1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
07.04.2016 № 247
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку № 135 від 21.12.2017 )
Про затвердження Інструкції про порядок формування уповноваженими банками інформаційного файла
( Заголовок в редакції Постанови Національного банку № 15 від 28.02.2017 ) ( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 308 від 05.05.2016 № 334 від 26.05.2016 № 343 від 08.06.2016 № 371 від 16.08.2016 № 375 від 23.08.2016 № 377 від 30.08.2016 № 15 від 28.02.2017 № 43 від 25.05.2017 № 98 від 03.10.2017 № 118 від 21.11.2017 )
Відповідно до статті 99 Конституції України, вимог статей 6, 7, 44, 56 Закону України "Про Національний банк України" та керуючись статтями 66, 67 Закону України "Про банки і банківську діяльність" , Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" і положеннями розділів II та III Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", постановою Правління Національного банку України від 23 лютого 2015 року № 124 "Про особливості здійснення деяких валютних операцій", нормативно-правовим актом Національного банку України про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України, Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок формування уповноваженими банками інформаційного файла, що додається.
( Пункт 1 в редакції Постанови Національного банку № 15 від 28.02.2017 ) ( Пункт 2 втратив чинність на підставі Постанови Національного банку № 118 від 21.11.2017 )
3. Підпункт 17 пункту 6 постанови Правління Національного банку України від 03 березня 2016 року № 140 "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України" (зі змінами) викласти в такій редакції:
"17) з метою недопущення недобросовісної практики проведення валютних операцій уповноважені банки формують реєстр операцій за дорученнями клієнтів із купівлі іноземної валюти/перерахування за межі України іноземної валюти/перерахування коштів у гривнях на користь нерезидентів через кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривнях, відкриті в уповноважених банках/перерахування коштів, що здійснюється на користь нерезидентів через філії уповноважених банків, відкриті на території інших держав (далі - реєстр), та подають його до Національного банку України згідно з порядком та за формою, які визначаються окремим нормативно-правовим актом Національного банку України.
Уповноваженим банкам забороняється проводити операцію клієнта в разі отримання від Національного банку України повідомлення про непідтвердження можливості її здійснення.
Операції, що підтверджені Національним банком України, можуть бути виконані не раніше четвертого операційного дня з дня подання уповноваженим банком інформації про ці операції в реєстрі.
З метою запобігання непродуктивному відпливу капіталу за кордон Національний банк України має право запитувати й отримувати від уповноваженого банку копії додаткових документів, а також запитувати від центральних органів виконавчої влади, правоохоронних органів, Державного інформаційно-аналітичного центру моніторингу зовнішніх товарних ринків, інших державних та комерційних установ і організацій інформацію чи додаткові документи, необхідні для з'ясування обставин щодо конкретної операції, інформація про яку була надана у відповідному реєстрі.
Уповноваженим банкам забороняється здійснювати операції, за якими Національний банк України запитав інформацію чи копії додаткових документів, що необхідні для з'ясування обставин щодо конкретної операції, інформація про яку була надана у відповідному реєстрі.
Національний банк України має право не підтверджувати можливість здійснення операції, уключеної до реєстру, якщо за результатами аналізу документів (інформації), отриманих(ої) Національним банком України в установленому законодавством порядку від уповноваженого банку та/або з інших офіційних джерел (зокрема від державних органів, Державного інформаційно-аналітичного центру моніторингу зовнішніх товарних ринків, банків, інших юридичних та/або фізичних осіб, під час здійснення безвиїзного нагляду/виїзної перевірки іншого банку/установи/організації), виявлені ознаки, що можуть свідчити про здійснення банками ризикової діяльності, або дійшов висновку, що характер або наслідки фінансових операцій можуть нести реальну або потенційну небезпеку використання банку з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму або фінансування розповсюдження зброї масового знищення.
Уповноваженим банкам дозволяється здійснювати операції з перерахування іноземної валюти за межі України за дорученням Державної казначейської служби України в день отримання платіжного доручення та без підтвердження Національним банком України можливості здійснення цієї операції".
4. Департаменту інформаційних технологій до 12 квітня 2016 року довести до відома банків України структуру та формат звітного файла #2С, у вигляді якого уповноважені банки подають до Національного банку України реєстри.
5. Департаменту фінансового моніторингу (Береза І.В.) довести зміст цієї постанови до відома банків України для використання в роботі, а банкам України - до відома їх клієнтів.
6. Постанова набирає чинності з 15 квітня 2016 року. Пункт 3 цієї постанови діє до 08 червня 2016 року включно.
Голова В.О. Гонтарева
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
07.04.2016 № 247
(у редакції постанови Правління
Національного банку України
28.02.2017 № 15
)
ІНСТРУКЦІЯ
про порядок формування уповноваженими банками інформаційного файла
1. Ця Інструкція установлює порядок, строки, форму та спосіб подання уповноваженими банками до Національного банку України (далі - Національний банк) інформації щодо операцій з купівлі іноземної валюти/перерахування за межі України іноземної валюти/перерахування коштів у гривнях на користь нерезидентів через кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривнях, відкриті в уповноважених банках/перерахування коштів, що здійснюється на користь нерезидентів через філії уповноважених банків, відкриті на території інших держав (далі - Інструкція).
