1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ОФІС ГЕНЕРАЛЬНОГО ПРОКУРОРА
НАКАЗ
12.09.2023 № 258
Про організацію роботи органів прокуратури України у сфері міжнародного співробітництва
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 197 від 22.08.2024 )
( У тексті наказу слова "підрозділ міжнародно-правового співробітництва Офісу Генерального прокурора" у всіх відмінках замінено словами "підрозділ міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора" у відповідному відмінку згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 197 від 22.08.2024 )
З метою забезпечення належної організації роботи органів прокуратури України у сфері міжнародного співробітництва, керуючись статтями 2, 9, 92 - 94 Закону України "Про прокуратуру", Кримінальним процесуальним кодексом України, НАКАЗУЮ:
1. Першому заступнику та заступникам Генерального прокурора, заступнику Генерального прокурора - керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, керівникам самостійних структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних та спеціалізованих (на правах обласних та окружних) прокуратур (далі - обласні, окружні прокуратури), їхнім першим заступникам та заступникам забезпечити належну організацію роботи з питань міжнародного співробітництва під час кримінального провадження, додержання у своїй діяльності вимог законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
2. Керівникам обласних, окружних прокуратур безпосередню діяльність у сфері міжнародного співробітництва під час кримінального провадження здійснювати в межах компетенції винятково у випадках, передбачених відповідними міжнародними договорами України.
3. Установити, що міжнародне співробітництво під час кримінального провадження здійснюється органами прокуратури України відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також загальновизнаних принципів і норм міжнародного права, взаємної поваги до національного суверенітету і прав людини, добросовісного виконання зобов'язань та невтручання у внутрішні справи іноземних держав.
Міжнародне співробітництво з питань, передбачених пунктами 6.10, 6.11, 6.13, 6.14 цього наказу, у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі здійснювати в порядку, визначеному наказами заступника Генерального прокурора - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
( Пункт 3 доповнено абзацом другим згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 197 від 22.08.2024 )
4. Основними напрямами міжнародного співробітництва органів прокуратури України визначити:
4.1. Виконання у межах компетенції органів прокуратури зобов'язань України за міжнародними договорами, які регулюють питання міжнародного співробітництва під час кримінального провадження, зокрема щодо надання міжнародної правової допомоги, видачі осіб (екстрадиції), перейняття кримінального провадження та з інших питань, передбачених такими договорами. У разі відсутності міжнародного договору України розгляд і виконання запитів та звернення про міжнародне співробітництво здійснюються на підставі письмових гарантій сторін прийняти і розглянути в майбутньому запит на засадах взаємності.
4.2. Співробітництво з Міжнародним кримінальним судом (далі - МКС) під час здійснення ним розслідування та судового розгляду, а також виконання інших повноважень, що випливають із зобов'язань України у зв'язку з визнанням Україною юрисдикції МКС.
4.3. Установлення, підтримання та розвиток контактів із компетентними установами іноземних держав і міжнародними організаціями, проведення заходів міжнародного характеру (зустрічей, переговорів, конференцій, семінарів, круглих столів, тренінгів тощо), а також реалізацію проєктів і програм міжнародного співробітництва.
4.4. Участь у підготовці міжнародних договорів України у сфері міжнародно-правового співробітництва під час кримінального провадження та актів законодавства з цих питань, а також удосконалення практики міжнародно-правового співробітництва, механізмів та процедур надання правової допомоги.
5. Організацію роботи у сфері міжнародного співробітництва під час кримінального провадження покласти на підрозділ міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора, відповідні підрозділи обласних прокуратур або уповноважених працівників обласних прокуратур, у яких такі підрозділи не створені (далі - уповноважені працівники обласних прокуратур).
( Пункт 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 197 від 22.08.2024 )
6. Підрозділ міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора визначити відповідальним за:
6.1. Здійснення функцій органів прокуратури у сфері міжнародного співробітництва під час кримінального провадження, взаємодію з компетентними органами іноземних держав, міжнародними судовими установами та міжнародними організаціями у зазначеній сфері.
6.2. Виконання повноважень центрального органу України щодо надання міжнародної правової допомоги, видачі особи (екстрадиції), перейняття кримінального провадження та інших форм міжнародного співробітництва під час кримінального провадження відповідно до положень міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, законів України про їх ратифікацію та КПК України.
