- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Положення
АУДИТОРСЬКА ПАЛАТА УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням Аудиторської палати
України
19.11.2002 протокол N 116
( Положення втратило чинність на підставі Рішення
Аудиторської палати
N 178/6 від 31.05.2007 )
ПОЛОЖЕННЯ
про сертифікацію аудиторів
( Із змінами, внесеними згідно з Протоколом
Аудиторської палати
N 129 від 27.11.2003
Рішеннями Аудиторської палати
N 136/2 від 24.06.2004
N 144/4 від 27.01.2005
N 153/4 від 29.09.2005 )
Загальні положення
Положення розроблено відповідно до Закону України
"Про аудиторську діяльність", Стандартів аудиту та етики, прийнятих в якості Національних, Статуту Аудиторської палати України, Положень про регіональні відділення Аудиторської палати України.
( Частина перша розділу із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати
N 136/2 від 24.06.2004 )
Цим Положенням Аудиторська палата України встановлює єдині умови та порядок сертифікації, організації безперервного вдосконалення професійних знань аудиторів України, подовження та припинення терміну чинності сертифікатів.
1. Визначення термінів
1.1. Досвід практичної роботи - термін роботи кандидата на посадах аудитора, ревізора, бухгалтера, юриста, фінансиста або економіста до подання заяви про намір отримати сертифікат аудитора в Аудиторську палату України.
1.2. Кандидат - фізична особа, яка має намір отримати сертифікат аудитора і висловила своє бажання поданням заяви до Аудиторської палати України.
( Пункт 1.2 в редакції Рішення Аудиторської палати
N 153/4 від 29.09.2005 )
1.3. Кваліфікаційний іспит - іспит, який потрібно скласти кандидату для отримання сертифіката аудитора України.
1.4. Комісія з сертифікації та освіти аудиторів Аудиторської палати України - комісія Аудиторської палати України, що здійснює координацію всіх організаційних процедур, які необхідні для організації та проведення кваліфікаційного іспиту, а також узагальнення його результатів. Комісія з сертифікації та освіти аудиторів Аудиторської палати України складається тільки з членів Аудиторської палати України.
( Пункт 1.4 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати
N 136/2 від 24.06.2004 )
1.5. Комісія з сертифікації аудиторів Регіонального відділення Аудиторської палати України - комісія Регіонального відділення Аудиторської палати України, що здійснює координацію всіх організаційних процедур, необхідних для організації та проведення першого етапу кваліфікаційного іспиту, а також узагальнення його результатів. Комісія з сертифікації аудиторів Регіонального відділення Аудиторської палати України складається тільки з членів Регіонального відділення Аудиторської палати України.
1.6. Організаційні процедури - дії, які мають виконати учасники кваліфікаційного іспиту.
1.7. Організаційна група - група осіб, що здійснює адміністративний нагляд за проведенням іспиту. Кандидатури членів організаційної групи узгоджуються Аудиторською палатою України.
1.8. Сертифікат аудитора - це офіційний документ, який засвідчує рівень професійних знань, необхідних для здійснення аудиту підприємств різних форм власності на території України.
1.9. Сертифікація - визначення кваліфікаційної придатності кандидата на здійснення аудиторської діяльності через перевірку відповідності його освіти та досвіду роботи вимогам Закону України
"Про аудиторську діяльність" і складання ним кваліфікаційного іспиту.
1.10. Структура знань - перелік дисциплін, знаннями з яких повинен володіти кандидат. Вона охоплює знання з аудиту та суміжних з ним галузей.
1.11. Суміжні з аудитом галузі знань - знання з бухгалтерського та управлінського обліку, основ економіки та управління, права і оподаткування, фінансів та інформаційних технологій.
