- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО З ПИТАНЬ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО
ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
Н А К А З
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства
регіонального розвитку, будівництва та
житлово-комунального господарства
N 260 від 31.10.2011 )
Про затвердження Методичних рекомендацій з організації роздільного збирання твердих побутових відходів
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2004
N 265 "Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами" з метою впровадження роздільного збирання твердих побутових відходів
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації з організації роздільного збирання твердих побутових відходів, що додаються.
2. Скасувати наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 01.02.2007 N 30 "Про затвердження Методики організації роздільного збирання твердих побутових відходів".
3. Управлінню благоустрою та комунального обслуговування (Стеценко Я.А.) надіслати цей наказ до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій для впровадження, використання у роботі та подальшого доведення до відома місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Р.М.Крамаренка.
Додаток
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
з організації роздільного збирання твердих побутових відходів
1. Загальні положення
1.1. Ці Методичні рекомендації призначені для удосконалення підходів при організації роздільного збирання твердих побутових відходів (далі - ТПВ), а також при розробленні схем санітарної очистки населених пунктів, місцевих програм поводження з твердими-побутовими відходами, виконанні техніко-економічних обґрунтувань впровадження сучасних технологій поводження з твердими побутовими відходами.
1.2. Роздільне збирання ТПВ рекомендується здійснювати з метою зменшення кількості ТПВ, що захоронюються на полігонах ТПВ, поліпшення екологічного стану довкілля, одержання вторинної сировини.
1.3. При роздільному збиранні ТПВ ресурсоцінні компоненти ТПВ рекомендується збирати окремо у спеціальні контейнери для рекомендованого подальшого надходження на перероблення чи повторне використання.
1.5. Методи та засоби роздільного збирання компонентів ТПВ, їх перевезення та перероблення рекомендується обирати з урахуванням морфологічного складу твердих побутових відходів, їх річного обсягу утворення, потреби у вторинних енергетичних та матеріальних ресурсах, органічних добривах, економічних факторів та інших вимог. Порядок роздільного збирання ТПВ у населеному пункті рекомендовано визначати Правилами благоустрою, Схемою санітарної очистки та місцевими програмами поводження з ТПВ.
1.6. Рекомендоване впровадження роздільного збирання ТПВ оцінюється з урахуванням наступних факторів:
можливість використання корисних властивостей компонентів ТПВ;
наявність підприємств, які можуть переробляти окремі компоненти ТПВ та відстань їх перевезення на ці підприємства;
капітальні та інші початкові витрати на впровадження роздільного збирання ТПВ;
експлуатаційні витрати на роздільне збирання ТПВ з урахуванням повернених сум вартості продуктів перероблення компонентів ТПВ.
1.7. Впровадження роздільного збирання ТПВ рекомендується проводити за такими етапами:
- визначення обсягів утворення ТПВ;
- визначення морфологічного складу твердих побутових відходів та проведення розрахунків середньодобового та середньорічного утворення ресурсоцінних компонентів;
- визначення споживачів вторинної сировини та/або обґрунтування необхідності будівництва спеціальних установок з перероблення ресурсоцінних компонентів;
- визначення вимог споживачів вторинної сировини до якості ресурсоцінних компонентів та вартості їх приймання на перероблення;
- вибір технологічної схеми роздільного збирання ТПВ;
- вибір типів і розрахунок кількості контейнерів для збирання ресурсоцінних компонентів ТПВ, придбання контейнерів;
- вибір раціональної схеми розташування контейнерів та будівництво у разі необхідності контейнерних майданчиків;
- визначення системи та режиму перевезення ресурсоцінних компонентів ТПВ;
- вибір типів і кількості спеціальних транспортних засобів для перевезення ресурсоцінних компонентів ТПВ.
1.8. Впровадження роздільного, збирання ТПВ рекомендовано супроводжувати проведенням постійної агітаційної роботи щодо безпечного в санітарно-епідемічному та екологічному відношенні поводження з ТПВ за активної свідомої участі усіх верств населення у впровадженні роздільного збирання компонентів ТПВ.
1.9. Рекомендується поетапне впровадження роздільного збирання ТПВ, в тому числі, на першому етапі шляхом проведення експериментів з роздільного збирання ТПВ у окремих районах населеного пункту з використанням різних технологічних схем з метою визначення найбільш ефективної та прийнятної для даного населеного пункту.
1.10. Роздільне збирання рекомендовано здійснювати з дотриманням санітарних норм та правил і екологічного законодавства.