6.3. Вжиття заходів для підвищення ефективності виконання самостійними структурними підрозділами Офісу Генерального прокурора та прокуратурами нижчого рівня вимог міжнародних договорів та законів України, якими врегульовані питання міжнародного співробітництва під час кримінального провадження, надання їм необхідної методичної та практичної допомоги.
6.4. Організацію виконання та безпосередній розгляд на підставі законодавства України, в тому числі міжнародних договорів, міжвідомчих угод, а в окремих випадках - без договору, на основі загальновизнаних принципів і норм міжнародного права:
- запитів компетентних органів іноземних держав, слідчих органів досудового розслідування та прокурорів органів прокуратури України про міжнародну правову допомогу у кримінальних справах (провадженнях), а також підготовку рішень за такими запитами;
- клопотань компетентних органів іноземних держав про перейняття Україною кримінального провадження, повідомлень компетентних органів іноземних держав про вчинення кримінальних правопорушень, а також підготовку рішень за такими клопотаннями;
- клопотань слідчого органу досудового розслідування, прокурора органу прокуратури України (у передбачених міжнародними договорами випадках - суду) про передання кримінального провадження компетентному органу іншої держави, а також підготовку рішень за такими клопотаннями;
- запитів компетентних органів іноземних держав про екстрадицію, тимчасову видачу, підготовку рішень за такими запитами, а також запитів про тимчасовий арешт, транзитне перевезення, надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності за злочини, вчинені до видачі;
- клопотань слідчого органу досудового розслідування, прокурора органу прокуратури України (у передбачених міжнародними договорами випадках - суду) про видачу, тимчасову видачу, тимчасовий арешт, надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності за злочини, вчинені до видачі, підготовку запитів за такими клопотаннями, а також підготовку запитів Офісу Генерального прокурора про транзитне перевезення виданих в Україну осіб.
Запит органу досудового розслідування, прокурора органу прокуратури України про міжнародну правову допомогу у кримінальному провадженні підрозділу міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора розглядати протягом десяти днів із дня його надходження, а клопотання слідчого органу досудового розслідування, прокурора органу прокуратури України про видачу особи в Україну - протягом п'яти днів із дня отримання такого клопотання.
6.5. Здійснення за дорученням Генерального прокурора безпосереднього виконання запитів про міжнародну правову допомогу, проведення екстрадиційних перевірок.
6.6. Розгляд і вирішення питань про створення спільних слідчих груп за запитом слідчого органу досудового розслідування, прокурора органу прокуратури України та компетентних органів іноземних держав.
6.7. Забезпечення співробітництва з МКС відповідно до Римського статуту МКС і КПК України, в тому числі розгляд, організацію виконання прохань МКС про співробітництво (про надання допомоги, про тимчасовий арешт, про арешт і передачу особи; інших прохань, які можуть направлятися відповідно до Римського статуту МКС), а у виняткових випадках безпосереднє виконання таких прохань; проведення консультацій з МКС; погодження з Генеральним прокурором або виконувачем його обов'язків проведення процесуальних дій на території України уповноваженими Прокурором МКС працівниками цього Суду.
6.8. Забезпечення взаємодії з Агентством Європейського Союзу з питань співпраці у сфері кримінального правосуддя (Євроюстом), Міжнародним центром з переслідування злочину агресії проти України (ІСРА), іншими міжнародними органами, установами та інституціями з питань, які належать до компетенції прокуратури.
6.9. Розгляд матеріалів, підготовку висновків і пропозицій щодо:
- додержання вимог міжнародних договорів та законодавчих актів України у сфері міжнародно-правового співробітництва органами, дії або рішення яких оскаржуються чи перевіряються;
- можливості та доцільності укладання нових і приєднання до угод, які регулюють питання міжнародного співробітництва під час кримінального провадження, з огляду на наявні зобов'язання за міжнародними договорами України.
6.10. Організацію та проведення заходів міжнародного характеру (зустрічей, переговорів, конференцій, семінарів, круглих столів, тренінгів тощо) в Україні, у тому числі із залученням іноземних фахівців; забезпечення участі працівників органів прокуратури в таких заходах.
