- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 277 від 30.12.2000
м.Київ
Про затвердження "Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, випуск N 9. Виробництво консервів"
1. Затвердити і запровадити для застосування з 01.01.2001 р. погоджений з Міністерством праці та соціальної політики України "Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників, випуск N 9 Виробництво консервів", що додається.
2. Вважати таким, що втратив чинність і не застосовується у харчовій, молочній, м'ясній, рибній, консервній промисловості, "Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих", затверджений постановою Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань і ВЦРПС від 22 жовтня 1984 р. N 307/20-109 (випуск N 53 ЕТКС, раздел: Производство консервов. (Видання перше, 1985 р.), (Видання друге, із змінами та доповненнями, 1989 р.)).
3. Усім користувачам застосовувати "Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників, випуск N 9. Виробництво консервів" відповідно до загальних положень "Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 16 лютого 1998 р. N 24 і вміщених у "Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників", випуск 1 (Краматорськ: Видавництво Центру продуктивності, 1998 р.).
4. Департаменту фінансово-кредитної та податкової політики (Ніколаєнко) передбачити кошти на видання "Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, випуск N 9. Виробництво консервів".
5. Подальше ведення "Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, випуск N 9. Виробництво консервів" покласти на Науково-дослідний центр нормативів праці "Агропромпраця" (03035 м.Київ, вул. Урицького, 45, тел. 244-08-53).
6. Контроль за впровадженням та відповідальність за випуск "Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, випуск N 9. Виробництво консервів" покласти на Управління реформування управління АПК та соціально-трудових відносин (Савицька).
В.о. Міністра Ю.Я.Лузан
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Погоджено Затверджую
Заступник міністра праці Перший заступник Міністра
та соціальної політики аграрної політики
України України
О.В.Гаряча Ю.Я.Лузан
01.09.2000 р. 08.09.2000 р.
Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників
Випуск 9
"Виробництво консервів"
Київ 2000
Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП). Випуск 9. "Виробництво консервів".
Випуск 9 ДКХП "Виробництво консервів" затверджений наказом Міністерства аграрної політики України від 30 грудня 2000 р. N 277 за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України.
Випуск розроблений фахівцями Науково-дослідного центру нормативів праці Міністерства аграрної політики України кандидатом економічних наук В.В. Вітвіцьким, В.П. Слупським, З.С. Жоган, В.В. Рибалко, за участю спеціалістів Центру продуктивності Міністерства праці та соціальної політики України.
Кваліфікаційні характеристики професій з виробництва консервів обов'язкові для встановлення кваліфікаційних розрядів, під час тарифікації робіт на підприємствах усіх галузей економіки, де є зазначені у цьому випуску виробництва та види робіт, а також у різних сферах управління персоналом відповідно до чинного законодавства України.
Відповідальна за випуск О.П.Савицька
Вступ
Випуск 9 "Виробництво консервів" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП) переопрацьовано відповідно до Методичних рекомендацій щодо розроблення ДКХП з уточненням кваліфікаційних характеристик професій робітників з урахуванням змін і доповнень до змісту робіт, які виникли під впливом впровадження досягнень науки, техніки, технології, організації виробництва та праці, сучасних вимог до якості продукції. У випуску враховані нові вимоги щодо розробки кваліфікаційних характеристик і одночасно збережені наступність, традиції застосування і особливості побудови випуску 53 ЕТКС видання 1985 р., 1989 р. (Друге видання зі змінами та доповненнями).
Відповідно до
Класифікатора професій (ДК 003-95) внесені зміни в найменування трьох професій. Замість професії "Апаратчик стерилизации консервов" у випуску наведено три професії "Апаратник стерилізації консервів (виробництво м'ясних та рибних продуктів)", "Апаратник стерилізації консервів (виробництво фруктових та овочевих консервів)", "Апаратник стерилізації консервів (молочне виробництво)"; замість професії "Машинист закаточных машин" - три професії: "Машиніст закупорювальних машин (виробництво м'ясних та рибних консервів)", "Машиніст закупорювальних машин (виробництво фруктових та овочевих консервів)", "Машиніст закупорювальних машин (молочне виробництво)"; замість професії "Оператор сублимационной установки" - дві професії: "Оператор сублимаційної установки (виробництво м'ясних продуктів)", "Оператор сублимаційної установки (перероблення фруктів, овочів, олієнасіння та горіхів)".
