1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 284 від 31.07.98
м.Київ
Про затвердження Положення про Республіканський (Автономна Республіка Крим), обласний, Київський та Севастопольський міський навчально-методичний центр професійно-технічної освіти
У зв'язку з прийняттям Закону України "Про професійно-технічну освіту"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити "Положення про Республіканський (Автономна Республіка Крим), обласний, Київський та Севастопольський міський навчально-методичний центр професійно-технічної освіти".
2. Опублікувати вказане Положення в "Інформаційному збірнику Міністерства освіти України" та газеті "Освіта України".
3. Директору Інституту змісту і методів навчання (В.М.Донію) забезпечити діяльність навчально-методичних центрів професійно-технічної освіти відповідно до Положення.
4. Наказ колишнього Державного комітету Української РСР з професійно-технічної освіти від 06.06.80 року N 164 вважати таким, що втратив чинність.
Міністр М.З.Згуровський
Затверджено
наказом Міністра освіти України
N 284 від 31.07.98
Положення про Республіканський (Автономна Республіка Крим), обласний, Київський та Севастопольський міський навчально-методичний центр професійно-технічної освіти
1. Загальні положення
1.1. Республіканський (Автономна Республіка Крим), обласний, Київський та Севастопольський міський навчально-методичний центр професійно-технічної освіти (НМЦ ПТО) створюється наказом Міністерства освіти України за пропозицією Інституту змісту і методів навчання, узгодженою з Міністерством освіти Автономної Республіки Крим, управлінням освіти обласної, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
1.2. НМЦ ПТО працює за принципом подвійного підпорядкування Інституту змісту і методів навчання Міністерства освіти України та Міністерству освіти Автономної Республіки Крим, управлінню освіти обласної, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій відповідно.
1.3. НМЦ ПТО здійснює свою діяльність на підставі чинного законодавства України, Державних стандартів професійно-технічної освіти, постанов Кабінету Міністрів України, нормативно-правових документів Міністерства освіти України, Інституту змісту і методів навчання Міністерства освіти України, документів Міністерства освіти Автономної Республіки Крим, управлінь освіти обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій - у межах їх повноважень, цього Положення та статуту НМЦ ПТО.
1.4. Статут НМЦ ПТО розробляється на підставі Типового статуту НМЦ ПТО та цього Положення і затверджується Міністерством освіти України.
1.5. Трудові відносини в НМЦ ПТО визначаються чинним законодавством України.
1.6. Права викладачів та слухачів курсів підвищення кваліфікації гарантуються Конституцією України, законами України "Про освіту" та "Про професійно-технічну освіту", іншими законодавчими та нормативно-правовими актами.
1.7. При НМЦ ПТО створюється навчально-методична рада, яка працює на громадських засадах. Склад ради визначається директором НМЦ ПТО і після погодження з керівництвом професійно-технічних навчальних закладів та інших організацій, працівники яких входять до цієї ради, затверджується Міністерством освіти Автономної Республіки Крим, управлінням освіти обласної, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
1.8. Навчально-методична рада НМЦ ПТО організує свою роботу на підставі "Положення про навчально-методичну раду НМЦ ПТО", що затверджується Міністерством освіти України.
2. Юридичний статус
2.1. НМЦ ПТО є юридичною особою, яка набуває права і обов'язки з дня його державної реєстрації, має самостійний баланс, круглу печатку із зображенням Державного герба України і повною назвою установи, штамп, фірмовий бланк, розрахунковий (поточний) рахунок в установах банків України, товарний знак або емблему, веде діловодство, бухгалтерський і статистичний облік, складає річні звіти і баланси, які в установлені строки надсилаються за призначенням.
2.2. НМЦ ПТО несе відповідальність за свої зобов'язання тільки в межах майна та коштів, які йому належать і на які, згідно з чинним законодавством України може бути накладено стягнення.
2.3. НМЦ ПТО має право у межах своїх повноважень приймати рішення, укладати договори та контракти з навчальними закладами, установами, організаціями, підприємствами, кооперативами, окремими громадянами, набувати майнові і немайнові права, бути позивачем і відповідачем в суді та арбітражному суді.
2.4. В порядку, встановленому законодавством України, НМЦ ПТО має право купувати, продавати, брати або здавати в оренду споруди, обладнання, транспорт, інвентар та інше майно; списувати з балансу кошти, основні та інші матеріальні цінності.
2.5. НМЦ ПТО реалізує освітні та інші послуги і продукцію за цінами (тарифами), встановленими чинними нормативно-правовими актами.
3. Основні завдання
Основними завданнями НМЦ ПТО є:
реалізація законів України "Про освіту", "Про професійно-технічну освіту" та Державних стандартів професійно-технічної освіти;
методичне та інформаційне забезпечення навчально-виробничого і навчально-виховного процесу, організація навчально-методичної роботи у професійно-технічних навчальних закладах;
аналіз якості навчання, рівня знань, умінь та навичок з професійної та загальноосвітньої підготовки (окремих навчальних дисциплін), розробка пропозицій щодо їх удосконалення;
вивчення, узагальнення та розповсюдження передового інженерно-педагогічного досвіду та нових педагогічних технологій;
організація перепідготовки, підвищення кваліфікації педагогічних працівників професійно-технічних навчальних закладів;
здійснення зв'язків з науковими, методичними установами та організаціями, вищими навчальними закладами, інформаційними установами України та області, навчально-методичними центрами інших областей з питань удосконалення професійної і загальноосвітньої підготовки учнів, обміну передовим педагогічним та виробничим досвідом;
організація забезпечення професійно-технічних навчальних закладів області програмно-методичною документацією, навчальною, та методичною літературою, навчально-наочними посібниками і технічними засобами навчання.