6.11. Організаційне забезпечення відповідно до вимог законодавства України службових відряджень працівників прокуратури за кордон для участі у заходах міжнародного характеру з питань, які стосуються діяльності органів прокуратури.
6.12. Координацію діяльності структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора у межах реалізації програм та заходів міжнародного співробітництва, насамперед, шляхом надання їм консультативної допомоги.
6.13. Налагодження та підтримання зв'язків з органами прокуратури, іншими компетентними органами іноземних держав, міжнародними судовими установами, міжнародними інституціями та організаціями, дипломатичними представництвами України за кордоном із питань, віднесених до компетенції органів прокуратури.
6.14. Здійснення у встановленому порядку та відповідно до компетенції контактів із посольствами та консульськими установами іноземних держав, представництвами міжнародних інституцій і організацій в Україні, участь за дорученням керівництва Офісу Генерального прокурора у зустрічах із представниками цих установ з питань діяльності органів прокуратури.
6.15. Взаємодію з відповідними підрозділами центральних органів виконавчої влади, правоохоронними органами і судами з питань міжнародного співробітництва під час кримінального провадження.
6.16. Вивчення стану досудового розслідування та судового розгляду кримінальних проваджень, що надійшли до органів прокуратури України від компетентних органів іноземних держав в порядку перейняття, а також кримінальних проваджень, зареєстрованих за результатами розгляду повідомлень компетентних органів іноземних держав про вчинення кримінальних правопорушень громадянами України.
7. Під час співробітництва з МКС самостійним структурним підрозділам Офісу Генерального прокурора, прокуратурам усіх рівнів ураховувати особливості, визначені розділом IX-2 "Особливості співробітництва з Міжнародним кримінальним судом" КПК України щодо:
- юрисдикції МКС, яка поширюється на таке співробітництво, з огляду на примітку до розділу IX-2 КПК України;
- порядку та строків виконання прохань МКС про надання допомоги, які стосуються проведення процесуальних дій, передбачених статтею 558 КПК України, з урахуванням особливостей, визначених статтею 562 цього Кодексу та Римським статутом МКС;
- конфіденційності виконання прохань МКС про співробітництво та нерозголошення відомостей і будь-яких документів, що додаються до таких прохань;
- захисту відомостей, що стосуються національної безпеки України;
- забезпечення прав особи, стосовно якої надійшло прохання МКС про співробітництво;
- здійснення затримання осіб, які розшукуються МКС або щодо яких надійшло прохання МКС про тимчасовий арешт чи про арешт і передачу, застосування до особи запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на прохання МКС про тимчасовий арешт та виконання такого прохання, а також тимчасового звільнення особи, до якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
8. Керівникам самостійних структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора:
8.1. За зверненням керівництва підрозділу міжнародного співробітництва у п'ятиденний строк надавати висновок про:
( Абзац перший пункту 8.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 197 від 22.08.2024 )
- відповідність законодавству України дій або рішень органів досудового розслідування України та/або процесуальних керівників під час виконання запиту (доручення) компетентного органу іноземної держави, прохання МКС про співробітництво;
- законність та обґрунтованість прийнятого у кримінальному провадженні рішення про передання такого провадження компетентному органу іноземної держави;
- законність процесуальних рішень, прийнятих органами досудового розслідування, прокурорами, а також щодо судових рішень у кримінальних провадженнях, що надійшли до органів прокуратури від компетентних органів іноземних держав в порядку перейняття, а також у кримінальних провадженнях, зареєстрованих за результатами розгляду повідомлень компетентних органів іноземних держав про вчинення кримінальних правопорушень;
- законність процесуальних рішень у кримінальному провадженні та наявність підстав для звернення із запитом про тимчасовий арешт чи про видачу особи, встановленої чи затриманої на території іноземної держави, або відмови від такого звернення, принципово реагуючи на факти відмови ініціатора розшуку від наміру вимагати видачу особи (екстрадицію) в Україну;
- обґрунтованість ініціювання питання про публікацію Генеральним секретаріатом Інтерполу Червоного оповіщення щодо особи або подальшого обміну інформацією про таке опубліковане оповіщення в інформаційній системі Інтерполу, в яких, серед іншого, відображати відомості про перебіг строку давності притягнення особи до кримінальної відповідальності, позицію процесуального керівника у кримінальному провадженні щодо наміру запитувати видачу особи (екстрадицію) з долученням засвідчених копій ухвали слідчого судді про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, повідомлення про підозру та документів, які підтверджують факт його вручення.
