- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
НАКАЗ
Про організацію та проведення спільного міжнародного навчання між ДСНС України та НАТО із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної
служби України з надзвичайних ситуацій
№ 395 від 27.07.2015 )
На виконання
Річної національної програми співробітництва Україна - НАТО на 2015 рік, з метою подальшого поглиблення співробітництва між Державною службою України з надзвичайних ситуацій та Північноатлантичним альянсом у сфері цивільного захисту населення, відпрацювання порядку взаємодії під час запобігання та реагування на надзвичайні ситуації природного і техногенного характеру
НАКАЗУЮ:
1. Провести у період з 21 по 25 вересня 2015 року спільне міжнародне навчання ДСНС України та Євроатлантичного координаційного центру з реагування на надзвичайні ситуації цивільного характеру (далі - ЄАКЦРК) UKRAINE 2015 на тему: "Організація реагування та ліквідація надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру" (далі - навчання) із залученням аварійно-рятувальної, спеціальної, інженерної та авіаційної техніки від територіальних органів ДСНС України, підрозділів центрального підпорядкування та інших центральних органів виконавчої влади та служб цивільного захисту Львівської області.
2. Визначити місцем проведення навчання територію полігона Міжнародного центру миротворчості та безпеки Академії сухопутних військ Збройних Сил України та об'єкти і споруди Новояворівського державного підприємства "Екотрансенерго" (Яворівський район Львівської області).
3. Затвердити орієнтовний сценарій проведення навчання (додаток 1), план підготовки навчань (додаток 2 ) та персональний склад керівників навчальних місць (додаток 3).
4. Утворити Штаб управління (додаток 4) та його робочу групу (додаток 5) для організації і координації заходів щодо підготовки та проведення навчання.
5. Керівникам начальних місць (додаток 3) провести орієнтовні розрахунки особового складу і техніки, що залучатимуться до проведення навчання, а також розрахунки витрат пально-мастильних матеріалів та подати для узагальнення до ГУ ДСНС України у Львівській області до 29 квітня 2015 року.
6. Визначити ГУ ДСНС України у Львівській області та Спеціальний авіаційний загін Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України (в частині забезпечення польотів авіації ДСНС України) отримувачами та розпорядниками коштів, що будуть спрямовані для організації та проведення навчань стороною НАТО.
7. ГУ ДСНС України у Львівській області:
7.1. Узагальнити розрахунки особового складу і техніки, що залучатимуться до проведення навчання, а також розрахунки витрат пально-мастильних матеріалів.
7.2. Спланувати заходи щодо підготовки навчальних місць і матеріально-технічної бази, враховуючи можливості ГУ ДСНС України у Львівській області та 2 Спеціального центру швидкого реагування ДСНС України (м. Дрогобич), з урахуванням часткового покриття витрат за рахунок НАТО;
опрацювати питання із Львівською обласною державною адміністрацією щодо залучення до навчання необхідних сил і засобів від місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування згідно з планами взаємодії та реагування на надзвичайні ситуації, у тому числі:
залучення до участі у навчаннях служб цивільного захисту територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту у Львівській області;
виділення у розпорядження керівництва навчання на період підготовки та проведення навчання необхідної кількості автомобілів швидкої медичної допомоги з екіпажами;
укомплектування на період проведення навчання Мобільного госпіталю ДСНС України перемінним складом - медичними фахівцями служби медицини катастроф регіонального рівня.
7.3. Опрацювати в межах компетенції питання та провести необхідні розрахунки щодо:
організації харчування учасників навчань на території полігона Міжнародного центру миротворчості та безпеки Академії сухопутних військ Збройних Сил України за рахунок покриття витрат учасниками навчання;
розгортання наметового містечка на території полігону Міжнародного центру миротворчості та безпеки Академії сухопутних військ Збройних Сил України;
забезпечення наметового містечка необхідним обладнанням для його функціонування впродовж усього періоду проведення навчань;
залучення курсантів від Львівського університету безпеки життєдіяльності для участі у проведенні навчання.
