1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
08.05.2014 № 281
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації проходження корекційних програм особами, які вчиняють насильство в сім'ї
Відповідно до Закону України "Про попередження насильства в сім'ї", розпорядження Кабінету Міністрів України від 01 грудня 2010 р. № 2154-р "Про затвердження плану заходів з проведення Національної кампанії "Стоп насильству!" на період до 2015 року" та з метою забезпечення комплексу заходів, спрямованих на корекцію поведінки осіб, які вчиняють насильство в сім'ї,
НАКАЗУЮ:
Затвердити Методичні рекомендації щодо організації проходження корекційних програм особами, які вчиняють насильство в сім'ї, що додаються.
Міністр Л. Денісова
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
соціальної політики України
08.05.2014 № 281
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо організації проходження корекційних програм особами, які вчиняють насильство в сім'ї
1. Загальні положення
Методичні рекомендації щодо організації проходження корекційних програм особами, які вчиняють насильство в сім'ї (далі - методичні рекомендації), розроблені з урахуванням вимог нормативно-правового урегулювання щодо реалізації державної політики із попередження насильства в сім'ї та з метою впровадження корекційних програм; організації їх проходження особами, які вчинили насильство в сім'ї; порядку визначення особливостей особи, яка вчинила насильство в сім'ї; принципів формування груп, планування корекційної програми та її змістовне наповнення; особливостей впровадження корекційної програми для дітей.
Під час організації проходження корекційних програм особами, які вчиняють насильство в сім'ї (далі - корекційні програми) враховуються положення чинного законодавства України, якими визначено поняття корекційної програми та регламентовано порядок її проходження зазначеними особами, зокрема:
Законом України "Про попередження насильства в сім'ї" визначено поняття "корекційна програма" - це програма, спрямована на формування гуманістичних цінностей та ненасильницької поведінки особи, яка вчинила насильство в сім'ї.
Корекційна програма розробляється відповідно до статті 8 вищезазначеного Закону кризовими центрами, що утворюються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, благодійними фондами, об'єднаннями громадян у порядку, визначеному законодавством, відповідно до соціальних потреб регіону.
Забезпечення проходження корекційних програм відповідно до Інструкції щодо порядку взаємодії структурних підрозділів, відповідальних за реалізацію державної політики щодо попередження насильства в сім'ї , служб у справах дітей, центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та відповідних підрозділів органів внутрішніх справ з питань здійснення заходів щодо попередження насильства в сім'ї, затвердженої наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, Міністерства внутрішніх справ України від 07.09.2009 № 3131/386, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 30 вересня 2009 року за № 917/16933 (далі - Інструкція), здійснюється структурними підрозділами місцевих державних адміністрацій з питань попередження насильства в сім'ї.
Порядок направлення на проходження корекційної програми визначено пунктом 3.3 зазначеної Інструкції, згідно з якою, у разі вчинення особою насильства в сім'ї, служба дільничних інспекторів міліції або кримінальна міліція у справах дітей видає цій особі під розписку направлення на проходження корекційної програми та в триденний строк надсилає до відповідного кризового центру повідомлення про направлення особи на проходження корекційної програми.
Статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено покарання особи, яка вчинила насильство в сім'ї, за непроходження нею корекційної програми: накладення штрафу від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти відсотків заробітку, а в разі якщо за обставинами справи, з урахуванням особи порушника, застосування цих заходів буде визнано недостатнім, - адміністративний арешт на строк до п'яти діб.
Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню, за одне з порушень, тягнуть за собою накладення штрафу від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти відсотків заробітку, а в разі якщо за обставинами справи, з урахуванням особи порушника, застосування цих заходів буде визнано недостатнім, адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
2. Організація проходження корекційних програм
За наявності кризового центру організація проходження корекційних програм покладається на його працівників.
У разі відсутності такого центру відповідно до Інструкції організація проходження корекційних програм належить до компетенції структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій та виконавчих органів місцевих рад з питань попередження насильства в сім'ї.
Проведення корекційних програм здійснюється за умови наявності окремого приміщення відповідно до рекомендованих санітарно-гігієнічних та технічних норм та мають бути пристосовані для проведення групової та індивідуальної роботи із дотриманням конфіденційності персональних даних осіб, які проходять корекційну програму. Для індивідуальних занять та консультацій може відводиться окрема кімната.
При цьому впроваджуватись зазначені програми можуть на базі будь-якої установи, організації (у тому числі громадської чи благодійної) або закладу, за наявності відповідного приміщення, та за умови, що дані заходи не будуть обмежувати чи перешкоджати виконанню її основних функцій.