8.2. Про виникнення підстав для припинення обміну інформацією щодо опублікованого Червоного оповіщення невідкладно, але не пізніше 5 діб із моменту отримання таких даних повідомляти уповноважений підрозділ Національної поліції України та підрозділ міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора.
8.3. За зверненням керівництва підрозділу міжнародного співробітництва організовувати в межах компетенції виконання запитів іноземних компетентних органів про надання міжнародної правової допомоги, перейняття кримінального провадження; прохань МКС про співробітництво; надання інформації в рамках діяльності спільних слідчих груп, членами яких визначені працівники структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора.
( Пункт 8.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 197 від 22.08.2024 )
8.4. Вивчати стан досудового розслідування та судового розгляду кримінальних проваджень стосовно осіб, виданих в Україну для притягнення до кримінальної відповідальності, включаючи тимчасово виданих осіб. Перевіряти законність та обґрунтованість прийнятих процесуальних рішень.
8.5. З метою забезпечення подальшого повідомлення компетентного органу іноземної держави невідкладно інформувати підрозділ міжнародного співробітництва про остаточні процесуальні рішення у кримінальних провадженнях, передбачених пунктом 8.4 цього наказу, з одночасним наданням висновку про їх законність та обґрунтованість і належно засвідчених копій процесуальних документів.
( Пункт 8.5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 197 від 22.08.2024 )
8.6. У п'ятиденний строк перевіряти повноту й законність слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, проведених слідчими центральних апаратів Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, Служби безпеки України, детективів Бюро економічної безпеки України, Національного антикорупційного бюро України на виконання запитів іноземних компетентних органів про міжнародну правову допомогу.
9. Керівникам обласних, окружних прокуратур у межах компетенції забезпечувати належну організацію роботи у сфері міжнародного співробітництва під час кримінального провадження.
9.1. Вживати заходів щодо забезпечення виконання прокурорами, органами досудового розслідування вимог статті 575 КПК України щодо видачі особи (екстрадиції). Організовувати вивчення матеріалів кримінального провадження стосовно встановленої або затриманої за кордоном особи зі складанням висновку щодо обґрунтованості звернення, наявності умов для тимчасового арешту чи видачі такої особи (екстрадиції) та відповідності документів органу досудового розслідування вимогам міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, і законодавства України.
9.2. З метою своєчасного одержання від ініціатора розшуку відповідного запиту не пізніше 60 годин із моменту затримання, у тому числі в порядку статті 208 КПК України, або встановлення на території України особи, яка вчинила злочин за її межами, згідно з вимогами частини четвертої статті 582 КПК України та статті 574 КПК України інформувати про це електронним та поштовим зв'язком підрозділ міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора чи Міністерство юстиції України, якщо питання видачі такої особи належить до його компетенції. Про кожен випадок затримання або взяття під варту громадянина іноземної держави, який розшукується з метою екстрадиції, негайно повідомляти Міністерство закордонних справ України. Відповідно до статті 36 Віденської конвенції про консульські зносини забезпечувати співробітникам дипломатичного представництва або консульської установи держави, громадянином якої є така особа, побачення із затриманим (заарештованим).
9.3. За дорученням керівництва Офісу Генерального прокурора, підрозділу міжнародного співробітництва забезпечувати організацію розшуку та затримання особи, у тому числі відомості щодо якої не внесено до інформаційної системи Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерполу, на підставі запитів (доручень) іноземних держав, які надійшли до України в порядку, визначеному багатосторонніми та двосторонніми міжнародними договорами, зокрема статтею 16 Європейської конвенції про видачу правопорушників 1957 року.
( Пункт 9.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 197 від 22.08.2024 )
9.4. Забезпечувати організацію нагляду за додержанням правоохоронними органами України вимог статей 208, 582 КПК України при затриманні розшукуваної особи за умови наявності звернення компетентного органу іноземної держави, яке повинно містити інформацію, передбачену міжнародним договором. У разі, якщо у зверненні компетентного органу іноземної держави не вказано необхідних даних, невідкладно доручати уповноваженій службовій особі їх одержання.