2. Уповноважені банки зобов'язані надавати до Національного банку інформацію щодо операцій з купівлі іноземної валюти/перерахування за межі України іноземної валюти/перерахування коштів у гривнях на користь нерезидентів через кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривнях, відкриті в уповноважених банках/перерахування коштів, що здійснюється на користь нерезидентів через філії уповноважених банків, відкриті на території інших держав, у вигляді інформаційного файла #2С "Інформація щодо операцій з купівлі та/або перерахування безготівкової валюти в розрізі суб'єктів" (далі - інформаційний файл) (додаток 1 до цієї Інструкції) та документи згідно з порядком, у строки, за формою та у спосіб, які визначаються цією Інструкцією.
3. Уповноважені банки зобов'язані включати до інформаційного файла інформацію щодо таких операцій:
1) купівлі та/або перерахування іноземної валюти за межі України за дорученням клієнтів;
2) перерахування коштів у гривнях за дорученням клієнтів на користь нерезидентів через кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривнях, відкриті в уповноважених банках;
3) перерахування коштів, що здійснюється за дорученням клієнтів на користь нерезидентів через філії уповноважених банків, відкриті на території інших держав.
( Пункт 3 в редакції Постанови Національного банку № 43 від 25.05.2017 )
4. Вимоги цієї Інструкції не поширюються на:
1) купівлю іноземної валюти за дорученням клієнтів для виконання зобов'язань в іноземній валюті за кредитними договорами, укладеними з уповноваженими банками;
2) перерахування клієнтами-резидентами на користь нерезидентів коштів у гривнях:
за контрактами (договорами), що здійснюються за рахунок цільових бюджетних коштів;
на кореспондентські рахунки Європейського банку реконструкції та розвитку в гривнях, відкриті в уповноважених банках.
5. Уповноважені банки зобов'язані включати інформацію про зазначені у пункті 3 цієї Інструкції операції клієнтів до інформаційного файла у день здійснення операції (далі - день/дата здійснення операції).
( Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 43 від 25.05.2017 )
Днем здійснення операцій клієнтів є день купівлі іноземної валюти на підставі отриманих від клієнтів заяв про купівлю іноземної валюти та/або день перерахування коштів на підставі отриманих від клієнтів платіжних доручень в іноземній валюті/платіжних доручень на перерахування коштів у гривнях на користь нерезидентів через кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривнях, відкриті в уповноважених банках/платіжних доручень на перерахування коштів, що здійснюється на користь нерезидентів через філії уповноважених банків, відкриті на території інших держав, та/або день перерахування коштів для формування грошового забезпечення за документарним акредитивом на підставі отриманих від клієнтів заяв про відкриття акредитиву, та/або день купівлі/перерахування коштів на підставі оформленого в установленому порядку договору про надання банківських послуг (далі - заява, платіжне доручення, заява про відкриття акредитиву, договір про надання банківських послуг відповідно).
6. Уповноважені банки подають до Національного банку інформаційний файл за формою, наведеною в додатку 1 до цієї Інструкції.
7. Уповноважені банки подають інформаційний файл у регіональному розрізі засобами електронної пошти Національного банку Центральній розрахунковій палаті Національного банку України (далі - ЦРП) за адресою INF_1HC@U1H0 до 20.00 дня здійснення операцій.
8. Повідомлення про приймання інформаційного файла має надходити до уповноважених банків від ЦРП після 08.00 наступного робочого дня.
9. Уповноважені банки подають до Національного банку інформаційний файл з нульовими показниками, якщо даних немає.
10. За операціями клієнтів з купівлі іноземної валюти інформація до інформаційного файла включається окремими рядками незалежно від суми операції.
( Пункт 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 43 від 25.05.2017; в редакції Постанови Національного банку № 98 від 03.10.2017 )
11. За операціями клієнтів з перерахування іноземної валюти, які здійснювалися виключно за рахунок куплених коштів, інформація до інформаційного файла не включається.
За операціями клієнтів з перерахування іноземної валюти, які здійснювалися повністю або частково за рахунок власних (некуплених) коштів та пов'язані з:
1) виконанням авансових платежів за імпорт товару, поверненням за кордон іноземному інвестору дивідендів та коштів, отриманих від продажу цінних паперів (крім продажу державних облігацій України на фондових біржах та поза їх межами, а також продажу боргових/лістингових цінних паперів на фондових біржах), корпоративних прав, коштів, отриманих унаслідок зменшення статутних капіталів юридичних осіб, виходу з господарських товариств іноземних інвесторів, інформація до інформаційного файла включається окремими рядками незалежно від суми;
2) виконанням інших зобов'язань:
на суми, які менші, ніж 50 000 доларів США (еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції), інформація до інформаційного файла не включається;
на суми, які дорівнюють або більші, ніж 50 000 доларів США (еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції), інформація до інформаційного файла включається окремими рядками.