7.4. Подати узагальнені пропозиції до Департаменту ресурсного забезпечення та Департаменту реагування на надзвичайні ситуації до 6 травня 2015 року.
8. Управлінню авіації та авіаційного пошуку і рятування апарату ДСНС України:
опрацювати питання щодо порядку виконання польотів під час тренування та проведення навчання;
провести відповідну підготовку екіпажів двох літаків АН-32П, вертольотів Мі-8МТ із водозливним пристроєм ВЗП-5, ЄС-145 для роботи в районі проведення навчання;
провести розрахунки потреби авіаційного пального для виконання польотів літаків Ан-32П, вертольота ЄС-145, вертольотів Мі-8МТ із водозливним пристроєм ВЗП-5 під час підготовки і проведення навчання та подати до ГУ ДСНС України у Львівській області до 29 квітня 2015 року.
9. Департаменту реагування на надзвичайні ситуації:
організувати підготовку звернень до центральних і місцевих органів виконавчої влади щодо організації підготовки та участі у навчанні;
спільно з Департаментом ресурсного забезпечення опрацювати питання щодо організації здійснення спрощеного порядку пропуску через Державний кордон України спеціальних транспортних засобів та обладнання рятувальних команд країн - учасниць навчання та безкоштовного перетину кордону учасниками навчання;
спільно з ГУ ДСНС України у Львівській області забезпечити підготовку і проведення плануючих конференцій у м. Львові (головна - 18 - 22 травня 2015 року, заключна - 25 червня - 2 липня 2015 року).
10. Управлінню міжнародного співробітництва організувати взаємодію з ЄАКЦРК з питань підготовки і проведення плануючих конференцій та навчання.
11. Центру психологічного забезпечення підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Управління забезпечення Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України організувати та забезпечити підготовку груп психологів для їх роботи у пунктах екстреної психологічної допомоги та роботу на навчальних місцях відповідно до сценарію навчання.
12. Департаменту ресурсного забезпечення спільно з Департаментом економіки і фінансів на підставі узагальнених розрахунків особового складу і техніки, що залучатимуться до проведення навчання, а також розрахунків витрат пально-мастильних матеріалів, наданих ГУ ДСНС України у Львівській області, підготувати пропозиції щодо фінансових витрат на підготовку та проведення навчань з урахуванням наявних ресурсів, покриття витрат за рахунок НАТО та інших незаборонених чинним законодавством джерел та подати на ім'я Голови ДСНС України до 8 травня 2015 року.
13. Управлінню взаємодії із засобами масової інформації та комунікацій із громадськістю організувати:
висвітлення в засобах масової інформації (далі - ЗМІ) анонсу навчань та забезпечити запрошення представників ЗМІ на навчання;
проведення брифінгів із ЗМІ під час підготовки та проведення навчання;
фото- та відеозйомку під час проведення навчання;
виготовлення навчального відеофільму за результатами проведення навчання.
14. Визнати таким, що втратив чинність,
наказ ДСНС України від 31.12.2014 № 764 "Про організацію та проведення спільного міжнародного навчання між ДСНС України та НАТО із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій".
15. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Чечоткіна М.О.
Виконуючий обов'язки Голови |
З. Шкіряк |
Додаток 1
до наказу ДСНС України
20.04.2015 № 217
ОРІЄНТОВНИЙ СЦЕНАРІЙ
проведення спільного міжнародного навчання Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Євроатлантичного координаційного центру з реагування на надзвичайні ситуації цивільного характеру з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій UKRAINE-2015
Тема навчання: "Організація реагування та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру".
Відпрацювання практичних питань проводиться на фоні командно-штабних навчань за єдиним задумом.
Навчальні питання:
Перший та другий день навчання (21 - 22 вересня 2015 року):
Розгортання і організація роботи об'єднаного координаційного штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.