Кваліфікаційні характеристики професій робітників розроблені відповідно до шестирозрядної сітки кваліфікаційних розрядів. Розряди робіт встановлені відповідно до їх складності без урахування небезпечних і шкідливих виробничих факторів, важких умов праці. Усі робітники, крім завдань, обов'язків та знань, які передбачені відповідними кваліфікаційними характеристиками, повинні знати, виконувати та додержувати правил і норм охорони праці, безпечного ведення робіт, техніки безпеки, виробничої санітарії та протипожежного захисту, виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку, відповідні підготовчі та завершальні роботи на початку і в кінці робочого дня (зміни).
Порядок застосування кваліфікаційних характеристик, встановлення і підвищення розрядів, внесення змін і доповнень викладено в "Загальних положеннях Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників", які подані у випуску 1 ДКХП.
Кваліфікаційні характеристики
Робітники
1. Апаратник гомогенізації (виробництво консервів)
2-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес гомогенізації протертих фруктових та овочевих однокомпонентних продуктів у гомогенізаторах за заданим режимом з метою одержання гомогенізованих соків з м'якоттю. Перевіряє робочий стан гомогенізатора, вмикає його і стежить за роботою, забезпечує рівномірне подавання в нього продуктів. Додержує встановленого технологічною інструкцією режиму роботи. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: принцип дії і режим роботи гомогенізаторів; технологію гомогенізації; технологічні інструкції; правила санітарної обробки устаткування; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес гомогенізації протертих фруктових, овочевих і м'ясних багатокомпонентних продуктів у гомогенізаторах за заданим режимом з метою одержання гомогенізованих консервів для дитячого і дієтичного харчування. Додержує встановленого технологічною інструкцією режиму роботи. Регулює роботу гомогенізатора залежно від видів сировини і усуває дрібні несправності. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: будову і правила регулювання роботи гомогенізаторів; правила гомогенізації відповідно до технологічної інструкції; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника гомогенізації 2 розряду не менше 1 року.
2. Апаратник стерилізації консервів (виробництво м'ясних та рибних продуктів)
2-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес миття і стерилізації банок у сушильній шафі при певній температурі. Виймає і укладає банки. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: суть процесу стерилізації; режим стерилізації банок; будову сушильної шафи; правила регулювання температурного режиму; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
4-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес стерилізації м'ясних та рибних консервів у стерилізаторах різних систем згідно з технологічною інструкцією і застосовуваними формулами стерилізації під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Складає контрольний ярлик стерилізації на кожен оберт стерилізатора. Підналагоджує устаткування і арматуру. Усуває дрібні несправності. Періодично перевіряє справність контрольно-вимірювальних приладів, комунікацій. Заряджає термографи і оформлює термограми. Завантажує і вивантажує продукцію за допомогою тельфера або крана. Закриває і відкриває стерилізатор. Веде журнал процесу стерилізації. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: технологію стерилізації м'ясних та рибних консервів; принцип роботи обслуговуваних стерилізаторів, мостових кранів і електротельферів; правила роботи на апаратах і вантажопідіймальних машинах; порядок перевірки справності контрольно-вимірювальних приладів, комунікацій; способи заряджання термографів; види браку м'ясних та рибних консервів під час стерилізації; причини виникнення і способи запобігання браку; систему комунікацій і арматури; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника стерилізації консервів (виробництво м'ясних та рибних продуктів) 2 розряду не менше 1 року.
5-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес стерилізації м'ясних та рибних консервів у стерилізаторах різних систем згідно з вимогами технологічної інструкції і застосовуваними формулами стерилізації. Регулює за показаннями контрольно-вимірювальних та регулювальних приладів тиск пари, подавання і спускання води. Контролює своєчасне завантаження консервів у стерилізатори, вивантаження з них і початок процесу стерилізації. Налагоджує устаткування і арматуру. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: будову стерилізаторів різних систем, мостових кранів і електротельферів; систему комунікацій і арматури; температуру і тривалість її впливу залежно від розміру банок і характеру м'ясних та рибних консервів; формули стерилізації; способи регулювання процесу стерилізації за показаннями контрольно-вимірювальних приладів і принцип роботи регулювальних приладів; припустимі норми браку, причини його виникнення і методи запобігання; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника стерилізації консервів (виробництво м'ясних та рибних продуктів) 4 розряду не менше 1 року.