( Пункт 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 43 від 25.05.2017; в редакції Постанови Національного банку № 98 від 03.10.2017 )
12. За операціями клієнтів з перерахування коштів у гривнях на користь нерезидентів через кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривнях, відкриті в уповноважених банках/перерахування коштів, що здійснюється на користь нерезидентів через філії уповноважених банків, відкриті на території інших держав, інформація до інформаційного файла включається окремими рядками незалежно від суми операції.
( Пункт 12 в редакції Постанови Національного банку № 98 від 03.10.2017 ) ( Пункт 13 виключено на підставі Постанови Національного банку № 98 від 03.10.2017 ) ( Пункт 14 виключено на підставі Постанови Національного банку № 98 від 03.10.2017 ) ( Пункт 15 виключено на підставі Постанови Національного банку № 98 від 03.10.2017 ) ( Пункт 16 виключено на підставі Постанови Національного банку № 98 від 03.10.2017 ) ( Пункт 17 виключено на підставі Постанови Національного банку № 98 від 03.10.2017 ) ( Пункт 18 виключено на підставі Постанови Національного банку № 98 від 03.10.2017 ) ( Пункт 19 виключено на підставі Постанови Національного банку № 98 від 03.10.2017 ) ( Пункт 20 виключено на підставі Постанови Національного банку № 98 від 03.10.2017 )
21. За операціями клієнтів з купівлі/перерахування іноземної валюти з метою повернення за кордон іноземному інвестору дивідендів уповноважені банки подають копію рішення емітента про виплату дивідендів [обов'язково має містити суму дивідендів та рік (роки), за який (і) вони виплачуються] у сканованому вигляді (усі сторінки документа скануються в чорно-білому форматі) засобами електронної пошти Національного банку після 20.00 дня здійснення операції, але не пізніше 08.30 дня, наступного за днем подання інформаційного файла на адресу 28WCON2C@U0H0.
( Пункт 21 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 43 від 25.05.2017; в редакції Постанови Національного банку № 98 від 03.10.2017 ) ( Пункт 22 виключено на підставі Постанови Національного банку № 98 від 03.10.2017 )
23. Національний банк має право отримувати документи/інформацію, зокрема щодо фінансової операції та її учасників, від уповноваженого(их) банку(ів) та/або з інших офіційних джерел (у тому числі від державних органів, інших банків, юридичних та/або фізичних осіб, під час здійснення безвиїзного нагляду/невиїзної (камеральної) перевірки/виїзної перевірки).
Вимога щодо надання висновків/документів/інформації, яка надіслана на адресу уповноваженого(их) банку(ів), інших банків (далі - Вимога), може містити заборону здійснювати надалі окремі операції клієнта та/або інших учасників фінансової операції (з урахуванням відомостей, що містяться у Вимозі) до моменту отримання від Національного банку окремого повідомлення. Вимога є обов'язковою до виконання уповноваженим(и) банком(ами), іншими банками у строки, визначені Національним банком у цій Вимозі.
Національний банк надсилає на адресу уповноваженого(их) банку(ів), інших банків окреме повідомлення у строк до 30 робочих днів починаючи з наступного робочого дня після дня надходження до Національного банку належного пакета всіх документів, зазначеного у Вимозі.
Національний банк може звернутися до уповноваженого(их) банку(ів), інших банків за додатковою інформацією, що потрібна для аналізу висновків/документів/інформації, отриманих на Вимогу. У такому разі перебіг строку, протягом якого Національний банк розглядає висновки/документи/інформацію та надсилає на адресу уповноваженого(их) банку(ів), інших банків окреме повідомлення, зупиняється та поновлюється після отримання належного пакета всіх додаткових документів на строк, установлений абзацом третім пункту 23 цієї Інструкції.
24. Національний банк надсилає на адресу уповноваженого банку(ів), інших банків окреме повідомлення, зокрема в разі виявлення ознак(и), що можуть(е) свідчити про здійснення уповноваженим(и) банком(ами), іншими банками ризикової діяльності, та/або в разі виявлення підозр, що характер або наслідки фінансових операцій можуть нести реальну або потенційну небезпеку використання уповноваженого(их) банку(ів), інших банків з метою вчинення кримінальних правопорушень, та/або якщо дійшов висновку, що характер або наслідки фінансових операцій можуть нести реальну або потенційну небезпеку використання уповноваженого(их) банку(ів), інших банків з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму або фінансування розповсюдження зброї масового знищення, та/або виявив невідповідність операції та/або поданих висновків/документів/інформації законодавству України, нормативно-правовим актам Національного банку.

................
Перейти до повного тексту