Введення особового складу координаційного штабу в тактичну обстановку.
Доведення керівництвом навчання завдань структурним підрозділам штабу щодо організації залучення сил, засобів до проведення пошуку і порятунку людей у районі надзвичайної ситуації проведення заходів, стосовно залучення міжнародної гуманітарної допомоги в зону надзвичайної ситуації.
Нарощення (віртуально) ускладнення природної і техногенної обстановки шляхом введення додаткової інформації про надзвичайні ситуації і події на окремих територіях і різних галузях реагування на надзвичайні ситуації.
Оцінка ситуації об'єднаним координаційним штабом з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.
Прийняття рішення.
Визначення завдань рятувальним силам, міжнародним, міжвідомчим, міжгалузевим формуванням різного призначення (рятувальники, медицина, червоний хрест, авіація, рятувальники на водних об'єктах).
Організація спільних дій і їх практична реалізація під час проведення рятувальних операцій.
Третій день навчання - польові навчання (23 вересня 2015 року):
Проведення евакуації потерпілих із зони надзвичайної ситуації із залученням рятувальних сил, надання медичної допомоги (із розгортанням медичного госпіталю ДСНС) у темний період доби.
Розгортання пункту прийому потерпілих (з всіма системами життєзабезпечення).
Організація практичної роботи на пунктах життєзабезпечення з виконання всього комплексу заходів: медична, психологічна, побутова допомога потерпілим, організація харчування та відпочинок.
Організація роботи системи транзитних пунктів для подальшого переміщення потерпілих.
Продовження роботи штабу з нарощування обстановки.
Відпрацювання з керівним складом від залучених країн і рятувальних формувань порядку дій сил і засобів на основному етапі (4 день) комплексного застосування сил.
Четвертий день навчання (VIP-день, 24 вересня 2015 року):
Підготовка і відпрацювання комплексних дій усіх залучених рятувальних сил в стислих часових рамках, наближених до реального виконання завдань з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації системи реагування і розширенню можливостей рятувальних формувань.
До заходу запрошуються VIP (загальний час з оглядом залученої техніки і розгорнутих об'єктів життєзабезпечення - до 90 хв.).
Практичне відпрацювання навчальних елементів (перша половина дня):
1. Проведення комплексної розвідки зони надзвичайної ситуації із залученням авіаційних та наземних засобів.
2. Проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт силами рятувальних формувань ДСНС України у зоні надзвичайної ситуації.
3. Доставка постраждалих до лікувальних закладів (у тому числі аеромедична евакуація).
4. Евакуація постраждалих з палаючої будівлі різними способами.
5. Робота пожежно-рятувального підрозділу з гасіння пожежі в будівлі.
6. Ліквідація наслідків аварії на транспорті.
7. Перевірка місцевості на наявність вибухонебезпечних предметів, їх виявлення та знешкодження.
8. Аварія на хімічно-небезпечному об'єкті з проведенням спеціальної обробки.
9. Проведення спеціальних робіт при виявленні джерела іонізуючого випромінювання підрозділами ДСНС України та країн - учасниць навчання.
10. Гасіння масштабних пожеж у природних екосистемах.
П'ятий день проведення навчання:
Дії залучених сил у нічний час.
Взаємодія при наданні гуманітарної допомоги.
Підбиття підсумків проведення навчання.
Підготовка пропозицій по вдосконаленню системи реагування і розширенню можливостей рятувальних формувань.
Згортання техніки та підготовка до відбуття у пункти постійної дислокації.
Місце проведення: Україна, Львівська область, об'єкти та споруди ДП "Екотрансенерго", територія Міжнародного центру миротворчості та безпеки Академії сухопутних військ ЗСУ (Яворівський район Львівської області).
Учасники навчання: формування ДСНС, МОЗ, представники місцевих органів влади Львівської області, представники країн - членів НАТО та партнерів.
Період проведення навчання: 21 - 25 вересня 2015 року.
