1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
N 202 від 29.12.92
м.Київ
Про організацію санаторно-курортного лікування дітей
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я N 177 від 20.04.2005 )
Санаторно-курортне лікування - це комплекс оздоровчих і спеціальних лікувальних заходів, спрямованих на зменшення захворюваності та попередження розвитку хронічних форм.
За останні роки проведено певну роботу щодо поліпшення санаторно-курортної допомоги дітям. Санаторії спеціалізовані згідно із захворюваннями, розширені вікові показання (приймають на лікування дітей з 2 - 3 річного віку).
Організовано санаторій "матері та дитини" та визначено 9 санаторіїв для лікування дітей, що постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи, оскільки сьогодні 126 тис. дітей диспансерного нагляду потребують щороку санаторно-курортного лікування.
В санаторіях обласного підпорядкування відкриті відділення для проведення етапного лікування, а в ряді санаторіїв Міністерства охорони здоров'я України - відділення реабілітації з індивідуальними строками лікування дітей.
В оздоровчому процесі використовуються нові методи лікування, фізіотерапії, масаж, лікувальна фізкультура в поєднанні із загартовуючими та тренувальними процедурами, кліматобальнеолікування, нетрадиційні методи лікування.
У зв'язку з розширенням медичних показань в санаторіях введені ставки лікарів-ендокринологів, гематологів, психологів, рефлексотерапевтів.
Вжиті заходи сприяли поліпшенню ефективності санаторно-курортного лікування дітей. Однак, функціонуюча мережа дитячих санаторіїв України ще не задовольняє потребу в оздоровлення дітей із неспецифічними захворюваннями органів дихання, вкрай недостатньо ліжок для дітей із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, нирок, шкіри, серцево-судинної та ендокринної систем.
Незважаючи на дефіцит в дитячих санаторних ліжках ще в багатьох санаторіях, розташованих в курортних зонах, через незадовільну роботу санаторно-курортних відбіркових комісій мають місце постійні недоїзди, запізнення дітей, невикористання путівок. Досі направляються діти, яким непоказано або протипоказано лікування за профілем захворювання і віком. Трапляються випадки неправильного оформлення медичної документації на дітей, що направляються до санаторію.
Зміцніла матеріально-технична база санаторіїв, в багатьох з них проведено капітальні ремонти та реконструкцію корпусів. Санаторії поповнились новою медичною апаратурою, інвентарем. Але ще частина обласних дитячих санаторіїв має по 100 і менше ліжок, розміщених в пристосованих і недостатньо упорядкованих приміщеннях із зниженими санітарними нормами. Не всі санаторії мають ізолятори, відсутні веранди та кліматопавільйони, рентгенкабінети та кабінети функціональної діагностики, зали ЛФК. Таким чином, із-за малої потужності санаторіїв не забезпечується весь обсяг необхідних досліджень та методів лікування.
Науково-дослідними інститутами курортології, педіатрії та профільними кафедрами медінститутів не на належному рівні проводяться наукові дослідження з питань санаторно-курортної допомоги дітям та недостатньо впроваджуються в практичну роботу нові методи лікування та діагностики.
Для поліпшення організації санаторно-курортної допомоги дітям із захворюваннями нетуберкульозного профілю З А Т В Е Р Д Ж У Ю:
Додатки 1 - 8 до цього наказу.
Додаток 1 - Перелік медичних профілів санаторіїв з нетуберкульозними захворюваннями, строки санаторно-курортного лікування і віковий склад дітей.
Додаток 2 - Показання і протипоказання для лікування дітей в місцевих санаторіях і на курортах (крім туберкульозних).
Додаток 3 - Інструкція про порядок випуску, розподілу, обліку та видачі путівок в дитячі санаторії.
Додаток 4 - Порядок медичного відбору і прийому дітей на санаторно-курортне лікування.
Додаток 5 - Санаторно-курортна карта.
Додаток 6 - Зразок путівки.
Додаток 7 - Акт лікувально-консультативної комісії.
Додаток 8 - Положення про дитячий санаторій нетуберкульозного профілю.
П Р О П О Н У Ю:
1. Начальникам управлінь охорони здоров'я обласних та міських державних адміністрацій:
1.1. Прийняти до виконання затверджені цим наказом додатки.
1.2. Звернути увагу на стан матеріально-технічної бази діючих обласних дитячих санаторіїв, здійснити заходи щодо її зміцнення, а також оснащення медичним обладнанням, інвентарем та створення необхідних умов для перебування дітей в санаторіях.
1.3. Збільшувати кількість ліжок для етапного лікування дітей в санаторіях, а також ширше організовувати палати або відділення реабілітації.
1.4. Зобов'язати керівників дитячих лікувальних установ встановити суворий контроль за роботою санаторно-відбіркових комісій у відношенні правильного та повного використання путівок та своєчасного відбору і направлення дітей в санаторії згідно з правилами відбору і медичними показаннями.