6-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес стерилізації м'ясних та рибних консервів у стерилізаторах з програмним керуванням. Контролює правильність роботи регулювальних приладів і програмних регуляторів. Оформляє термограми й аналізує процес стерилізації м'ясних та рибних консервів. Приймає продукцію на стерилізацію і здає готову продукцію за всіма вимогами технологічної інструкції. Веде облік за встановленими формами. Керує та контролює роботу апаратників та машиністів крана. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: будову і кінематичні схеми контрольно-вимірювальних та регулювальних приладів; кінематичні та електричні схеми обслуговуваного устаткування; якісні показники вироблюваної продукції та її сортність; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника стерилізації консервів (виробництво м'ясних та рибних продуктів) 5 розряду не менше 1 року.
3. Апаратник стерилізації консервів (виробництво фруктових та овочевих консервів)
2-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес миття і стерилізації банок у сушильній шафі при певній температурі. Виймає і укладає банки. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: суть процесу стерилізації; режим стерилізації банок; будову сушильної шафи; правила регулювання температурного режиму; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
4-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес стерилізації фруктових та овочевих консервів у стерилізаторах різних систем згідно з технологічною інструкцією і застосовуваними формулами стерилізації під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Складає контрольний ярлик стерилізації на кожен оберт стерилізатора. Підналагоджує устаткування і арматуру. Усуває дрібні несправності. Періодично перевіряє справність контрольно-вимірювальних приладів, комунікацій. Заряджає термографи і оформляє термограми. Завантажує і вивантажує продукцію за допомогою тельфера або крана. Закриває і відкриває стерилізатор. Веде журнал процесу стерилізації. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: технологію стерилізації фруктових та овочевих консервів; принцип роботи обслуговуваних стерилізаторів, мостових кранів і електротельферів; правила роботи на апаратах і вантажопідіймальних машинах; порядок перевірки справності контрольно-вимірювальних приладів, комунікацій; способи заряджання термографів; види браку фруктових та овочевих консервів під час стерилізації; причини виникнення і способи запобігання браку; систему комунікацій і арматури; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника стерилізації консервів (виробництво фруктових та овочевих консервів) 2 розряду не менше 1 року.
5-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес стерилізації фруктових та овочевих консервів у стерилізаторах різних систем згідно з вимогами технологічної інструкції і застосовуваними формулами стерилізації. Регулює за показаннями контрольно-вимірювальних та регулювальних приладів тиск пари, подавання і спускання води. Контролює своєчасне завантаження фруктових та овочевих консервів у стерилізатори, вивантаження з них і початок процесу стерилізації. Налагоджує устаткування і арматуру. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: будову стерилізаторів різних систем, мостових кранів і електротельферів; систему комунікацій і арматури; температуру і тривалість, її впливу залежно від розміру банок та характеру фруктових та овочевих консервів; формули стерилізації; способи регулювання процесу стерилізації за показаннями контрольно-вимірювальних приладів і принцип роботи регулювальних приладів; припустимі норми браку; причини виникнення і методи запобігання йому; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника стерилізації консервів (виробництво фруктових та овочевих консервів) 4 розряду не менше 1 року.
6-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес стерилізації фруктових та овочевих консервів у стерилізаторах з програмним керуванням. Контролює правильність роботи регулювальних приладів і програмних регуляторів. Оформлює термограми і аналізує процес стерилізації фруктових та овочевих консервів. Приймає продукцію на стерилізацію і здає готову продукцію за всіма вимогами технологічної інструкції. Веде облік за встановленими формами. Керує та контролює роботу апаратників та машиністів крана. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: будову і кінематичні схеми контрольно-вимірювальних та регулювальних приладів; кінематичні та електричні схеми обслуговуваного устаткування; якісні показники вироблюваної продукції та її сортність; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника стерилізації консервів (виробництво фруктових та овочевих консервів) 5 розряду не менше 1 року.