9.5. За кожним фактом затримання іноземця або особи без громадянства, розшукуваних компетентними органами іноземних держав для притягнення до кримінальної відповідальності чи виконання вироку суду або розшукуваних МКС для тимчасового арешту чи для арешту і передачі, забезпечувати перевірку наявності законних підстав для затримання, відповідності процесуального оформлення затримання законодавству України, своєчасності й повноти виконання органом, що здійснив затримання, вимог статей 208, 581, 582, 627, 628 КПК України, зокрема щодо роз'яснення затриманій особі її прав, отримання від неї пояснень або заяв. Про результати перевірки впродовж 60 годин повідомляти підрозділ міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора.
9.6. При надходженні звернення компетентного органу іноземної держави, зазначеного у пунктах 9.3 та 9.4 цього наказу, звертатися до слідчого судді з клопотанням про застосування тимчасового арешту такої особи на строк, передбачений кримінальним процесуальним законодавством або відповідним міжнародним договором України, до надходження запиту про її видачу. Разом із клопотанням на розгляд слідчого судді надавати відповідні документи, передбачені міжнародним договором України та статтею 583 КПК України, у тому числі для забезпечення права особи надати згоду на видачу (екстрадицію) з метою застосування процедури видачі (екстрадиції) у спрощеному порядку. Аналогічним чином забезпечувати звернення з клопотанням про тримання особи під вартою в порядку статті 597 КПК України.
Забезпечувати невідкладне направлення до Офісу Генерального прокурора або Міністерства юстиції України, якщо питання видачі особи належать до його компетенції, копії ухвали слідчого судді, постановленої за результатами розгляду письмової заяви особи про надання згоди на її видачу (екстрадицію), разом із копією письмової заяви особи про згоду на видачу (екстрадицію), а в разі затвердження слідчим суддею зазначеної згоди - також інформацією, необхідною для прийняття уповноваженим (центральним) органом України рішення відповідно до частини 8 статті 588 КПК України.
9.7. Забезпечувати участь найбільш досвідченого прокурора у розгляді слідчим суддею клопотань про тимчасовий, екстрадиційний арешт, а також про наявність підстав для подальшого тримання особи під вартою. Вживати передбачених КПК України заходів до апеляційного оскарження винесеної слідчим суддею ухвали, що суперечить вимогам кримінального процесуального законодавства або міжнародного договору України. У разі оскарження до слідчого судді рішень уповноважених (центральних) органів України про видачу особи забезпечувати участь прокурора, який проводив екстрадиційну перевірку, у судовому розгляді таких скарг у порядку, передбаченому статтею 591 КПК України. Обласній прокуратурі надавати слідчому судді матеріали, що підтверджують законність і обґрунтованість рішення про видачу особи.
9.8. Забезпечувати додержання законних прав особи у процесі її видачі (екстрадиції), а також при перейнятті кримінального провадження від іноземної держави.
У ході екстрадиційної перевірки всебічно досліджувати обставини, які можуть перешкоджати видачі особи (екстрадиції), передбачені статтею 589 КПК України. Особливу увагу звертати на наявність обґрунтованих підстав вважати, що видача особи (екстрадиція) може суперечити інтересам національної безпеки України, а також на участь особи у захисті незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України у складі Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
Висновок за результатами екстрадиційної перевірки затверджувати керівнику обласної прокуратури.
9.9. Керівникам обласних прокуратур у разі прийняття рішення про видачу особи з відстрочкою забезпечувати вивчення стану досудового розслідування, судового провадження, контроль за відбуванням особою покарання, ходом її лікування, а також триманням під вартою. Про закінчення досудового розслідування, результати судового провадження, відбуття покарання та закінчення лікування, а також про звільнення особи з-під варти невідкладно інформувати підрозділ міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора. Вживати заходів щодо застосування до такої особи відповідно до статті 584 КПК України екстрадиційного арешту для її фактичної передачі запитуючій стороні.