НАКАЗУЮ:
1. Українському НДІ дитячої курортології і фізіотерапії (Дріневський М.П.), Українському НДІ курортології та медичної реабілітації (Бабов К.Д.), Українському НДІ охорони здоров'я дітей та підлітків (Коренєв М.М.), Українському НДІ педіатрії, акушерства і гінекології (Лук'янова О.М.), Українському НДІ гігієни харчування (Смоляр В.І.), профільним кафедрам Кримського та Одеського медичних інститутів:
1.1. Здійснювати методичне керівництво та планування наукових досліджень з питань санаторно-курортної допомоги дітям, звертаючи особливу увагу на вивчення ефективних строків та віддалених результатів лікування дітей в санаторіях різних профілів та розробку науково обгрунтованих режимів, лікувального харчування, впливу курортних факторів на лікування дітей, особливо тих, хто постраждав внаслідок чорнобильської катастрофи.
1.2. Планувати проведення заходів (семінарів, конференцій) щодо підвищення кваліфікації лікарів дитячих санаторіїв нетуберкульозного профілю і різних питань педіатрії та санаторно-курортного лікування дітей, в т.ч. постраждалих внаслідок чорнобильської катастрофи, та циклів підвищення кваліфікації лікарів дитячих санаторіїв з питань санаторно-курортного лікування.
2. Генеральному директору Кримського (Мурдід М.П.) та Одеського (Гажій М.Б.) об'єднань санаторіїв, головному лікарю Головного санаторію "Орлятко" (Кравцов В.І.), головним лікарям дитячих санаторіїв Міністерства охорони здоров'я України:
2.1. Підвищити якість лікування дітей в санаторіях шляхом впровадження в практику нових досліджень медичної науки, ширше використовувати в лікуванні дітей ЛФК, природні лікувальні фактори, нетрадіційні методи лікування.
2.2. Встановити суворий контроль за якістю приготування їжі, складання меню з врахуванням віку і стану здоров'я дитини, організацією лікувального харчування, тощо.
2.3. Розробити і здійснити заходи покращання санітарно-протиепідемічного режиму в дитячих санаторіях, підвищення санітарного стану та створення необхідних умов перебування дітей в санаторії.
Контроль за виконанням цього наказу покладаю на начальників Головних управлінь організації медичної допомоги і медичного страхування (Картиш А.П.) та організації медичної допомоги дітям і матерям (Гойда Н.Г.)
Заступник міністра В.М.Пономаренко
( Додаток 1 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 177 від 20.04.2005 ) ( Додаток 2 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 177 від 20.04.2005 ) ( Додаток 3 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 177 від 20.04.2005 ) ( Додаток 4 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 177 від 20.04.2005 )
Додаток 5
до наказу МОЗ України
від 29.12.92 N 202
Міністерство охорони Код форми за ЗКУД ______________
здоров'я України Код форми за ЗКПО ______________
Назва закладу (установи) Медична документація
________________________ Форма N 076/о
Затверджена наказом Міністерства
охорони здоров'я України
від 29 грудня 1992 р. N 202
Санаторно-курортна карта для дітей
Адреса лікувально-профілактичної установи ___________________
__________________________________________________________________
Прізвище, ім'я ______________________________________________
Дата народження _____________________________________________
(число, місяць, рік)
школа N ________
клас ___________
дитячий садок ________________
Домашня адреса ______________________________________________
__________________________________________________________________
Місце роботи батьків ________________________________________
1. Анамнез: вага при народженні, особливості розвитку,
перенесені захворювання (в якому віці) ___________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. Спадковість ______________________________________________
3. Профілактичні щеплення (зазначити дати) __________________
__________________________________________________________________
4. Анамнез захворювання: з якого віку хворіє, особливості і
характер перебігу, частота загострень, дата останнього
загострення, проведене лікування (в тому числі противорецидивне),
чи користувався раніше санаторно-курортним лікуванням, скільки
разів, де і коли _________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
5. Скарги ___________________________________________________
__________________________________________________________________
6. Дані об'єктивного огляду _________________________________
__________________________________________________________________
7. Дані лабораторних, рентгенологічних та інших досліджень
(дати) ___________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
8. Основний діагноз _________________________________________
9. Супутні захворювання _____________________________________
Місце печаті Підпис лікаря
Підпис зав. відділенням
Висновок санаторно-відбіркової комісії
Основний діагноз ____________________________________________
Супутні захворювання ________________________________________
Рекомендоване санаторно-курортне лікування __________________
__________________________________________________________________
(зазначити назву курорту, санаторію, строк лікування, номер
путівки)
Голова комісії ______________
Члени комісії _______________
Дата _______________________
(число, місяць, рік)
Дана карта дійсна при умові чіткого заповнення усіх граф та підписів,
наявності печаті. Строк дії карти 1 міс.
Підлягає поверненню в районну поліклініку по місцю проживання дитини.
Прізвище, ім'я, по-батькові дитини __________________________
__________________________________________________________________
Знаходився в санаторії ______________________________________
__________________________________________________________________
Діагноз санаторію ___________________________________________
__________________________________________________________________
Проведене лікування _________________________________________
__________________________________________________________________
(види лікування, кількість процедур)
Епікриз/динаміка антропометричних, гематологічних показників,
функціональних проб, зміни в соматичному стані і інше ____________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Результати лікування: значне покращення, покращення, без
змін, погіршення (необхідне підкреслити) _________________________
__________________________________________________________________
Рекомендації для лікування надалі ___________________________
__________________________________________________________________
Контакти з хворими інфекційними захворюваннями ______________
Перенесені інтеркурентні захворювання і загострення основного

................
Перейти до повного тексту