4. Апаратник стерилізації консервів (молочне виробництво)
2-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес миття і стерилізації банок у сушильній шафі при певній температурі. Виймає і укладає банки. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: суть процесу стерилізації; режим стерилізації банок; будову сушильної шафи; правила регулювання температурного режиму; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
4-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес стерилізації консервів молочного виробництва у стерилізаторах різних систем згідно з технологічною інструкцією і застосовуваними формулами стерилізації під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Складає контрольний ярлик стерилізації на кожен оберт стерилізатора. Підналагоджує устаткування і арматуру. Усуває дрібні несправності. Періодично перевіряє справність контрольно-вимірювальних приладів, комунікацій. Заряджає термографи і оформлює термограми. Завантажує і вивантажує продукцію за допомогою тельфера або крана. Закриває і відкриває стерилізатор. Веде журнал процесу стерилізації. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: технологію стерилізації консервів молочного виробництва; принцип роботи обслуговуваних стерилізаторів, мостових кранів і електротельферів; правила роботи на апаратах і вантажопідіймальних машинах; порядок перевірки справності контрольно-вимірювальних приладів, комунікацій; способи заряджання термографів; види браку консервів молочного виробництва під час стерилізації; причини виникнення і способи запобігання браку; систему комунікацій і арматури; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника стерилізації консервів (молочне виробництво) 2 розряду не менше 1 року.
5-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес стерилізації консервів молочного виробництва у стерилізаторах різних систем згідно з вимогами технологічної інструкції і застосовуваними формулами стерилазації. Регулює за показаннями контрольно-вимірювальних та регулювальних приладів тиск пари, подавання і спускання води. Контролює своєчасне завантаження консервів у стерилізатори, вивантаження з них і початок процесу стерилізації. Налагоджує устаткування і арматуру. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: будову стерилізаторів різних систем, мостових кранів і електротельферів; систему комунікацій і арматури; температуру і тривалість її впливу залежно від розміру банок та характеру консервів; формули стерилізації; способи регулювання процесу стерилізації за показаннями контрольно-вимірювальних приладів і принцип роботи регулювальних приладів; припустимі норми браку; причини його виникнення і методи запобігання йому; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника стерилізації консервів (молочне виробництво) 4 розряду не менше 1 року.
6-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес стерилізації консервів молочного виробництва у стерилізаторах з програмним керуванням. Контролює правильність роботи регулювальних приладів і програмних регуляторів. Оформляє термограми і аналізує процес стерилізації консервів молочного виробництва. Приймає продукцію на стерилізацію і здає готову продукцію за всіма вимогами технологічної інструкції. Провадить облік за встановленими формами. Керує та контролює роботу апаратників та машиністів крана. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: будову і кінематичні схеми контрольно-вимірювальних та регулювальних приладів; кінематичні та електричні схеми обслуговуваного устаткування; якісні показники вироблюваної продукції та її сортність; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Вища або професійно-технічна освіта (молодший спеціаліст, кваліфікований робітник). Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника стерилізації консервів (молочне виробництво) 5 розряду не менше 1 року.
5. Апаратник сульфітації овочів та фруктів
3-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес сульфітації овочів і фруктів на устаткуванні періодичної дії. Приготовляє розчини бісульфіту натрію або сірчистого ангідриду та сульфітованого продукту. Регулює процес насичення продукції сірчистим ангідридом. Наповнює місткості сульфітованою продукцією. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: будову обслуговуваного устаткування періодичної дії; технологічний процес сульфітації; норми доз для приготування розчину бісульфату натрію, сірчистого ангідриду і правила користування розчином; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта або одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
4-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес сульфітації овочів і фруктів на безперервнодіючому устаткуванні. Стежить за надходженням у сульфітатор сировини та її охолодженням, надходженням і процесом насичення продукції сірчистим ангідридом, контролює ці процеси. Наповнює місткості сульфітованою продукцією. Регулює роботу автоматичного безперервнодіючого сульфітатора. Обслуговує балони зі зрідженим газом. Робить прості аналізи щодо вмісту газу в розчині. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: будову обслуговуваного безперервно діючого устаткування; норми доз сірчистого ангідриду для різної сировини і напівфабрикатів; правила приготування розчинів і поводження з балонами зі зрідженим газом; правила користування протигазом; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією апаратника сульфітації овочів та фруктів 3 розряду не менше 1 року.