2. Морфологічний склад ТПВ
2.1. Морфологічний склад ТПВ поділяється на окремі складові частини - компоненти ТПВ.
2.2. Морфологічний склад ТПВ рекомендується відображати у відсотках від їх загальної маси або об'єму та визначати шляхом проведення натурних вимірів у населеному пункті протягом чотирьох сезонів року.
2.3. Морфологічний склад ТПВ рекомендується визначати за такою класифікацією:
- харчові та інші органічні відходи (овочі, фрукти, відходи садівництва тощо), що легко загнивають;
- папір та картон;
- полімери;
- скло;
- чорні метали;
- кольорові метали;
- текстиль;
- дерево;
- небезпечні відходи (батарейки, тара від розчинників, фарб, ртутні лампи тощо);
- інше (каміння, змет тощо).
2.4. До ресурсоцінних компонентів ТПВ рекомендується відносити ті, що можуть бути використані у промисловості як вторинна сировина або з яких можна безпосередньо виготовити продукти, що знайдуть своє застосування. До ресурсоцінних компонентів рекомендовано віднести: папір, картон, скло, полімери, чорні та кольорові метали, а також харчові та інші органічні відходи, що легко загнивають.
2.5. Розрахунок кількості одного ресурсоцінного компонента в загальній масі ТПВ рекомендується проводити за формулою:
M = d/100 * M , кг, (1)
i заг
де M - маса одного ресурсоцінного компонента у загальній
i
масі ТПВ;
d - вміст у відсотках одного ресурсоцінного компонента у
загальній масі відходів, %
M - загальна маса ТПВ, кг.
заг
2.6. Якщо ресурсоцінні компоненти збирають в одному контейнері, їх масу (а також масу решти ТПВ, що збирають у іншому контейнері) рекомендується визначати за формулою:
S M = S d /100, кг, (2)
i i
S - знак суми.
За формулами (1) та (2) рекомендовано визначати також об'єм ресурсоцінних компонентів у загальному об'ємі ТПВ, якщо відомий морфологічний склад ТПВ у об'ємних відсотках.
3. Технологічні схеми роздільного збирання ТПВ
3.1. Враховуючи вимоги санітарних норм і правил щодо обмеження до 5 одиниць кількості контейнерів, які можна встановлювати на одному контейнерному майданчику, рекомендуються наступні технологічні схеми роздільного збирання ТПВ:
схема N 1 - на два контейнери,
схема N 2 - на три контейнери;
схема N 3 - на чотири контейнери;
схема N 4 - на п'ять контейнерів.
3.2. Рекомендована організація роздільного збирання ТПВ за схемою N 1.
3.2.1. За схемою N 1 на контейнерному майданчику рекомендується встановлювати два контейнери. Перший - контейнер рекомендовано блакитного кольору з написом "Вторинна сировина" - призначений для збирання ресурсоцінних складових ТПВ, окрім харчових та інших відходів, що легко загнивають.
Другий - контейнер рекомендовано сірого кольору - призначений для збирання решти змішаних відходів, в тому числі харчових та інших відходів, що легко загнивають.
3.2.2. При застосуванні схеми N 1 рекомендовано передбачити централізоване перевезення зібраних окремо у одному контейнері ресурсоцінних компонентів на сміттєсортувальні або сміттєпереробні підприємства.
3.2.3. Роздільне збирання ТПВ за схемою N 1 є рекомендованим у разі, коли внаслідок відсутності збуту компосту не планується роздільне збирання харчових відходів, а також при окремому збиранні ТПВ, що утворюються на підприємствах невиробничої сфери і вміщують не більше 5 відсотків за масою харчових та інших органічних відходів, що легко загнивають.
3.3. Рекомендована організація роздільного збирання ТПВ за схемою N 2.
3.3.1. Схему N 2 рекомендується використовувати у разі, коли один з видів ресурсоцінних компонентів не потребує додаткового оброблення і може бути окремо вивезений безпосередньо на об'єкти перероблення.
Інші ресурсоцінні компоненти, які потребують додаткового оброблення та доведення до певних критеріїв якості, рекомендується централізовано перевозити на сміттєсортувальні або сміттєпереробні підприємства.
3.3.2. Схемою N 2 рекомендовано передбачити: роздільне збирання в одному контейнері - одного певного виду ресурсоцінних компонентів, у другому контейнері - інших ресурсоцінних компонентів; у третьому контейнері - змішаних відходів.