9.10. Не пізніше 60 годин із часу отримання обласними або окружними прокуратурами повідомлення іноземного правоохоронного органу або установи іноземної держави чи органу Національної поліції України про затримання чи встановлення компетентним органом іноземної держави особи, яка розшукується правоохоронними органами України з метою видачі (екстрадиції) в Україну, електронним зв'язком та поштовим відправленням через обласні прокуратури інформувати підрозділ міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора про намір вимагати видачу (екстрадицію) особи.
9.11. Керівникам обласних прокуратур невідкладно організовувати перевірку матеріалів кримінального провадження та законності дій органів досудового розслідування і прокуратури у разі відмови від підготовки запиту про видачу особи (екстрадицію) в Україну або у випадку прохання не виконувати направлений запит. Про результати інформувати підрозділ міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора.
9.12. Вживати заходів до недопущення порушень законодавства при ініціюванні питання про публікацію Генеральним секретаріатом Інтерполу Червоного оповіщення щодо особи, яка розшукується з метою її затримання, арешту, обмеження свободи пересування та подальшої видачі (екстрадиції) в Україну.
За зверненням керівництва підрозділу міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора надавати висновки щодо обґрунтованості ініціювання питання про публікацію Генеральним секретаріатом Інтерполу Червоного оповіщення щодо особи або подальшого обміну інформацією про таке опубліковане оповіщення в інформаційній системі Інтерполу, в яких, серед іншого, відображати відомості про перебіг строку давності притягнення особи до кримінальної відповідальності, позицію процесуального керівника у кримінальному провадженні щодо наміру запитувати видачу особи (екстрадицію) з долученням засвідчених копій ухвали слідчого судді про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, повідомлення про підозру та документів, які підтверджують факт його вручення.
Висновок щодо обґрунтованості ініціювання питання про публікацію Генеральним секретаріатом Інтерполу Червоного оповіщення щодо особи або подальшого обміну інформацією про таке опубліковане оповіщення в інформаційній системі Інтерполу затверджувати керівнику обласної прокуратури, його першому заступнику або заступнику згідно з розподілом обов'язків.
Про виникнення підстав для припинення обміну інформацією щодо опублікованого Червоного оповіщення невідкладно, але не пізніше 5 діб із моменту отримання таких даних повідомляти уповноважений підрозділ Національної поліції України та підрозділ міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора.
9.13. Забезпечувати додержання вимог міжнародних договорів та статті 576 КПК України щодо меж кримінальної відповідальності особи, виданої в Україну, у кримінальному провадженні на стадії досудового розслідування та під час судового провадження; статті 598 КПК України - щодо меж призначення покарання особі, кримінальне провадження стосовно якої перейнято від іноземного компетентного органу.
9.14. При здійсненні нагляду за додержанням органами досудового розслідування України вимог статей 552, 600 КПК України щодо порядку підготовки запиту про міжнародну правову допомогу та передання кримінального провадження особливу увагу звертати на відповідність змісту та форми запиту, додатків до нього положенням міжнародних договорів, у тому числі заявам чи застереженням запитуваної держави.
9.15. За необхідності виконання на території іноземної держави процесуальних дій, дозвіл на проведення яких в Україні надається прокурором або судом, уживати заходів для забезпечення додержання органом досудового розслідування вимог частини другої статті 562 КПК України.
9.16. Забезпечувати виконання запиту іноземної держави про проведення процесуальних дій, який надійшов з уповноваженого (центрального) органу або безпосередньо з іноземної компетентної установи, відповідно до вимог статті 558 КПК України та з дотриманням місячного строку проведення слідчих (розшукових) дій з дати надходження звернення до безпосереднього виконавця; прохань МКС про співробітництво - з урахуванням особливостей, визначених розділом IX-2 КПК України.
9.17. У разі неможливості виконання запитуваних процесуальних дій у встановлений законом строк за п'ять днів до його закінчення вживати заходів для забезпечення надходження до уповноваженого (центрального) органу обґрунтованого клопотання про необхідність продовження строку виконання запиту. При проведенні великої кількості запитуваних процесуальних дій та отриманні значних за обсягами матеріалів невідкладно надсилати їх відповідними частинами до уповноваженого (центрального) органу або іноземного компетентного органу (за наявності вказівки уповноваженого (центрального) органу України).