6. Апаратник томатосокового агрегата
4-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес виробництва томатного соку на томатносоковому агрегаті. Забезпечує надходження на лінію сировини, передбаченої технологічною інструкцією якості, і рівномірне завантаження томатів у бункер дробарки. Регулює роботу вакуум-підігрівника, екстрактора і протиральної машини. Контролює подавання пари у вакуумпідігрівник і підтримує задані температуру й тиск. Забезпечує повне віджимання томатного соку і суворе виконання технологічних інструкцій. Пускає і зупиняє насос для перекачування томатного соку і забезпечує своєчасне подавання готового соку в розфасувальне відділення. Перевіряє технічний стан томатносокового агрегату, готує його до роботи. Запобігає потраплянню в устаткування сторонніх предметів, поломці протиральних сит та іншим несправностям. Замінює сита. Усуває виявлені дефекти в роботі агрегату. Перевіряє справність контрольно-вимірювальних приладів. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: технологічний процес виробництва томатного соку; будову агрегату і контрольно-вимірювальних приладів; послідовність вмикання та вимикання вузлів агрегату; способи усунення несправностей у роботі устаткування; методи контролю заданих температури і тиску у вакуум-підігрівнику; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за технологічно суміжною професією 3 розряду не менше 1 року.
7. Виробник глазурованих фруктів
1-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Відокремлює фрукти від сиропу. Вивантажує варення-напівфабрикат з місткостей ківшами в лотки з отворами для стікання сиропу. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: способи відокремлення фруктів від сиропу; правила вивантаження і виливання в лотки варення-напівфабрикату; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Короткострокове виробниче навчання або інструктаж. Без вимог до стажу роботи.
2-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Глазурує фрукти спеціальними формочками або ножами. Розбирає фрукти для глазурування. Укладає фрукти на лотки і сортує їх за якістю й розмірами. Ріже фрукти для глазурування. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: правила сортування фруктів за якістю й розмірами для глазурування; основи технології глазурування фруктів; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Короткострокове виробниче навчання або інструктаж. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією виробника глазурованих фруктів 1 розряду не менше 0,5 року.
3-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес глазурування фруктів у варильних казанах. Варить сироп заданої концентрації. Завантажує фрукти в казан і вивантажує з нього. Обслуговує варильне устаткування, перевіряє його справність. Регулює за показаннями контрольно-вимірювальних приладів температуру, тиск пари. Чистить і миє устаткування. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: технологію глазурування фруктів у варильних казанах; співвідношення сиропу для різних фруктів; ступінь готовності сиропу; будову варильного устаткування; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією виробника глазурованих фруктів 2 розряду не менше 1 року.
8. Готувач харчової сировини
1-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Готує сировину для харчових виробництв вручну. Чистить овочі та фрукти за допомогою ножів до і після миття. Зрізує бадилля, корінці, кореневі мички, черешки. Виймає камінчики, знімає шкірку. Видаляє вічка з бульб. Вибраковує дефектні й недозрілі овочі та фрукти. Наколює овочі й фрукти вручну спеціальними наколювачами. Укладає в тару або на транспортер. Передає на подальшу обробку чи на склад. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: принцип роботи застосовуваних пристроїв; правила очищення й вибраковування овочів та фруктів; норми допустимих відходів; правила укладання в тару або на транспортер; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Короткострокове виробниче навчання або інструктаж. Без вимог до стажу роботи.
2-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Готує сировину для харчових виробництв за допомогою машин, пристосувань та устаткування. Очищає овочі і фрукти. Наколює плоди на машинах. Висвірдлює качани головок капусти на свердлильних верстатах. Підігріває продукти за допомогою різних підігрівників для підготовки до консервування. Розкладає морожені субпродукти на стелажах або на столах для розморожування. Стежить за процесом розморожування. Вимочує, промиває продукцію до повного видалення забруднень у ваннах, підготовляє її і заливає водою з додаванням кислоти. Стежить за процесом обробки. Регулює обслуговуване устаткування. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: будову, правила обслуговування й регулювання застосовуваних машин, пристроїв і устаткування; режими розморожування, вимочування, промивання оброблюваної сировини; правила приготування розчинів потрібної концентрації; температурні режими підігрівання різних продуктів; необхідний тиск пари; правила експлуатації посудин під тиском; правила очищення лугом і промивання від нього овочів та фруктів; вимоги до якості оброблюваної сировини та її обробки; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Короткострокове виробниче навчання або інструктаж. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією готувача харчової сировини 1 розряду не менше 0,5 року.
