю постанову надіслати Міністерству закордонних справ України, окружним виборчим комісіям з виборів Президента України та оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
Голова Центральної виборчої комісії |
М.ОХЕНДОВСЬКИЙ |
Додаток
до постанови Центральної виборчої комісії
від 16 квітня 2014 року № 290
РОЗ’ЯСНЕННЯ
щодо порядку внесення змін до складу окружних та дільничних виборчих комісій з виборів Президента України
Це Роз’яснення розроблено з метою забезпечення однакового застосування окремих положень
Закону України "Про вибори Президента України" (далі - Закон) щодо порядку внесення змін до складу окружних та дільничних виборчих комісій з виборів Президента України (далі - виборчі комісії).
1. Порядок та підстави дострокового припинення повноважень усього складу виборчої комісії або члена виборчої комісії
1.1. Повноваження усього складу виборчої комісії можуть бути достроково припинені виборчою комісією, яка її утворила, за власною ініціативою або на підставі рішення суду в разі порушення комісією
Конституції України та законів України.
1.2. Дострокове припинення повноважень усього складу виборчої комісії не є ліквідацією цієї комісії.
1.3. Повноваження члена виборчої комісії припиняються достроково виборчою комісією, яка її утворила, у зв’язку з:
1) особистою заявою про складення повноважень члена комісії;
2) внесенням подання про заміну члена виборчої комісії відповідним кандидатом на пост Президента України;
3) припиненням його громадянства України;
4) прийняттям рішення про скасування реєстрації кандидата на пост Президента України, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу відповідної виборчої комісії;
5) реєстрацією його кандидатом на пост Президента України, а також кандидатом у народні депутати України, кандидатом у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатом у депутати місцевої ради або кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, якщо ці вибори проводяться одночасно з виборами Президента України;
6) реєстрацією його представником кандидата на пост Президента України у Центральній виборчій комісії, довіреною особою кандидата на пост Президента України, а також довіреною особою кандидата у народні депутати України або кандидата у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидата у депутати місцевої ради або кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, якщо ці вибори проводяться одночасно з виборами Президента України;
7) систематичним або грубим порушенням ним законодавства України про вибори, встановленим рішенням суду або рішенням виборчої комісії вищого рівня, двома і більше неявками на засідання виборчої комісії без поважних причин або неявкою на засідання виборчої комісії у день голосування;
8) набранням щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
9) входженням його до іншої виборчої комісії будь-якого рівня, що здійснює підготовку та проведення виборів Президента України, а також виборів народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, якщо ці вибори проводяться одночасно з виборами Президента України;
10) визнанням його недієздатним або безвісно відсутнім;
11) його смертю або оголошенням його померлим;
12) відмовою скласти присягу члена комісії.
1.4. Рішення про припинення повноважень члена виборчої комісії з підстав, зазначених у підпунктах 1, 3-11 пункту 1.3 цього Роз’яснення, приймається виборчою комісією, яка утворила відповідну виборчу комісію, після отримання документа (повідомлення), який встановлює (підтверджує) відповідний факт.
1.5. Рішення про припинення повноважень члена виборчої комісії з підстави, зазначеної в підпункті 2 пункту 1.3 цього Роз’яснення, приймається виборчою комісією, яка утворила відповідну виборчу комісію, на підставі внесення до неї подання про заміну члена виборчої комісії відповідним кандидатом на пост Президента України.
1.6. Якщо член виборчої комісії систематично порушує законодавство України про вибори, двічі та більше разів не з’явився на засідання виборчої комісії без поважних причин (підпункт 7 пункту 1.3 цього Роз’яснення), відповідна виборча комісія може подати до виборчої комісії, яка її утворила, мотивоване звернення про дострокове припинення повноважень такого члена комісії. До звернення додаються матеріали (рішення комісії, витяги із протоколу засідання тощо), які підтверджують викладені в ньому обставини. Виборча комісія, до якої подано звернення, розглядає його на підставі отриманих матеріалів, а також витребуваних нею пояснень та інших документів.