1.12. Учасники кваліфікаційного іспиту - коло осіб, що беруть участь у підготовці екзаменаційних завдань, здійснюють перевірку виконаних кандидатами екзаменаційних завдань, а також члени організаційної групи. Учасниками кваліфікаційного іспиту можуть бути члени Аудиторської палати України, вчені, викладачі вищих закладів освіти, експерти та аудитори-практики. Усі учасники кваліфікаційного іспиту повинні мати сертифікат аудитора. Склад учасників кваліфікаційного іспиту затверджує Комісія з сертифікації та освіти аудиторів Аудиторської палати України.
( Пункт 1.12 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської
палати
N 136/2 від 24.06.2004 )
2. Кваліфікаційні вимоги та порядок подання документів
2.1. Право на отримання сертифіката мають кандидати, які здобули повну вищу освіту (не нижче освітнього рівня спеціаліста чи магістра), мають певні знання з аудиту і досвід практичної роботи не менш як три роки поспіль та успішно склали кваліфікаційний іспит.
2.2. Структура знань, якими має володіти кандидат, встановлюється Аудиторською палатою України і складається з аудиту і суміжних з аудитом галузей знань.
Для отримання сертифіката кандидати повинні успішно скласти кваліфікаційний іспит двох рівнів із зазначених дисциплін.
2.3. Для отримання допуску до сертифікації кандидат подає до Аудиторської палати України (в одному примірнику) або до Регіонального відділення Аудиторської палати України (в двох примірниках) такі документи:
- заяву за встановленою формою (додаток 1);
- копію диплома, завіреного в установленому порядку;
- копію трудової книжки, завірену в установленому порядку;
- документ про оплату сертифікації.
2.4. У разі відсутності хоча б одного з документів, зазначених у пункті 2.3 цього Положення, чи неналежного їх оформлення заяву до розгляду не приймають.
2.5. Подані документи реєструє Секретаріат Аудиторської палати України або секретар Регіонального відділення Аудиторської палати України у спеціальному журналі. Відповідальність за достовірність поданих документів покладено на заявника.
2.6. Аудиторська палата України та її регіональні відділення несуть відповідальність за збереження конфіденційної інформації про кандидата відповідно до вимог чинного законодавства України.
3. Порядок розгляду документів кандидатів і формування груп для складання кваліфікаційного іспиту
3.1. Розгляд документів, поданих кандидатами для підтвердження освіти та досвіду практичної роботи, а також отримання дозволу на участь у кваліфікаційних іспитах, здійснює Комісія з сертифікації та освіти аудиторів Аудиторської палати України та комісії з сертифікації аудиторів регіональних відділень Аудиторської палати України.
( Пункт 3.1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати
N 136/2 від 24.06.2004 )
3.2. Документи, подані кандидатами, розглядаються протягом двадцяти робочих днів з дня їх надходження. Повідомлення про рішення за наслідками розгляду документів кандидата із зазначенням дати іспиту (у разі надання дозволу на участь у іспиті) вручається кандидату особисто або надсилається листом.
3.3. У разі відсутності зауважень щодо поданих документів Комісія з сертифікації та освіти аудиторів Аудиторської палати України та Комісії з сертифікації аудиторів регіональних відділень Аудиторської палати України приймають рішення про надання дозволу кандидату на участь в іспиті, що оформлюють протоколом засідання Комісії з сертифікації та освіти аудиторів Аудиторської палати України або комісій з сертифікації аудиторів її регіональних відділень.
( Пункт 3.3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати
N 136/2 від 24.06.2004 )
3.4. Відмова від надання дозволу на участь у кваліфікаційному іспиті може бути видана кандидату в разі невідповідності його освіти або досвіду практичної роботи вимогам Закону України
"Про аудиторську діяльність", а також не надання документа про оплату сертифікації.
3.5. Секретаріат Аудиторської палати України або секретар Регіонального відділення Аудиторської палати України на підставі протокольних рішень комісій з сертифікації готують допуски, які засвідчують дозвіл на складання іспиту та формують групи з числа кандидатів для складання кваліфікаційного іспиту.