Підготовчі заходи:
перша плануюча конференція 18 - 22 травня 2015 року, м. Львів, Львівська область;
друга плануюча конференція 25 червня - 2 липня 2015 року, м. Львів, Львівська область;
підготовка матеріально-технічної бази для проведення навчань.
Загальний час проведення навчання: 5 діб.
Вихідна тактична обстановка:
Поблизу міста Яворів Львівської області 20 вересня 2015 року у шахті з видобутку сірки на глибині близько 300 м стався вибух повітряно-газової суміші. У результаті вибуху постраждало п'ять шахтарів, п'ятдесят шахтарів залишились під землею та не можуть самостійно піднятись на поверхню. Крім того, внаслідок вибуху у шахті виникли сильні сейсмічні коливання земної поверхні, що призвели до руйнування житлових будинків та об'єктів критичної інфраструктури.
Виникли масові пожежі як у житловому секторі так і в природних екосистемах на прилеглій до місця катастрофи території. Частина прилеглої території задимлена продуктами горіння з високою концентрацією сірки. Пошкоджено газопровід, лінії електропередач, окремі ділянки залізниці та основних автошляхів.
На автошляху Київ - Чоп сталася дорожньо-транспортна подія (зіткнення автобусу та маршрутного таксі), внаслідок якої постраждало 25 (заблоковано у транспортному засобі).
Під час проведення робіт із розбору завалів аварійно-рятувальними формуваннями виявлено іржавий предмет, схожий на авіаційну бомбу часів другої світової війни.
Ситуація на території області ускладнена аварією на підприємстві, що зберігає, використовує і переробляє небезпечні хімічні речовини (розгерметизація ємностей з хлором і розширення зони ураження на житлові квартали міста).
Під час надання допомоги особам, які були заблоковані у пошкодженому транспортному засобі, рятувальниками виявлено бокс, у якому, можливо, знаходиться джерело іонізуючого випромінювання.
Деякі населені пункти залишилися відрізаними від інфраструктури. Лікарні переповнені постраждалими, аварійно-рятувальні формування працюють на максимальній потужності та потребують залучення міжнародної допомоги, керівник робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації прийняв рішення:
1. Провести рятувальну операцію.
2. Залучити пожежні, рятувальні, медичні підрозділи та формування радіаційного, хімічного і біологічного захисту.
3. Направити запит для залучення міжнародної допомоги (для нарощування зусиль залучаються додаткові сили ДСНС України та країн - учасниць навчання).
4. Розгорнути в районі надзвичайної ситуації: пересувний пункт управління; містечко життєзабезпечення та мобільний госпіталь для постраждалого населення.
Практичне відпрацювання навчальних елементів
VIP ДЕНЬ
(24 вересня 2015 року)
№ з/п |
Зміст заходів |
Тривалість відпрацювання |
I частина |
1 |
Огляд техніки, засобів та обладнання підрозділів, які залучаються до проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт при виникненні надзвичайних ситуацій, а також демонстрація роботи пересувного пункту управління, пункту життєзабезпечення, мобільного госпіталю ДСНС України |
До 20 хв. |
II частина |
1 |
Навчальне місце № 1 "Проведення комплексної розвідки зони надзвичайної ситуації із залученням авіаційних та наземних засобів" |
5 хв. |
|
розвідка зони НС авіаційними засобами; десантування парашутистів-рятувальників з борту вертольотів; робота парашутистів-рятувальників після приземлення: розвідка району надзвичайної ситуації, визначення та підготовка місць для роботи вертольотів з приземленням на вертолітний майданчик та в режимі зависання; прибуття та робота розрахунків та екіпажів наземної групи розвідки в районі НС. |
|
2 |