Корекційні програми можуть впроваджувати спеціалісти, які мають вищу освіту за гуманітарними напрямами та пройшли відповідне навчання щодо проведення корекційних програм.
Для висвітлення окремих тем, проведення додаткових тематичних, групових занять можуть залучатись фахові спеціалісти, які не проходили спеціальну підготовку, зокрема представники структурних підрозділів місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань попередження насильства в сім'ї, центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, служб у справах дітей; органів внутрішніх справ, юристи; закладів охорони здоров'я (нарколог, психіатр, психотерапевт, сексолог, сексопатолог, лікарі відповідного профілю тощо), а також психологи, соціальні педагоги, адвокати, представники громадських та благодійних організацій, служителі церкви та окремі громадяни, які мають відповідну освіту.
Після проведення групових тематичних занять може бути передбачено час для індивідуального спілкування з особами, які вчинили насильство в сім'ї, відповідей на їхні конкретні запитання.
Інформація щодо проходження або не проходження без поважних причин корекційної програми надається органу, який направив особу на проходження цієї програми.
На кожну особу, яка проходить корекційну програму, формується особова справа, що зберігається у приміщенні установи (закладу, організації), де проводиться корекційна програма, або у відповідного спеціаліста органу місцевої виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування з питань попередження насильства в сім'ї відповідно до вимог чинного законодавства України щодо збереження документації, яка містить персональні дані.
Якщо особа, яку направлено на проходження корекційної програми, змінює місце проживання, інформація про неї передається до відповідних підрозділів органів внутрішніх справ та структурних підрозділів державних адміністрацій та виконавчих органів місцевих рад з питань попередження насильства в сім'ї, за новим місцем проживання.
3. Визначення особливостей особи, яка вчинила насильство в сім'ї
При першому контакті з особою, яка вчинила насильство в сім'ї, важливим є визначення особливостей особи, яка вчинила насильство в сім'ї, зокрема:
виявлення причин, що обумовлюють певні реакції, процеси та явища, що мають зовнішні прояви у вигляді насильницької поведінки;
оцінка ситуації, в якій перебувала особа, при вчиненні нею насильства в сім'ї;
ціннісні орієнтири та моральні устої особи, яка вчинила насильство в сім'ї, рівень її самооцінки та інтелектуальних здібностей;
наслідки вчинення насильства в сім'ї для самої особи, яка його вчинила.
Визначення особливостей особи, яка вчинила насильство в сім'ї та оцінка ситуації, в якій перебувала особа, при вчиненні нею насильства в сім'ї може здійснюватись шляхом:
проведення анкетування особи, яка вчинили насильство в сім'ї;
аналізу інформації від спеціалістів, які здійснювали перевірку факту вчинення насильства в сім'ї та які здійснюють соціальний супровід сім'ї, в якій було вчинено насильство особою, направленою для проходження корекційної програми.
Вважається за доцільне, перш за все, з'ясування причин насильницьких проявів, агресивної поведінки, оцінка спеціалістом, який впроваджує корекційну програму, психологічного клімату в сім'ї, де було вчинено насильство.
4. Принципи формування груп для тематичних занять та планування корекційної програми
Для проходження корекційної програми можуть формуватись як відкриті, так і закриті групи.
При впровадженні корекційної програми у відкритій групі допускається зміна учасників, зокрема:
зміна складу учасників за кількістю;
заміна учасників, які пройшли корекційну програму, новими учасниками.
Відкрита група може діяти необмежений час. Протягом її існування можуть змінюватися спеціалісти, які впроваджують корекційну програму, але не доцільно змінювати орієнтацію та мету корекційної програми.
Рекомендується склад учасників закритої групи залишати незмінним. У випадку, якщо з групи вибули учасники, нових учасників до складу групи приймати не рекомендується.
В окремих випадках особам, які проходять корекційну програму, може бути дозволено відвідувати різні групи у різний час. Підставою для цього може бути хвороба особи, або члена сім'ї, за яким така особа здійснює догляд; відсутність можливості залишати робоче місце в один і той же час тощо.
Слід звернути увагу, що не допускається проходження корекційної програми особою, яка перебуває під дією психоактивних речовин.
Корекційна програма передбачає проходження особами, які вчинили насильство в сім'ї, курсу занять загальним обсягом 56 - 58 годин.
Вважається, що оптимальною кількістю учасників в групі є 7 - 8 осіб. Рекомендується проведення заняття 1 раз на тиждень, з тривалістю заняття 1,5 - 2 години.
Планування корекційної програми спрямовується на визначення необхідних тем цієї програми та індивідуальний план її учасника.

................
Перейти до повного тексту