4. Методичне забезпечення кваліфікаційних іспитів
4.1. Кваліфікаційний іспит має охоплювати коло знань і навиків, якими повинні володіти кандидати, щоб досягти такого професійного рівня, який дав би їм змогу здійснювати аудиторську практику в Україні відповідно до чинного законодавства та Стандартів аудиту та етики, прийнятих в якості Національних. Аудиторська палата України періодично вносить зміни до переліку питань кваліфікаційного іспиту, щоб своєчасно враховувати зміни, які відбуваються в аудиторській практиці.
( Пункт 4.1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати
N 136/2 від 24.06.2004 )
4.2. Завдання, які використовуються для проведення іспитів, повинні включати:
- тести у вигляді питань, що дають змогу вибрати правильну відповідь з чотирьох тверджень;
- завдання з вирішення ситуаційних аудиторських проблем.
4.3. Конкретний набір запитань у завданнях для проведення кваліфікаційного іспиту визначає Комісія з сертифікації та освіти аудиторів Аудиторської палати України з урахуванням того, що на запитання першого етапу набагато легше дати абсолютно правильні відповіді, ніж при аналізі конкретних ситуацій, які потребують суто професійних суджень.
( Пункт 4.3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати
N 136/2 від 24.06.2004 )
4.4. Розробку екзаменаційних завдань здійснює спеціальна група укладачів, яка готує запитання до конкретного іспиту. Аудиторська палата України не менш як за три місяці до початку кваліфікаційного іспиту укладає угоду з укладачами екзаменаційних завдань, умови якої повинні передбачати оригінальність текстів завдань і дотримання конфіденційності. Укладачі екзаменаційних завдань передають права власності на тексти завдань, що підтверджується актом приймання-передачі між укладачами і Аудиторською палатою України. Ця процедура підтверджує оригінальний характер екзаменаційних завдань і права власності на них Аудиторської палати України.
4.5. Укладачі екзаменаційних завдань можуть брати участь у перевірці виконаних кандидатами завдань, але не в проведенні кваліфікаційного іспиту.
4.6. Повноваження з добору укладачів покладено на Комісію з сертифікації та освіти аудиторів та Комісію з стандартів та практики аудиту Аудиторської палати України. Добір укладачів здійснюють за різноманітними критеріями, але у будь-якому разі до основних вимог мають входити професійна та технічна компетентність, уміння чітко, лаконічно висловлювати думку, оволодіння матеріалом, по якому готуються запитання, та вміння формулювати оригінальні запитання. Укладачі повинні розуміти специфіку іспиту, знати відмітні ознаки гарних питань для тестування і упевнено відчувати себе в екзаменаційному процесі, а також подавати матеріали у встановлені терміни. Комісії Аудиторської палати України, на які покладено добір укладачів, можуть провадити семінари для тих, хто виявив бажання стати укладачем, а також розробляти інструкції з переліком критеріїв прийнятності питань.
( Пункт 4.6 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати
N 136/2 від 24.06.2004 )
4.7. Аудиторська палата України провадить ротацію укладачів екзаменаційних завдань для того, щоб екзаменаційні запитання не можна було передбачити. Кожен із укладачів не може брати участь у підготовці екзаменаційних завдань більш як три роки поспіль.
4.8. Завдання кваліфікаційного іспиту затверджує Комісія з сертифікації та освіти аудиторів Аудиторської палати України на підставі оцінки того, наскільки запропоноване завдання дає змогу визначити рівень знань і навиків, необхідний для здійснення аудиторської практики.
( Пункт 4.8 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати
N 136/2 від 24.06.2004 )
5. Конфіденційність
5.1. Забезпечення конфіденційності є невід'ємною умовою проведення кваліфікаційного іспиту. Порушення правил конфіденційності екзаменаційного процесу розглядається Аудиторською палатою України як подія, що може тягнути за собою викривлення уявлення про чесність іспиту і, більше того, самої професії аудитора.