Організовувати у п'ятиденний строк перевірку матеріалів, складених за результатами виконання запитів про міжнародну правову допомогу, прохань МКС про надання допомоги, щодо повноти, всебічності, законності здійснення запитуваних процесуальних дій та їх належного оформлення, у тому числі наявності підпису уповноваженої службової особи та печатки органу, яким їх складено, а також у передбачених міжнародним договором випадках - перекладу цих документів.
9.18. Забезпечувати перевірку структурними підрозділами міжнародно-правового співробітництва або уповноваженими працівниками обласних прокуратур запитів органів досудового розслідування України про надання міжнародної правової допомоги та передання кримінального провадження щодо їх відповідності вимогам законодавства та міжнародних договорів України.
9.19. До клопотань органів досудового розслідування України про передання кримінального провадження компетентному органу іншої держави долучати висновок обласної прокуратури щодо законності та обґрунтованості притягнення особи до відповідальності, повноти розслідування в Україні, наявності процесуальних строків (із обов'язковим зазначенням дати їх закінчення), речових доказів, належності оформлення матеріалів кримінального провадження, можливості їх скерування для перейняття провадження до компетентних органів іноземної держави.
9.20. Не допускати випадків порушення клопотання про передання кримінального провадження іноземному компетентному органу до виконання у повному обсязі на території України всіх необхідних та можливих за відсутності підозрюваного процесуальних дій.
9.21. Клопотання слідчого або прокурора про видачу особи в Україну чи про передання кримінального провадження іншій державі надсилати до Офісу Генерального прокурора листом за підписом керівника обласної прокуратури.
9.22. Вивчати стан досудового розслідування та судового розгляду кримінальних проваджень, перейнятих від компетентних органів іноземних держав, а також за рапортами підрозділів міжнародно-правового співробітництва або уповноважених працівників обласних прокуратур - стосовно осіб, виданих в Україну для притягнення до кримінальної відповідальності, у тому числі тимчасово виданих осіб. Перевіряти законність та обґрунтованість прийнятих процесуальних рішень.
З метою забезпечення подальшого повідомлення компетентного органу іноземної держави невідкладно інформувати підрозділ міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора про остаточні процесуальні рішення у таких кримінальних провадженнях із одночасним наданням висновку про їх законність та обґрунтованість і належно засвідчених копій процесуальних документів.
9.23. Принципово реагувати на порушення законодавства з питань міжнародного співробітництва під час кримінального провадження, вживати заходів до відновлення порушених прав осіб, притягнення винних до відповідальності.
9.24. Забезпечувати у місячний термін надходження до підрозділу міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора ґрунтовних інформацій про кримінальні провадження, які надійшли в порядку перейняття від компетентних органів іноземних держав безпосередньо до обласних прокуратур.
У таких інформаціях відображати дату надходження клопотання про перейняття кримінального переслідування, фабулу вчиненого кримінального правопорушення, результати розгляду клопотання іноземної сторони обласною прокуратурою. У разі перейняття кримінального провадження також указувати орган, якому доручено розслідування, номер кримінального провадження та кваліфікацію скоєного діяння або зазначати причини відмови в перейнятті кримінального провадження з обґрунтуванням підстав для неї.
9.25. Забезпечувати у десятиденний термін надходження до підрозділу міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора копій запитів (без додатків) про міжнародну правову допомогу при проведенні процесуальних дій (українською мовою), які надійшли від компетентних органів іноземних держав безпосередньо до обласних прокуратур, а також інформацій про результати їх розгляду.
10. Матеріали, доручення або звернення, у тому числі скарги, заяви, запити і повідомлення, які надходять з-за кордону або стосуються дій іноземних громадян чи установ, розглядати підрозділу міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора винятково у межах положень, передбачених пунктом 6 цього наказу. В інших випадках матеріали, доручення, запити і звернення розглядати відповідним структурним підрозділам Офісу Генерального прокурора, а також прокуратурам нижчого рівня в межах їх компетенції.