Таке звернення підлягає обов’язковому розгляду виборчою комісією, яка утворила відповідну виборчу комісію, протягом п’яти днів, а напередодні та в день голосування – невідкладно.
( Пункт 1.6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Центральної виборчої комісії
№ 742 від 30.03.2019 )
1.6-1. За змістом частини шостої статті 29
Закону член виборчої комісії зобов’язаний додержуватися
Конституції України та законів України, зокрема, з питань підготовки і проведення виборів Президента України, брати участь у засіданнях виборчої комісії, виконувати рішення виборчої комісії та обов'язки, покладені на нього згідно з їх розподілом у комісії.
Отже, зокрема, неучасть члена виборчої комісії у засіданні виборчої комісії та/або невиконання обов’язків, покладених на нього згідно з їх розподілом у комісії, у день проведення голосування/повторного голосування, у тому числі під час проведення підготовчого засідання виборчої комісії, організації голосування, підсумкового засідання виборчої комісії щодо підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, під час прийняття виборчою комісією протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, встановлення підсумків голосування в межах територіального виборчого округу, транспортування виборчої документації до виборчої комісії, є одноразовим грубим порушенням законодавства України про вибори Президента України.
У разі неучасті члена виборчої комісії у засіданні виборчої комісії та/або невиконання обов’язків, покладених на нього згідно з їх розподілом у комісії, у зазначених випадках члени виборчої комісії, які прибули на засідання, складають акт про неучасть члена виборчої комісії у засіданні цієї виборчої комісії та/або невиконання членом такої комісії покладених на нього обов’язків, який зобов'язані підписати члени виборчої комісії, які прибули на засідання. Такий акт може бути підписаний офіційними спостерігачами від кандидатів на пост Президента України, від політичних партій, від громадських організацій, від іноземних держав та міжнародних організацій. Відповідний акт з мотивованим зверненням про дострокове припинення повноважень відповідного члена комісії невідкладно передається до виборчої комісії, яка утворила таку комісію, факсимільним зв'язком або електронною поштою або доставляється до відповідної виборчої комісії.
Виборча комісія не пізніше ніж протягом години з моменту отримання такого звернення в один із зазначених вище способів розглядає відповідне питання на своєму засіданні, за результатами чого приймається рішення про встановлення факту одноразового грубого порушення членом виборчої комісії законодавства України про вибори Президента України та про дострокове припинення повноважень такого члена комісії.
Якщо у зв’язку з достроковим припиненням повноважень члена виборчої комісії склад такої комісії став менше мінімального складу, встановленого частиною другою статті 23, частиною першою статті 24 Закону, відповідна виборча комісія одночасно з достроковим припиненням повноважень члена виборчої комісії включає до складу такої комісії інших осіб за поданням голови відповідної виборчої комісії за пропозиціями її членів з тим, щоб кількісний склад такої виборчої комісії відповідав її мінімальній кількості (був не меншим за таку кількість) (пункт 2.2 цього Роз’яснення).
( Абзац п'ятий пункту 1.6-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Центральної виборчої комісії
№ 839 від 19.04.2019 )
У разі бездіяльності виборчої комісії щодо прийняття рішення про встановлення факту одноразового грубого порушення членом виборчої комісії законодавства України про вибори Президента України та про дострокове припинення повноважень такого члена комісії вказане рішення може бути прийнято виборчою комісією, яка утворила таку комісію.
( Роз'яснення доповнено пунктом 1.6-1 згідно з Постановою Центральної виборчої комісії
№ 742 від 30.03.2019 )
1.7. Повноваження члена виборчої комісії з підстави, зазначеної у підпункті 12 пункту 1.3 цього Роз’яснення, припиняються у разі відмови особи поставити свій підпис під текстом присяги на засіданні виборчої комісії або неприбуття такої особи на перші два засідання виборчої комісії після його включення до складу цієї комісії, про які його належним чином повідомлено (листом, телеграмою, телефонограмою, факсограмою тощо).