4. Основні напрями діяльності
4.1. Аналіз стану навчально-виробничої, навчально-виховної та методичної роботи в професійно-технічних навчальних закладах області, підготовка пропозицій щодо їх удосконалення, надання конкретної методичної допомоги педагогічним колективам професійно-технічних навчальних закладів.
4.2. Здійснення дослідно-експериментальної роботи щодо вдосконалення змісту, форм і методів навчання. Участь у наукових дослідженнях, що здійснюються Інститутом змісту і методів навчання, Академією педагогічних наук, вищими навчальними закладами з проблем професійно-технічної освіти.
4.3. Здійснення заходів щодо вивчення та впровадження передового педагогічного і виробничого досвіду в навчально-виробничий та навчально-виховний процес. Надання допомоги професійно-технічним навчальним закладам в організації роботи шкіл передового досвіду методистів, викладачів та майстрів виробничого навчання, різноманітних конкурсів серед учнів та педагогічних працівників професійно-технічних навчальних закладів.
4.4. Організація роботи з узагальнення, удосконалення та розповсюдження педагогічної і науково-технічної інформації; пропаганда методичної, навчальної та технічної літератури, технічних засобів навчання та навчально-наочного приладдя; підготовка та надання інформаційних матеріалів про передовий методичний, педагогічний та виробничий досвід у професійно-технічні навчальні заклади області та Інституту змісту і методів навчання.
4.5. Організація і проведення науково-практичних конференцій і семінарів, обласних (міських) шкіл передового досвіду, обласних (міських) методичних секцій, педагогічних читань, виставок, конкурсів тощо.
4.6. Організація та проведення виставок навчальної, навчально-методичної та методичної літератури, навчально-наочного приладдя та технічних засобів навчання тощо.
4.7. Організація підвищення кваліфікації педагогічних працівників професійно-технічних навчальних закладів за очною, очно-заочною формами навчання.
Примітка: Підвищення кваліфікації викладачів загальноосвітніх дисциплін здійснюється обласними інститутами післядипломної освіти (обласними інститутами удосконалення вчителів).
4.8. Організація стажування педагогічних працівників на підприємствах, у професійно-технічних навчальних закладах, надання допомоги у розробці індивідуальних планів і програм стажування.
4.9. Створення методичних секцій (Типовий перелік-додаток N 1) та методичних об'єднань з професій та навчальних дисциплін, організація їх роботи.
4.10. Створення (за необхідністю) методичних об'єднань у територіально віддалених від НМЦ ПТО районах, де є не менше трьох професійно-технічних навчальних закладів, які здійснюють підготовку робітників за спорідненими професіями. При методичних об'єднаннях створюються методичні секції з професій і навчальних дисциплін, кількість яких установлюється з урахуванням місцевих умов на основі типового переліку.
4.11. Визначення потреб професійно-технічних навчальних закладів області з програмно-методичної документації, підручників, навчальних посібників, навчально-методичної літератури тощо, їх узагальнення, організація замовлення та розподіл.
4.12. Організація і координація роботи авторських колективів, навчально-методичних творчих груп, окремих педагогічних працівників професійно-технічних навчальних закладів області з розробки проектів програмно-методичної документації, з удосконалення діючої, а також з розробки підручників, навчальних та методичних посібників, технічних засобів навчання тощо. Тиражування після погодження розроблених матеріалів з Інститутом змісту і методів навчання з метою їх експериментальної апробації в професійно-технічних навчальних закладах області. Інформування Інституту змісту і методів навчання Міністерства освіти України про результати апробації з наданням відповідних документів.
4.13. Проведення консультацій керівників та педагогічних працівників професійно-технічних навчальних закладів з питань навчально-виробничої, навчально-виховної роботи, застосування навчальних планів і програм та іншої навчально-методичної документації.
4.14. Розробка і подання до Інституту змісту і методів навчання Міністерства освіти України пропозицій щодо удосконалення системи безперервної освіти, підвищення кваліфікації та педагогічної майстерності керівних, педагогічних працівників професійно-технічних навчальних закладів на основі досягнень науки і техніки, передового вітчизняного та зарубіжного педагогічного та виробничого досвіду, інноваційних технологій.
4.15. Участь у підготовці документів з ліцензування та атестації професійно-технічних навчальних закладів та атестуванні педагогічних працівників.
4.16. Надання допомоги професійно-технічним навчальним закладам області в організації роботи педагогічних рад, методичних комісій, навчально-методичних кабінетів і бібліотек з удосконалення змісту навчально-методичної роботи, здійснення заходів щодо розвитку педагогічної творчості й професійної майстерності педагогічних працівників професійно-технічних навчальних закладів.
4.17. Участь у розробці "Типових навчальних планів" для підготовки робітничих кадрів з професій, підготовка з яких здійснюється у професійно-технічних навчальних закладах області.
4.18. Організація розробки робочих навчальних планів професійно-технічними навчальними закладами області, їх аналіз та подання на затвердження Міністерству освіти Автономної Республіки Крим, управлінням освіти обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
4.19. Здійснення інформаційно-видавничої діяльності:
підготовка та випуск інформаційних та методичних матеріалів у межах компетенції;
підготовка та випуск періодичних та інших видань, що зареєстровані згідно з чинним законодавством України.
4.20. Розробка навчальних планів і програм, методичної та іншої документації, надання послуг та виконання інших робіт на замовлення підприємств, організацій, установ та окремих громадян, а також надання методичної допомоги підприємствам та організаціям з питань підготовки і перепідготовки робітничих кадрів на виробництві.
4.21. Для здійснення госпрозрахункової діяльності, що не протирічить чинним нормативним актам, у складі НМЦ ПТО можуть створюватись відповідні підрозділи з повним фінансуванням їх за рахунок такої діяльності.

................
Перейти до повного тексту