Навчальне місце № 2 "Проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних силами рятувальних формувань ДСНС України" |
7 хв. |
|
прибуття, розгортання та робота основних рятувальних сил щодо пошуку постраждалих у завалах; розгортання сортувальних майданчиків тимчасового пункту збору постраждалих та організація роботи на ньому силами медичних бригад і розрахунків Державної служби медицини катастроф; приземлення вертольота Мі-8 ДСНС України з кінологічним підрозділом на борту; робота кінологічних розрахунків: пошук постраждалих у завалах зруйнованої будівлі, маркування місць виявлення постраждалих під завалами, підготовка постраждалих до відправлення в мобільний госпіталь; робота груп психологів ДСНС України. |
|
3 |
Навчальне місце № 3 "Доставка постраждалих до лікувальних закладів" |
2 хв. |
|
доставка постраждалих до мобільного госпіталю наземними засобами; доставка постраждалих до лікувальних закладів за допомогою авіації (аеромедична евакуація); демонстрація роботи мобільного госпіталю. |
|
4 |
Навчальне місце № 4 "Евакуація постраждалих з палаючої будівлі різними способами" |
3 хв. |
|
прибуття пожежно-рятувльного підрозділу до місця пожежі; аеромедична евакуація постраждалих з даху палаючої будівлі вертольотом ЕВРОКОПТЕР ЕС-145; евакуація постраждалих за допомогою колінчатого підйомника з п'ятого поверху палаючої будівлі. |
|
5 |
Навчальне місце № 5 "Робота пожежно-рятувального підрозділу з гасіння пожежі в будівлі" |
5 хв. |
|
розгортання та організація роботи штабу пожежогасіння; гасіння окремих осередків пожеж пожежно-рятувальними підрозділами. |
|
6 |
Навчальне місце № 6 "Ліквідація наслідків аварії на транспорті" |
5 хв. |
|
прибуття та робота рятувальників щодо деблокування постраждалих з транспорту та надання їм першої допомоги; надання медичної допомоги постраждалим медичними бригадами і розрахунками Державної служби медицини катастроф; доставка постраждалих до лікувальних закладів. |
|
7 |
Навчальне місце № 7 "Перевірка місцевості на наявність вибухонебезпечних предметів, їх виявлення та знешкодження" |
3 хв. |
|
прибуття піротехнічного підрозділу; проведення розвідки, виявлення та знешкодження вибухонебезпечного предмета. |
|
8 |
Навчальне місце № 8 "Аварія на хімічно-небезпечному об'єкті з проведенням спеціальної обробки" |
10 хв. |
|
проведення хімічної розвідки на промисловому майданчику підприємства силами підрозділів ДСНС України та країн - учасниць навчання; проведення рятувальних та інших невідкладних робіт, встановлення пневмобандажу і створення водяної завіси; проведення спеціальної обробки місцевості; розгортання елементів пункту спеціальної обробки та контрольно-розподільчого пересувного пункту; проведення спеціальної обробки техніки та особового складу після виконання робіт на забрудненій місцевості. |
|
9 |
Навчальне місце № 9 "Проведення спеціальних робіт при виявленні джерела іонізуючого випромінювання підрозділами ДСНС України та країн - учасниць навчання" |
5 хв. |
|
проведення радіаційної розвідки підрозділами РХБ захисту; виявлення та ідентифікація джерела іонізуючого випромінювання. |
|
10 |
Навчальне місце № 10 "Гасіння масштабних пожеж у природних екосистемах" |
10 хв. |
|
повітряна розвідка місця виникнення пожежі із застосуванням безпілотних літальних апаратів з виведенням відео на монітор; організація гасіння пожежі із залученням наземних сил ДСНС України; гасіння пожежі із застосуванням 2 пожежних літаків АН-32П; інтенсивне гасіння пожежі наявними наземними силами і засобами, локалізація та ліквідація пожежі. |
|
ЗАГАЛЬНИЙ ЧАС ПРАКТИЧНОГО ВІДПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ЕЛЕМЕНТІВ (VIP ДЕНЬ) |
55 хв. |
................Перейти до повного тексту