5.2. До конфіденційної інформації щодо кваліфікаційного іспиту належать:
- зміст запитань, включених в завдання кваліфікаційного іспиту, та відповіді на них протягом усього строку до передачі екзаменаційних робіт на перевірку;
- порядок і зміст проведеного кодування екзаменаційних робіт до їх повної перевірки та внесення результатів іспиту до протоколу перевірки;
- персональні результати проведеного іспиту (повідомляються персонально кожному кандидату).
5.3. Комісія з сертифікації та освіти аудиторів Аудиторської палати України та інші учасники кваліфікаційного іспиту повинні довести до усіх учасників процесу сертифікації важливість і необхідність забезпечення конфіденційності інформації щодо зазначених запитань кваліфікаційного іспиту.
( Пункт 5.3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати
N 136/2 від 24.06.2004 )
5.4. Випадки порушення учасниками кваліфікаційного іспиту правил проведення іспиту та конфіденційності зазначеної інформації (передача іншим особам, спроба отримання або використання не за призначенням конфіденційної інформації кваліфікаційного іспиту) розглядаються Дисциплінарною комісією Аудиторської палати України і можуть бути підставою для виключення із складу учасників кваліфікаційного іспиту та дисциплінарного стягнення у вигляді попередження, призупинення дії або анулювання сертифіката аудитора.
( Пункт 5.4 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати
N 136/2 від 24.06.2004 )
5.5. Виконана кандидатом екзаменаційна робота є власністю Аудиторської палати України. Роботи кандидатам не повертаються, а зберігаються протягом одного року в Аудиторській палаті України. Після закінчення зазначеного терміну роботи ліквідуються.
6. Організація та порядок проведення кваліфікаційного іспиту
6.1. Головна мета кваліфікаційних іспитів полягає в тому, щоб за допомогою проведення комплексного іспиту або кількох іспитів за певний проміжок часу оцінити, чи володіють кандидати необхідними знаннями й навичками для отримання сертифіката аудитора.
6.2. Організаційні процедури, пов'язані з проведенням іспитів, мають забезпечити належну перевірку відповідних матеріалів, неупереджене й об'єктивне відношення до всіх кандидатів, а також не припускати одержання одним кандидатом переваги перед іншими.
6.3. Допуск, що засвідчує дозвіл на складання іспиту, готує Секретаріат Аудиторської палати України або секретарі регіональних відділень після підтвердження Комісією з сертифікації та освіти аудиторів Аудиторської палати України або Комісією з сертифікації аудиторів Регіонального відділення права кандидата на участь в іспитах.
( Пункт 6.3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати
N 136/2 від 24.06.2004 )
6.4. Правила поведінки кандидатів на іспиті затверджує Аудиторська палата України. Всі кандидати повинні ознайомитися з правилами поведінки кандидатів під час складання іспиту до його початку.
6.5. іспити проводяться в два етапи: перший - письмове тестування (або тестування на ПЕОМ) за переліком запитань, затверджених АПУ; другий - письмове розв'язання ситуаційного завдання. До другого етапу допускаються кандидати, які набрали не менш як 70 % правильних відповідей за результатами тестування.
6.6. Перший етап іспитів можуть проводити Аудиторська палата України або її регіональні відділення, а другий етап - тільки Аудиторська палата України.
6.7. Кандидати мають право вибору місця складання першого етапу кваліфікаційного іспиту (регіональне відділення Аудиторської палати України або безпосередньо Аудиторська палата України).
6.8. Кваліфікаційний іспит провадять щокварталу у день, що визначає Аудиторська палата України.
6.9. Координацію всіх організаційних процедур, необхідних для організації та проведення кваліфікаційного іспиту, а також узагальнення його результатів здійснює Комісія з сертифікації та освіти аудиторів Аудиторської палати України. Координацію всіх адміністративних процедур, необхідних для організації й проведення першого етапу кваліфікаційного іспиту, а також узагальнення його результатів може здійснювати Комісія з сертифікації аудиторів Регіонального відділення Аудиторської палати України.
................Перейти до повного тексту