1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
29.11.2019 № 142
Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 106 від 27.05.2022 )
Відповідно до статей 7, 15, 40, 56 Закону України "Про Національний банк України", статті 14 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з метою вдосконалення нормативно-правового регулювання діяльності, пов'язаної з емісією електронних платіжних засобів, та операцій, здійснених з їх використанням, Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
( Пункт 1 втратив чинність на підставі Постанови Національного банку № 106 від 27.05.2022 )
2. Затвердити Зміни до Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 05 листопада 2014 року № 705 (зі змінами) (далі - Положення), що додаються.
3. Платіжним організаціям, банкам - учасникам платіжних систем, які здійснюють емісію та еквайринг електронних платіжних засобів, протягом трьох місяців із дня набрання чинності цією постановою привести свою діяльність у відповідність до вимог Положення.
4. Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку (Ольга Василєва) після офіційного опублікування довести до відома банків України інформацію про прийняття цієї постанови.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Сергія Холода.
6. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.

Голова

Я. Смолій
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
29.11.2019 № 142
ЗМІНИ
до Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням
( Див. текст )
1. У розділі I:
1) в абзаці першому пункту 3 слова "їх користувачів" замінити словами "користувачів електронних платіжних засобів (далі - користувач)";
2) у пункті 4:
пункт після підпункту 2 доповнити новим підпунктом 3 такого змісту:
"3) інформаційно-технічний посередник - оператор послуг платіжної інфраструктури, який надає інформаційні та технологічні послуги щодо переказу коштів та відомості щодо якого внесені Національним банком до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури;".
У зв'язку з цим підпункти 3-13 уважати відповідно підпунктами 4-14;
у підпункті 6 слово "робочого" виключити;
підпункт 11 викласти в такій редакції:
"11) платіжний додаток - програмний засіб, розміщений в апаратно-програмному середовищі електронного платіжного засобу (магнітна смуга, чип контактний/безконтактний), за допомогою якого здійснюються платіжні та інші операції, передбачені договором;";
пункт після підпункту 11 доповнити новим підпунктом 12 такого змісту:
"12) платіжний застосунок - програмне забезпечення, встановлене в технічному/мобільному пристрої, яке дає змогу держателю ініціювати платіжні або інші операції із використанням електронного платіжного засобу;".
У зв'язку з цим підпункти 12-14 уважати відповідно підпунктами 13-15;
3) у пункті 8:
підпункт 1 після слова "емісією" доповнити словами "(випуском/видачею/передаванням)";
підпункт 2 після слова "операцій," доповнити словами "операцій за допомогою платіжного застосунку,";
пункт після підпункту 9 доповнити новим підпунктом 10 такого змісту:
"10) порядок передавання держателю/представнику держателя електронного платіжного засобу юридичними особами, фізичними особами-підприємцями та фізичними особами, яким банком надано право здійснювати ідентифікацію та верифікацію клієнтів банку - фізичних осіб (далі - агент), та порядок здійснення контролю за дотриманням агентами цього порядку;".
У зв'язку з цим підпункти 10, 11 уважати відповідно підпунктами 11, 12;
4) пункт 9 викласти в такій редакції:
"9. Банк відповідно до порядку, встановленого законодавством України, що регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, зобов'язаний ідентифікувати та верифікувати:
1) клієнтів, які відкривають рахунки в банку;
2) користувачів, які здійснюють операції за рахунком, до якого емітовано електронний платіжний засіб;
3) представників користувача, які отримують електронний платіжний засіб за довіреністю.".
2. У розділі II:
1) пункт 2 викласти в такій редакції:
"2. Користувачем може бути суб'єкт господарювання або фізична особа.
Емітент має право надавати для здійснення платіжних та інших операцій:
1) особисті електронні платіжні засоби - фізичним особам, які не здійснюють підприємницької діяльності та їх довіреним особам;
2) корпоративні (бізнесові) електронні платіжні засоби - суб'єктам господарювання (юридичним особам або фізичним особам, які здійснюють підприємницьку діяльність, незалежну професійну діяльність).";
2) розділ після пункту 2 доповнити новим пунктом 3 такого змісту:
"3. Банк має право емітувати до рахунку, відкритого на ім'я малолітньої особи, фізичної особи, визнаної судом недієздатною, електронний платіжний засіб на ім'я її законних представників [батьків (усиновлювачів), опікунів].".
У зв'язку з цим пункти 3-17 уважати відповідно пунктами 4-18;
3) пункти 7, 8 викласти в такій редакції:
"7. Договір укладається в письмовій формі (паперовій або електронній). Електронна форма договору має містити електронний підпис клієнта (представника клієнта) та уповноваженої особи банку відповідно до вимог, установлених Законами України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та нормативно-правовим актом Національного банку з питань застосування електронного підпису в банківській системі України.
Договір може укладатися шляхом приєднання клієнта до публічної пропозиції укладення договору (оферта), розміщеної у загальнодоступному для клієнта місці в банку та на його офіційному сайті в мережі Інтернет.
8. Банк зобов'язаний під час видачі електронного платіжного засобу надати користувачу в спосіб, визначений банком та користувачем, примірники:
1) договору, що дає змогу встановити дату його укладення;
2) правил користування електронним платіжним засобом;
3) тарифів банку на обслуговування електронного платіжного засобу, що діяли на дату укладення договору.
Банк має право надавати користувачу примірники договору, правил та тарифів за допомогою інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем. Якщо примірник договору, правил або тарифів надісланий користувачу за допомогою інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем або в інший спосіб, то він обов'язково має містити дату його відправлення";
4) пункт 9 після підпункту 1 доповнити новим підпунктом 2 такого змісту:

................
Перейти до повного тексту