У випадку неприбуття без поважних причин такої особи на перші два засідання виборчої комісії після його включення до складу цієї комісії, рішення про дострокове припинення повноважень члена виборчої комісії приймається виборчою комісією, яка утворила відповідну виборчу комісію, після отримання витягів із протоколів засідань виборчої комісії, на яких розглядалося питання про складення присяги члена виборчої комісії та був встановлений відповідний факт.
1.8. Повноваження члена виборчої комісії припиняються достроково з моменту прийняття рішення про дострокове припинення повноважень члена комісії виборчою комісією, яка її утворила.
1.9. Особа, яка подала заяву про складення повноважень члена виборчої комісії, продовжує виконувати обов’язки голови, заступника голови, секретаря, члена виборчої комісії до моменту прийняття рішення про дострокове припинення її повноважень комісією, яка утворила відповідну виборчу комісію.
1.10. Виборча комісія, яка має повноваження достроково припинити повноваження усього складу виборчої комісії, окремого члена виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня виявлення підстав дострокового припинення повноважень повідомляє про це суб’єктів, за поданням яких до складу комісії включено осіб, повноваження яких буде достроково припинено, в один з таких способів: врученням такого повідомлення відповідному суб’єкту особисто, факсимільним повідомленням, телефонограмою, а у разі неможливості - рекомендованою телеграмою.
Кандидат на пост Президента України вважається повідомленим про виявлення підстав дострокового припинення повноважень члена окружної, дільничної виборчої комісії, який був включений до складу комісії за його поданням, у разі отримання такого повідомлення відповідно уповноваженим представником у Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу або довіреною особою кандидата на пост Президента України в єдиному загальнодержавному виборчому окрузі чи у відповідному територіальному виборчому окрузі.
Суб’єкти, за поданням яких до складу комісії включено осіб, повноваження яких буде достроково припинено, вправі не пізніше ніж на другий день з дня отримання вказаного повідомлення внести подання з новими кандидатурами до складу відповідної виборчої комісії в порядку, встановленому
Законом та розділом 2 цього Роз’яснення.
1.11. У разі внесення подання про заміну члена виборчої комісії суб’єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії, виборча комісія, яка її утворила, одночасно з достроковим припиненням повноважень члена виборчої комісії включає до складу відповідної виборчої комісії іншу особу, замість вибулої, від того ж суб’єкта подання в порядку, встановленому Законом та розділом 3 цього Роз’яснення.
1.12. У разі надходження до виборчої комісії, яка утворила комісію, подання про заміну члена виборчої комісії від суб’єкта, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії, та за наявності інших підстав для дострокового припинення повноважень члена комісії або підстав для його звільнення від виконання обов’язків голови, заступника голови чи секретаря виборчої комісії повноваження такого члена комісії припиняються відповідно до пункту 2 частини четвертої статті
30 Закону (підпункт 2 пункту 1.3 цього Роз’яснення).
1.13. Припинення повноважень виборчої комісії, сформованої для проведення повторного голосування, та члена такої комісії здійснюється у порядку, встановленому Законом та цим Роз’ясненням.
Голосування виборців на закордонних виборчих дільницях при проведенні повторного голосування організовують і проводять дільничні виборчі комісії у тому ж складі, що був станом на день голосування. У разі вибуття окремих членів із складу зазначених комісій нові кандидатури до їх складу не включаються, крім випадків зменшення кількісного складу виборчої комісії нижче від мінімальних меж (менше дев’яти осіб). У такому разі нові члени комісії включаються за поданням Міністерства закордонних справ України з тим, щоб кількісний склад виборчої комісії відповідав її мінімальній кількості (був не меншим).
( Абзац другий пункту 1.13 із змінами, внесеними згідно з Постановою Центральної виборчої комісії
№ 839 від 19.04.2019 )
................Перейти до повного тексту