11. Керівникам самостійних структурних підрозділів Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур інформувати підрозділ міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора про необхідність проведення заходів міжнародного характеру, а також надавати допомогу в їх організації та своєчасній підготовці якісних довідкових, аналітичних та інформаційних матеріалів для проведення таких заходів. Забезпечувати не пізніше ніж за п'ять календарних днів до запланованої дати зустрічі надходження до підрозділу міжнародного співробітництва інформації про склад учасників заходу міжнародного характеру, час, місце та передбачувані результати його проведення.
( Пункт 11 із змінами, внесеними згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 197 від 22.08.2024 )
12. Основними критеріями оцінки ефективності діяльності на цьому напрямі визначити дотримання встановлених процедур, строків та належної якості підготовки й виконання запитів і прохань про співробітництво, а також забезпечення прав громадян та юридичних осіб, чиїх інтересів стосується надання та отримання міжнародної правової допомоги чи інших форм співробітництва під час кримінального провадження.
13. Затвердити Інструкцію про організаційно-протокольне забезпечення заходів міжнародного характеру в органах прокуратури України, що додається.
14. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Генерального прокурора України від 18.09.2015 № 223 "Про організацію роботи органів прокуратури України у галузі міжнародного співробітництва".
15. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника та заступників Генерального прокурора, заступника Генерального прокурора - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, керівників обласних та окружних прокуратур.

Генеральний прокурор

А. Костін
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Генерального прокурора
12 вересня 2023 року № 258
ІНСТРУКЦІЯ
про організаційно-протокольне забезпечення заходів міжнародного характеру в органах прокуратури України
( У тексті Інструкції слова "підрозділ міжнародно-правового співробітництва Офісу Генерального прокурора" у всіх відмінках замінено словами "підрозділ міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора" у відповідному відмінку згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 197 від 22.08.2024 )
1. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція визначає порядок організації в органах прокуратури (крім Спеціалізованої антикорупційної прокуратури):
( Абзац перший пункту 1.1 глави 1 в редакції Наказу Офісу Генерального прокурора № 197 від 22.08.2024 )
- зустрічей, переговорів, консультацій та інших протокольних заходів за участі представників іноземних держав і міжнародних організацій, а також їх візитів в Україну;
- виїздів працівників органів прокуратури у закордонні службові відрядження та візитів керівництва Офісу Генерального прокурора за кордон;
- листування з іноземними державними установами та міжнародними організаціями (їхніми представництвами).
Порядок організації зустрічей з представниками іноземних держав і міжнародних організацій в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, а також візитів іноземних делегацій, виїздів працівників цієї прокуратури у закордонні службові відрядження визначається наказами заступника Генерального прокурора - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
( Пункт 1.1 глави 1 доповнено абзацом п'ятим згідно з Наказом Офісу Генерального прокурора № 197 від 22.08.2024 )
2. Порядок організації в органах прокуратури України зустрічей з представниками іноземних держав та міжнародних організацій
2.1. Офіційні контакти працівників органів прокуратури з представниками іноземних держав і міжнародних організацій здійснюються виключно у порядку та обсягах, передбачених законодавством України, в тому числі міжнародними договорами України, та міжвідомчими угодами Офісу Генерального прокурора.
2.2. Зустрічі з представниками іноземних держав і міжнародних організацій в органах прокуратури України за своєю метою та тематичною спрямованістю поділяються на:
а) візити знайомства;
б) робочі зустрічі;
в) консультації, переговори та бесіди;
г) протокольні заходи.
2.3. Візити знайомства здійснюються керівниками представництв іноземних держав і міжнародних організацій в Україні та мають на меті знайомство і налагодження ділових контактів із Генеральним прокурором, його першим заступником та заступниками, а також із керівниками інших органів прокуратури.
2.4. Робочі зустрічі передбачають обговорення стану та перспектив співробітництва, підписання за їх наслідками підсумкових дво- чи багатосторонніх документів, а також участь у заходах міжнародного характеру (конференції, семінари, форуми, симпозіуми, круглі столи, тренінги тощо).
2.5. Консультації, переговори та бесіди мають цільову спрямованість, зокрема: обговорення проєктів відомчих угод прокуратури, стану співпраці у конкретному кримінальному провадженні, визначення більш ефективних та прийнятних форм застосування окремих норм міжнародних договорів, центральним органом із виконання яких є Офіс Генерального прокурора, тощо.

................
Перейти до повного тексту