3.3.3. За схемою N 2 на контейнерному майданчику рекомендується встановлювати:
один контейнер для збирання одного певного виду ресурсоцінних компонентів, наприклад:
або жовтий контейнер з написом "Полімери" - для збирання полімерних відходів;
або зелений контейнер з написом "Скло" - для збирання скла;
або синій контейнер з написом "Папір" - для збирання паперу;
один контейнер блакитного кольору з написом "Вторинна сировина", призначений для збирання інших ресурсоцінних компонентів ТПВ;
один контейнер сірого кольору, призначений для збирання змішаних відходів.
3.4. Рекомендована організація роздільного збирання ТПВ за схемою N 3.
3.4.1. Схему N 3 рекомендується використовувати у разі, коли окремі два види ресурсоцінних компонентів не потребують додаткового оброблення і можуть бути окремо вивезені безпосередньо на об'єкти перероблення.
Інші ресурсоцінні компоненти, які потребують додаткового оброблення та доведення до певних критеріїв якості, централізовано рекомендується перевозити на сміттєсортувальні або сміттєпереробні підприємства.
3.4.2. Схемою N 3 рекомендується передбачити: роздільне збирання в одному контейнері - одного певного виду ресурсоцінних компонентів, у другому контейнері - другого певного виду ресурсоцінних компонентів; у третьому контейнері - інших ресурсоцінних компонентів; у четвертому контейнері - змішаних відходів.
3.4.3. За схемою N 3 на контейнерному майданчику рекомендується встановлювати:
один контейнер для збирання одного певного виду ресурсоцінних компонентів, наприклад:
або жовтий контейнер з написом "Полімери" - для збирання полімерних відходів;
або зелений контейнер з написом "Скло" - для збирання скла;
або синій контейнер з написом "Папір" - для збирання паперу;
один контейнер для збирання другого певного виду ресурсоцінних компонентів, наприклад:
- або зелений контейнер з написом "Скло" - для збирання скла;
- або синій контейнер з написом "Папір" - для збирання паперу;
- або жовтий контейнер з написом "Полімери" - для збирання полімерних відходів;
один контейнер блакитного кольору з написом "Вторинна сировина", призначений для збирання інших ресурсоцінних компонентів ТПВ;
один контейнер сірого кольору, призначений для збирання змішаних відходів.
3.5. Рекомендована організація роздільного збирання ТПВ за схемою N 4.
3.5.1. За схемою N 4 роздільне збирання ТПВ рекомендовано здійснювати у окремі контейнери, розміщені на контейнерному майданчику:
- жовтий з написом "Полімери" - для збирання полімерних відходів;
- зелений з написом "Скло" - для збирання скла;
- синій з написом "Папір" - для збирання паперу;
- коричневий з написом "Харчові відходи" - для збирання харчових відходів;
- сірий з написом "Змішані відходи" - для збирання змішаних ТПВ.
3.6. За технологічними схемами N 1, 2, 3 та 4 доцільно здійснювати роздільне збирання компонентів ТПВ на пляжах, ринках, у парках, скверах, площах, садах, на вокзалах.
4. Місткості для роздільного збирання ТПВ
4.1. Для роздільного збирання ТПВ рекомендується використовувати наземні, напівпідземні та підземні контейнери.
4.2. Кількість контейнерів для збирання ресурсоцінних компонентів ТПВ та змішаних відходів рекомендовано визначати відповідно до об'ємів утворення цих складових, визначених на підставі морфологічного складу ТПВ, з урахуванням їх середньої щільності.
4.3. Для збирання ресурсоцінних компонентів ТПВ кількість контейнерів рекомендується визначати за формулою:
Q tK K
Дmax 1 2
N = __________ , шт. (3),
b CK
3
де N - необхідна кількість контейнерів для збирання
b
ресурсоцінних компонентів ТПВ, шт.,
Q - максимальне добове утворення ресурсоцінного
Дmax
компонента ТПВ, куб.м/добу,
t - періодичність перевезення ресурсоцінного компонента ТПВ,
діб,
K - добовий коефіцієнт нерівномірності утворення
1
ресурсоцінного компонента ТПВ;
K - коефіцієнт, який враховує кількість контейнерів, що
2
перебувають у ремонті та в резерві,
C - місткість одного контейнера для збирання ресурсоцінних
компонентів ТПВ, куб.м,
K - коефіцієнт заповнення контейнера.
3
Дmax
Максимальне добове утворення ТПВ Q рекомендується
визначати за формулою:
M
................Перейти до повного тексту