3-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Готує до розморожування і веде процес розморожування м'ясопродуктів. Сортує за категоріями і розподіляє по камерах розмороження. Стежить за розморожуванням. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: технологію і режими розморожування м'ясопродуктів; правила їх підготовки до розморожування; категорії м'ясопродуктів і правила розсортовування їх за категоріями; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією готувача харчової сировини 2 розряду не менше 1 року.
9. Ексгаустерувальник банок з консервами
2-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ Веде процес видалення повітря з банок з консервами за допомогою ексгаустера. Наповнює ексгаустер водою. Регулює подавання пари і додержує установленого температурного режиму, який забезпечує якість готової продукції, за допомогою контрольно-вимірювальних приладів. Вилучає з ексгаустера деформовані банки. Виявляє і усуває дрібні несправності в роботі ексгаустера, чистить і змащує його. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: принцип роботи і призначення ексгаустера та контрольно-вимірювальних приладів; температурний режим і вимоги до якості готової продукції; способи виявлення й усунення несправностей у роботі ексгаустера; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
10. Заливальник продуктів консервування
2-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Заливає гриби, овочі, фрукти, ягоди, рибу, морепродукти та інші продукти консервування в бочках, скляних і бляшаних банках, суліях, балонах маринадом, олією, бульйоном, соусом, сиропом на напівавтоматичних і неавтоматичних заливальних машинах і вручну за допомогою ківшів, комплекту мірок, із застосуванням кранів та фільтрів. Заливає спирт у місткості з фруктовими чи ягідними соками і перемішує. Наповнює місткості соками. Розливає проспиртований сік у тару. Підготовляє до роботи застосовувані інструменти і пристрої. Перевіряє точність ваги заливки в процесі роботи. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: будову обслуговуваних заливальних машин, інструментів і пристроїв; співвідношення ваги нетто заливок; температуру заливок; інструкцію для заповнення місткості вмістом; режим спиртування соків; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
11. Засолювач овочів
2-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Засолює капусту, огірки, помідори та інші овочі під керівництвом засолювача вищої кваліфікації. Стежить за ферментацією капусти, процесом засолювання огірків, помідорів та інших овочів і утримуванням дошників, чанів, цементних басейнів, бочок із засоленими і заквашеними овочами. Змиває плісняву з кришок і гніту. Знімає піну, що виділяється під час ферментації. Підтримує чистоту місткостей. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: правила ферментації капусти; правила догляду за солоними огірками і помідорами; санітарні норми утримування місткостей; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Короткострокове виробниче навчання або інструктаж. Без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Засолює капусту, огірки, помідори та інші овочі. Засипає шатковану капусту й укладає огірки та помідори в дошники, чани, цементні басейни або в бочки, відбираючи деформовані овочі. Розрівнює, рівномірно посипає сіллю і прянощами. Трамбує в місткостях капусту трамбівниками або за допомогою копрів. Готує за установленою рецептурою необхідний для засолювання овочів розсіл певної концентрації. Фільтрує його, заливає в місткості. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: технологію засолювання овочів; правила заливання розсолом місткостей з продукцією; рецептуру засолювання овочів, приготування розсолу; визначення дози прянощів; правила трамбування капусти в дошниках, чанах, цементних басейнах, бочках; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією засолювача овочів 2 розряду не менше 1 року.
12. Контролер-вагар
3-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Контролює, зважує і приймає наповнені банки. Контролює відповідно до рецептури закладену сировину, спеції, інші компоненти та їх якість. Зважує продукти або їх напівфабрикати до заданої рецептурою ваги консервів. Подає зважені банки на транспортер або ставить їх на лотки. Балансує ваги. Ставить важки. Укладає, ущільнює вміст у банках і накриває кришками. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: асортимент вироблюваних консервів і рецептуру; розміри банок; вимоги до якості укладених компонентів; норми закладання у банки; будову ваг; способи зважування; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
13. Машиніст з очищення кукурудзяних качанів
2-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес очищення від листяного покриву і зрізування зерен з качанів кукурудзи на обдирних і зрізуючих зерна кукурудзи машинах. Укладає качани кукурудзи з приймального ківша на передавальні ланцюгові конвеєри, які подають качани в машину, вибраковує качани з перезрілими зернами. Стежить за роботою машин, чистить і миє їх. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: принцип роботи обслуговуваних машин; ступінь стиглості качанів для консервування; правила і способи укладання качанів на подавальний транспортер і передавальні конвеєри; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Базова або неповна базова загальна середня освіта. Одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
14. Машиніст закупорювальних машин (виробництво м'ясних та рибних консервів)
3-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес закупорювання наповнених банок на автоматичних закупорювальних машинах продуктивністю до 50 банок/хв. Завантажує кришки в магазин закупорювальних машин. Набирає маркувальні знаки. Контролює якість закупорювання періодичною перевіркою. Накриває банки кришками. Налагоджує закупорювальні машини. Чистить і змащує їх. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: принцип роботи обслуговуваних закупорювальних машин; асортиментні знаки на м'ясних та рибних консервних банках; вимоги до якості закупорювання банок; розміри банок і кришок; розміри роликів закупорювальних автоматів; правила санітарної обробки устаткування; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта або одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.
4-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес закупорювання наповнених банок на автоматичних закупорювальних машинах продуктивністю від 50 до 150 банок/хв і на закупорювальних машинах, синхронно спарених із соусонаповнювачем (дозатором), продуктивністю до 150 банок/хв. Веде процес закупорення банок на ручних і напівавтоматичних закупорювальних машинах. Веде процес заварювання наповнених стералконових банок на автоматах. При обслуговуванні соусонаповнювача - регулює подавання соусу, маринаду, стежить за рівнем його у наповнювачі; періодично наповнює розливну місткість. Завантажує кришки у магазин закупорювальної машини або автомата. Контролює якість закупорювання періодичною перевіркою закупорювання і заварювання банок. Налагоджує автомати і машини в процесі роботи, усуває дрібні несправності в їх роботі. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: будову обслуговуваних автоматичних, напівавтоматичних і ручних закупорювальних машин; вимоги до якості закупорювання і заварювання банок; відмінності у видах жерсті та алюмінієвої стрічки для окремих видів продукції; ступінь наповнення банок; розміри банок, кришок; правила і порядок маркування; правила користування шаблонами, контрольно-вимірювальним інструментом; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією машиніста закупорювальних машин (виробництво м'ясних та рибних консервів) 3 розряду не менше 1 року.
5-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес закупорювання наповнених банок на автоматичних закупорювальних машинах і на закупорювальних машинах, синхронно спарених із соусонаповнювачем (дозатором), продуктивністю понад 150 банок/хв. Контролює якість закупорювання періодичною перевіркою, своєчасно виявляє й усуває причини виникнення дефектів. Регулює закупорювальні автоматичні машини, переставляє на різні види тари. Бере участь у ремонті обслуговуваного закупорювального устаткування. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: будову автоматичних машин різних систем та іншого обслуговуваного устаткування; способи виявлення й усунення несправностей у роботі обслуговуваних машин; розміри роликів закупорювальних машин; слюсарну справу в межах виконуваних робіт; види закупорювання банок; правила і норми охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією машиніста закупорювальних машин (виробництво м'ясних та рибних консервів) 4 розряду не менше 1 року.
15. Машиніст закупорювальних машин (виробництво фруктових та овочевих консервів)
3-й розряд
ЗАВДАННЯ ТА ОБОВ'ЯЗКИ. Веде процес закупорювання наповнених фруктами та овочами банок на автоматичних закупорювальних машинах продуктивністю до 50 банок/хв. Завантажує кришки в магазин закупорювальних машин. Набирає маркувальні знаки. Контролює якість закупорювання періодичною перевіркою. Накриває банки кришками. Налагоджує закупорювальні машини. Чистить і змащує їх. Додержує правил і норм охорони праці виробничої санітарії та протипожежного захисту.
................Перейти до повного тексту